Search The Query
Search

Synaj – półwysep nazywany krainą turkusów

polwysep synaj

Półwysep Synaj to niezwykle malownicza, górzysto-pustynna kraina będąca częścią Egiptu. Synaj należy do najsłynniejszych obszarów pustynnych na świecie i jest jednym z najbardziej fascynujących regionów geograficznych. Ten skalisty półwysep był scenerią wielu ważnych wydarzeń za czasów Mojżesza, odnotowanych w Biblii, i jest świętym miejscem zarówno dla żydów, muzułmanów, jak i chrześcijan. Poznaj historię i najlepsze atrakcje egipskiego półwyspu! 

Półwysep Synaj – krótka historia

Półwysep Synaj (arabski Shibh Jazīrat Sīnā) to trójkątny półwysep łączący Afrykę z Azją, zajmujący powierzchnię 61 000 km².

Badania archeologiczne dotyczące prehistorycznej przeszłości ujawniły kości i narzędzia krzemienne, które wskazują na obecność życia ludzkiego na pustyni już 200 000 lat temu. Półwysep był częścią Egiptu od pierwszej dynastii starożytnego Egiptu, około 3100 p.n.e., chociaż były okresy obcej okupacji w ciągu ostatnich 5000 lat. Synaj był nazywany przez starożytnych Egipcjan Mafkatem lub Krajem Turkusu, który był wydobywany na półwyspie.

Do początku XX wieku Synaj znajdował się pod kontrolą Imperium Osmańskiego. W 1906 r. stał się częścią kontrolowanego wówczas przez Brytyjczyków Egiptu. Podczas wojny arabsko-izraelskiej w 1948 r. siły izraelskie wkroczyły do ​​północno-wschodniego krańca Synaju, ale wkrótce się wycofały pod wpływem nacisków brytyjskich i amerykańskich. Zgodnie z warunkami porozumienia o zawieszeniu broni z 1949 r. Synaj wraz ze Strefą Gazy pozostawał pod kontrolą egipską, chociaż jej część została zdemilitaryzowana.

W 1956 roku Egipt wykorzystał kontrolę Synaju, aby nałożyć blokadę na izraelski port Ejlat. Następnie siły izraelskie, wspomagane przez Wielką Brytanię i Francję zaatakowały Synaj i w ciągu zaledwie kilku dni przejęły kontrolę nad całym półwyspem. 

W 1967 roku Egipt wzmocnił swoją obecność wojskową na Synaju, odnowił blokadę Ejlatu, a 16 maja nakazał UNEF opuścić Synaj. W następnej wojnie sześciodniowej armia egipska została pokonana, a Izrael przejął kontrolę nad całym półwyspem.

Podczas wojny Jom Kippur w 1973 r. siły egipskie zbudowały mosty pontonowe, by przeprawić się przez Kanał Sueski, i szturmowały rzekomo nie do zdobycia Linię Barleva, aby przejąć kontrolę nad większością Wschodniego Brzegu. 

W 1979 roku Izrael i Egipt podpisały traktat pokojowy, w którym Izrael zgodził się przekazać Egiptowi całą kontrolę nad półwyspem. Następnie Izrael wycofywał się z Synaju w kilku etapach. Wycofanie Izraela obejmowało zniszczenie kilku izraelskich osiedli, w tym miasta Yamit na północnym wschodzie. Obecnie półwysep Synaj podzielony jest między kilka guberni i prowincji egipskiej administracji. 

Saladin Castle synaj

Góra Synaj

Dzięki starotestamentowej Księdze Wyjścia opisującej uwolnienie Izraelitów z Egiptu Synaj stał się sławny. Punktem kulminacyjnym historii opowiadającej o wieloletniej tułaczce po półwyspie jest ogłoszenie przez Mojżesza Dziesięciu Przykazań, które otrzymał od Boga na Górze Horeb utożsamianej z Górą Synaj, zwaną też Górą Mojżesza. Dziś jest ona jednym z najbardziej znaczących religijnie miejsc w wierzeniach Abrahamowych. U jej stóp wznosi się klasztor Świętej Katarzyny, który wraz z okolicą został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jednak Góra Mojżesza nie tylko z powodów historyczno-biblijnych jest ciekawym miejscem na półwyspie Synaj. Mierzy ona 2285 m n.p.m. i stanowi wyzwanie dla miłośników górskich wędrówek. Aby dostać się na jej szczyt, można skorzystać z dwóch szlaków turystycznych. Pierwszym jest tzw. Wielbłądzia Ścieżka (lub Ścieżka Paschy), szlak ten jest dłuższy, lecz łatwiejszy do pokonania. Drugi natomiast jest krótszy, ale trudniejszy, przez co wymaga od turystów dobrej kondycji i sprawności fizycznej, ponieważ wiąże się koniecznością wspinania się na wysokie kamienne stopnie (niektóre z nich mają aż metr wysokości!). Nazywa się go Ścieżką Pana Naszego Mojżesza lub Schodami Pokutnymi. Według opowieści schody wykłute zostały przez mnicha żyjącego w VI wieku, a praca ta miała być pokutą za dokonaną przez niego zbrodnię. Na tym szlaku zobaczyć można tzw. Bramę Eliasza oraz Bramę Wiary.

Atrakcje egipskiego półwyspu

Pustynia Synaju jest szczególnie fascynująca dla osób zainteresowanych niektórymi z najstarszych cywilizacji opisanych w Biblii. Wszyscy wielcy patriarchowie historii biblijnej, tacy jak Abraham i Mojżesz, żyli lub przechodzili przez ten obszar. Historie z Księgi Wyjścia o Mojżeszu wyprowadzającym naród hebrajski z Egiptu na 40-letnią wędrówkę po pustyni, manna spadająca z nieba i Mojżesz otrzymujący Dziesięć Przykazań są inspiracją dla wielu pielgrzymek.

Sharm el Sheikh

Sharm el-Sheikh jest głównym ośrodkiem turystycznym Półwyspu Synaj i jednym z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. To właśnie podwodne atrakcje turystyczne Morza Czerwonego – zwłaszcza wód Parku Morskiego Ras Mohammed na południe od miasta – sprawiły, że Sharm el-Sheikh znalazło się na pierwszym miejscu na turystycznej mapie Synaju. Miasto zachwyca malowniczymi krajobrazami górskimi, słoneczną pogodą, piaszczystymi plażami i ciepłym morzem z bajowymi rafami koralowymi, jednak nie tylko – ma do zaoferowania również wielowiekowe zabytki, które zachwycą miłośników starożytnej historii.

Zobacz także: Sharm El Sheikh – atrakcje, których nie możesz ominąć! Odwiedź Egipt, którego jeszcze nie znasz

Od celu licznych pielgrzymek, jakim jest Góra Mojżesza, dzieli je około 250 km. Miasto często jest bazą wypadową do zwiedzania dalszej i bliższej okolicy, która skrywa wiele skarbów wartych zobaczenia. 

synaj Sharm el Sheikh

Park Narodowy Ras Muhammad

Swoją popularność Sharm el-Sheikh zawdzięcza między innymi Parkowi Narodowemu Ras Muhammad. Znajduje się on ok. 38 km na południe od miasta. Jest rajem dla miłośników sportów wodnych, ponieważ znajdują się na nim wspaniałe plaże z doskonałymi miejscami do nurkowania niemal przy samym brzegu. 

Ras Mohammed to cypel na najbardziej wysuniętym na południe krańcu Półwyspu Synaj, z widokiem na połączenie Zatoki Sueskiej i Zatoki Akaba. Częścią terenu są wyspy Tiran i Sanafir. Turystyka na Synaju Południowego jest nieodłącznie związana z zasobami naturalnymi tego obszaru.

Główna plaża – często zatłoczona – pozostaje jednym z najlepszych miejsc do zobaczenia pionowych ścian koralowych (dostęp jest ograniczony do lewej strony zatoki). Stare Nabrzeże, często spokojne, ale z bardziej mętną wodą, ma jedne z najlepszych struktur płytkowodnych raf.

Rafy koralowe

Nurkowanie w pobliżu Sharm el Sheikh rozpoczyna się od Ras Mohammed na czubku Synaju i biegnie na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża aż do raf cieśniny Tiran w zatoce Aqaby. Większość nurkowań odbywa się w Parku Narodowym Ras Mohammed, dlatego zabronione jest dotykanie korali i karmienie ryb.

Rafa koralowa w Egipcie jest uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Absolutnie kultowym miejsce do nurkowania na półwyspie Synaj jest Shark and Yolanda Reef (Rafa Rekina i Rafa Yolanda). Popielate skały pustyni spadają w kierunku Wielkiej Doliny Ryftowej, która oddziela Płytę Afrykańską od Płyty Arabskiej, tworząc Morze Czerwonie i zatokę Akaba. Właśnie na południowym krańcu półwyspu, dwie rafy wynudzają się w miejscu, w którym łączą się dwie zatoki: Suezka i Akaba, z których każda ma swoje prący i gatunki endemiczne. Wielu nurków twierdzi, że Shark Reef nigdy nie zawodzi. W zimowych miesiącach mówi się o rekordowej widzialności pod wodą – nawet do ponad 50 metrów. Od lipca do początków września dostrzec można ławice ryb z rodzin lucjanowatych i wielu innych. Chcąc nurkować tu w miesiącach letnich, warto wybrać przewodnika, który wie jak uniknąć podwodnych tłumów, aby móc zauważyć rekiny żarłacze czarnopłetwe płynące w środku ławicy. Rafa eksploduje życiem i kolorami, zapewniając widoki zapierające dech w piersiach – jest to absolutny must see dla odważnych podróżników udających się w te rejony. Znakomite miejsca do nurkowania to także Cieśnina Tirańska, wody wokół wysp Tiran i Samafir, a także w okolicy przylądka Ras Nasrani. Nurkowanie wokół Synaju to gwarancja ekscytujących zanurzeń.

synaj rafa koralowa

Kolorowy kanion

Ukryty na pustyni w obszarze półwyspu Synaj, Kolorowy Kanion jest jedną z najlepiej strzeżonych tajemnic cudownego kraju Wielkich Piramid. Kanion ma 800 metrów długości i 30 metrów głębokości. Jego ściany sięgają nawet 16 pięter i są z pewnością najbardziej kolorowymi i intrygującymi formacjami skalnymi całego Synaju. Powstały w wyniku erozji wody w piaskowcu i wapieniu. Głębokie zabarwienie skał nadaje ścianom kanionu metaliczny połysk, zaś w niektórych miejscach kamień jest tak gładki, że sprawia wrażenie miękkiego i falistego. 

Jest kilka sposobów na to, aby dostać się do Kolorowego Kanionu. Jednym z nich i prawdopodobnie najlepszym, jest wykupienie zorganizowanej wycieczki. Przewodnik z łatwością odnajdzie lokalizację kanionu znajdującego się na środku pustyni, co samotnemu turyście mogłoby sprawić niemałe trudności. Takie wycieczki organizowane są dla turystów z Dahab, Sharm el-Sheikh oraz Kairu

Pustynia Synaj

Tereny pustynne zajmują blisko 95% powierzchni współczesnego Egiptu. Większa część otaczającego terenu górzystego zamieszkiwana jest pierwotnie przez koczownicze plemiona Beduinów. Niektórzy śmiałkowie wyruszają na pustynną ekspedycję, chcąc pokonać 230-kiloetrową trasę południowego Synaju od wybrzeża do wybrzeża. Nie jest to jednak wyprawa dla każdego. Wielu podróżników przebywających w tych rejonach chcąc odwiedzić pustynie wybiera nieco inny cel – wspinanie się na kilka pustynnych szczytów, w tym Górę Synaj (2285 m) i Górę Katarzyny (2629 m) będącą najwyższym szczytem Egiptu. 

pustynia synaj

Informacje praktyczne

Synaj i wybrzeże Morza Czerwonego był ceniony w czasach faraońskich ze względu na występowanie turkusów, miedzi i złota. Dziś region jest rajem dla turystów, których wabią tu piaszczyste plaże i bajeczny świat podwodnej przyrody. 

Jest to doskonała destynacja bez względu na porę roku, ponieważ średnia temperatura powietrza w dzień w styczniu osiąga nawet 21 stopni, zaś w miesiące letnie od czerwca do sierpnia wskazuje od 35 do 37 stopni. Najbardziej słonecznymi (i równie upalnymi!) miesiącami jest maj i czerwiec z 14 godzinami słońca. Termin podróży najlepiej dopasować do tego, jak znosi się wysokie temperatury oraz, jak zamierza się spędzić urlop. Plażowicze, którym niestraszne upały z pewnością chętniej wybiorą się na półwysep Synaj w sezonie wakacyjnym. Ci, którzy wolą postawić na zwiedzanie mogą wybrać się w region zimą. Co prawda, w grudniu, styczniu i lutym mogą wystąpić sporadyczne opady deszczu, ale z pewnością nie popsują one pobytu.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds