portimao

Zwiedzanie Portimao i relaks na okolicznych plażach

Wakacje w Portugalii to marzenie dla wielbicieli dni pełnych słońca oraz wysokich temperatur. W Portimao – jednym z urokliwych miast tego kraju można zaznać prawdziwie urlopowego klimatu, wylegując się na pięknych plażach u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego i próbując swoich sił w uprawianiu wodnych aktywności. Region Algarve bogaty jest w wiele ciekawych zabytków oraz tras do pieszych wędrówek, które zapewniają piękne widoki. Przedstawiamy miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w tym mieście i okolicy.

Więcej o regionie Algarve przeczytasz w naszym artykule: Przewodnik po Algarve – najciekawsze miasta i najlepsze atrakcje

Historia miasta

Według badaczy, pierwsze początki śladów człowieka na terenie obecnego miasta Portimao pochodzą z okresu neolitu, a należą do nich wielkie cmentarzyska w Alcalar i Canelas oraz pojedyncze przedmioty codziennego użytku odnalezione podczas wykopalisk. Historia powstania miasta prawdopodobnie rozpoczyna się wraz z zamieszkaniem Algarve przez Kartagińczyków i Fenicjan, choć można natknąć się na informacje, mówiące o obecności na tym regionie Portugalii także Rzymian. Przypuszcza się, że Portus Hanibalis oraz Portus Magnus mogło odpowiadać miastu znanemu dziś jako Portimao, ale nikt nie potwierdził dotychczas takich założeń.

Początkowo była to mała rybacka wioska, do której około 1250 roku przybyli Portugalczycy. Osiedlenie ich na tym terenie spowodowało, że za sprawą obecnego króla Alfonsa III osada została włączona do rosnącego w siłę Królestwa Portugalii. Przez następne kilka dekad wioska powiększała swoją powierzchnię, a mieszkańcy przyczynili się do polepszenie jej ekonomicznego statusu, rozwijając na tym terenie przemysł. Za panowania króla Alfonsa V, w 1504 roku aglomeracja otrzymała prawa miejskie, a władca nadał jej nazwę „Vila Nova de Portimao”.

Od momentu nadania statusu miasta, nastąpił znaczy rozwój osady. W pierwszej kolejności postawiono na zabezpieczenie Portimao, budując wokół niego ochronny mur, a następnie wzmocniono jego pozycję w światowej gospodarce, rozwijając dobrze już funkcjonujący handel. Największe znaczenie dla miasta miał przemysł rybny i owocowy, którego światowym potentatem stali się mieszkańcy znad oceanu. Stale rozwijała się infrastruktura, a w okresie tym powstawały kościoły, budynki mieszkalne i przemysłowe oraz drogi. Do XIX wieku miasto utrzymywało się z produkcji rybnych konserw lecz następująca recesja doprowadziła do upadku wielkich producentów. Obecnie Portimao stanowi urokliwe turystyczne centrum regionu Algarve. Znajduje się tu apartamenty i hotele, w których pracuje miła obsługa, a miejsce to często stanowi wakacyjny kierunek turystów z całego świata.

praia dos três irmãos
Wąskie uliczki w Portimao

Atrakcje w Portimao

Jak spędzić swój pobyt w Portimao? Miasteczko słynie z pięknych plaż, więc warto wybrać się na jedną z tych, które wprawiają w zachwyt wyglądem niczym z oferty biura podróży. U wybrzeży znajduje się zabytkowy port, a w centrum miasta można znaleźć wiele muzeów posiadających ciekawe ekspozycje. Warto odwiedzić lokalne restauracje, szczególnie te z widokiem na ocean, a obiad zjedzony w takim miejscu wart jest każdej ceny!

Marina w Portimao

Jedną z większych atrakcji znajdującą się u brzegu Oceanu Atlantyckiego jest Portimao Marina – miejski port, który mieści się przy ujściu rzeki Arade. Położony na głębokich wodach zapewnia odpowiednie warunki do zacumowania statków o każdej porze dnia – bez względu na przypływ. Marina została uznana jako najczęściej wybierany port u wybrzeży Portugalii przez jachty o wielkości do 50 metrów. Tak wysoka ocena wynika z dużej ilości miejsca do manewrowania statkiem i ochrony przed wiejącymi znad oceanu wiatrami. Port obejmuje kompleks, w skład którego wchodzą basen ze słoną wodą, prywatny parking, sklepy oraz wiele restauracji, według opinii miejscowych można zjeść tu smaczne ryby i owoce morza.

Marina Portimao związana jest ściśle z uprawianiem żeglarstwa, a na terenie obiektu trenują sławne sportowe drużyny. Towarzystwo The Yacht Harbour Association przyznało temu miejscu pięć złotych kotwic. Ocena ta świadczy o wysokiej jakości świadczonego serwisu i stanowi prestiżowe wyróżnienie na arenie międzynarodowej. Portowy kompleks warto odwiedzić, szczególnie przez ciekawych żeglarskiego świata. W pobliżu znajdują się takie zabytki, jak FortecaSão João oraz Santa Catarina.

Museu de Portimão

Miasto było liderem produkcji rybnych przetworów do XX wieku, a poza jego centrum znajdowała się wielka fabryka São Francisco, w której kwitł najbardziej dochodowy przemysł. Obiekt ten stanowił ważne punkt Portimao, więc gdy produkcja upadła za wszelką cenę próbowano ocalić od zapomnienia miejsce pracy setek mieszkańców i dziedzictwo tutejszych mieszkańców. Budynek został przejęty przez gminę, która zleciła renowację i zagospodarowano jego przestrzeń. W ten sposób powstało jedno z najbardziej znanych muzeów miasta – Museu de Portimao, w którym wciąż obecna jest historia rozwoju miejscowości, regionu Algarve i morskiego handlu. Instytucja stale obserwuje co dzieje się w regionie i wykorzystuje to następnie w swoich wystawach. Poza współczesnymi nowinkami można udać się w podróż do czasów początków Portimao i obejrzeć eksponaty pochodzące z czasów obecności na tej ziemi pierwszych cywilizacji oraz zdjęcia z kolejnych etapów gospodarczego rozwoju. Ciekawe wystawy można podziwiać codziennie poza poniedziałkiem, w różnych godzinach – w zależności od pory roku, sezonu i dnia tygodnia.

nossa senhora da rocha
Marina w Portimao

Fortaleza de Santa Catarina

Przy ujściu rzeki Arade wznosi się historyczna twierdza, której rolą była ochrona Portimao – Fortaleza de Santa Catarina, czyli Fort św. Katarzyny. Zabytek wznosi się na brzegu Atlantyku, na końcu jednej z miejskich plaż Praia da Rocha. Wzniesiony został w latach 1623-1629 przez obejmującego wówczas władzę króla Filipa II, któremu pewien włoski inżynier Alessandro Massai podpowiedział, by w ten sposób chronić ujście przepływającej przez miasto rzeki. Powstała zabudowa służyła ochronie przed najazdami piratów i obcych wojsk. Jest to jedno z częściej wybieranych miejsc przez turystów na odbycie historycznej wycieczki w obrębie Portimao, a z jego wzniesień rozciąga się niesamowity widok na plażę i bezkresny ocean. Zwiedzanie obiektu jest darmowe. Blisko Fortu św. Katarzyny stoi Fort São João.

Fort São João do Arade

Portugalia w XV wieku była pod panowaniem króla Jana II. W tym okresie, jako pierwszą obronną twierdzę wzniesiono Fort São João do Arade na drugim brzegu rzeki. Głównym celem powstania obiektu była tak samo, jak w przypadku Fortu św. Katarzyny ochrona mieszkańców i dostępu do rzecznego ujścia. W kolejnych latach ulepszono fort, wzmacniając konstrukcję, dzięki czemu podczas trzęsienia ziemi w Lizbonie 1755 roku nie doszło do dużych uszkodzeń. São João stoi na niewielkim, skalnym wzgórzu. Po jego dwóch stronach znajdują się plaże – Praia da Angrinha i Praia da Rocha, które są najczęściej odwiedzane przez turystów. Budowla przypomina zamek i obecnie jest własnością prywatną, więc można oglądać ją jedynie z zewnątrz, a spacerując po plaży nie sposób jej nie dostrzec.

Miasteczko Ferragudo

Po drugiej stronie rzeki Arade osadzone jest małe miasto Ferragudo, a dobre warunki pogodowe pozwalają ujrzeć je z plaży Praia da Rocha. Portugalia słynie z miejsc o naturalnie zachowanym krajobrazie i wiejskim klimacie, a właśnie taką urokliwość można odnaleźć w Ferragudo. Warto wybrać się na spacer wąskimi uliczkami, by znaleźć się wśród starych domów i kościołów, a ciekawe zdjęcia można zrobić przy małej rybackiej zatoce, która jest miejscem postoju łódek. Blisko położone są piękne plaże i zabytki. Podróż z Portimao do Ferragudo trwa jedynie kilkanaście minut, a odcinek można również przejść pieszo.

Plaże wokół Portimao

Udany i dobry wypoczynek nie jest możliwy bez relaksu na plaży. Portugalia i jej południowy region Algarve obfituje w nieziemskie miejsca dla tego rodzaju relaksu, a wzdłuż wybrzeża Portimao rozciąga się ośmiokilometrowy pas okolicznych plaż. Malownicze zatoki, drobny piasek, nieskazitelnie czysta woda i pozytywne opinie wczasowiczów sprawiają, że latem hotele pełne są odwiedzających. Jaką plażę wybrać – popularną Praia da Rocha czy może mniej znaną Praia do vau? W Portimao każdy znajdzie coś idealnego dla siebie!

Praia da Rocha

Najbardziej cenioną plażą Algarve przy wybrzeżu Portimao jest Praia da Rocha, której piaski rozciągają się na około 1 kilometr. Plaża osłonięta jest klifami, które zapewniają odpoczywającym ochronę przed wiatrem i gorącym słońcem. Bardzo dobrze rozwinęła się tutaj turystyczna infrastruktura. Linię brzegową przyozdabiają restauracje i bary, a obsługa potrafi trafnie doradzić w wyborze orzeźwiającego drinka. W miejscu tym można zagrać w plażową siatkówkę oraz spróbować swoich sił w wodnych sportach. Praia da Rocha została oznaczona niebieską flagą, a dobry klimat i warunki potwierdzają opinie zadowolonych turystów.

praia da rocha
Plaża da Rocha

Nossa Senhora da Rocha

W niedalekiej odległości od Portimao, blisko rybackiego portu położona jest mała plaża Nossa Senhora da Rocha. Samo wybrzeże tej części regionu Algarve posiada zaledwie 100 metrów i zakończone jest niewielkim cyplem, na którego klifach wznosi się zabytkowa kapliczka. Spacerując wzdłuż wysokich skał, można podziwiać widok na utworzoną zatokę, która w sezonie często bywa zatłoczona ze względu na swój niewielki rozmiar. Ciekawostką jest, że pod cyplem wykopany jest tunel, który prowadzi na plażę Praia Nova. Algarve to zielone krajobrazy, a wiele z ciekawych typów roślin można zaobserwować właśnie tutaj.

Praia dos Três Irmãos

Portugalia to miejsce, w którym można napotkać wiele ciekawych skalnych formacji, a jedne z piękniejszych naturalnych rzeźb znajdują się u wybrzeży Alvor na plaży Praia dos Três Irmãos. W nazwie tego fragmentu piaszczystego lądu nawiązano do „trzech braci” – skał, które otoczone są przez wody Oceanu Atlantyckiego. Plaże okolic Portimao dominują w miękki piasek i przeźroczystą wodę, a Praia dos Três Irmãos daje świetna warunki do uprawiania snorkelingu oraz eksplorowania ukrytych jaskiń i skalnych łuków.

Praia de Alvor

Na zachód od Portimao położone jest kolejne malownicze miasto regionu Algarve – Alvor, które zaprasza do korzystania z uroków tutejszej plaży Praia de Alvor. Jest to bardzo dobrze zagospodarowany fragment wybrzeża, a jego centrum tętni życiem. To świetna wypadowa baza do uprawiania -wind i kitesurfingu oraz jazdy na wodnych nartach. Plaża posiada wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i oznaczona jest błękitną flagą. Ocena w oparciu o opinie przybywających w ten zakątek Portugalii jest wysoka i z pewnością Praia de Alvor podobnie jak Praia da Rocha w Portimao może zająć miejsce w czołówce najpiękniejszych fragmentów wybrzeża Algarve.

Punkt wypadowy do zwiedzania Algarve

Portimao stanowi serce regionu, a wybierając to miasto na wakacyjny pobyt można zapewnić sobie świetny wypadowy punkt do zwiedzania okolic Algarve. Blisko stąd do lotniska, które znajduje się w oddalonej o około 60 kilometrów miejscowości Faro. Portugalia posiada wiele rewelacyjnych miejsc również na zachód od Portimao i nic nie stoi na przeszkodzie, by zwiedzić Lagos. W regionie Algarve znajduje się sporo kurortów: Armacao, Quarteira, Sarges czy Alvor, a wszystkie nich są doskonale skomunikowane z Portimao. Miasto cechuje wiele udogodnień, a ceny nie są wysokie, jak w niektórych europejskich ośrodkach wypoczynkowych. Cudna plaża, wiele hoteli i rozwinięta infrastruktura restauracyjna sprawia, że właśnie tutaj można spędzić swoje wakacje marzeń.