Search The Query
Search

Faro – co warto zobaczyć w stolicy regionu Algarve?

faro portugalia

Jeżeli chcesz odpocząć na jednej z najpiękniejszych plaż w regionie Algarve, Faro będzie dla Ciebie idealnym celem podróży. Co więcej atrakcje Algarve pozwolą Ci na aktywne spędzenie czasu – latarnia morska, mnóstwo muzeów oraz zabytkowe mury miasta to miejsca, które koniecznie musisz odwiedzić. W dodatku niedaleko znajdują się Portimao i Lagos, w których zatrzymasz się na dłużej, kiedy poznasz ich klimat.

Krótka historia miasta

Miasto często stawało się celem ataków bandytów. Drugi hrabia Essex – Robert Devereux, dowodził grupą, która dokonała jednego z najbardziej krwawych rabunków. Uszkodzili bardzo dużo budynków, szczególnie tych ze znaczeniem kulturowym i bogatą historią. Potem Faro zostało ocalone przed skutkami trzęsienia ziemi, które miało miejsce w połowie XVIII w. Mimo wszystkich przeciwności, które spotkały miasto, obecnie jest praktycznie nienaruszone i dotrwało w prawie niezmienionej formie do dzisiaj.

Więcej na temat atrakcji regionu Algarve przeczytasz w naszym artykule: Przewodnik po Algarve – najciekawsze miasta i najlepsze atrakcje

Laguna Ria Farmosa była znana już w czasach paleolitu. Mówi się, że pierwsze osady w tym rejonie powstały w IV w. przed naszą erą. Ten wiek przypadał też na kolonizacje fenicką, więc obszar był bardziej znany jako Ossonoba i był najważniejszym ośrodkiem miejskim oraz portem handlowym całej południowej Iberii. Można było tam dostać głównie ryby, różne minerały oraz produkty rolne. Początkowo było pod zwierzchnictwem Cesarstwa Rzymskiego, potem Bizancjum, a następnie zarządzali nim Wizygoci oraz Maurowie. To wszystko wpłynęło na to, że miasto stopniowo zyskiwało bogactwo.

W XIV w. społeczność żydowska zaczęła doceniać to miasto. Wydrukowano tam pierwszą w Portugalii Torę w języki hebrajskim. Semici dominowali w całym regionie Algarve, aż do momentu, kiedy edyktem z 1496 r., Manuel I, wydalił mieszkańców, którzy nie chcieli nawrócić się na chrześcijaństwo. Niektórych zmuszano lub przymusowo wypędzano, co odbywało się niezwykle brutalnie.

Faro położenie

Faro to zarówno gmina, jak i miasto południowej części Portugalii. Znajduje się w regionie Algarve w dystrykcie Faro. Słynie głównie z najpiękniejszych portugalskich plaż. Niedaleko znajduje się również park przyrodniczy Ria Farmosa, który słynie ze słonowodnych lagun oraz z dużej liczby gatunków ptaków. Za parkiem znajdują się trzy piaszczyste wyspy, na których znajdują się właśnie słynne plaże. Dotarcie do nich zajmuje ok. 20 minut i najlepiej udać się tam autobusem.

Faro znajduje się w dość bliskiej odległości od innych znanych portugalskich miast.

  • Do Albufeiry można dojechać w 40 minut, odległość od Faro wynosi ok. 40 km.
  • Portimao znajduje się ok. 66 km od stolicy Algarve – podróż zajmuje ok. godziny.
  • Lagos jest ulokowane w odległości ok. 88 km, a przebycie trasy trwa trochę ponad godzinę.
faro portugalia opinie
Wąskie uliczki w Faro

Przez miasto przebiega jedna linia kolejowa – Linha do Alfarve, jest tam więc tylko jedna stacja kolejowa. Z łatwością można dostać się stamtąd do Lagos. Bilet kosztuje ok. 7 euro, jednak dostępne są zniżki dla studentów i seniorów. Pociągi regionalne są oznaczone literą „R”. Biletów na ten typ przejazdu nie można zakupić online. Trzeba nabyć je w kasie na miejscu, jednak trzeba przygotować się na oczekiwanie w kolejce. Pociąg zatrzymuje się też w Portimao i Albufeirze – Ferreiras.

