Search The Query
Search

Największa aglomeracja w zachodniej Kanadzie. Co możemy robić w Vancouver?

wankuwer

Vancouver to najbardziej atrakcyjne i przyjazne miasto w Ameryce Północnej. Można wybrać się na wędrówkę po lesie, pływać łódką po oceanie, jeździć na nartach w górach lub zrobić zakupy w ekskluzywnym butiku – i to wszystko tego samego dnia! Poznaj historię miasta i jego najważniejsze atrakcje.

Historia Vancouver

W latach siedemdziesiątych XIX wieku Vancouver było małą osadą zwaną Granville. Zostało zarejestrowane jako miasto w kwietniu 1886 roku i przemianowane na cześć angielskiego nawigatora George’a Vancouver z Royal Navy, który badał wybrzeże. Katastrofalny pożar zaledwie dwa miesiące po lokacji zniszczył miasto w niecałą godzinę. Miasto jednak odrodziło się i stało się dobrze prosperującym portem – częściowo dzięki otwarciu Kanału Panamskiego (1914), co umożliwiło ekonomicznie eksport m.in. zboża z Vancouver na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych i do Europy. W 1929 roku dwa duże przedmieścia na południu – Point Grey i South Vancouver – połączyły się z Vancouver, a jego obszar metropolitalny stał się trzecim najbardziej zaludnionym w Kanadzie. W latach trzydziestych XX wieku Vancouver było głównym portem Kanady na wybrzeżu Pacyfiku. Po drugiej wojnie światowej miasto stało się centrum biznesowym Kanady w handlu z Azją.

Najważniejsze informacje o Vancouver

Gdzie leży Vancouver? Miasto Vancouver znajduje się w południowo-zachodniej Kolumbii Brytyjskiej w prowincji Kanady. Leży między Burrard Inlet (odnoga Cieśniny Georgia) na północy, a deltą rzeki Fraser na południu, naprzeciwko wyspy Vancouver. Miasto znajduje się na północ od stanu Waszyngton w USA. Jest głównym ośrodkiem miejskim zachodniej Kanady i jednym z najbardziej zaludnionych regionów metropolitalnych w kraju.

Jaki klimat panuje w Vancouver? W Vancouver panuje umiarkowany klimat oceaniczny, który graniczy z ciepłym, letnim klimatem śródziemnomorskim. Miesiące letnie są zazwyczaj suche, co często skutkuje umiarkowanymi suszami (zwykle w lipcu i sierpniu). Natomiast pozostała część roku jest deszczowa (zwłaszcza między październikiem, a marcem).

Czy Vancouver jest bezpiecznym miastem? Vancouver generalnie nie jest niebezpieczne, ale w niektórych dzielnicach w mieście występuje więcej przestępstw niż w innych. Obszarem wymagającym wzmożonej ostrożności jest jednak Downtown Eastside – ekonomicznie przygnębione pasmo Vancouver, otoczone turystycznymi Gastown i Chinatown. Spacerując po tej dzielnicy nie ma realnego zagrożenia dla życia podróżnych. Należy spodziewać się jednak masowej bezdomności, prostytucji czy osób pod wpływem działania narkotyków. Vancouver jest całkowicie bezpieczne do odwiedzenia w pojedynkę, zwłaszcza gdy zwiedza się głównie popularne, turystyczne miejsca, takie jak Gastown, Stanley Park, Yaletown i Davie Village. Miasto jest niezwykle tolerancyjne, przez co nie ma przeciwskazań do podróży dla osób LGBTQ +. Vancouver to szczególnie zróżnicowane miasto, które celebruje wiele różnych kultur, religii i grup etnicznych. Tęczowe flagi zdobią każde przejście dla pieszych i witryny sklepowe w Davie Village – tętniącej życiem dzielnicy gejowskiej – a coroczny Festiwal Pride gwarantuje cały tydzień obchodów. Małżeństwa osób tej samej płci są legalne w Kolumbii Brytyjskiej od 2003 roku (pięć lat przed tym, jak stały się legalne w Kalifornii).

