Search The Query
Search

Przewodnik po Kairze. Czy znajdziemy tutaj coś równie ciekawego jak piramidy?

kair

Kair – to największe miasto egipskie, które pełni funkcję stolicy państwa i bywa nazywane często „matką świętą” tutejszej ziemi z tego względu, że żyje w nim ponad 9 milionów mieszkańców, a w ramach turystycznych wycieczek odwiedza je każdego roku tysiące turystów. Jest to miejskie centrum arabskiej kultury, które obfituje w zabytki i muzea poświęcone historii starożytnego Egiptu, a przechadzając się ulicami starego miasta, można przenieść się w czasie do dawnej epoki.

Kair – historia miasta

Historia miasta Kair tak naprawdę ma swój początek w Memfis – dawnej stolicy Egiptu, której założenie datuje się na około 4 tysiące lat p.n.e., umiejscowionej na południe od dzisiejszej stolicy. Memfis mieściło się wzdłuż wschodniego wybrzeża Nilu i zajmowało spory obszar, który stanowił centrum polityczne i gospodarcze, a Rzymianie właśnie tu utworzyli swoje miasto, zwane Babilonem. Kolejno, przybyli na ten teren w 641 roku Arabowie – wyznawcy islamu, którzy nadali miastu swoją nazwę i było nią „Al Fustat”. W 969 roku dynastia Fatymidów podbiła Egipt i to właśnie oni utworzyli na tym obszarze swoją siedzibę i nadali mu nazwę Al-Qahira – Kair, która funkcjonuje do dziś.

W XII wieku Kair przetrwał najazd krzyżowej wyprawy, naprzeciw której wyszła muzułmańska, syryjska armia, której dowodził Saladyn. Wojska pod jego wodzą pokonały krzyżowców. Za panowania Mameluków w XIII wieku, Kair stał się stolicą Egiptu, a miasto to zostało rozsławione na wszystkie kontynenty. Nastały czasy jego świetności, jednak jedno z nieszczęść dotknęło również rozwijającą się egipską potęgę. W drugiej połowie XIV wieku, stolicę podobnie jak większość europejskich miejscowości, zaatakowała epidemia dżumy, w wyniku której populacja mieszkańców miasta znacznie zmalała.

Do 1798 roku, miasto znajdowało się pod panowaniem władców osmańskich, ale zostało odbite im podczas jednej z wypraw Napoleona I. Przejęcie miasta nie trwało długo, bowiem już na początku XIX wieku panowanie nad stolica Egiptu ponownie przejęli Osmanowie. W związku z osłabioną pozycją, Egipcjanie wyrazili chęć współpracy z Europejczykami. W mieście nastąpił duży rozwój urbanistyczny, który był warunkowany pożyczkami pobieranymi przez miasto ze stron zagranicznych, co przyczyniło się do wzrostu zadłużenia.

stolica egiptu
Zwiedzając Kair uważajmy na lokalnych kieszonkowców i naciągaczy

Stale zwiększała się populacja miasta, a Kair wyszedł z wszelkich opresji zagranicznych narodów i rósł w sile swojej potęgi. Do czasów II Wojny Światowej miasto było zamieszkiwane przez dwa miliony Egipcjan. Po zakończeniu wojny, kolejno liczba ludności w mieście stale rosła, w związku z czym niezbędne było powstanie nowych kwater mieszkaniowych. Powstanie ich w miejscu lokum biedniejszych mieszkańców przyczyniło się pozbawienia domów wielu ludzi, którzy znaleźli miejsce do przetrwania na cmentarzach, przyczyniając się do powstania tak zwanego „kairskiego miasta umarłych”.

Główne dochody Egiptu pochodziły z turystyki i przyjazdów zagranicznych turystów. Kair zyskał także na arenie narodowej i obecnie jest prężnie rozwijającym się miastem, które stanowi turystyczny ośrodek, ale dysponuje także doskonałą bazą mediów, wysyłanych na cały świat. Miasto szczyci się świetnie rozwiniętą bazą kulturalną oraz historycznym dobytkiem starożytnego państwa, który zaprasza do odwiedzin zagranicznych turystów.