Cztery kilometry na zachód od centrum miasta, można znaleźć port lotniczy Faro – jeden z trzech międzynarodowych lotnisk w tej części kraju. Znajduje się niedaleko wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Bezpośrednio do Faro można dolecieć z lotniska Chopina w Warszawie, jednak tańszy będzie lot z przesiadką np. w Brukseli, Londynie czy Liverpoolu. Koszt lotu do Faro i z powrotem to ok. 300-350 zł. Cena bezpośredniego lotu waha się między 550-650 zł.

Z lotniska w Faro można dostać się bezpośrednio do Albufeiry lub hiszpańskiego Ayamonte, Sevilli oraz Huelvy. Na tych trasach kursują nawet 3 autobusy dziennie.

Między centrum miasta a lotniskiem kursują dwie linie autobusowe – nr 14 i 16. Cena biletu w jedną stronę to ok. 2,35 euro. Można kupić go u kierowcy, jednak będzie potrzebna gotówka. Podróż trwa zazwyczaj ok. 15 minut. Autobusy bywają zatłoczone, więc jeżeli planujesz wybrać się tam w sezonie, przygotuj się na to, że nie uda Ci się wsiąść do pierwszego autobusu, który przyjedzie.

  • Linia nr 14 kursuje między plażą (PRAIA) a dworcem autobusowym (TERMINAL). Kursuje jedynie kilka razy dziennie, a sama podróż trwa nieco dłużej.
  • Linia nr 16 kursuje między plażą (PRAIA) a dworcem autobusowym (TERMINAL – FARO BUS STATION). Zaraz obok tego dworca znajduje się też stacja kolejowa.

Z dworca autobusowego w Faro można dostać się niemal do każdego punktu w Algarve, a nawet do Sagres czy bardzo blisko Benagil. Między Portimao, Lagos, Abufeirą, Lagoa czy Silves kursuje też drugi przewoźnik – Frota Azul, jednak nie zatrzymuje się on w stolicy regionu.

Faro atrakcje

Główne atrakcje w Algarve to przede wszystkim muzeum miejskie lub muzeum nauki, Arco da Vila, katedra, marina oraz Igreja do Carmo. Każdego roku, wszystkie te miejsca, ściągają do Faro tłumy turystów. A które miejsce najbardziej zainteresowało Ciebie?

Ria Formosa

Ria Formosa to rezerwat przyrody, który jest położony u wybrzeży Algarve. Został wpisany na listę 7 cudów Portugalii, dzięki bogactwu roślinnemu oraz naturalnemu pięknu. W skład rezerwatu wchodzi system wysp, które naturalnie oddzielają lagunę od morza. Między wyspami znajduje się również sześć kanałów wodnych, z czego pięć jest naturalnych i regularnie ulega działaniu żywiołów – sile wiatru, pływom morskim, a także erozji.

Szacuje się, że rocznie w parku osiada aż 30 000 ptaków. Można spotkać również flamingi, kameleony oraz żółwie błotne. Utworzono tam też ptasi szpital, gdzie z pomocą technologii, można obserwować leczenie ptaków. Park można zwiedzać poprzez rejs łodzią lub kajakiem. Przygotowane są również szlaki piesze i rowerowe.

portugalia faro
Ria Formosa

Culatra

Wyspa Culatra jest położona w odległości ok. 10 km od Faro i ok. 6 km na wschód od miasta Olhao. Ma 6 km długości i od 100 do 900 m szerokości. Z tych dwóch miast na wyspę można dostać się dzięki przeprawie promem lub z wykorzystaniem taksówki wodnej.

Od strony oceanu rozciąga się piaszczysta plaża, a od strony laguny cumują tam jachty i łodzie. Cała wyspa pokryta jest chronionymi wydmami, które podlegają pod Park Narodowy Ria Formosa. Na zachodnim krańcu znajduje się słynna latarnia morska Farol Santa Maria, która jest widoczna z niemal każdej strony wyspy.

Vale do Lobo

Resort Vale do Lobo to miejsce idealne dla miłośników golfa. Można oddać się pasjonującej grze, podziwiając ocean. Są tam mistrzowskie pola golfowe z 18 dołkami, dzienniki turniejów, a także regularnie organizowane są zawody. Pola Ocean i Royal są znane na całym świecie, skąd ściągają też odwiedzających. Oprócz pól golfowych, są tam również: Centrum Fitness, Akademia Golfa oraz wypożyczalnia buggy i wózków.

Restauracja i bar Spikes pozwalają na chwilę odpoczynku. Świetnie sprawdzą się też dla osób niegrających w golfa lub osób towarzyszących jako miejsce spotkań idealne do obserwowania rozgrywki z odległości.