Choć nie należy bać się o swoje życie czy zdrowie zwiedzając Vancouver to wszystkie kosztowności zawsze powinno się mieć przy sobie. Kradzieże zdarzają się często, dlatego nie należy pozostawiać bagażu, dokumentów, portfeli, telefonów czy aparatów fotograficznych bez opieki.

Czy Vancouver jest przyjazne dla turystów? Tak! Vancouver ma zróżnicowaną populację. Prawie 40 procent osób, które nazywają to miasto domem, to imigranci z takich krajów, jak Chiny, Filipiny i Wielka Brytania. Mieszkańcy Vancouver są na ogół serdeczni, przyjaźni i pomocni, a także otwarci. Goście odwiedzający to miasto czują się tu mile widziani i bezpieczni przez cały czas.

Jak dostać się z Polski do Vancouver? Wybierając się ze stolicy Polski do Vancouver należy wiedzieć, że jest to odległość ponad 8 tysięcy kilometrów – więc samochodowa wyprawa raczej odpada. Podróż z Europy do Ameryki Północnej najlepiej zaplanować samolotem. Niestety z Polski nie ma bezpośrednich lotów do Vancouver. Przewoźnicy oferują przesiadkę np. u zachodniego sąsiada – we Frankfurcie. Czas lotu wynosi od 10 do nawet 23 godzin – w zależności od wybranego połączenia i ilości przesiadek.

vancuver
Przystań jachtowa w Vancouver

Różnorodność kulturowa w Vancouver

Z biegiem lat Vancouver stało się domem dla szerokiego wachlarza grup etnicznych, z których każda wniosła swój wkład w żywy i odrębny zbiór kuchni, dziedzictwa, systemów wierzeń i dzieł sztuki w tym mieście. Chociaż kultury te zachowały poczucie swojej pierwotnej tożsamości, ich wpływ ukształtował Vancouver w kwitnące, międzynarodowe miasto o wyjątkowym klimacie. Żadna z głównych grup etnicznych w mieście nie reprezentuje więcej niż 25% populacji. Spacerując po Vancouver można usłyszeć chiński, japoński, francuski, angielski, filipiński, włoski itd. W związku z tym, że większość mieszkańców posługuje się językiem ojczystym – innym niż angielski – miasto udostępnia kluczowe dokumenty w wielu różnych językach. Dostępne są również wielojęzyczne linie telefoniczne.

Imigranci japońscy

Spacerując po Vancouver nie trudno dostrzec wpływ japońskiej kultury. Jest absolutnie wszędzie – od spokojnych ogrodów publicznych po tysiące kwitnących wiśni posadzonych na miejskich terenach zielonych. Pierwsza fala japońskich imigrantów, zwana Issei, przybyła do Vancouver w latach 1877–1928, a wielu osiedliło się w małych wioskach rybackich wzdłuż wybrzeża Pacyfiku oraz na farmach w dolinie Fraser. Od tego czasu łatwo jest doświadczyć autentycznej części tej kultury, jedząc kolację w jednej z wielu japońskich restauracji, ciesząc się rytuałem herbaty w Nitobe Memorial Garden lub uczestnicząc w corocznym Powell Street Festival – największym wydarzeniu społeczności japońsko-kanadyjskiej w Vancouver.

Imigranci chińscy

Pod koniec XIX wieku pierwsi chińscy imigranci zaczęli przybywać do Vancouver, aby pracować na kolei i w kopalniach. W miarę jak coraz więcej pracowników i rodzin zaczęło migrować do Vancouver, okolica rozrastała się, ostatecznie stając się trzecim pod względem liczby mieszkańców Chinatown w Ameryce Północnej. Dzielnica ta tętni życiem, oferuje autentyczną kuchnię oraz specjały dostępne na tradycyjnych targowiskach i herbaciarniach.

