luksor

Luksor – pozycja obowiązkowa podczas zwiedzania Egiptu

Luksor – miasto pałaców i jednocześnie jeden z największych kulturowych dobytków starożytnego państwa Egipt. To doskonały pomysł na wycieczkę podczas wakacyjnego pobytu i poznanie świata pierwszych Egipcjan. Miejsce to stanowi ogromne muzeum na wolnym powietrzu, na które składają się liczne budynki świątyń, grobowce, pomniki i ruiny. Historia miasta sięga ponad 4 tysięcy lat, a zachowane dziedzictwo pozwala przenieść się w dawne czasy i podążać śladami faraonów. Sprawdzamy, jakie atrakcje czekają na turystów i co warto zobaczyć podczas wizyty antycznym mieście!

Największe egipskie muzeum na wolnym powietrzu

Niejednokrotnie egipski Luksor bywa nazywany największym muzeum na wolnym powietrzu za sprawą mnogości zabytków, które położone w bliskiej odległości od siebie tworzą pięknie zachowany kompleks starożytnej kultury. Miasto położone jest na południu Egiptu i rozciąga się nad dwoma brzegami Nilu, tworząc nowe miasto po jego wschodniej stronie i starożytną pustynię bogatą w monumentalne budowle od strony zachodniej. Od 1797 roku kompleks widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowi obowiązkowy punkt zwiedzania dla turystów przybywających do Egiptu, którzy chętni są zobaczyć więcej niż znane wszystkim piramidy. Miejsce to około 1500 lat przed naszą erą funkcjonowało pod nazwą Teby i pełniło rolę potężnej stolicy faraonów, którzy wznosili na jego obszarze co raz bardziej majestatyczne obiekty.

luksor atrakcje
Na lokalnych straganach znajdziesz mnóstwo pamiątek

Dojazd z Kairu do Luksoru

Wielu turystów planujących odwiedzenie Luksoru rozpoczyna swoją podróż z Kairu oddalonego o ponad 650 kilometrów. Przejazd samochodem na południe afrykańskiego kontynentu może zająć około 7 godzin, jednak dla chętnych warto rozważyć wynajęcie samochodu i podróż na własną rękę wzdłuż całego państwa. Innym rozwiązaniem, którego koszt będzie zależny od aktualnych okazji jest lot samolotem z Kairu do portu lotniczego w Luksorze. Z Polski nie odbywają się bezpośrednie połączenia do tego miejsca, ale będąc w Egipcie można skorzystać z lokalnych lotów międzymiastowych na obszarze państwa. Taki środek transportu znacznie skróci czas podróży, ponieważ lot trwa średnio 1 godzinę. Na wysokim poziomie są również państwowe koleje. Z łatwością trasę Kair-Luksor można pokonać, wybierając ten środek komunikacji i nie płacąc wysokich opłat za przejazd. Z lotniska bądź dworca niewielkim kosztem pod miejsce największych atrakcji można dostać się, wsiadając do miejskiej taksówki.

Jak poruszać się po Luksorze?

Zwiedzanie Luksoru wymaga przemieszczania się od lewego do prawego brzegu Nilu i mimo bliskiego położenia atrakcji względem siebie, aby dostać się do niektórych należy pokonać niemały odcinek drogi. Jak poruszać się po Luksorze? Ciekawym rozwiązaniem jest wypożyczenie rowerów po stronie nowego miasta i pokonywanie odległości tym środkiem transportu. To świetny pomysł szczególnie dla turystów lubiących aktywne spędzanie czasu. Innym sposobem na dotarcie do poszczególnych miejsc jest korzystanie z turystycznych mini-busów. Za niewielką opłatą około 1 euro można kursować po całym kompleksie – od zabytku do zabytku. Dla własnego komfortu jazdy można rozważyć skorzystanie z usług taksówkarzy, jednak taka opcja jest stanowczo bardziej kosztowna.

Atrakcje turystyczne Luksoru

Starożytne miasto Luksor to jedno z częściej wybieranych przez turystów miejsc wartych zobaczenia w Egipcie, co przekłada się na duże oblężenie atrakcji, szczególnie podczas trwania sezonu. Warto rozpocząć zwiedzanie z samego rana, dzięki czemu można uniknąć kolejek do kas z biletami wstępu. Ceny za wejście do atrakcji nie są wysokie, a przy okazaniu legitymacji bilety są tańsze. Dla tych, którzy nie posiadają zdolności organizacyjnych dobrą opcją jest skorzystanie z wycieczek oferowanych przez biura podróży, które zadbają za turystów o transport, bilety i plan zwiedzania. To kolejna ważna rzecz – zaplanować trasę wycieczki. W Luksorze dokonano ogólnie przyjętego podziału atrakcji, które dzieli się według położenia względem przepływającego Nilu na wschodni i zachodni brzeg. Warto rozpocząć od strony nowego miasta, czyli brzegu prawego i kontynuować, przemieszczając się w stronę brzegu po lewej stronie.