Katedra w Faro

Katedra pod wezwaniem Świętej Dziewicy Maryi to jeden z najcenniejszych elementów architektury gotyckiej w całej Portugalii. Zabytek został wpisany na listę skarbów architektury narodowej „Monumentos Nacionais”. Katedra została zbudowana w XIII w. Przez to, że odbudowywano ją po katastrofach naturalnych oraz bitwach, budowla zachowała w sobie cechy różnych stylów architektonicznych.

Obecnie, od ponad 400 lat, jest siedzibą diecezji regionalnej. Zastąpiła w tej roli świątynię w gminie Silves, o czym zadecydował ówczesny władca Jan II Aviz.

Katedrę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 oraz w soboty w godzinach 9:30-13:00. Wejście na wieżę katedralną kosztuje 3 euro – stamtąd można podziwiać panoramę miasta oraz wybrzeża.

Igreja do Carmo

Igreja do Carmo to kościół karmelitów z piękną barokową fasadą oraz wnętrzem, które zdobione jest przez rzeźbiony ołtarz. Był budowany przez większość XVIII i XIX w. Trzęsienie ziemi, które wydarzyło się w 1755 r., znacząco zniszczyło budowlę. Nową fasadę oraz dzwonnice zaprojektował mason Diogo Gonçalves.

Zewnętrzna część kościoła została zbudowana dopiero w 1878 r., jednak wnętrze było gotowe już 150 lat wcześniej. Jest tam jeden z piękniejszych pozłacanych drewnianych elementów w całej Portugalii. Ściany świątyni są pokryte czaszkami i kośćmi ponad 1000 mnichów karmelitów, co przypomina odwiedzającym o kruchości życia.

Na tyłach kościoła znajduje się Capela dos Ossos – kaplica, w której spoczywa 1250 ciał mnichów, którzy kiedyś służyli w Igreja do Carmo. Przechowywane są tam nie tylko szkielety, ale też dekoracje z upiornymi wzorami.

faro atrakcje
Igreja do Carmo

Arco da Vila

Arco da Vila to zachwycająca brama, która powstała na murach miasta pochodzących ze średniowiecza. Jej utworzenie zlecił biskup Francisco Gomes de Avelara w XIX w. Projekt należy do włoskiego architekta Francisco Xaviera Fabri.

W wewnętrznej części znajduje się posąg św. Tomasza z Akwinu, który stanowi najwspanialszy przykład włoskiego neoklasycyzmu w całym Algarve. Są tam widoczne również wpływy muzułmańskie – brama arabska stanowiła wejście dla ludzi, którzy przybywali drogą morską. To zaś przykład architektury mauretańskiej.

Muzeum miejskie w Faro

Muzeum miejskie mieści się w budynku, który kiedyś był klasztorem Wniebowzięcia Matki Boskiej. Konstrukcja pochodzi z XVI w., a otoczona jest przez arkady i piękny dziedziniec. Jest drugim muzeum otworzonym w dzielnicy Algarve.

Zdecydowaną większość eksponatów stanowią przedmioty z czasów rzymskich, które zostały znalezione podczas wykopalisk archeologicznych na terenie zarówno Faro, jak i okolic. W muzeum można też znaleźć eksponaty mauretańskie, malowidła z czasów średniowiecza, a także rzeźby religijne. Najważniejsze eksponaty to m.in. popiersie cesarza Hadriana, zbiór epigrafów z Ossonoby oraz mozaika z przełomu II i III w. W 1912 r. przeniesiono je do klasztoru Santo Antonio dos Capuchos, gdzie pozostały niemal do lat 70. XX w.

Latarnia morska w Faro

W języku portugalskim „faro” oznacza latarnię morską, można zatem przypuszczać, że latarnia zdeterminowała powstanie tej miejscowości właśnie w tym miejscu. Pełna nazwa latarni to farol do Cabo de Santa Maria. Sama konstrukcja mierzy 50 m wysokości.

Latarnia została zbudowana w 1851 r., co uczyniło ją pierwszą latarnią w całej Portugalii. Obecnie jest najbardziej rozpoznawanym miejscem na wyspie, stanowi główny punkt spotkań.

Latarnię można również zwiedzać od wewnątrz. Jest możliwość wejścia na górę, żeby podziwiać panoramę wyspy, a także okolicznych miast i oceanu.