Imigranci indyjscy

Ponad sto lat temu dynamicznie rozwijający się przemysł drzewny w Vancouver przyciągnął tysiące imigrantów z Pendżabu, regionu położonego na granicy indyjsko-pakistańskiej. W miarę jak ta grupa kulturowa umocniła swoją pozycję w Vancouver, Punjabi Market (lub Little India) wyłonił się jako egzotyczna dzielnica zajmująca sześć przecznic wzdłuż Main Street. Znaleźć w niej można autentyczną indyjską kuchnię, żywe, kolorowe jedwabie i aromatyczne przyprawy.

Imigranci włoscy

Po II wojnie światowej tysiące Włochów przeniosło się do Vancouver, osiedlając się w dzielnicy Grandview, w pobliżu Commercial Drive. W latach pięćdziesiątych XX wieku obszar ten stał się znany jako „Małe Włochy” ze względu na dużą koncentrację włoskich mieszkańców, restauracji i firm. Ale z czasem wiele innych grup etnicznych przeniknęło do tego obszaru, tworząc zróżnicowaną kulturowo okolicę. Niemniej jednak obszar ten nadal zawiera wiele pozostałości kultury włoskiej.

canada vancouver
Pomnik przed Parlamentem Kolumbii Brytyjskiej

Vancouver atrakcje

Jest kilka miejsc, których odwiedzając Vancouver nie można przegapić. Po drodze można natknąć się na inne skarby, które skrywa miasto.

Zatoka English Bay

Jedną z najciekawszych atrakcji w Vancouver jest coroczny pokaz fajerwerków nad zatoką. Udział w nim biorą cztery państwa wybrane spośród wszystkich państw świata. Popularną aktywnością nad Zatoką English Bay są wszelkie sporty wodne. Przy brzegach znajdują się porty jachtowe oraz wiele klubów sportowych. Miłośnicy skuterów wodnych czy kajaków mogą wypożyczyć sprzęt i poszaleć na wodzie.

W pobliżu dzielnicy mieszkalnej West End znajduje się plaża English Bay Beach idealna do opalania czy oglądania zachodów słońca w centrum Vancouver. Odbywa się na niej wiele wydarzeń publicznych np. Święto Światła (Celebration of Light) będący największym pokazem sztucznych ogni na morzu – zwykle ma ono miejsce w ostatnim tygodniu lipca i pierwszym tygodniu sierpnia. Każdego lata odbywa się tam również Vancouver Pride Parade. Wydarzenie organizowane jest przez organizację non-profit i ma na celu wsparcie oraz integrację osób ze środowiska LGBTQ+.

Wyspa Granville

W latach siedemdziesiątych Granville Island rozpoczęła swoją udaną transformację z przemysłowego pustkowia w jedną z najbardziej ukochanych przestrzeni publicznych w Vancouver. To wyjątkowe miejsce przyciąga każdego roku miliony turystów z Vancouver i całego świata. Jest głównym centrum artystycznym i kulturalnym Vancouver, położone w miejskiej, nadbrzeżnej lokalizacji i przesiąknięte bogatym dziedzictwem przemysłowym i morskim. Przez cały rok na Wyspie Granville odbywają się liczne sztuki widowiskowe i festiwale kulturalne. Znajduje się tam słynny targ publiczny (Public Market), otwarty codziennie od 9:00 do 19:00, skupia ponad 50 niezależnych dostawców żywności i przyczynia się do atrakcyjności wyspy jako znanego miejsca kulinarnego.

Stanley Park

Jest wspaniałą zieloną oaza pośród miejskiego krajobrazu Vancouver. Stanley Park to 400-hektarowy naturalny las deszczowy Zachodniego Wybrzeża, który gwarantuje malownicze widoki na wodę, góry, niebo i majestatyczne drzewa wzdłuż słynnego Seawall w Stanley Park. Kilometry szlaków, piękne plaże, lokalną przyrodę, wspaniałe restauracje, zabytki przyrodnicze, kulturowe i historyczne czekają na odkrycie. Park oferuje także największe akwarium w Kanadzie. Bogatą historię parku można poznać samemu, lub wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem. Naturalne piękno Stanley Park oczaruje każdego.

