quebec

Zaplanuj pobyt w Quebec – największej prowincji Kanady

Ponad 400-letnie miasto, założone przez francuskich kolonizatorów, zdobyte przez Wielką Brytanię, do dzisiaj jest niepowtarzalnym miksem europejskich i rdzennych kultur Ameryki Północnej. Mowa o Quebec, stolicy kanadyjskiej prowincji o tej samej nazwie, położonej w północno-wschodniej części kontynentu. Nietypowe miejsce, z niepowtarzalnie zachowanymi zabytkami europejskiej architektury pośród tysiąca jezior i rzek surowej tundry. Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Quebec – co to za miasto?

Quebec to drugie po Montrealu miasto prowincji (pod względem zaludnienia) o tej samej nazwie i jej stolica. Miasto zostało założone w 1608 roku przez francuskiego podróżnika, Samuela de Champlaina, kolonizatora Kanady. Quebec, ze względu na położenie, bardzo szybko stało się istotnym śródlądowym punktem handlowym należącym do Francji.

Jako część kolonii francuskiej Quebec wielokrotnie trafiał pod panowanie brytyjskie, z którego był odbijany ponownie przez Francuzów, aż do 1763, gdy podpisano traktat paryski. Wtedy cała Nowa Francja stała się własnością Wielkiej Brytanii.

quebec city

Mimo tego do dziś w Quebecu zachowały się silnie francuskie wpływy, o czym może świadczyć język urzędowy, jakim jest francuski lub bardzo europejski wygląd Quebec City, wybudowanego w większości przez Francuzów. Przechodząc po Dolnym Starym mieście (najstarsza część Quebecu), poczujesz się niczym w „małej Europie” – kręte, wąskie uliczki, schody i charakterystyczna dla Starego Kontynentu zabudowa w formie kamienic. To wszystko składa się na fakt, że zabytkowa dzielnica znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO (jest to jedyny taki obiekt na terenie Ameryki Północnej). To również jedyne miejsce na w północnej części kontynentu, gdzie są zachowane fortyfikacje miasta (najbliższe znajdują się w Meksyku).

Quebec, ze względu na swoje położenie i ukształtowanie, poza Niziną Rzeki św. Wawrzyńca, gdzie mieszka praktycznie cała ludność prowincji, jest niezamieszkały przez ludzi. Ponadto teren jest bardzo bogaty w wody śródlądowe; tysiące rzek i strumieni przecina Quebec i skupia się, tworząc Zatokę Świętego Wawrzyńca, Zatokę Hudsona i zlewisko Morza Labradorskiego. Prowincja jest także bogata w różne jeziora i sztuczne zbiorniki wodne, wykorzystywane w celach energetycznych.

Żywioł jest jednym z największych bogactw naturalnych Quebecu; poza nim w północnej części prowincji znajduje się wiele złóż naturalnych minerałów i metali, np.: złota, miedzi, rud żelaza.

Quebec (Kanada) – atrakcje Starego Miasta

Ze względu na bardzo europejski klimat starego miasta, możemy je zwiedzać nawet spacerując. Nie ominiesz żadnej atrakcji, przy okazji będziesz mógł zatopić się w klimacie post kolonialnego miasta.

Château Frontenac

Zwiedzając Quebec, na pewno Twojej uwadze nie umknie Château Frontenac. Powstał na miejscu wybudowanego w 1620 roku Fortu Louis. Ten ekskluzywny hotel, wybudowany na klifie przy rzece świętego Wawrzyńca jest ponoć najczęściej fotografowanym na świecie i trudno się dziwić. Przypominający potężny zamek, ozdabia miasto swoim niepowtarzalnym wyglądem. Wybudowany w stylu historyzmu, nawiązuje do zamków obronnych, ozdobiony wieloma wieżyczkami, szczytowym dachowaniem, w dużej mierze jest wykonany z kamienia Ashlar.

Od 2001 roku hotel należy do sieci Fairmont Hotels and Resorts, a ceny za wynajem pokoju rozpoczynają się od 1000 złotych za noc. Hotel jest jednym z wielu w kanadzie z serii Wielkich Hoteli Kolejowych.

Château Frontenac,quebec

Montmorency

Wodospad osiąga 46 metrów szerokości i 84 m wysokości, co czyni go największym w prowincji Quebec. Jest zakończeniem rzeki o tej samej nazwie i wpada do Rzeki Świętego Wawrzyńca.

Ten wyższy o około 30 metrów od Niagary wodospad, ściąga do Quebecu rocznie prawie milion turystów, chcących zobaczyć dzieło natury. Szczególne wrażenie robi w miesiącach letnich, gdy woda zaczyna wydzielać żółtawą poświatę wywołaną dużymi pokładami żelaza w dnie wodnym. Specjalnie wybudowane klatki i punkty widokowe, pozwalają oglądać wodospad z kilku stron. Najciekawszym miejscem jest most wiszący na wierzchołku spadków, który pozwala zobaczyć spadającą wodę z wysokości.

La Citadelle de Québec

Ta aktywna baza wojskowa położona na szczycie Cap Diamant, jest siedzibą kanadyjskiego monarchy oraz gubernatora generalnego Kanady. Ten jeden z najstarszych budynków obronnych w państwie jest także częścią fortyfikacji miasta Quebec. Strategiczny punkt został doceniony już przez Samuela de Champlaina, który w 1608 roku zdecydował się na wybudowanie miasta właśnie ze względu na ukształtowanie terenu. Cytadela umieszczona na cyplu była praktycznie nie do zdobycia, ze względu na klifowe zbocze.

La Citadelle de Québec

Budynek Parlamentu

Położony obok centrum, ośmiopiętrowy budynek jest siedzibą Zgromadzenia Narodowego Quebecu. Projekt budynku wykonał Eugène-Étienne Taché, który został zrealizowany w latach 1877-1886. Styl Drugiego Cesarstwa, w jakim utrzymany jest wygląd budynku, nadaje mu finezji i wytworności.

Symetryczny budynek przedzielony jest 52-metrową wieżą imienia Jacquesa Cartiera, francuskiego badacza, który jako pierwszy nawiązał kontakt między Francja a dzisiejszą Kanadą. Dwie mniejsze wierze na obu skrzydłach są poświęcone Samuelowi de Champlain i Paulowi Chomedeyowi de Maisonneuve – założycielom Nowej Francji.

Frontowa ściana budynku została przyozdobiona 26 posągami, dostarczonymi z Francji. Dwa z nich są alegoryczne – odnoszą się do kraju i religii oraz historii i poezji. Kolejne dwa są reprezentacją rdzennych mieszkańców Quebecu, pozostałe są pamiątką po ważnych postaciach w historii miasta.

Parlament można bezpłatnie zwiedzać z przewodnikiem, który przybliży Ci historię tego miejsca oraz quebeckiego rządu. Warto wybrać się również na spacer ogrodami otaczającymi budynek.

Notre-Dame de Québec Basilica-Cathedral

Kościół jest najstarszym, założonym w Kanadzie centrum obrządku katolickiego i pierwszym, który został podniesiony do rangi bazyliki przez Piusa IX w 1874. Została wybudowana w miejscu kaplicy powstałej z inicjatywy Samuela de Champlaina, jej budowę rozpoczęto w 1647 roku.

Katedra została dwukrotnie zniszczona w wyniku pożaru – najpierw w 1759 roku, później w 1922. Dzisiaj możemy oglądać katedrę projektu Maxime’a Roisina i Raoula Cheneverta.

W 2014 roku odbyły się uroczyste obchody 350-lecia istnienia katedry, w ramach których utworzono „Święte Wrota”, jedyne znajdujące się poza Europą. W tej chwili pozostają zamknięte, aż do 2025 roku.

Notre-Dame de Québec Basilica-Cathedral

Battlefields Park i Równiny Abrahama

Zabytkowy obszar równiny Abrahama to miejsce, w którym 13 września 1759 roku miała miejsce bitwa w trakcie wojny siedmioletniej. Aktualnie sporą część równiny zagospodarowano jako pola uprawne i działki mieszkalne, ale nadal pamiątkowy obszar po tamtych wydarzeniach został zachowany w Battelfield Park.

Został wyznaczony w 1908 roku: wytyczono ścieżki spacerowe, stworzono punkty informacyjne i widokowe, które upamiętniają wydarzenia z przeszłości. Co roku park służy jako miejsce festiwali plenerowych.

Spacerując zabytkowym parkiem, możesz spotkać aż 50 zachowanych pocisków artyleryjskich z okresu wojny siedmioletniej. Natrafisz także na Martellos – wieże artyleryjskie, które służyły do obrony nadbrzeża. Pierwotnie powstały cztery, w 1900 roku została wyburzona wieża nr 3; pozostałe wieże nadal można podziwiać wzdłuż równiny Abrahama, a także w części miasta, gdzie znajduje się jedna z fortyfikacji.

Quebec – ciekawostki

Morrin Center, pełniące w przeszłości funkcję pierwszego quebeckiego więzienia, dziś służy jako centrum edukacyjne, a także biblioteka angielska miasta. W budynku swoją siedzibę ma Towarzystwo Literackie i Historyczne Quebecu. Odwiedzając to miejsce z ponad 200-letnią historią, będziesz miał okazję znaleźć się w więziennych celach (również celi śmierci) i laboratorium chemicznym.

Jedną z atrakcji starego miasta jest La Boutique de Noël de Québec – całoroczny sklep z dekoracjami świątecznymi. W środku przez cały rok do kupienia są bombki, łańcuchy, dekoracje i wszystko to, co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz o Bożym Narodzeniu. Znajdziesz tam również pocztówki i typowe souveniry, a na sam koniec zrób sobie zdjęcie z reniferem, na specjalnie zaaranżowanej, świątecznej ściance.

Quebec, Kanada

W centrum miasta znajdziesz kilka ulicznych dzieł – murali, opowiadających historię Quebecu, pokazujące najważniejsze wydarzenia i postacie w życiu portowego miasta. Powstały w 1999 roku i 2001, stworzone przez quebeckich i francuskich artystów, prezentują m.in.: Jacquesa Cartiera, Samuela de Champlaina, Louis Jolliet (sporządził mapę rzeki Missisipi), François de Laval (pierwszy biskup miasta Quebec), François-Xavier Garneau (pierwszy quebecki historyk) oraz wielu innych.

Na 31 piętrze budynku Marie-Guyart mieści się obserwatorium, z którego możesz obejrzeć miasto w panoramie 360°. Najwyższy wieżowiec w mieście góruje nad Parlamentem, a ogromne okna na piętrze obserwatorium pozwalają podziwiać widoki z wysokości 221 metrów. Koniecznie musisz się tam wybrać!

W trakcie odwiedzin Quebecu jeden dzień poświęć na podróż promem, po rzecze św. Wawrzyńca. Weź ze sobą rowery, a nawet samochód i przepłyń do Levis, sąsiedniego miasteczka. Wieczorem udaj się na brzeg i podziwiaj Quebec w całej okazałości i nocnym oświetleniu. Ten widok na pewno zostanie z Tobą na długo.

Będąc w Quebec koniecznie spróbuj poutine. To tradycyjne danie, które składa się z frytek wymieszanych z serem, polanych sosem pieczeniowym. Czegoś takiego nie można przegapić.

Quebec to wyjątkowa część Kanady, dbająca o swoją odmienność i przywiązana do tradycji, które ją ukształtowały. Niezwykle urokliwe miejsce, z burzliwą historią, która stworzyła „ostoję europejskości” na amerykańskim kontynencie. Są to składowe niepowtarzalnego miejsca, które koniecznie musisz odwiedzić!