Na zwiedzanie Luksoru warto przeznaczyć cały dzień i rozważyć nocleg w okolicy miasta. W tej części Egiptu koszty zakwaterowania są wysokie, ale po wyczerpującym dniu całodziennej wycieczki warto odpocząć w komfortowych warunkach. Turyści planujący powrót powinni dokładnie go zaplanować i sprawdzić rozkład jazdy lub lotów. Koniecznie należy mieć ze sobą butelkę wody, nakrycie głowy i zabezpieczyć się przed słonecznymi promieniami, które mogą dać się we znaki podczas zwiedzania.

Zwiedzanie Luksoru – brzeg wschodni

Wschodni brzeg Luksoru to miejsce będące miastem żywych, czyli ta część starożytnego państwa, którą zamieszkiwali faraonowie. Znajdują się tutaj dwie wielkie świątynie – Karnak i Świątynia Luksorska, a w ich otoczeniu powstało wiele nowych budynków. Po tej stronie rzeki warto wybrać się również do muzeów i odkryć egipską kulturę, podziwiając ekspozycje i kolekcje skrywające skarby tutejszej ziemi.

Świątynia Karnak

Świątynia Karnak to kompleks składający się z wielu obiektów sakralnych poświęconych egipskim bogom, który stanowił bardzo ważną część życia mieszkańców starożytnych Teb. Wśród największych atrakcji należy wyróżnić Świątynię Amona oraz Świątynie Montu i Mut. Każda z nich otoczona jest szeregiem dziedzińców i zabudowań. W miejscu tym można przejść się Aleją Sfinksów o baranich głowach i zobaczyć Wielką Salę Hypostylową – podparte na kolumnach pomieszczenie, którego potęga robi wrażenie. Wśród ciekawych zabudowań znajdują się również Świątynia Chonsu oraz Świątynia Ramzesa III oraz święte jezioro. Bilet wstępu na teren kompleksu Karnak to koszt około 200 EGP od osoby.

egipt luxor
Ruiny świątyni Karnak

Świątynia Luksorska

Kolejny ważny obiekt na obszarze wschodniego brzegu Nilu to Świątynia Luksorska, choć wielu może kojarzyć jej druga nazwę – Świątynia Narodzin Amona. Do jej powstania i rozbudowały przyczyniło się wielu władców Egiptu, ale obiekt powstał za sprawą Amenhotepa III, a ukończył go Ramzes II. Świątynię zdobią balistyczne reliefy przedstawiające nieprzezwyciężonego Ramzesa II. We wnętrzu ustawione są posągi i kolumny obrazujące najważniejsze wydarzenia Egipcjan. Odnaleźć tu można także sanktuarium Aleksandra Wielkiego pochodzące z III wieku p.n.e. i dziedziniec. W czasach wprowadzenia chrześcijaństwa, świątynia została przemieniona w kościół, natomiast od strony północno-wschodniej do dziś wznosi się meczet zbudowany po wprowadzeniu islamu do Egiptu. Bilet wstępu do Świątyni Luksorskiej to wydatek 160 EGP.

Muzeum w Luksorze

Do turystycznych atrakcji znajdujących się na terenie miasta zdecydowanie należy zaliczyć jedno z chętniej odwiedzanych muzeów w Egipcie – Muzeum Luksorskie. To dwukondygnacyjny budynek, w którym umieszczone są artefakty przedstawiające historię państwa na przełomie 4 tysięcy lat. Wśród nich znajdują się pomniki, elementy grobowców – w tym pochodzące ze słynnego grobu Tutanchamona, ale także dzieła sztuki, okazy biżuterii i przedmioty codziennego użytku. Ciekawą ekspozycję stanowią rekonstrukcje ścian świątyń, znajdujących się na terenie miejskiego kompleksu. Odwiedziny Muzeum w Luksorze to koszt 75 EGP dla osoby dorosłej i 35 EGP dla młodzieży i dzieci po okazaniu legitymacji.

Muzeum mumifikacji

Kolejnym ciekawym punktem podczas wycieczki po luksorskich atrakcjach jest wizyta w Muzeum Mumifikacji. W miejscu tym można zobaczyć na czym polega sztuka egipskiego balsamowania i zachowywania ciał, także zwierząt. W zbiorach znajdują się narzędzia potrzebne przeprowadzeniu całego procesu, zabytkowe amulety i tablice, a całość historii zwieńczona jest pokazem prawdziwych mumii. Bilet wstępu kosztuje około 125 EGP.

Zwiedzanie Luksoru – brzeg zachodni

Zachodni brzeg Nilu to tak zwane miasto umarłych, które poświęcone było oddawaniu czci tych, którzy odeszli. Na jego terenie znajdują się liczne świątynie i grobowce. To bardziej rozpoznawalna część Luksoru – pustynny krajobraz, na którym piętrzą się wielkie dzieła potężnych władców Egiptu. Co można zobaczyć w tej części? Oto krótki przewodnik po zachodnim brzegu Luksoru!

Dolina Królów

Najbardziej popularnych zabytkiem tej części starożytnego miasta jest Dolina Królów, czyli miejsce stanowiące jeden wielki zbiorowy grobowiec najznamienitszych faraonów Egiptu. Właśnie tu przez okres około 500 lat chowano przywódców kraju, a w miejscu tym spoczęli tacy władcy, jak Ramzes III, Tutenchamon, Merenptah czy Ramzes IX. Na uwagę zasługuje również wnętrze kompleksu – skromne, ale zawierające przykłady sztuki hieroglificznej oraz wiele płaskorzeźb ukazujących losy pochowanych królów. Zwiedzanie Doliny Królów to wydatek 240 EGP.

Więcej o Dolinie Królów przeczytasz w naszym artykule: Dolina Królów w Egipcie. To tu znajdują się grobowce najsłynniejszych faraonów

luksor zabytki
Hieroglify w słynnej Dolinie Królów

Świątynia Hatszepsut

Świątynia Hatszepsut zwana również Świątynią Milionów Lat to kolejny zachowany obiekt na terenie zachodniego Luksoru. Wpisana w ścianę wysokiego klifu sakralna budowla to kunszt jednej z wielkich faraon – kobiet u władzy Egiptu Królowej Hatszepsut. Obiekt poświęcony jest bogowi słońca Amonowi-Ra, a całość tworzy trzypiętrowa konstrukcja zdobiona licznymi kolumnami. Wewnątrz znajdują się kaplice, sanktuarium i dziedziniec. Świątynię Hatszepsut u stóp Deir el -Bahir można podziwiać za 140 EGP.

Więcej o świątyni Hatszepsut przeczytasz w naszym artykule: Świątynia Hatszepsut – grobowiec królowej Hatszepsut w Egipcie

Świątynia Seti I

W nieco dalszej odległości od głównych atrakcji, bowiem około 10 kilometrów od Nilu wznosi się niezwykła budowla w kształcie litery „L” – Świątynia Seti I. To obiekt stanowiący dawniej nekropolię pierwszych królów Egiptu, który kolejno stał się miejscem oddawania czci bogowi Ozyrysowi i wielu innym. W środku można oglądać dwie sale hipostylowe, otwarte dziedzińce, sanktuaria siedmiu bogów i Galerię Królów. Bilet wstępu do Świątyni Setiego I to wydatek około 60 EGP.

Kolosy Memnona

Dawne Teby zachodnie ozdabiają dwa potężne posągi – Kolosy Memnona. To figury o wysokości 15,60 metrów, które przedstawiają postać faraona Amenhotepa III z XVIII dynastii. To jedyna część wznoszącej się w tym miejscu świątyni grobowej tego władcy, po której nie zachowała się żadna pozostałość. Szacuje się, że miało na tym wpływ trzęsienie ziemi, jednak dokładne okoliczności do dziś nie są znane. Kolosy Memnona to dobry przykład sztuki nowego Egiptu, które można podziwiać nieodpłatnie.

Medinet Habu

W otoczeniu Doliny Królów i pozostałych atrakcji lewego brzegu Nili wznosi się Medinet Habu. To kompleks ruin, będący dawniej centrum oddawania czci bogowi Amonowi. Miejsce to posiada wygląd twierdzy – do wnętrza prowadzi wysoka Brama Południowa, natomiast w środku znajdują się kaplice i świątynie. Bilet do Medinet Habu połączony jest ze zwiedzaniem Ramesseum i kosztuje 20 EGP.

Ramesseum

W dole zachodniego Nilu znajdują się ruiny grobowej świątyni Ramzesa II, czyli Ramesseum. Częste wylewy rzeki przyczyniły się do wielu zniszczeń budowli, choć do dziś przetrwała znaczna część obiektu, w tym zabytkowe posągi, płaskorzeźby i ozdobne reliefy, z których wiele przedstawia władcę i jego rodzinę. Wstęp do Ramesseum łączy się z odwiedzeniem ruin Medinet Habu.

luksor egipt
Ramesseum

Deir el-Medina

Zwieńczeniem wycieczki po Luksorze będzie odwiedzenie prawdziwej egipskiej osady, stworzonej przez Amenhotepa I około 1500 lat p.n.e. To stanowisko archeologiczne pokazuje, jak wyglądało życie starożytnych Egipcjan. Odnaleziono tu inwentarze, listy i pisma mówiące o historii życia mieszkańców osady, a położenie w pobliżu świętych grobowców pozwoliło jej przetrwać tysiące lat. Wstęp do tak zwanej Osady Rzemieślników – Deir el-Medina to koszt 30 EGP.