Przejdź do treści
Sharm el sheikh

Sharm El Sheikh – atrakcje, których nie możesz ominąć! Odwiedź Egipt, którego jeszcze nie znasz

Wakacje w egipskich kurortach od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Hurghada czy Marsa Alam to jedne z najpopularniejszych celów podróży turystów z całego świata. Ogromnym uznaniem, szczególnie wśród miłośników nurkowania, cieszy się także Sharm El Sheikh. Miasto nazywane Miastem Pokoju to nie tylko przepiękne rafy koralowe, ale także idealna pogoda, piaszczyste plaże i ciekawa historia. Zobacz, co możesz robić podczas wakacji w Sharm El Sheikh!

Historia egipskiego miasta

Szarm el-Szejk to miasto położone w niedalekiej odległości od Cieśniny Tirańskiej. Ze względu na tę lokalizację, niedługo po zakończeniu II wojny światowej z niewielkiej, rybackiej wioski, Szarm el-Szejk stało się siedzibą egipskiego wojska. W wyniku konfliktu Egiptu z Izraelem trafiło w ręce Izraela. W latach 60. XX wieku pod władzą Izraelczyków Szarm el-Szejk znacznie się rozwinęło. Na przełomie lat 70. i 80. częściowo przechodziło ponownie pod panowanie egipskie. Po podpisaniu w 1982 roku traktatu pokojowego miasto w pełni wróciło pod rządy Egiptu. Wtedy też nastąpiło dynamiczne poszerzenie tamtejszej działalności turystycznej. W 2005 roku w mieście doszło do ataków terrorystycznych, wskutek których życie straciło kilkadziesiąt osób. Aktualnie miasto żyje głównie z turystyki.

Sharm El Sheikh egipt

Nazwa miasta – co oznacza i z czego wynika?

Pierwotnie miasto Sharm el-Szejk nazywało się Ofira, co nawiązywało do miejsca opisanego w Starym Testamencie. Po odzyskaniu przez Egipt kontroli nad miastem zmieniło ono nazwę na tę obowiązującą obecnie. Dosłownie oznacza ona Zatokę Starca, ale miejscowość nazywa się często także Miastem Pokoju. Wynika to z tego, że odbyło się tam mnóstwo międzynarodowych konferencji pokojowych.

Sharm El Sheikh i okoliczne atrakcje, które musisz zobaczyć

Ze względu na doskonałe położenie Sharm El Sheikh ma naprawdę sporo do zaoferowania. Znajdujące się nad Morzem Czerwonym miasto to prawdziwa egipska perła i idealny cel podróży dla miłośników klimatycznej architektury i zachwycającej wody. Odnajdą się tam zarówno rodziny z dziećmi, jak i pary czy samotni wędrowcy. Zanurkuj w głębinach, podziwiając rafy, lub przespaceruj się po starym mieście. Zobacz, co czeka Cię w Sharm El Sheikh!

Old Market – poczuj klimat miasta

Stare miasto zazwyczaj jest jedną z najbardziej klimatycznych części miast, w którym toczy się wieczorne życie i w którym przecinają się drogi mieszkańców i turystów. Nie inaczej jest w przypadku Sharm El Sheikh. Old Market to tętniące energią miejsce, w którym znajduje się całe mnóstwo straganów, restauracji i typowych, egipskich budynków. W uliczkach między złotokamiennymi ścianami spotkasz lokalsów handlujących jedzeniem, dywanami czy innymi własnoręcznymi wyrobami. Zjesz tam m.in. dania z owoców morza czy pyszne ryby.

Old market

Poza bazarem i licznymi knajpkami charakterystycznym elementem Old Market jest meczet. Jego cechą rozpoznawczą są dwa wysokie minarety (ponad 70 metrów). Jest to dość nowa budowla, ponieważ prace nad nią rozpoczęły się w 2011 roku i trwały sześć lat. Wnętrza świątyni są w stanie zmieścić 3000 osób. Meczet można zwiedzić w środku, ale już na zewnątrz robi ogromne wrażenie. Zachwyca kopułami i licznymi zdobieniami, wykonanymi z ogromnym kunsztem i wyczuciem.

Nurkowanie w błękitnej wodzie

Egipt słynie z przepięknych raf koralowych. Tysiące kolorów, ogrom wspaniałych, żyjących pod powierzchnią wody organizmów przyciąga miłośników nurkowania z całego świata. Sharm El Sheikh to idealne miejsce do podziwiania rafy koralowej zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów snorkelingu. Zobacz, dokąd najlepiej się wybrać!

Yolanda Reef

Yolanda Reef to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania nie tylko w Egipcie, ale i na świecie. Tamtejsze wody kryją w głębinach ogromne, ponad 800-metrowe ściany pokryte rafą, a podczas pływania spotkać można mnóstwo zachwycających gatunków zwierząt. Nurkowanie w Yolanda Reef to okazja do ujrzenia żółwi, delfinów, ryb jednorożców i wielu, wielu innych. Tamtejsze koralowce można podziwiać właściwie przez cały rok – egipski klimat pozwala na nurkowanie nawet w czasie zimy. W Yolanda Reef znajduje się wrak cypryjskiego okrętu – Yolandy. Spoczywa on tam od lat 80. XX wieku. Wciąż można tam zobaczyć to, co znajdowało się na pokładzie, czyli w głównej mierze ceramikę łazienkową. Wśród tamtejszych raf leży mnóstwo muszli klozetowych.

Yolanda Reef

Wrak Thistlegorm – dla doświadczonych nurków

Nurkowie z doświadczeniem mogą pozwolić sobie na podziwianie jeszcze okazalszego wraku statku. Mowa tu o brytyjskim okręcie Thistlegorm, który w latach 40. XX wieku w wyniku zestrzelenia zatonął na Morzu Czerwonym. To bardzo dobrze zachowany wrak, poza którym można podziwiać też to, co transportował. Był to ogromny statek handlowy, dlatego pod wodą ujrzysz m.in. części do samolotów czy pojazdy. Na nurkowanie do wraku mogą pozwolić sobie jedynie nurkowie z doświadczeniem, co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, tamtejsze prądy są nierzadko bardzo porywiste, a po drugie powierzchnia do obejrzenia jest ogromna i często trzeba nurkować kilka razy, by bezpiecznie zobaczyć wszystkie zakamarki. Po tak długim spoczywaniu w głębinach statek Thistlegorm stał się miejscem zamieszkiwanym przez liczne organizmy wodne – jego powierzchnię porasta rafa koralowa, a pomiędzy poszczególnymi elementami i zakamarkami pływają okazałe ryby czy żółwie morskie.

Najwyższy szczyt w Egipcie – Góra św. Katarzyny

Na Półwyspie Synaj, nieopodal słynnej Góry Synaj, wznosi się najwyższy szczyt w Egipcie, czyli Góra św. Katarzyny (2637 m n.p.m.). Tuż obok znajduje się cel wielu wycieczek – Klasztor św. Katarzyny. Budynek wzniesiony pierwszym tysiącleciu naszej ery jest jednym z najstarszych chrześcijańskich klasztorów na świecie. Wiąże się z nim historia nastoletniej męczennicy, św. Katarzyny, której ciało umieszczone przez anioły na szczycie góry zostało przeniesione do wnętrz klasztoru. Budynek powstał w miejscu, w którym Jezus miał się ukazać Mojżeszowi pod postacią krzewu gorejącego. Z Szarm el-Szejk można udać się na wiele wycieczek zorganizowanych, w ramach których można wejść do wnętrza klasztoru, a także podziwiać jego niesamowite położenie i architekturę zewnętrzną. W środku przechowywane są różnorodne rękopisy czy ikony. Podczas wycieczek do klasztoru warto zdecydować się także na wejście na Górę Synaj. Klasztor św. Katarzyny wraz z otaczającym go terenem jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Egipt – Góra św. Katarzyny

Park Narodowy Ras Muhammad

Ras Muhammad to cypel na południu Półwyspu Synaj. W latach 80. XX wieku stał się Parkiem Narodowym. Słynie z krystalicznie czystej wody, rozbudowanej rafy koralowej i wspaniałych widoków. Przy wjeździe na teren parku znajduje się ułożona z ogromnych kamieni brama, pod którą przebiega pustynna droga. Ras Muhammad to dobre miejsce do odwiedzenia nie tylko dla miłośników pięknych krajobrazów, ale także fanów nurkowania. Tamtejsze rafy koralowe to nawet kilkaset gatunków koralowców i całe mnóstwo morskich stworzeń. Charakterystyczne dla parku jest także liczne ptactwo. Żyją tam m.in. bociany białe. Powierzchnia lądowa Ras Muhammad wynosi 133 km², a morska 327 km², ale tylko na kilkunastu procentach mogą przebywać turyści. Bardzo dużą wagę przywiązuje się do tamtejszego porządku. Niezależnie od tego, czy chcesz nurkować w pięknych rafach, czy zależy Ci na wyjątkowym miejscu na spacer podczas wakacji, Park Narodowy Ras Muhammad to idealne miejsce na wycieczkę z Sharm El Sheikh.

Góra Mojżesza

Tuż przy klasztorze św. Katarzyny znajduje się wpisana razem z budynkiem na światową listę UNESCO Góra Synaj. To granitowa góra o wysokości 2285 m n.p.m. znana na całym świecie przede wszystkim z Biblii. W Starym Testamencie czytamy o sytuacji, w której Bóg objawił się Mojżeszowi, przekazując mu kamienne tablice. Na nich wyryte zostało dziesięć przykazań. Przyjęło się, że jest to właśnie ta góra, ale niektórzy mają co do tego wątpliwości i uważają, że wzniesienie nie pasuje do opisu z Biblii. Mimo tego Góra Synaj przyciąga każdego roku mnóstwo wiernych i nie tylko, którzy wspinają się na jej szczyty. Aby dotrzeć na samą górę, można skorzystać z kilku szlaków, które różnią się długością i poziomem trudności. Podczas zorganizowanych wycieczek z Szarm el-Szejk można odwiedzić zarówno górę, jak i znajdujący się u jej podnóży klasztor.

Góra Mojżesza

Najpiękniejsze plaże w Sharm El Sheikh

Egipt, Sharm El Sheikh – ten wakacyjny kurort charakteryzuje się tym, że większość plaż należy do poszczególnych hoteli. Baza hotelowa miasta jest bardzo rozbudowana i utrzymana na wysokim poziomie. Mnóstwo tam 4- czy 5-gwiazdkowych resortów. Na niektóre plaże mogą wchodzić także osoby spoza hoteli, a poniżej przedstawiamy kilka najpiękniejszych plaż, które zdecydowanie warto odwiedzić:

  • Ras Um Sid – szeroka, piaszczysta plaża, która ze względu na kolor piasku jest nazywana złotą. Dość płytka woda przy brzegu i łagodne dno będzie bezpieczne nawet dla rodzin z dziećmi. Nieco dalej od brzegu można podziwiać rafy koralowe. Kolor tamtejszej wody zachwyca;
  • Naama Bay – cechą charakterystyczną tej plaży jest spokojna woda zazwyczaj pozbawiona fal. Tuż obok znajduje się mnóstwo knajpek czy restauracji, w których można pysznie zjeść i podziwiać widoki. Pełna atrakcji plaża spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym;
  • El Fanar – turkusowa woda tuż przy skałach, gdzie brakuje łagodnego, piaszczystego zejścia do morza, ale do wody można wejść po specjalnym pomoście. Ciekawe i nietypowe miejsce, w którym niekiedy bywa nieco tłoczno.

Dlaczego warto pojechać do Egiptu przez cały rok?

Egipt – atrakcje, rafy koralowe, przejrzysta woda, rozbudowana baza hotelowa… To wszystko zachęca miliony turystów do spędzenia tam wakacji. Dlaczego jednak warto odwiedzać Egipt przez cały rok? Tamtejsza pogoda jest odpowiednia do plażowania niezależnie od pory roku. W miesiącach letnich, w których przypada szczyt sezonu, dni są najdłuższe i najbardziej upalne. Jednak nawet w grudniu czy styczniu temperatura oscyluje w okolicach 25°C. Wszystkie atrakcje, takie jak wycieczki zorganizowane czy możliwość nurkowania, są dostępne przez cały czas. Największą zaletą podróży do Egiptu zimą czy jesienią jest wyrwanie się od niesprzyjającej, polskiej pogody i możliwość cieszenia się słońcem. W Egipcie przebywa wtedy też znacznie mniej turystów, co docenią osoby, które nie lubią tłumów. Podróż do Egiptu nie jest tak długa jak na Bali czy do Tajlandii, a ponadto bardzo często można trafić na promocyjne oferty w atrakcyjnych cenach.

Środki bezpieczeństwa i najważniejsze informacje przed wyjazdem

W związku z pandemią koronawirusa przed przyjazdem do Egiptu należy sprawdzić na oficjalnych stronach rządowych, jakie są aktualne wymagania dotyczące wjazdu na teren państwa. Kwestie dotyczące testów czy szczepień dynamicznie się zmieniają, dlatego warto zweryfikować je na kilka dni przed podróżą. Co warto wiedzieć przed wakacjami w Egipcie niezależnie od pandemii? By spędzić wakacje na tamtejszych plażach, konieczna jest wiza i paszport. Wizę można zdobyć na miejscu, ale najlepiej kupić ją wcześniej przez stronę internetową. Nie ma tam zagrożenia chorobami zakaźnymi, więc nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia. Ze względu na działania terrorystyczne w Egipcie wielu turystów ma obawy przed wizytą w tym kraju. Znane kurorty, takie jak Hurghada, Marsa Alam czy Sharm El Sheikh, można jednak uznać za stosunkowo bezpieczne. Oczywiście warto zachowywać się odpowiedzialnie i zachowywać uważność, ponieważ takie sytuacje jak np. kradzieże mogą wydarzyć się zawsze i wszędzie.

Wiesz już, co zobaczyć w Szarm el-Szejk oraz gdzie udać się, by ujrzeć jedne z najpiękniejszych raf koralowych na świecie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się pomocny i spędzisz w Egipcie wspaniałe wakacje. Koniecznie odwiedź piaszczyste plaże, Old Market i udaj się na wycieczkę do klasztoru św. Katarzyny. Szarm el-Szejk stoi przed Tobą otworem!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.