Akwarium w Vancouver

Akwarium w Vancouver, jest domem dla tysięcy niesamowitych gatunków oceanicznych i organizmów wodnych. Powstało jako Vancouver Public Aquarium Association w 1951 roku. Było oficjalnie pierwszym publicznym akwarium w Kanadzie i otwarto je 15 czerwca 1956 roku. Jego misją jest ochrona wodnego świata i żyjących w nim zwierząt. Akwarium w Vancouver liczy ponad 50 tysięcy zwierząt morskich i gwarantuje pełnie wrażeń zmysłowych.

wyspa vancouver
Akwarium w Vancouver

Vancouver zwiedzanie

Dzięki górskiej scenerii i miejskim plażom Vancouver słusznie zasłużyło na reputację jednego z najpiękniejszych miast na świecie. Dzięki rozległym parkom i przyjemnemu klimatowi utrzymującemu łagodne temperatury przez cały rok, Vancouver jest rajem dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Oferuje również bogate życie kulturalne, fantastyczne widoki i niesamowitą kuchnię.

Muzeum miasta (Museum of Vancouver)

Muzeum miasta to duża instytucja poświęcona Vancouver. Znajduje się w Vanier Park w pobliżu Burrard Bridge. Obejmuje historię miasta od pierwszych społeczności Coast Salish po Japantown, dni hipisów w Kitsilano i rozwój miasta.

Muzeum morskie w Vancouver

Muzeum Morskie w Vancouver znajduje się w parku Vanier w Kitsilano. Posiada ono wspaniały widok na zatokę English Bay od strony północnej. W muzeum znajdują się stałe i obrotowe wystawy, które badają morskie dziedzictwo północno-zachodniego Pacyfiku i Arktyki.

Muzeum Policji w Vancouver

Założone w 1986 roku przez Joe Swana – byłego sierżanta policji i historyka-amatora – muzeum mieści się w starym, ceglanym budynku, który zaledwie sześć lat wcześniej był sądem koronera i miejscem sekcji zwłok. Od tego czasu kostnica została przekształcona w część muzeum i można ją zwiedzać. Znajduje się w nim ponad 20 000 artefaktów, dokumentów i zdjęć przedstawiających ponad 125 lat egzekwowania prawa w Vancouver. Muzeum Policji zabiera odwiedzających w makabryczną podróż po ciemnej stronie tego zachodniego miasta Kanady.

Muzeum antropologiczne Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej

Powstało w 1949 roku jako oddział Wydziału Sztuki Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. W 1976 roku przeniosło się do swojego obecnego domu – wielokrotnie nagradzanej konstrukcji z betonu i szkła zaprojektowanej przez kanadyjskiego architekta Arthura Ericksona. Wystawy i programy MOA podkreślają różnorodność artystyczną i powiązania między sztuką, społecznością a współczesnym kontekstem społecznym i politycznym, w którym młodzież, artyści i społeczności komunikują swoje tradycje kulturowe.

Założona w 1931 roku Galeria Sztuki w Vancouver jest uznawana za jedną z najbardziej szanowanych i innowacyjnych instytucji sztuk wizualnych w Ameryce Północnej. Mieści się w pięknym neoklasycystycznym budynku sądu położonym w zgiełku Robson Street (nowy budynek powstanie w West Georgia i Cambie). W Galerii znaleźć można zdjęcia takich mistrzów, jak Ansel Adams, a także ważne prace Emily Carr i innych szanowanych brytyjskich artystów z Kolumbii.

vancover
Jesień w Vancouver

Vancouver – komunikacja miejska

Vancouver może pochwalić się dostępnym i wygodnym systemem transportu publicznego, oferując odwiedzającym wspaniały sposób na zwiedzanie miasta. Do większości najważniejszych atrakcji Vancouver można dotrzeć środkami transportu publicznego. TransLink jest regionalnym zarządem komunikacyjnym metra Vancouver i obsługuje system transportu publicznego składający się z sieci autobusów, SkyTrain i SeaBus, a także pociągów podmiejskich West Coast Express.

TransLink przeszedł z systemu biletowego na Compass Cards, czyli karty wielokrotnego użytku. Są one zaprojektowane tak, aby można je było „ponownie doładować”, a nie wyrzucać. Aktywacja wymaga wniesienia depozytu w wysokości 6 USD.

  • Autobusy
    Najbardziej ruchliwe linie autobusowe w Vancouver kursują od 5 rano do 1 w nocy, a bardziej ograniczone usługi NightBus wypełniają tę lukę we wczesnych godzinach porannych.
  • Seabus
    SeaBus to usługa promowa dostępna również dla pasażerów na wózkach inwalidzkich, która łączy stację Waterfront w centrum Vancouver z nabrzeżem Lonsdale Quay na North Shore. Malownicze przejście przez Burrard Inlet trwa 12 minut i oferuje zapierającą dech w piersiach perspektywę na miasto, morze i góry. Wypływa co 15 minut w ciągu dnia i co 30 minut w nocy, a ostatni rejs wypływa z Lonsdale Quay o godzinie 1:00.
  • SkyTrain
    To w pełni zautomatyzowany system szybkiego transportu lekkiego, oferujący szybką i wydajną obsługę między centrum miasta a przedmieściami metra Vancouver. Składa się z trzech linii: Expo Line, Canada Line oraz Millennium Line. Kursują one codziennie, przy czym pierwszy pociąg odjeżdża około 5:30 w dni powszednie, a ostatni pociąg odjeżdża około 1:00 rano.

Vancouver jest podzielone na trzy strefy taryfowe dla SkyTrain i SeaBus, podczas gdy przejazdy autobusowe są rozliczane według stawki jednostrefowej niezależnie od odległości. Strefy obowiązują w okresach szczytu, od rozpoczęcia usługi do godziny 18:30, od poniedziałku do piątku. Bilety są ważne do 90 minut i pozwalają na przesiadkę między różnymi środkami transportu, o ile podróż odbywa się w strefach, za które pierwotnie zapłacono. Wyjątkiem są opłaty gotówkowe opłacane w autobusie, które pozwalają na przesiadkę do innych autobusów, ale nie do usług SkyTrain lub SeaBus. Taryfy ulgowe są dostępne dla dzieci w wieku od 5 do 13 lat, dla dzieci w wieku od 14 do 19 lat z ważną kartą Translink GoCard oraz dla seniorów 65+ z potwierdzeniem wieku. Dzieci poniżej 4 lat jeżdżą bezpłatnie.

vancover
SkyTrain w Vancouver

Sposoby na opłacenie przejazdu:

  1. Zakup biletu za wyliczoną gotówkę – obowiązuje tylko w autobusach.
  2. Jednorazowy bilet Compass Ticket – do nabycia m.in. w automatach na stacjach SeaBus, SkyTrain i West Coast Express.
  3. Karta Compass z możliwością ponownego doładowania, na której znajdują się środki odejmowane za każdą podróż – do nabycia również w automatach.

Cennik:

  • Jedna strefa:
    3,00 USD (dla dorosłych)
    2,40 USD (Compass Ticket)
    1,95 USD (bilet ulgowy)
  • Dwie strefy:
    4,25 USD (dla dorosłych)
    3,45 USD (Compass Ticket)
    2,95 USD (bilet ulgowy)
  • Trzy strefy:
    5,75 USD (dla dorosłych)
    4,50 USD (Compass Ticket)
    3,95 USD (bilet ulgowy)

TransLink oferuje również karnet DayPass, który umożliwia nieograniczoną liczbę przejazdów we wszystkich trzech strefach przez jeden dzień. Bilet kosztuje 10,50 USD dla osoby dorosłej i 8,25 USD za bilet ulgowy.

Osoby przebywające w Vancouver, które wybierają się na dłuższy pobyt, mogą kupić bilety miesięczne na każdy miesiąc kalendarzowy za pomocą doładowywanej karty Compass.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds