Search The Query
Search

10 atrakcji turystycznych, których nie można przegapić w Aleksandrii

aleksandria

Poznaj jedno z najpiękniejszych miast Egiptu! Założył i rozwinął je Aleksander Macedoński, przez co miasto stało się ważnym ośrodkiem kultury, religii oraz handlu. Jest także miastem najbardziej liberalnym egipskim miastem, co na pewno zauważysz przemierzając jego kolejne ulice. Przed Tobą 10 najlepszych atrakcji turystycznych!

Aleksandria – drugie co do wielkości miasto Egiptu

Współczesna Aleksandria dzieli się na 6 okręgów administracyjnych. Są one rozmieszczone na powierzchni wynoszącej 2679 km2, co czyni je drugim największym miastem Egiptu. Obecnie mieszkają tam ponad 4 miliony mieszkańców. Jest położona nad brzegiem Morza Śródziemnego – znajduje się tam również największy egipski port. Swoją siedzibę mają tam władze muhafazy aleksandryjskiej. Stanowi również centrum kultury, nauki, handlu oraz przemysłu.

Turyści podczas zwiedzania tego rejonu, najczęściej decydują się na wycieczkę trasą wyznaczoną placami Sa’ad Zaglul, al-Gumhurija i Orabi.

Jedno z najbardziej liberalnych miast świata arabskiego

Aleksandria to jedno z najbezpieczniejszych i najbardziej liberalnych miast świata arabskiego. Mocno trzyma się jednak tradycji, z której się wywodzi, zatem warto uszanować panujące tam zasady – ubierać się skromnie, zasłaniać ramiona i kolana. Często można jednak spotkać kobiety swobodnie poruszające się po mieście, np. w komunikacji miejskiej, jest tam przyzwolenie na to, aby kobiety nie zakrywały włosów chustami.

W mieście można zobaczyć elementy chrześcijańskie, a także żydowskie, są tam dwie synagogi. Piękna architektura miasta łączy w sobie wpływy zarówno europejskie, jak i arabskie. Trzeba zobaczyć to na własne oczy!

Miasto Aleksandra Macedońskiego

Starożytna Aleksandria została założona przez Aleksandra Macedońskiego w 332 r. p.n.e. Badacze dowiedli, że miasto istniało już od 2686 r p.n.e., a Aleksander jedynie je rozbudował. Dzięki jego rządom miasto stało się ośrodkiem handlu i kultury.

W średniowieczu Aleksandria była też największym portem Morza Śródziemnego. Kiedy władzę objęli Ptomeleusze, stała się stolicą Egiptu. Przebudowano je na planie siatki hippodamejskiej, która uwzględnia warunki naturalne oraz zapewnia miastu funkcjonalność. Wschodnia część miasta Rhakotis, graniczyła z dzielnicą grecką, nazywaną też królewską, która stanowi centrum całej metropolii. Władze prowincji stacjonowały właśnie w tym mieście. Starożytna Aleksandria stanowiła też jeden z czterech największych ośrodków chrześcijaństwa w całym basenie Morza Śródziemnego – oprócz niej był to Rzym, Konstantynopol oraz Antiochia Syryjska.

Starożytni mieszkańcy, określając swoje miasto, mówili „Aleksandria przy Egipcie”, zamiast „Aleksandria w Egipcie”, ponieważ biorąc pod uwagę aspekt prawno-administracyjny, nie stanowiło części Egiptu. Mimo że była jego stolicą przez ponad tysiąc lat.

egipt aleksandria
Aleksandria posiada najstarszy system tramwajowy w Afryce z 1860 roku

Promenada Corniche

Corniche to nadmorska promenada, która biegnie wzdłuż wschodniego portu. Zachodni kraniec promenady rozpoczyna się przy Cytadeli Qaitbay, która została zbudowana w miejscu słynnej Latarni – jednego z Siedmiu Cudów Starożytnego Świata.

Ciągnie się przez ponad 16 km, a kończy się przy pałacu Montazah. Promenada jest symbolem miasta, tak samo jak zabytki, które znajdują się w niedalekiej odległości. Zabytkowe budynki pochodzą z XIX i XX w., jednak wiele z nich popadło już w ruinę.

Obok promenady znajdują się ulubione plaże turystów, są piaszczyste i czyste. Jednak żeby w spokoju się opalać, warto wybrać się na plaże w Montazah, panuje tam klimat jak z bajek Disneya. Niedaleko znajduje się również 150-hektarowy park, który jest ozdobiony przez ogromny pałac.

Aleksandria – najważniejsze zabytki

Aleksandria to nowoczesne miasto z bogatą historią, która jest obecna niemal na każdym kroku podczas zwiedzania. Muzeum narodowe, bibliotek, meczety, rzymski amfiteatr oraz nekropolia to tylko jedne z wielu miejsc, które zachwycają w dawnym mieście Aleksandra Macedońskiego. Poznaj 10 najważniejszych atrakcji turystycznych Aleksandrii i wybierz swoją ulubioną!

Fort Kaitbeja

Został wzniesiony w XV w. w miejscu dawnego Faros, na fundamentach zburzonej latarni morskiej. Na terenie tego kompleksu znajduje się mały meczet, najstarszy w Aleksandrii. Można zwiedzić również Muzeum Morskie, gdzie można obejrzeć ciekawe zbiory: pamiątki wydobyte z okrętów, które zostały zatopione w wynik walk w czasach napoleońskich i rzymskich. Trochę dalej znajdują się mury, skąd rozciąga się widok na urzekającą panoramę miasta.

aleksandria egipt
Fort Kaitbeja

Muzeum Grecko-Rzymskie

Muzeum zostało otworzone w 1892 r. Początkowo działało w mieszkaniu, które miało 5 pokojów i znajdowało się w środku niewielkiego budynku przy dzisiejszej ulicy Horriya. Obecnie w muzeum można oglądać eksponaty nawet z III w. p.n.e. – np. rzeźby Apis z czarnego granitu oraz mumie, sarkofagi oraz inne rzeźby związane z cywilizacją greco-rzymską.

Aktualny budynek to neoklasyczna konstrukcja, którą tworzy 6 kolumn i przedsionek z grecką transkrypcją „MOYΣEION”. Do zwiedzania udostępniono 27 sal i ogród.

Muzeum Narodowe Aleksandrii

Muzeum Aleksandryjskie stanowiło w starożytności największy instytut naukowy. Założono je w 295 r. p.n.e. Wśród najwybitniejszych naukowców, którzy prowadzili swoje prace na terenie instytutu to: Euklides i Archimedes w dziedzinie matematyki i fizyki, Erastostenes w dziedzinie astronomii, Herofilus i Erasistratos z Keos z medycyny oraz Ktesibios z Aleksandrii i Filon z Bizancjum z dziedziny mechaniki i techniki.

Muzeum można zwiedzać w godzinach 9:00-16:30, wstęp kosztuje 35 EGP.

Biblioteka Aleksandryjska

Biblioteka Aleksandryjska to największa biblioteka świata starożytnego. Została założona przez Ptolemeusza I Sotera w III w. p.n.e. Zawiera bardzo bogatą kolekcję papirusów, co przyciąga miliony turystów z całego świata, w tym również wielkich badaczy i filozofów.

W czasie pożaru, który wydarzył się podczas inwazji Cezara na Egipt, spaliło się ponad 40 000 woluminów. W 2002 r. otworzono ją jako nowoczesne centrum kultury. Zwiedzając ją, przechodzi się przez 2 sektory: Planetarium oraz Muzeum Nauk.

Godziny otwarcia od niedzieli do czwartku to 10-19, w piątki 14-19, natomiast w soboty 12-16.

Meczet Abula Abbasa

Meczet został wzniesiony nad grobem Abu al-Abbasa al-Mursiego – sunnickiego świętego i nauczyciela. Sama konstrukcja jest uważana za nowoczesną, jednak do dziś stanowi okazałe świadectwo historii Egiptu. Ośmiokątny budynek ze strzelistą wieżą oraz bogato ozdobionym wnętrzem, przyciąga wzrok niemal każdej osoby, która przechodzi obok meczetu. W środku można też podziwiać islamskie mozaiki, kafelki oraz inne rzeźby.

Meczet Abula Abbasa jest jednym z czterech głównych świątyń w Egipcie. Grób świętego jest również miejscem docelowym wielu pielgrzymek.

Pałac Montazah

Na cały kompleks pałacowy składa się oczywiście główny budynek zamku oraz piękne ogrody, które pełnią rolę rezerwatu leśnego oraz publicznego parku krajobrazowego. Powierzchnia tego parku zajmuje ponad 61 ha. Można również zwiedzić muzeum, gdzie przedstawiona jest historia rodziny z dynastii Muhammad Ali. Wystawiono również dzieła sztuki z kolekcji rodziny.

Bilet wstępu do pałacu kosztuje 8 EGP. Można go zwiedzać w godzinach 8-20.

aleksandria zabytki
Pałac Montazah jest mieszanką stylów tureckich i florenckich

Rzymski amfiteatr na Kom al-Dikka

Budowla pochodzi z II w. Została skonstruowana na planie półkola, a składa się z 13 rzędów marmurowych siedzeń. Pierwotnie utworzono go jako widownię teatru, później zaczęto organizować zgromadzenia różnego rodzaju. Mówi się, że podobno organizowano tam także sesje rady miejskiej. Można tam obejrzeć zabytki z podwodnych wykopalisk koło słynnego Fortu Kaitbeja.

Amfiteatr znajduje się niedaleko dworca kolejowego – można do niego dotrzeć z centrum miasta spacerem lub taksówką w ciągu 10 minut. Można go zwiedzać w godzinach 9:00-16:45. Zapamiętaj, że wstęp do Willi Ptaków jest dodatkowo płatny.

Nekropolia Mustafa Kamil

Nekropolia znajduje się przy ul. El-Moaskar El-Romani. Została zbudowana ok. III w., czyli za czasów rządów Ptolemeuszy. Składa się z 4 grobowców, z których każdy wyróżnia się pięknymi wzorami. Na każdym można zobaczyć jasne napisy i obrazy, które przedstawiają życie zmarłych.

Mustafa Kamil Pasha był prawnikiem, dziennikarzem oraz działaczem nacjonalistycznym. Opowiadał się za niepodległością Egipt, mówi się, że obecny hymn kraju powstał na podstawie jednego z przemówień Mustafy.

Katakumby Kaum asz-Szukafa

Przypadkowo odkryto je w 1900 r. Arabska nazwa jest tłumaczeniem greckiej nazwy, która po polsku oznacza „wzgórze skorup”. Wzięła się od rozbitych naczyń, których po ucztach organizowanych w grobowcu, nie można było wynosić na zewnątrz.

W środku zachowano trzypoziomowy grób rodzinny, który został stworzony w II lub III w. Najniższy poziom został zalany wodą, zaś na innych są sale z ławami wykutymi w skale. Do dziś przetrwały w idealnym zdanie.

starożytna aleksandria
Katakumby Kaum asz-Szukafa

Królewskie Muzeum Złotnictwa

Królewskie Muzeum Złotnictwa to miejsce, gdzie składowane są najcenniejsze klejnoty królewskie. Otwarto je w 1986 r. w budynku pałacu księżnej Fatmy Al-Zahry. Są tam również drogocenne drobiazgi, które należały do dynastii Muhammeda Alego. Można tam obejrzeć złote szachy króla Faruka oraz platynową koronę, która jest wysadzana 2000 diamentów, która stanowi insygnia królewskie.

Pierwszy raz otworzono je w październiku 1986 r. Potem przez kilka lat było remontowane i ponownie otwarte w 2010 r. Bilet wstępu kosztuje 20 EGP, a godziny otwarcia to przedział 9:00-16:00.

Nurkowanie w Aleksandrii

Centrum nurkowania Aleksandria Dive pozwala na odkrycie tajemnic portowych, które skrywa podwodny świat. Dzięki nurkowaniu zwiedzisz ruiny zatopionego miasta i wyspy Antirhodos, pałacu Kleopatry, a także pozostałości po latarni morskiej. Są też sfinksy oraz mnóstwo gatunków ryb i innych stworzeń oraz niedostępne na co dzień rośliny. Nie zabraknie również rzymskich kolumn i francuskich okrętów wojennych. To największy raj dla nurków w całym Egipcie.

Aleksandria – ciekawostki

W Aleksandrii jest najstarszy system tramwajowy w całej Afryce. Został stworzony w 1860 r., przez co czyni go też jednym z najstarszych na świecie. Pierwsza linia powstała poprzez wykorzystanie koni, ciągnęły one kolejkę. Potem zwierzęta zastąpiono kolejką parową, a 1902 r. ostatecznie uczyniono ją siecią elektryczną.

Klimat, który panuje w Aleksandrii, różni się od typowego pustynnego klimatu. Przeważa tam północny wiatr, który wieje znad Morza Śródziemnego, nieco ochładza temperaturę. Dzięki temu w lecie nie ma uporczywych upałów, w najcieplejszym miesiącu temperatura sięga 31 stopni Celsjusza. Wilgotność rośnie zazwyczaj w lipcu i sierpniu. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń – temperatura sięga wtedy 18 stopni Celsjusza.

Najbardziej znane osoby, które pochodzą z Aleksandrii to m.in.:

  • Omar Sharif – aktor, znany z produkcji hollywoodzkich. Słynie z ról w „Ściśle Tajne”, „Trzynastym Wojowniku”, „Panu Ibrahimie” czy „Kwiatach Koranu”. Redagował również artykułu brydżowe w dzienniku Chicago Tribune.
  • Gamal Abdel Naser – prezydent Egiptu z lat 1954-1970. Stworzył system ideologiczny oparty o koncepcje socjalistyczne oraz panarabaskie, nazwano je naseryzmem.
  • Kazimierz Michałowski – polski profesor archeologii, który w latach 60. badał wykopaliska na terenie Aleksandrii, odsłonił ruiny i różne inne elementy zarówno egipskich, jak i rzymskich budowli.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds