toronto atrakcje

Toronto (Kanada) — co warto zobaczyć w największym mieście Kanady?

Toronto jest jednym z niewielu miast, w którym poczujesz się jak w domu — nieważne skąd pochodzisz! Poza wyjątkową aurą metropolii warto mieć na uwadze liczne atrakcje Toronto. Największe muzeum w Kanadzie, wodospad Niagara, dwustuletni Fort York czy też wizytówka miasta — CN Tower, to tylko kilka z wielu ciekawych miejsc do odwiedzenia. Dowiedz się więcej o stolicy Ontario i zaplanuj wycieczkę do jednego z najciekawszych miast Ameryki Północnej!

Gdzie leży Toronto?

Toronto (Kanada) leży w południowej części regionu Ontario, przy północno-zachodnim brzegu jeziora o tej samej nazwie. Przez sam środek akwenu biegnie granica między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi. Miasto zajmuje powierzchnię 630 kilometrów kwadratowych i może popisać się linią brzegową o długości aż 46 kilometrów. Tereny w regionie Ontario są w głównej mierze płaskie, jednak w Toronto jest zupełnie inaczej. Około siedemnastu procent metropolii jest objęte systemem wąwozów, rzek i lasu, tworząc przy tym wyjątkowy krajobraz „miasta wewnątrz parku”

Historia największego miasta Kanady

Stolica Ontario jest stosunkowo młodą konglomeracją, jednak ma za sobą ciekawą historię. Pierwsze wzmianki Toronto pojawiały się już na początku XVII wieku, gdy pierwsi europejscy osadnicy dotarli na tereny obecnej Kanady. Ziemie te zajmowali wówczas Indianie z plemienia Irokezów posługujący się językiem Mohawk. Właśnie z tego dialektu wywodzi się słowo tkaronto oznaczające „tam, gdzie drzewa dotykają wody”. W 1793 gubernator John Graves Simcoe wyznaczył pierwsze granice miasta York oraz rozpoczął budowę garnizonu o tej samej nazwie. Oficjalne źródła podają, że miasto zostało ochrzczone nazwą Toronto 6 marca 1834 roku, a jej pierwszym burmistrzem został William Lyon Mackenzie.

Od tamtego czasu miasto przeżywało swój rozkwit. Powstały w nim m.in. akademie, linie kolejowe oraz największa w Ameryce Północnej destylarnia alkoholi. Obecnie dystrykt, w którym zajmowano się wyrobem trunków, jest jednym z najważniejszych atrakcji dla turystów chcących zwiedzić w Toronto ciekawe miejsca. W złotym okresie gospodarczym, czyli przez około sto lat Gooderham and Worts było największym dostawcą whisky na świecie. Nie obyło się również tych gorszych momentów. W 1903 wybuchł Wielki pożar Toronto. Spłonęło w nim ponad 100 budynków mieszkalnych, a straty oszacowano na 10 milionów dolarów kanadyjskich (jeśli uwzględnimy inflację, straty wyniosłyby dziś 277 milionów). Odbudowujące się miasto zaczęło przyjmować coraz więcej imigrantów oraz stanowiło ważną bazę uchodźców w czasach wojen. W ten sposób w 2021 połowa mieszkańców Toronto nie pochodzi z Kanady.

Toronto Plac Nathana Phillipsa

Co musisz zobaczyć w Toronto?

Fakt, że największe miasto Kanady nie jest skupione wyłącznie na turystyce, nie oznacza braku atrakcji. Znajdziemy tu typowo miejskie obiekty, takie jak kompleksy sportowe, ale i także zapierające dech w piersiach pomniki natury. Zwiedzanie Toronto zaskoczy każdego, niech zaskoczy i Ciebie!

