Przejdź do treści
Lokrum Croatia

Lokrum — odwiedź chorwacką wyspę miłości

Raj dla zakochanych czy przeklęty ląd? Poznaj tajemnicę wyspy Lokrum położonej na wodach Adriatyku! Słońce, turkusowa woda i małe zatoczki to nie wszystko, czym zachwyca niewielka kraina o bogatej historii. Poznaj największe atrakcje Lokrum i zobacz, jak spędzić czas na chorwackiej wyspie w pobliżu Dubrownika!

Tajemnicza wyspa

Wyspa Lokrum to część archipelagu wysp Elafickich położonych po chorwackiej stronie Adriatyku zaledwie 600 metrów od miejscowości Dubrownik. Łączna powierzchnia lądu wynosi 700 hektarów, a linia brzegowa ma tylko 5 kilometrów, dzięki czemu w kilka godzin możesz zobaczyć jej wszystkie walory podczas spaceru. Pierwsze wzmianki na temat lądu pochodzą z 1023 roku, gdy benedyktyni zasiedlili ten obszar i wybudowali swój klasztor. W 1192 roku według podań o brzeg wyspy rozbił się statek króla Anglii — Ryszarda I Lwie Serce, który w ramach wdzięczności za ocalenie odpłacił się wybudowaniem kościoła. Świątynia ta ostatecznie stanęła w Dubrowniku, a dziś na jej miejscu wznosi się Katedra Wniebowzięcia NMP.

W 1667 roku trzęsienie ziemi spowodowało wielkie szkody na wyspie, w tym powstałe budynki. Niedługo po tym wydarzeniu zakonnicy opuścili wyspę, jednak nie pozostała długo niezamieszkana, ponieważ już w 1806 roku ląd zaczęli okupować Francuzi i kolejno Austriacy. W 1859 roku wyspa trafiła we własność arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, jednak ostatecznie została odsprzedana rodzinie Windisch-Graetz.

lokrum island

Klątwa benedyktynów

Według legend, nad Lokrum ciąży klątwa, dlatego też często bywa nazywana przeklętą wyspą. Zgodnie z podaniami zakonnicy opuszczający wyspę na skutek trzęsienia ziemi, które doprowadziło do zniszczeń budynków opactwa, przeklęli każdego, kto będzie chciał zostać jej właścicielem. Dziś miejsce to jest popularnym celem podróży turystów przybywających do Chorwacji, a historii benedyktynów przypominają jedynie ruiny klasztora.

Jak dostać się na Lokrum?

Transport na wyspę Lokrum nie stanowi problemu. Z portu w Dubrowniku, w godzinach 09:00 – 19:00 co pół godziny kursują wodne taksówki, które zawożą turystów na wyspę. W cenę biletu wliczony jest kurs i wejście na teren rezerwatu. Podróż stanowi wydatek 200 KRK dla osoby dorosłej oraz 30 KRK dla dzieci, młodzieży i studentów.

Taksówka Wodna, Lokrum

Co warto zobaczyć na wyspie?

Wyspa Lokrum obfituje w wiele pięknych zatoczek wypełnionych turkusową wodą, a wybrzeże pokrywają skaliste klify. Na terenie lądu powstał ogród botaniczny gromadzący okazy egzotycznych roślin, a poza przyrodniczymi cudami możesz podziwiać historyczny dobytek mieszkańców wyspy. Znajdują się tu pozostałości opactwa benedyktynów, twierdza Fort Royal wzniesiona przez Francuzów, a także Krzyż Trytona. Wyspę zamieszkują wielobarwni mieszkańcy — z dalszej treści artykułu dowiesz się, kim są i skąd się wzięli!

Ruiny klasztoru benedyktynów — dla fanów serialu Gra o Tron

Po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce na wyspie w 1667 roku, z klasztoru benedyktynów nie pozostało wiele, jednak odbudowa niektórych fragmentów przyczyniła się do zachowania części ich pierwotnego wyglądu. W dawne czasy przeniosą Cię zabytkowe krużganki. Ciekawostką jest, że ruiny opactwa służyły za scenerię do jednej ze scen serii serialowej „Gra o tron”. Znajduje się tu mini muzeum, które przedstawia proces realizacji filmu na Lokrum.

Ogród botaniczny pełen sukulentów

Od 1959 roku na wyspie znajduje się Ogród Botaniczny. Możesz zobaczyć tu rośliny strefy tropikalnej i subtropikalnej, wśród których warto wyróżnić sukulenty, eukaliptusy i kaktusy. Ponadto teren porastają okazy typowe dla Chorwacji i klimatu śródziemnomorskiego.

Ogród Botaniczny, Lokrum

Morze Martwe na Lokrum

Wizytówkę Lokrum znaną wprost z instagramowych zdjęć stanowi Morze Martwe, czyli niewielki zbiornik słonej wody o głębokości około 10 metrów. Mini jezioro łączy się podziemnymi wodami z Adriatykiem, a podczas pobytu warto zwrócić na ciekawe formacje skalne, które towarzyszą krajobrazowi „morza” w głębi lądu.

Twierdza Fort Royal

Najlepiej zachowanym zabytkiem na wyspie jest Twierdza Fort Royal wybudowana na najwyższym wzniesieniu Lokrum. Powstała w wyniku szturmu Francji na wyspę w 1806 roku, choć dokończeniu budowy towarzyszyli już Austriacy. Wnętrze twierdzy stanowią kręte schody, a z najwyższego punktu rozciąga się piękna panorama na morze, okoliczne wyspy, Cavtat i stare miasto Dubrownika.

Dostojne pawie — skąd się tam wzięły?

Rezerwat przyrody, którym została objęta cała wyspa zamieszkały pawie. Nieziemskie ptaki o wielobarwnych ogonach przywieziono tu z Wysp Kanaryjskich około 150 lat temu. Mimo innych panujących warunków pogodowych doskonale zaaklimatyzowały się w nowym miejscu. Dziś stanowią ozdobę i jedną z żywych atrakcji. Ponadto Lokrum zamieszkują króliki w licznej populacji.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.