Marina

Wybierając się na zwiedzanie mariny, warto przygotować się na oglądanie pięknych jachtów. Różne rozmiary i kolory sprawiają, że miejsce przypomina lokalizację z bajki. Można również zatrzymać się na posiłek w nadmorskim barze lub kawiarni. Za rogiem znajduje się też molo, z którego odpływają łodzie. Warto wybrać się na spacer z przystani na Stare Miasto, przechodząc przez nadmorską promenadę.

Niedaleko znajduje się też Muzeum Morskie. Mimo tego, że jest małe, można tam zobaczyć kilka wyświetlaczy z odkryciami morskimi obecnej epoki, ale też poprzednich stuleci – jest tam model jednej z łodzi, którą Vasco da Gama płynął wokół Przylądka Dobrej Nadziei w 1498 r.

faro portugal
Port w Faro

Muzeum nauki w Faro

W muzeum utworzono wystawę, która w całości jest poświęcona morzu. Przedstawia historię zmian jego rozmiarów, bada dno, prezentując roślinność i ryby, które można tam spotkać, a także opowiada, jak formują się fale.

W samym centrum muzeum znajduje się Cyber Cafe, gdzie można skorzystać z Internetu w poszukiwaniu informacji o aktualnie oglądanych okazach – mieszkańcach rafy koralowej. Można również eksperymentować z elektrycznością, badać DNA, gotować z użyciem energii słonecznej, podążać ścieżkami wyznaczonymi przez promienie światła oraz poznawać świat za pomocą szkła powiększającego. W muzeum nauki jest również laboratorium szklarniowe oraz taras na dachu, gdzie regularnie odbywają się zajęcia z astronomii.

Muralhas de Faro

Uznano, że mury miejskie powstały jeszcze przed rzymską inwazją na Półwysep Iberyjski. W X w. za panowania Bena Bekra, księcia muzułmańskiego królestwa, zbudowano Bramę Arabską. Po inwazji Almohade w XII w. dobudowano dwie strażnice, które miały wzmocnić obronną funkcję murów. Obecnie stanowią część Arco do Repouso.

W XVII w. wierzch wieży został spłaszczony, aby dostosować ją do aktualnych metod batalistycznych, dobudowano również drugą linię murów, która przebiegała od strony morza. Stało się to po przywróceniu niepodległości w 1640 r.

W 1755 r. miasto zostało zniszczone przez trzęsienia ziemi, przez co mury straciły funkcję obronną. Stopniowo wykorzystywano je do budowy innych budynków. Obecnie można oglądać jedynie niewielką ich część.

Museu Regional do Algarve

Muzeum etnograficzne otwarto w 1962 r. Początkowo prowadził je malarz Carlos Filipe Porfirio.

W muzeum prezentowane są fotografie, dzięki którym można poznać historię regionu Algarve, która sięga nawet XX w. Odwiedzający mogą obejrzeć tradycyjne przedmioty, np. z zakresu rybołówstwa, rolnictwa, rękodzieła czy życia codziennego. Odwzorowano również tradycyjne domy i tawerny, które kiedyś znajdowały się na terenie Algarve.

Faro plaże

Faro, czyli stolica regionu Algarve, słynie z najpiękniejszych plaż, jakie istnieją w Portugalii. Mimo dużej popularności, nie zostały zniszczone masową turystyką, dzięki czemu można leniuchować w promieniach słońca bez konieczności walki o miejsce na plaży. Każda dostępna plaża jest inna – są tradycyjne, długie, piaszczyste, położone u stóp klifu oraz takie z małymi zatoczkami, więc każdy znajdzie plażę swoich marzeń. Niezależnie od tego, którą wybierzesz, spędzisz na niej cudowny czas!

Wyspa Tavira

Wyspa Tavira jest tropikalnym miejscem, znajdującym się w pobliżu miasta Tavira. Jest częścią parku Ria Formosa. Wyspa słynie z plaż, które charakteryzują się białym, czystym piaskiem, przez co uznawane są za najlepsze w całym regionie Algarve.