Symbol Toronto — Wieża CN

Canadian National Tower — to chyba najczęściej wyszukiwane hasło w kontekście atrakcji stolicy Ontario. Ta wykonana z betonu 533-metrowa wieża jest wizytówką miasta. Powstała w 1976 i utrzymywała rekord najwyższego wolnostojącego budynku przez blisko 32 lata. Była najwyższą wieżą świata, wpisaną oficjalnie do Księgi Rekordów Guinnessa, aż do 2009, w który, zakończono budowę Canton Tower. Budynek jest niepodważalnie najważniejszym punktem miejskiego krajobrazu. Co roku odwiedza go ponad 2 miliony turystów. Na co dzień aż 8 stacji telewizyjnych i 9 stacji radiowych nadaje swój sygnał z Tower Toronto, co nie przeszkadza w przystosowaniu budowli do potrzeb turystów. Wieża w Toronto posiada 9 oszklonych wind, które mogą zabrać Cię na wysokość 446,5 metra. Możesz tam skorzystać z najwyższej galerii obserwacyjnej świata. W słoneczny dzień widać z niej całe miasto, wodospad Niagara, a nawet leżące po drugiej stronie jeziora Stany Zjednoczone. Nieco niżej, bo w okolicach 351 metrów znajduje się obracająca restauracja. Lokal wykonuje pełen obrót wokół wieży co 72 minuty. U podstawy budynku znajdziemy jeszcze więcej atrakcji — zaczynając od kawiarni i sklepów, przez centrum nauki i kończąc na ściance wspinaczkowej czy polu do minigolfa. 

Rogers Center — Stadion Miejski

W odległości 200 metrów od CN Tower znajduje się Rogers Centre — pierwszy stadion w historii z całkowicie odsłanianym dachem. Zbudowany w 1989 roku obiekt jest własnością Rogers Communications, który w 2005 zmienił jego nazwę ze SkyDome. Na murawie swoje spotkania rozgrywają baseballiści Toronto Blue Jays oraz zawodnicy Toronto Argonauts, drużyny futbolu kanadyjskiego. Oprócz imprez sportowych odbywają się tam również koncerty i wydarzenia kulturowe. W 2000 roku mogliśmy być świadkami największego w historii spotkania literackiego. J.K Rowling czytała 25 tysięcznej publiczności fragmenty swoich powieści. 

toronto co warto zobaczyć

St. Lawrence

Centrum Toronto i jednocześnie najstarsza dzielnica miasta. Nazywana jest czasem Old Town of York, ponieważ to na jej terenach zostało założone miasto York. Liczące wtedy 600 mieszkańców miasteczko składało się z jednego ceglanego oraz 107 drewnianych domostw. Pozostałością dawnych zabudowań są wystające z niektórych budynków belki. Dawniej służyły do wciągania towarów z pobliskiego portu. Najważniejszym miejscem centrum Toronto jest otwarty w 1793 targ, który pierwotnie znajdował się jedną przecznicę wyżej (King Street). Wszechobecne teatry i możliwość kupienia lokalnych przysmaków przyciąga na St. Lawrence masę turystów.

Dzielnica Distillery

Wspominany wcześniej Distillery District to obszar z najlepiej zachowanymi obiektami epoki wiktoriańskiej w całej Ameryce Północnej. Obszar 5,3 hektarów zajmują 44 budynki. W 2003 dzielnica została odrestaurowana i otwarta dla turystów. Różne firmy podjęły działania w kierunku ponownego ożywienia dystryktu. Na terenach dawnej gorzelni otworzyły się kawiarnie, bary, galerie. Zainteresowanie historycznym rejonem miasta rosło nie tylko wśród turystów. Coraz więcej artystów zaczynało działać i tworzyć w Distillery District. Dziś odbywają się tam liczne festiwale, wystawy czy pokazy, przez co dzielnica została okrzyknięta kulturowym centrum Toronto. 

Ciekawy budynek — Flatiron

Flatiron Building, znany również jako Gooderham Building, to historyczna część architektury Dzielnicy Distillery w Toronto. Zbudowany w 1892 budynek należał do syna założyciela destylarni Gooderham and Worts — Georga Gooderhama Seniora. George umiejscowił w nim swoje biuro, które działało aż do 1952. Budynek z ulicy Wellington East jest niezwykle wąski. Wygląda, jakby ktoś go wyprasował podczas konstrukcji, stąd nazwa Flatiron. Na tylnej ścianie widnieje mural, który stworzył słynny kanadyjski artysta — Derek Michael Desant. Prawdziwa uczta dla oczu. 

Flatiron Building Toronto

Wyspy Torontońskie

Do połowy XIX pojęcie Wyspy Torontońskie nie występowało w żadnej z książek. Ziemie te były półwyspem, który działał jako kanał łączący port z jeziorem Ontario. Dopiero w 1858 potężna burza oderwała przylądek od brzegu, tworząc przy tym znany nam dziś krajobraz. Znajdziemy tam wiele plaż (w tym plażę nudystów), park rozrywki Centreville, jak i największa w Ameryce Południowej dzielnica deptaków. Jeśli szukasz połączenia lotniczego do Toronto (Canada), Wyspy Torontońskie mają do zaoferowania Toronto City Centre Airport — lotnisko zdecydowanie mniej zatłoczone niż główny port lotniczy.

Jezioro Ontario

Najmniejsze jezioro kompleksu Wielkich Jezior Ameryki Północnej jest chyba najciekawszym akwenem z całej piątki. Tak jak wspomnieliśmy, jest naturalną granicą pomiędzy Kanadą a USA. Zajmuje ponad 18 000 kilometrów kwadratowych powierzchni, z czego około 10 tysięcy należy do państwa z liściem Klonowym na fladze. Warto też wspomnieć o wypływającej z jeziora Rzece Św. Wawrzyńca. Znajduje się na niej kompleks Tysiąca Wysp, od którego nazwę bierze bardzo popularny sos. Mówiąc o Jeziorze Ontario, nie można zapomnieć o perle w koronie tego akwenu. Oczywiście chodzi o…

Wodospad Niagara 

Zwiedzanie Toronto nie ma prawa bytu bez odwiedzenia Wodospadu Niagara. Prawie 100-metrowa różnica poziomów pomiędzy jeziorami zapiera dech w piersiach. W nocy wodospad jest podświetlany, co tylko dodaje temu miejscu magicznej aury. Leżąca w pobliżu Niagara-on-the-lake, czyli pierwsza stolica Ontario jest również warta zwiedzenia. Niedaleko znajduje się także Jaskinia Wiatrów, do której wejście jest przysłonięte jedną z kaskad nazwaną „Welonem Panny Młodej”. Obecnie wycieczki prowadzone są wyłącznie do podnóża wodospadu, a nie do środka jaskini. Naszym zdaniem i tak warto skorzystać z okazji i wykupić przewodnika. Oszałamiający szum i wodna bryza w połączeniu z chłodem bijącym z jaskini przyczyni się do unikatowego przeżycia. Kraina wodospadów w Ontario dla wielu jest numerem jeden na liście pod tytułem „Atrakcje w Toronto”!

Wodospad Niagara, Toronto

Jak zwiedzać Toronto?

Najwygodniejszą formą podróży wewnątrz miasta jest TTC, czyli komunikacja miejska. Centrum komunikacyjnym stolicy Ontario jest Union Station, z którego dotrzemy praktycznie wszędzie. Przy zakupie jednego biletu w cenie około 4 CAD możemy poruszać się w jednym kierunku dowolną liczbą autobusów. Należy jednak pamiętać o odebraniu tzw. transferu. Jest to kwit, który umożliwi nam dalszą podróż innym pojazdem. Można go dostać od kierowcy lub pobrać ze specjalnych maszyny stojących zwykle na przystankach. Jeśli wiemy, że będziemy poruszać się po mieście w różnych kierunkach, to warto zainteresować się Day Pass, czyli biletem całodniowym w cenie 12,50 CAD. 

Podróż do Kanady

Podczas przygotowań do zwiedzania Toronto może pojawić się pytanie: czy potrzebna jest wiza do Kanady? Od jakiegoś czasu posiadanie wizy nie jest obowiązkowe, jednak aby przekroczyć kanadyjską granicę, wymagany jest dokument eTA. Jest on znacznie łatwiejszy do uzyskania, a dodatkowo jest ważny przez pięć lat. Dokument jest możliwy do wyrobienia bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na oficjalną stronę ambasady Kanady i wypełnić odpowiedni formularz. Potwierdzenie uzyskania eTA dojdzie do nas drogą mailową. Posiadanie fizycznej kopii dokumentu nie jest wymagane, nasze dane będą wpisane w systemie. Nie oznacza to, że lecąc do kraju syropu klonowego, nie musimy brać żadnych dokumentów. Na lotnisku wymagane jest okazanie paszportu. Z tymi dokumentami możesz w pełni cieszyć się tym, co oferuje Toronto — atrakcje, piękne widoki i unikatowy klimat.