Kair atrakcje

Kair to miasto, które tętni życiem. Poza rozsławionymi na cały świat piramidami i budowlami pochodzącymi ze świata starożytnego Egiptu, można odnaleźć w tym mieście wiele zabytków, powstałych podczas ostatnich tysiącleci oraz miejsc, w których wciąż żyje historia tego miasta. Trudno wybrać, co zobaczyć w pierwszej kolejności, a miejsca warte odwiedzenia można podzielić według trzech kategorii – zwiedzanie starego miasta, współczesnego Kairu oraz dawnego Memfis. Przed udaniem się do miejsc zabytkowych atrakcji, warto w pierwszej kolejności wybrać się do jednego z potężniejszych muzeów, prezentującego historię Egiptu, by poznać informacje odnośnie budowli, którą można następnie przenieść na realne zwiedzanie.

Piramidy w Gizie

Miejscem, bez którego zobaczenia nie należy opuszczać Egiptu są piramidy w Gizie – obecnie jednej z kairskich dzielnic. Budowle o funkcji grobowców zostały wzniesione około 2,5 tysiąca lat p.n.e., a w skład kompleksu wchodzą: Wielka piramida Cheopsa, piramida Chefrena oraz piramida Mykerinosa. Obiekty te zostały w 1979 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a ich powstanie do dziś pozostaje nierozwikłaną zagadką. Wszystkie z obiektów cechują się takim samym kształtem – ostrosłupa zbudowanego na podstawie kwadratu, a każda kolejna jest mniejsza od poprzedniej. Teren piramid uzupełniają mniejsze budowle i piramidki, które również pełnią funkcję mauzoleów. Jest to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Kairu.

Zobacz także: Jak powstały piramidy w Gizie, i co z nich pozostało do dziś?

Sfinks w Gizie

Jednym z bardziej rozpoznawalnym posągów świata jest wykuta w skalnym bloku postać, która przedstawia leżącego lwa z głową władcy. Mowa o Sfinksie – rzeźbie, która znajduje się w Gizie nieopodal słynnych piramid. Jest to największy tego rodzaju posąg, który został wykuty w jednej skale – imponujące są także jego rozmiary, bowiem licząc od podstawy długość Sfinksa wynosi 74 metry, a długość 20 metrów. Czyją twarz przedstawia postać? By zgłębić tę tajemnicę, koniecznie należy wybrać się w kairskie okolice. Sfinks należy do kompleksu piramid w Gizie.

Zobacz także: Wielki Sfinks – strażnik nekropoli w Gizie

kair egipt
Sfinks i Piramida Cheopsa

Piramida Dżesera

Piramida Dżesera, która bywa nazywa również Piramidą Schodkową znajduje się w niedalekiej odległości od starożytnego Memfis, w miejscowości Sakkara. Jej wybudowaniu przyczynił się pierwszy architekt – Imphotep, który opatentował metodą budowli ze skalnych, ciosanych bloków. Powstanie budowli datuje się na XXVII wiek p.n.e., a w jej wnętrzu znajduje się grobowiec króla Dżesera. Piramida stanowi również miejsce pochówku innych władców i przedwcześnie zmarłych dzieci króla. Budowla jest wysoka na około 59 metrów i zajmuje powierzchnię o wymiarach 121×109 metrów. Piramida Dżesera widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miasto umarłych

Miejscem, które nie należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów, ale jest warte zobaczenia ze względu na obraz drugiego świata, który prezentuje miasto umarłych. Miastem umarłych została nazwana dzielnica Kairu, która mieści się na obszarze dwóch cmentarzy i zamieszkiwana jest przez miejscową społeczność. Najbardziej biedni ludzie zamieszkują grobowce swoich przodków, które stanowią swego rodzaju slumsy. To niesamowite, jak można prowadzić normalne życie – sklepy, stragany i mieszkalne budynki pośród wyrastających z ziemi pomników i cmentarnych ścieżek. Obszar cmentarzy zamieszkuje ponad dwa miliony osób.

