Search The Query
Search

Abu Simbel – Wspaniała świątynia Ramzesa II w Egipcie

abu simbel

Abu Simbel to cudowne miejsce położone w Egipcie. Obejmuje dwie wyjątkowe świątynie, cieszące się ogromnym zainteresowaniem turystów. Europejczycy odkryli to miejsce dopiero XIX wieku, a to dzięki temu, że świątynia Ramzesa II została niemal doszczętnie pochłonięta przez piaski pustyni. Co warto wiedzieć o Abu Simbel? Jak się tam dostać?

Egipt — szczepienia i bezpieczeństwo

Egipt jest państwem położonym w północno-wschodniej części Afryki. Graniczy z Sudanem, Libią, Izraelem i Palestyną. Historia tego państwo jest niezwykle ciekawa, podobnie jak i atrakcje, które oferuje. Mimo iż przy wjeździe do Egiptu nie są wymagane żadne szczepienia, Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w Polsce zalecają ich wykonanie. Mowa tu przede wszystkim o szczepieniach przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, polio i durowi brzusznemu. Unikanie wyrobów lokalnej kuchni czy kąpieli, choć jest możliwe, nie pozwoliłoby spędzić wakacji w satysfakcjonujący sposób.

W Egipcie występuje również pewne zagrożenie terroryzmem, dlatego warto zachować ostrożność zwłaszcza w obiektach kultu religijnego. Oczywiście poziom bezpieczeństwa będzie się zmieniał w zależności od konkretnego miasta czy miejsca. Abu Simbel cieszy się dużym zainteresowaniem turystów i nie zanotowano dotychczas w tym miejscu zamachu czy ataku turystycznego. Zachowanie ostrożności jest jednak jak najbardziej wskazane, a także unikanie wszelkich zgromadzeń i demonstracji. Możliwe jest również wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, jak w przypadku każdej podróży.

Państwo to oferuje wiele ciekawych atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć. Należy jednak pamiętać o wyrobieniu paszportu oraz wizy. Co ważne, w chwili przekraczania granicy egipskiej termin ważności paszportu powinien wynosić co najmniej 6 miesięcy. Pogoda w Egipcie jest słoneczna i ciepła niemalże przez cały rok, dlatego też nie ma konkretnej pory, którą to najlepiej zdecydować się na podróż.

Asuan — atrakcje i okolice

Asuan jest prowincją gubernatorską, czyli muhafazą, położoną na południu Górnego Egiptu. Jej powierzchnia wynosi 62 726 km2, z kolei stolicą prowincji jest Asuan. Muhazafa ta słynie z wielu ciekawych miejsc i atrakcji, a jednym z nich jest bez wątpienia kompleks świątyń w Abu Simbel. To jednak nie wszystko. Przebywając w okolicy, warto również zwiedzić świątynie Izydy na File. Znajdziemy w niej wierzenia dawnego Egiptu oraz wiele ciekawych rzeczy.

świątynia w abu simbel
Kompleks dwóch świątyń — Nefertari oraz Ramzesa II

Kolejnym miejscem z wieloma niesamowitymi eksponatami jest Muzeum Nubijskie. Przedstawia m.in. historię Nubii, czyli krainy historycznej, która obejmuje środkowy bieg Nilu pomiędzy Asuanem a Chartumem. Niegdyś Nubia znana była jako Kusz. Jej tereny były zamieszkiwane przez przedstawicieli Homo erectus do ok. 250 tys. lat temu. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Niedokończony Obelisk. Jest to wielka, niedokończona statua, która mierzy aż 42 metry. Pierwotnie przeznaczono ją dla Królowej Hatszepsut, jednak zaczęły pojawiać się pęknięcia w kamieniu i wszelkie prace porzucono. Obelisk wciąż jest przytwierdzony do skały od spodu.

Kompleks świątyń w Abu Simbel

Abu Simbel jest stanowiskiem archeologicznym mieszczącym się w Egipcie, a dokładniej w muhafazie Asuan. Miejsce to obejmuje kompleks dwóch świątyń — Nefertari oraz Ramzesa II. Świątynia Nefertari jest zdecydowanie mniejsza, jednak również warta odwiedzenia.

Skalne świątynie odkryte zostały w roku 1813 przez szwajcarskiego podróżnika Johanna Ludwiga Burckhardta. Abu Simbel to niesamowity zabytek, który pozwala, chociaż na chwilę przenieść się do czasów, w którym panowali faraoni oraz tworzone były ogromne budowle. Zachwyca nie tylko wyglądem świątyń, ale także swoją historią oraz tajemnicami, które w sobie skrywa. Kompleks świątyń jest jednym z bardziej interesujących miejsc w Abu Simbel.

Jak dostać się do Abu Simbel?

Do Abu Simbel możemy dostać się na kilka różnych sposobów. Najłatwiejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie wykupienie wycieczki oferowanej przez biuro turystyczne.

Bezpośrednio do Egiptu dostaniemy się samolotem. Możemy wylądować w większym mieście, np. w Asuan. Leży 300 kilometrów od Abu Simbel. Z Asuan do Abu Simbel dostaniemy się m.in. taksówką lub autobusem. Dojazd autokarem odbywa się jednak wyłącznie o 4 rano. Jeżeli nie planujemy odwiedzić większej części Egiptu i zależy nam głównie na zwiedzeniu świątyń, możemy wylądować na lotnisku Abu Simbel, mieszczącym się niedaleko stanowiska archeologicznego.

Loty do Abu Simbel odbywają się m.in. z takich miast jak Warszawa czy Rzeszów za pośrednictwem linii lotniczych Egyptair, czy Lufthansa. Niestety większość lotów nie jest bezpośrednich, należy liczyć się z przesiadką.

Hotel w Asuanie — gdzie spać i co jeść?

Asuan oferuje wiele możliwości swoim klientom pod względem noclegów. Znajdziemy w nim wiele hoteli, apartamentów i kwater, których ceny rozpoczynają się od 50 złotych za noc, a kończą nawet na 1000 złotych. W większości przypadków śniadania są wliczone w cenę, dostępne jest bezpłatne WiFi oraz transfer lotniskowy. Niektóre hotele i apartamenty zapewniają basen, centrum fitness i wiele innych, ciekawych atrakcji.

W Asuan używaną walutą jest funt egipski (EGP). 1 złoty równy jest 4.22 funtom. Ceny podstawowych produktów w Asuan są niższe niż w Polsce. Również transport publiczny pozwala przemieszczać się znacznie taniej. Bilet w jedną stronę kosztuje średnio od 20 gr do 1 zł. W restauracjach również ceny nie są zbyt wysokie.

świątynia ramzesa ii
Wnętrze świątyni w Abu Simbel

Abu Simbel — bilet wstępu

Kompleks świątyń Abu Simbel jest otwarty codziennie od godziny 6:00 do 18:00 latem oraz od godziny 6:00 do 17:00 zimą. Bilet wstępu do Abu Simbel to koszt rzędu 70 EGP, czyli około 16-17 złotych za osobę.

Abu Simbel — historia

Abu Simbel jest miejscem, które w czasach nowożytnych, a dokładniej w roku 1813 zostało odkryte przez Jacoba Burckhardta — podróżnika. Świątynie były wówczas przykryte jeszcze piachem. Gdy tylko je odkryto, stały się wielką atrakcją. Abu Simbel mieściło się wówczas przy Nilu. Niestety bardzo szybko okazało się, że plan wybudowania Wielkiej Tamy Asuańskiej zagraża tym wyjątkowym zabytkom.

Organizacja UNESCO postanowiła zorganizować przeniesienie świątyń i zapewnić im znacznie bezpieczniejsze miejsce. Zbudowano m.in. sztuczną górę, aby przypominała poprzednie położenie zabytku. Największe jednak problemy sprawiło uzyskanie podobnego efektu z promieniem słońca, tak aby padał on raz w roku na posągi. Również i tego udało się dokonać. Historię Abu Simbel możemy poznać bliżej podczas wycieczki z przewodnikiem. Sami nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się wszystkiego, co jest ciekawe i dotyczy tego miejsca. Profesjonalna osoba może nas zagłębić w historię świątyń, Ramzesa, Nefertari, a także w ciekawostki i tajemnice, które skrywa to miejsce. Tego typu wycieczki często obejmują również zwiedzanie innych ciekawych miejsc, zatem warto się zastanowić nad taką propozycją chcąc zwiedzić ten zakątek Egiptu.

Wielka Świątynia Ramzesa II

Wielka Świątynia w Abu Simbel, jak sama nazwa wskazuje, została poświęcona Ramzesowi II. Przed wejściem znajdują się cztery posągi wielkich rozmiarów, które przedstawiają właśnie Ramzesa II. Posągi mierzą aż 20 metrów wysokości, z kolei sama fasada tej świątyni — 30 metrów. Głównej wejście tej świątyni prowadzi prosto do dużej sali, w której to mieści się posąg Ozyrysa, Króla Górnego i Dolnego Egiptu.

Dodatkowo warto wspomnieć o ciekawym ustawieniu świątyni. Każdego roku 22 lutego i 22 października promienie słońca odbijają się od niej w taki sposób, że oświetlają cztery posągi Ramzesa. Gwarantuje to niepowtarzalne widoki.

Ramzes II, zwany również Wielkim, był faraonem i władcą starożytnego Egiptu. Panował przez ponad 66 lat i był współtwórcą traktatu pokojowego, który został zawarty pomiędzy Egiptem i Hatti. Co ciekawe, Ramzes Wielki był zagorzałym miłośnikiem sztuki. Spowodował m.in. masową produkcję dzieł sztuki, a nawet zmienił technikę wykonywania reliefów na wklęsłe. Jak się później okazało, były one bardzo ważnymi elementami propagandy faraonów. Głosiły zwycięstwa oraz potęgę władców egipskich.

świątynia abu simbel
Wielka Świątynia Ramzesa II

Świątynia Nefertari

Świątynia Nefertari została poświęcona bogini Hathor oraz królowej Nefertari, która była żoną Ramzesa II. Posiadała wielką niezależność i władzę. Pochodziła z rodziny szlacheckiej i według niektórych źródeł, mogła być córką lub wnuczką księcia Nakthmina. Fasada świątyni Nefertari ozdobiona jest 6 posągami, które przedstawiają Ramzesa oraz jego żonę. Zarówno świątynia Ramzesa II w Abu Simbel, jak i świątynia Nefertari — zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Świątynia ta została zbudowana w XIII w. p.n.e., w jej środku znajdziemy m.in. salę hypostylową, którą zdobią hatoryckie kolumny. Prezentuje się naprawdę interesująco i robi ogromne wrażenie. Nefertari, żona faraona Ramzesa II posiadała naprawdę wysoki status, który potwierdzały malowidła. Na każdym z nich przedstawiano ją w orszaku faraona, na równi z Ramzesem. Inne jego żony nie były traktowane na równi, uwidaczniano je w okolicy kolan faraona, a ich postacie malowana w znacznie mniejszym rozmiarach. Dodatkowo wysoki status Nefertari potwierdzają również posągi umieszczone przed świątynią. Są tej samej wysokości co posągi Ramzesa.

Plan budowy Wielkiej Tamy Asuańskiej i przeniesienie świątyń

Wielka Tama Asuańska powstała, aby regulować poziom wody na Nilu oraz by zapanować nad kapryśnymi wylewami rzeki. Straty powstałe w wyniku powodzi i suszy zostały zminimalizowane właśnie dzięki zbudowaniu Wielkiej Tamy Asuańskiej. Niestety przyniosło to również i negatywne skutki. Zwiększyła się ilość opadów, a także zaczęły zatrzymywać się żyzne muły, przez które obszary rolne wzdłuż rzeki zmniejszyły się, a gleba zaczęła jałowieć. Z tego względu rolnicy zostali zmuszeni do używania coraz to większych ilości sztucznych nawozów.

Tama Asuańska ma wysokość 111 metrów oraz długość 3,6 km. W okolicy jej zachodniego końca mieści się wieża, posiadająca kształt lotosu. Stanowi pomnik, który ma na celu upamiętnić pomoc ZSRR przy budowie Wielkiej Tamy Asuańskiej. Może ona regulować poziom wody, magazynować nadmiar, a także uzupełniać wszelkie niedobory, które pojawiają się podczas suszy. Krążą również teorie mówiące, że tama blokuje także migrację krokodyli. Po jej wybudowaniu Egipcjanie byli bardzo dumni z jej wybudowania i nie ma nic w tym dziwnego.

Ze względu na niebezpieczeństwo, które stwarzał plan budowy Wielkiej Tamy Asuańskiej, podjęto decyzję o przeniesieniu Abu Simbel. Do prac nad tamą zabrano się w roku 1960. Przeniesienie Abu Simbel polegało na pocięciu świątyń i zbudowania ich tak naprawdę od nowa, z tych samych materiałów, tylko 65 metrów wyżej. Odtworzone nawet usytuowane świątyń, tak, aby były zwrócone na wschód oraz by dwa razy do roku słońce muskało posągi. Jedyną różnicą jest fakt, iż teraz słońce oświetla je dzień później, niż było pierwotnie. Dodatkowo góra, w której odtworzono świątynie, jest sztuczna i usypana na potrzeby odtworzenia zabytku, którego powstanie zlecił sam Ramzes II. Samo przeniesienie świątyń miało miejsce w latach 1964-1968.

Kiedy okazało się, że pierwsza Tama Asuańska wybudowana w latach 1898-1902 nie jest wystarczająca, postanowiono wybudować drugą tamę, oddaloną o kilka kilometrów.

Dzieło polskiego archeologa

Kompleks świątyń Abu Simbel został przeniesiony przy pomocy zespołu archeologów, którym co ciekawe, dowodził Polak. Był to Kazimierz Józef Marian Michałowski — archeolog, historyk sztuki i egiptolog. Stworzył polską szkołę archeologii śródziemnomorskiej i był członkiem Polskiej Akademii Nauk.

Kompleks świątyń Abu Simbel jest miejscem w Asuan z niezwykle ciekawą historią i jeszcze bardziej interesującymi widokami. Warto je odwiedzić, podobnie jak i wiele innych miejsc w Asuan. Egipt jest państwem, które skrywa w sobie szereg tajemnic i ciekawostek. Czy chcesz je odkryć?

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds