lagos

Czy Lagos to najpiękniejsze miasto w Algarve? Sprawdź nasz przewodnik!

Lagos – tętniące życiem miasto w pełnej słońca Portugalii, które odwiedzane jest przez turystów bez względu na porę roku, a z każdym pobytem można odkryć nowe uroki tego miejsca oraz okolic regionu Algarve. Z czego słynie ten kurort? Lagos to przede wszystkim piękne plaże, turkusowe wybrzeże, moc atrakcji i pełne rozrywki nocne życie. Odkrywamy największe skarby najpiękniejszego miasta południowego wybrzeża!

Historia miasta

Miasto Lagos zostało zdobyte w 1189 roku przez portugalskie wojska, a dobra lokalizacja osady nad naturalnie tworzącym się portem było głównym powodem, dla którego ziemia została osiedlona. Lagos przez pewien czas znalazł się w rękach Maurów, jednak już w w XIII wieku ponownie armia Portugalii odzyskała swoje tereny. Port u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego służył jako dobre miejsce do wyruszania przez żeglarzy w poszukiwaniu nowych lądów, w tym odkrycia ziem Maroko. Dzięki temu i wielu innym odkryciom Lagos stało się głównym ośrodkiem regionu Algarve i światowym potentatem handlu afrykańskiego, opierającego się także o niewolnictwo. W 1522 roku w mieście powstał niewolniczy targ.

Więcej o regionie Algarve przeczytasz w naszym artykule: Przewodnik po Algarve – najciekawsze miasta i najlepsze atrakcje

Lagos otrzymało status miasta dopiero pod koniec XVI wieku, który nadał król Sebastiao I, a Lagos przez pewien czas było stolicą regionu. Tereny te stanowiły często dobry łup dla piratów, przed którymi zabezpieczano się, budując obronne forty, a niektóre z nich do dziś można zobaczyć królujące nad miastem. W 1755 roku większa część zabudowań i budynków uległa zniszczeniu w wyniku silnego trzęsienia ziemi. Niektóre z nich udało się odnowić z zachowanych pozostałości. W kolejnych dekadach stolicę przeniesiono do Faro, a Lagos przechodziło wiele bitw i wojen. Podczas jednej z nich w XIX wieku między liberalistami a absolutystami na niedługi czas miasto zostało zajęte. Kolejne lata tego stulecia upływały w spokoju, a ośrodek rozwijał się z wpływów pochodzących z rybołówstwa. Rozbudowano miejską przestrzeń i zadbano o infrastrukturę, z której do dziś korzystają mieszkańcy i turyści odwiedzający ten portugalski zakątek.

Atrakcje w Lagos

Nie ma co ukrywać – Lagos to turystyczny raj! Główne atrakcje miasta to w szczególności te związane z malowniczym regionem, który stanowi idealny wakacyjny kierunek. Piękne, piaszczyste plaże, przejrzysta woda i wiele skalnych formacji kształtujących się u wybrzeży przez setki lat dziś są powodem, dzięki któremu można podziwiać zjawiskowość tunelów i stromych klifów właśnie w tutaj. Zabytkowe kościoły i obiekty z czasów średniowiecza, wodne parki i miejskie zoo czy może impreza przy plaży do rana? Pewne jest, że każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie!

Fort Ponta da Bandeira

U wybrzeży Lagos wznosi się Fort Ponta da Bandeira, który wybudowano około 1690 roku w celu ochrony miasta przez atakami piratów i korsarzy. Do XX wieku obiekt ten służył także portugalskim wojskom, a obecnie stanowi jedną z miejscowych atrakcji. Turyści za niewielką opłatą mogą oglądać jego wnętrze, w którym znajduje się niewielkie muzeum. Z fortowego tarasu rozpościera się panorama na całe miasto, ocean i okoliczne miejscowości.

lagos portugal
Fort Ponta da Bandeira

Igreja de Santo António

Ważną sakralną budowlą miasta Lagos jest Santo António, który został wybudowany w 1707 roku, a znaczna jego część została uszkodzona podczas trzęsienia ziemi z 1755 roku, w konsekwencji czego obiekt był odbudowywany. Igreja de Santo António nie jest duży, ale to co najważniejsze znajduje się w jego środku. Jednonawowy kościół zdobią rzeźby wybitnych artystów barokowych – Gaspara Martinsa i Custódio de Mesquita, a całość wnętrza mieni się w złotych barwach. Ściany okrywa warstwa niebiesko-białych panel azulejo, natomiast sufit kolorowe nadruki. Sklepienie kościoła wykonane jest z drewna, w środku znajduje się również pięknie zdobiony ołtarz, a jego centrum na tronie umieszczona jest figura św. Antoniego trzymająca dzieciątko Jezusa. Wizyta w kościele odbywa się w ramach programu Muzeum Dr. José Formosinho, a poza sztuką sakralną baroku można oglądać także wystawy dedykowane archeologii i etnografii tych ziem.