  • Praia do Barril to jedna z najpopularniejszych plaż. Położona jest w zachodniej części parku, gdzie występuje bogata bioróżnorodność. Wzdłuż rozciągają się wydmy, a pas piaskowcowy jest naprawdę duży. Plaża Barril jest uznawana za najbardziej naturystyczną, więc najlepiej sprawdzi się dla tych, którzy szukają prywatności.
  • Niedaleko znajduje się też Praia da Ilha de Tavira – piękna piaszczysta plaża rozciąga się na 11 km. W lecie przyciąga sporo turystów, jednak nie jest nadmiernie zatłoczona. Mimo że często jest tam sporo ludzi, nie ma problemu z tym, żeby w spokoju się tam zrelaksować. Woda jest czysta i spokojna, a piasek biały i miękki, zatem jeżeli podróżujesz z dziećmi, warto wybrać się właśnie na tę plażę. Można wypożyczyć tam leżaki i parasole, co kosztuje 15 euro za dzień. Słońce jest tam bardzo mocne, więc warto pamiętać o zasłonięciu głowy. Można skorzystać z łódki w kształcie banana lub innych sportów wodnych.
  • Praia da Terra Estreita to ciche miejsce, zlokalizowane w samym centrum wyspy. Aby tam dotrzeć trzeba wynająć łódkę – rejs trwa ok. 10 minut, a rozpoczyna się w wiosce Santa Luzia. Woda jest tam znacznie cieplejsza niż w innych rejonach wyspy. Można tam uprawiać sporty wodne, np. surfing lub kajakarstwo. Do wynajęcia oddano również leżaki, a w najbardziej gorące dni, bar oferuje zimne napoje.
faro plaże
Plaże w regionie Faro

Wyspa Barreta

Wyspa Barreta nazywana jest również Bezludną Wyspą. Można dostać się na nią w 15 do 40 minut, należy wyruszyć z Faro lub Olhao. Wyspa jest najbardziej wysuniętym na południe punktem Portugalii. Mimo że poza restauracją i zaledwie jednym mieszkańcem, nie ma tam zbyt wielu atrakcji, przyjeżdża tam bardzo dużo turystów. Można więc w spokoju odpocząć, zachwycić się przyrodą oraz ciszą.

Jedyny mieszkaniec kurortu, Vilamoura Antonio Sousa przyznaje, że wyspa jest coraz bardziej modna wśród mieszkańców Algarve, którzy przyjeżdżają do niego odpocząć od zgiełku oraz zobaczyć coś więcej niż rodzime plaże. Ze względu na panujący spokój, ale też nieco dziki charakter, wyspa Barreta nazywana jest Karaibami.

Restauracja, która się tam znajduje, jest uznawana za jedną z czołowych portugalskich lokali. Cena posiłku to ok. 50-60 euro za osobę. Podawane są tam owoce morza, grillowany labraks, a także deser – typowe algarwijskie ciasteczka lub brownie z miodem i migdałami. Po kolacji warto wybrać się promem z powrotem do Faro, można wtedy podziwiać zachód słońca.

Ilha de Faro

Ilha de Faro nazywana jest także Península do Ancão. Po jednej stronie wyspy jest ocean, natomiast po drugiej laguna Ria Formosa. Można tam spotkać np. flamingi, ale też inne rodzaje ptaków wędrownych.

Plaża rozciąga się na ok. 5 km, jest czysta i zadbana. Dzięki temu, że w piasku odbijają się promienie słońca, plaża wydaje się być niemal złocista. Sam piasek jest natomiast miękki i delikatny – po plaży można chodzić boso, bez strachu o zranienie stopy muszelką.

Ilha da Culatra

Ilha da Culatra podzielona jest na trzy części: Farol, Hangares oraz Culatra. Znajduje się tam latarnia morska, która mierzy 45 m. To jedna z wysp, która oddziela ocean od parku Ria Formosa. Stale zamieszkuje ją ok. 1000 osób, które utrzymują się z turystyki i rybołówstwa.

Plażę odwiedzają szczególnie miłośnicy naturystycznych plaż. Jest ona nadzorowana, więc nie trzeba martwić się o swoje bezpieczeństwo.

Ilha da Armona

Ilha da Armona znajduje się niedaleko miasta Olhão, z którego na wyspę można dostać się w zaledwie 20 minut. Kursują tam promy oraz wodne taksówki.

Na wyspie panuje niesamowity klimat, woda jest tam ciepła i turkusowa, a sama plaża piaszczysta. Wokół rozciągają się tereny zielone, które zachwycają różnorodnością. Są tam też bary, które klimatem dopasowane są do tego panującego na wyspie. Na wyspie nie ma samochodów, zatem teren jest wyjątkowo czysty. Spacerując wzdłuż brzegu oceanu, można natknąć się na Praia da Armona Ria, gdzie znajdują się liczne restauracje i bary. Nie ma też zbyt wielu zabudowań, przez co można spokojnie kąpać się w przejrzystej wodzie.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds