Przejdź do treści
taba wczasy

Taba – odkryj gorące miasto Egiptu

Masz ochotę wyskoczyć na wakacje w gorące miejsce z wyjątkową historią? Lubisz aktywny wypoczynek, a zwiedzanie w wysokich temperaturach nie są Ci straszne? Gorące miasto Egiptu czeka na Ciebie. Przy okazji, dodatkowo możesz wyskoczyć do równie niezwykłego Izraela, który graniczy z tym miejscem i również ma wiele do zaoferowania…welcome to taba!

Taba – krótka historia

Jak już wyżej zostało wspomniane Taba to nie tylko zwykłe gorące miasto. Historia tego miejsca jest warta uwagi i godna przyswojenie wiedzy. Taba była po stronie egipskiej, a kiedy Izrael ponownie zajął półwysep Synaj, w Tabie wybudowano 400-pokojowy hotel. Podczas wspólnych negocjacji pomiędzy Egiptem i Izraelem co do przebiegu granicy strona izraelska argumentowała, że Taba była częścią Imperium Osmańskiego na granicy z kolonizowanym wtedy przez Brytyjczyków Egiptem. Po długiej walce problem został powierzony komisji międzynarodowej składającej się z jednego Izraelczyka, jednego Egipcjanina i trzech osób spoza tych krajów. Po tym komisja stanęła po stronie Egiptu, przez co Izrael zwrócił Tabę Egiptowi w 1988 roku.

Jeden warunek, który został przedstawiony podczas porozumienia, był taki, że izraelskim podróżnikom wolno będzie zwiedzać Tabę bez wizy w czasie nieprzekraczającym 48 godzin. Dzięki temu to miasto stało się bardzo popularne wśród turystów.

Co warto zobaczyć?

W Tabie jest sporo miejsc „must see”. Przed wycieczką warto zrobić sobie listę, co chce się zobaczyć, ponieważ jest tego dużo i, np. na tygodniowym urlopie nie jest to możliwe, żeby „obskoczyć” wszystko. Do najpopularniejszych miejsc należą:

wielbłąd taba

Rezerwat Taba

Rezerwat w Tabie jest przepiękny, wabi pięknem jaskiń, górskimi szczytami, dolinami oraz fauną i florą. Można tu spotkać aż 50 rzadkich gatunków ptaków, 24 gatunki gadów i 25 gatunków ssaków, jest więc co obserwować i czym się zachwycać. Największą atrakcją jest Kolorowa Dolina, znana niektórym jako Kolorowy Kanion. Jest to trzeci co do wielkości kanion na świecie. Będąc tam, można poczuć się jak w Ameryce! Kanion można obejrzeć praktycznie z każdej strony. Zróżnicowane kolory skał i odbijanego światła składają się na bardzo plastyczny obraz, stąd nazwa „kolorowy”. Trasa poprowadzona jest między skałami, które w niektórych miejscach zwężają się tak bardzo, że trzeba pojedynczo przesuwać się do przodu. Czasami nawet trzeba zeskakiwania z wielkich głazów, co raczej nie powinno sprawić nikomu większych problemów. Z racji tego, że są to skały, można tam spotkać sporo jaszczurek, które są mieszkańcami Kanionu i wygrzewają się tam na słońcu.

Dżazirat Firaun i kolorowe rafy

Jest to wyspa na Morzu Czerwonym, znajdująca się w północnej części Zatoki Akaba w riwierze Morza Czerwonego, w Południowym Egipcie. Oddalona jest 7 km na południe od Taby, blisko półwyspu Synaj. Dżazirat Firaun otaczają przepiękne rafy koralowe, dlatego to miejsce jest oblegane przez turystów i nurków, którzy chcą podziwiać podwody świat. Z Taby codziennie wypływają „promy” na tę wyspę i wycieczki stricte przeznaczone na nurkowanie bądź dla mniej odważnych „snorklowanie”. 

rafy koralowe taba

Marsa al-Marach

„Wyspa Faraona”, Mała zatoka Morza Czerwonego, przy północno-zachodnim krańcu Zatoki Akaba we wschodniej części półwyspu Synaj w Egipcie. Zatoka położona jest około 15 km na południe od centrum miasta Taba, znajduje się w niej oczywiście rafa koralowa, przez niektórych uznana za najpiękniejszą na świecie (zaraz po Australii).

Salah El Din

To zamek na wyspie Farun w zatoce Akaba w Egipcie, blisko Taby. Jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić dla samych widoków. Zamek robi wrażenie, ponieważ wygląda jak ogromna twierdza, a okoliczności przyrody, w jakich jest położony, są nieziemskie. Turkus wody idealnie kontrastuje ze skałami. Co ciekawe, zdjęcia zamku są bardzo popularne i widnieją na wielu obrazach bądź fototapetach (turkus wody i twierdza, to piękna kompozycja).

Salah El Din taba

Ciekawe miejsca w okolicy

Warto wybrać się na wycieczkę do Jerozolimy, czyli do największego miasta Izraela. Jerozolima to najważniejszy ośrodek religijny, Salomon zbudował tutaj świątynię. Izrael jest blisko Synaj, zazwyczaj w programie jest zwiedzanie gminy żydowskiej, sanktuarium, Wzgórze Świątynne ze Ścianą Płaczu i Kopuła na Skale oraz Bazylika Grobu Świętego.

Wycieczka do Petry w Jordanii to też dobra opcja. Petra położona jest w pięknym wąwozie As-Sik, wybudowanym w skałach. Jest to jeden z siedmiu cudów świata, dlatego tym bardziej warto się tam wybrać (przy wycieczkach dwutygodniowych).

Wycieczka do Góry Mojżesza i Klasztor św. Katarzyny, gdzie Mojżesz otrzymał od Boga tablicę z 10 Przykazaniami. Klasztor świętej Katarzyny zbudowany w miejscu, w którym Mojżesz ujrzał płonący krzew oraz został powołany przez Boga do wyzwolenia Izraelitów.

„Wycieczka przejściem granicznym Taba- Ejlat”. Ejlat to portowe miasto położone w Izraelu. Jest to ważny ośrodek przemysłowy graniczący z Tabą i portem Akaba. Jest jedynym izraelskim portem morskim na Morzu Czerwonym. Z Taby do Ejlatu jest około 8 kilometrów, dlatego można wybrać się tam nawet na klimatyczny zachód słońca, niekoniecznie na wycieczkę całodniową.

Jedna z najpiękniejszych plaż Fjord Bay Taba Beach znajduje się w Zatoce Fjord na półwyspie Synaj, 15 kilometrów na południe od Taby, granicząc z Egiptem i Izraelem. Ze względu na malowniczą scenerię i doskonałe warunki pogodowe plaża jest popularna przez cały rok. Dla kąpieli wodnych i słonecznych oraz chwili odpoczynku od zwiedzania warto tam wpaść.

Kurorty taba

Gdzie spać w Tabie?

Z racji tego, że Taba to kurort w Egipcie, jest tam sporo hoteli o wysokich standardach. Hotele posiadają własne plaże, baseny, restauracje i wiele atrakcji. Najbardziej popularne hotele są cztero i pięcio gwiazdkowe, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze wycieczki. Jeśli chodzi o wybór wczasów w Tabie, to warto w biurze dopytać o wszystkie szczegóły nawet o transport z lotniska w Tabie. Czasami warto zaoszczędzić czas (na dojazd) i wybrać hotel najbliżej portu lotniczego. Najbardziej popularny i oblegany hotel to Hilton, dla osób bardziej wymagających. Tańsze alternatywy też się znajdą, jednak trzeba być przygotowanym na ewentualne zaskoczenie „egipskimi standardami”. W krajach takich jak Egipt warto unikać bookowania wakacji na tzw. własną rękę, dla bezpieczeństwa, w szczególności, jeśli jedzie się z rodziną. Powodzenia!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.