Museum Municipal Dr. José Formosinho

Najciekawsze muzeum regionu Algarve znajduje się właśnie w Lagos i jest to kolejna z turystycznych atrakcji, którą warto odwiedzić podczas pobytu w tym portugalskim mieście. Nazwane na część założycielki Museum Municipal Dr. José Formosinho posiada zbiory z przedstawiające lokalną historię Lagos – artefakty archeologiczne, wojskowe, zabytkowe monety a nawet działa sztuki. Szczególnie cennym eksponatem są zachowane szaty króla Sebestiao I, które ubierał podczas kościelnych ceremonii. Nie sposób się tu nudzić, a wystawione przedmioty naprawdę robią wrażenie wśród odwiedzających to miejsce. Co ciekawe, wyjście z muzeum prowadzi przez Kościół Santo António, którego zabytkowe wnętrze można zwiedzić podczas jednej wycieczki!

Igreja de Santa Maria

Kościół św. Marii w Lagos to skromny, lecz posiadający wielką historyczną wartość sakralny obiekt. Prawdopodobnie w pierwszych latach działalności parafialnej przy kościele mieścił się budynek szpitala. Dziś można podziwiać składające się z jednej nawy, małe wnętrze z trzema bocznymi kaplicami i zabytkowy chór umieszczony na podwyższeniu. W środku znajduje się figura przedstawiającą św. Goncalo – patrona lokalnych rybaków. Z zewnątrz Igreja de Santa Maria to renesansowy budynek z dwiema dzwonnicami, kolumnami w stylu doryckim i białą fasadą.

Centro Ciência Viva de Lagos

Bez względu na wiek, ciekawym doświadczeniem będzie wizyta w Centrum Nauk Ciência Viva de Lagos, w którym poprzez interaktywne atrakcje i doświadczenia można dowiedzieć się wielu nowych rzeczy! Stała wystawa poświęcona jest zgłębianiu praw nawigacji i odkryciom, a uczestnictwo w niej pozwoli przenieść się za stery podwodnej łodzi lub morskich okrętów. Centrum organizuje także zajęcia tematyczne dla dzieci oraz zorganizowanych grup. Bilet rodzinny dla dwóch osób dorosłych i dziecka to koszt 12,5 euro, a wzięcie udziału w dodatkowych warsztatach płatne jest dodatkowo 5,50 euro.

lagos portugalia
Kościół św. Marii w Lagos

Targ miejski w Lagos

Podczas podróży do miasta w innym państwie, warto poznać kulturę i zwyczaje tutejszych mieszkańców, a najlepszą opcją do tego będzie wizyta w miejscu, w którym towarzyskie spotkania są na porządku dziennym. W Lagos nie można pominąć wizyty na miejskim targu, który przyciąga przyjezdnych bez względu na to, czy potrzebują coś kupić. Przed laty w obiekcie tym znajdowała się Fábrica da Porta de Portugal. Miejsce to obecnie otwiera się codziennie o godzinie 08:00, a na straganach pełno jest wielokolorowych owoców, warzyw oraz świeżych ryb i owoców morza. Na kolejnym piętrze usytuowane są restauracje i kawiarnie. Wrażenie robi panorama Zatoki Lagos i okolic widziana z tarasu widokowego.

Zamek w Lagos

Ciekawą budowlą, którą można spotkać w przewodniku po regionie Alarve jest znajdujący się w Lagos Zamek, zwany Castelo dos Governadores. Obiekt według szacunków powstał za czasów Rzymian, którzy zamieszkiwali te tereny, a większa jego część została zmieniana i przebudowywana na przestrzeni minionych stuleci. Dziś turyści mogą podziwiać pozostałości miejskich murów wznoszące się nad miastem oraz dwie wieże tuż przy bramie do kompleksu. Można przejść się tunelami oraz wokół dostojnych zabudowań, w których spoczywa dziedzictwo miasta. Zamek w Lagos został uznany za narodowy pomnik historii. W jego wnętrzu mieści się obecnie kawiarnia.

ZOO w Lagos

Jeśli potrzebna jest przerwa od plażowego wypoczynku, ciekawą możliwością spędzenia wolnego czasu w Lagos jest wizyta w ZOO! Obiekt posiada ponad 140 gatunków zwierząt zgromadzonych z różnych kontynentów i około 200 okazów roślin. Największą z atrakcji jest możliwość karmienia zwierząt – wydr, lemurów, pingwinów i pelikanów. W zależności od wybranych zwierząt i godziny niektóre z opcji są dodatkowo płatne, jednak takie wydarzenie z pewnością zapadnie na długo w pamięci najmłodszych uczestników. Bilet wstępu płatny jest od 4 roku życia, dla dzieci wynosi 14 euro, natomiast dla osób dorosłych – 18 euro.

Plaże wokół Lagos

Wiadomo jest, że wybrzeże regionu Algarve posiada jedne z piękniejszych plaż świata, a każdy kto zdecyduje się na wczasy w Lagos będzie miał tego potwierdzenie, ponieważ to właśnie z tych fragmentów lądu najbardziej zasłynął ten kurort. Miękki piasek, urokliwe zatoki i kolorowe zachody słońca – wszystko co mogą sobie wymarzyć turyści, jest w zasięgu ręki właśnie w tym mieście.

Ponta da Piedade

Ponta de Piedade jest plażą, do której nie tak łatwo się dostać, ale wypoczynek w bajkowej scenerii wart jest wszystkich trudności. Plaża otoczona jest wysokimi klifami, tworzącymi rozciągające się formacje, które swą wysokością osiągają około 20 metrów, a niektóre wystają spod wodnej tafli oceanu! Najwięcej turystów decyduje się na rejs motorówką. Zapewniamy, że jest tu co podziwiać, a plaża ta stanowi ścisłe top miejscowych fragmentów wybrzeża.

lagos plaże
Praia da Dona Ana

Praia do Camilo

W niedalekiej odległości od dostojnej Ponta da Piedade położona jest skromna Praia do Camilo – plaża otoczona półkolem z klifowych skał. Składa się z dwóch części, który łączy wydrążony w jednej z formacji. To ciekawa propozycja na jeden z dni spędzonych w Lagos. Przy wybrzeżu znajduje się bar i parking.

Praia dos Estudantes

Niedaleko centrum Lagos położona jest Praia dos Estudantes, której największą atrakcją jest most w rzymskim stylu powstały między dwiema ciekawymi formami geologicznymi z kamieni ułożonych po lekkim półkolu. W tej części wybrzeża piasek nie jest tak miękki jak w innych jego częściach, ale można znaleźć tu wiele wyrzucanych przez morze muszelek!

Praia do Canavial

Praia do Canavial to idealne miejsce dla wczasowiczów ceniących spokojny wypoczynek. Choć jej odcinek jest dość wąski, plaża jest odizolowana, a dostać się tu można, podążając ścieżką dla pieszych. Miejsce plażowania otaczają klify o intensywnie czerwonym kolorze. Uwaga – na tej plaży można spotkać naturystów!

Praia dona ana

Zdecydowanie najbardziej popularną plażą jest Praia don ana, co wynika z faktu, że stanowi najpiękniejszy zakątek wybrzeży Lagos. Otoczona jest przez klify, które cechują się znacznie mniejszą wysokością niż pozostałe plaże w mieście. Miękki piasek, czysta woda to idealny przepis na wypoczynek w tym miejscu!

Lagos – praktyczne informacje

Lagos to miejscowość położona w regionie Algarve u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. W pobliżu znajdują się takie kurorty wypoczynkowe, jak Portimao i Lagoa. Najszybszą opcją transportu do Portugalii z Polski jest lot samolotem, a najbliższy port lotniczy znajduje się w Faro. Z tego miejsca dobrym rozwiązaniem będzie transport liniami kolejowymi, dzięki którym za niewielką opłatą można znaleźć się w centrum Lagos.

Rozwiązaniem jest także przejazd autobusem lokalnych przewoźników. Z dworca autobusowego w Faro odjeżdżają autobusy w każdą stroną regionu Algarve. Dla tych, którzy cenią większy komfort podróży, przy lotnisku znajduje się postój taksówek, z których można skorzystać za nieco większą opłatą. Najcieplej w Lagos jest od maja do październikach i właśnie w tych miesiącach najlepiej jest odbyć swoją urlopową podróż.