Zobacz także: Życie na fundamentach nekropolii. Jak wygląda miasto umarłych w Kairze

Muzeum Egipskie w Kairze

Wśród kulturalnych obiektów na mapie miasta Kair zdecydowanie warto wyróżnić Muzeum Egipskie, które jest miejscem prezentowania historii tworzonej podczas kilkunastu tysiącleci. W budynku muzeum można podziwiać wystawy i kolekcje, nawiązujące do różnych czasów egipskich dziejów, przedstawiające przedmioty i eksponaty znalezione podczas archeologicznych badań na terenie całego państwa. Wśród najważniejszych dobytków można wyróżnić złotą maską Tutanhamona oraz sarkofagi i zabalsamowane mumie. Muzeum Egipskie jest największym tego typu obiektem na terenie całego państwa, choć budowany jest obiekt w Gizie, mający gromadzić jeszcze więcej artefaktów egipskiej kultury i historii.

Zobacz także: Muzeum egipskie w Kairze – poznaj spuściznę faraonów

Cytadela Kairska

Cytadela Saladyna, inaczej Cytadela Kairska to jedna z majestatycznych budowli, która nie pochodzi z czasów panowania faraonów, a jest budowlą wybudowaną dopiero w średniowieczu. Wznosi się tuż przy starym mieście na wzgórzu Mukattam, a jej głównym zadaniem była obrona przed najazdami zbrojnymi na miasto. Powstała w XII wieku, a do jej budowy użyto kamieni, pochodzących z piramid nad brzegiem Nilu, co było pomysłem głównego budowniczego – Karakusza. Do XIX wieku obiekt stanowił siedzibę egipskiego rządu, a obecnie na terenie twierdzy znajduje się wiele muzeów, w tym Muzeum Powozów. To najpopularniejszy zabytek, znajdujący się na terenie Kairu.

Zobacz także: Cytadela Saladyna w Kairze – średniowieczny symbol miasta

kair atrakcje
Cytadela Saladyna

Meczet Ahmada Ibn Tuluna

Najstarsza i największa świątynia muzułmańska, która znajduje na obszarze miasta to wybudowany w latach 876-879 jest Meczet Ahmada Ibn Tuluna. Jedną z charakterystycznych cech kairskiej świątyni jest to, że jako nieliczna posiada zachowany oryginalny kształt. Jego powierzchnia zajmuje ponad 26 tysięcy m2, co daje mu 3 miejsce w światowym rankingu wielkości tego rodzaju świątyni. Obiekt posiada duży dziedziniec, a do meczetu przylega spiralny minaret.

Wiszący Kościół

Ciekawą kairską atrakcją jest Kościół Koptyjski, który bywa nazywany zawieszonym kościołem. Mimo wskazującej na to nazwy, kościół w żaden sposób nie wisi, a takie nazewnictwo nawiązuje do jednej z naw, która została umieszczona tuż nad główną, wejściową bramą. Kościół wybudowany jest na wzór bazyliki i stanowi jedną z najstarszych budowli kościelnych w Egipcie.

Park Al Azhar

Na odpoczynek pomiędzy odwiedzeniem kolejnych atrakcji można udać się do znajdującego się w centrum miasta Parku Al Azhar, który jest bogactwem pięknych ogrodów i ciekawego zagospodarowania terenu. To świetne miejsce na piknik i zdjęciową sesję, a na terenie 30 hektarów powierzchni znajduje się 5 restauracji, w których można spróbować specjałów kuchni egipskiej i odetchnąć od miejskiego zgiełku.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds