albufeira

Światowej klasy plaże znajdują się w Albufeira! Sprawdź z nami ten portugalski kurort

Południowe wybrzeże Portugalii to królestwo pięknych plażowych kurortów i rajskich plaż, a  wypoczynkowym miastem, które co roku odwiedza setki turystów jest Albufeira. Miasteczko urządzone jest z myślą o chętnych zabawy wczasowiczach i od rana do wieczora tętni życiem, choć w regionie nie brak także wspaniałych krajobrazów i miejsc, które cieszą oczy wszystkich odwiedzających ten europejski zakątek. 

Więcej na temat atrakcji regionu Algarve przeczytasz w naszym artykule: Przewodnik po Algarve – najciekawsze miasta i najlepsze atrakcje

Albufeira – krótka historia miasta

Albufeira to mała prowincja, która rozwinęła się do jednego z bardziej popularnych miast Portugalii, położonego nad Oceanem Atlantyckim przy rzece Gwadiana. Nazwa pochodzi od terminów zaczerpniętych z języka arabskiego „Al-buhera”, czyli „morski zamek” lub „al-Buħayra” – „laguna”, co zdecydowanie oddaje klimat tego kurortu. Arabowie jako pierwsi zasiedlili te tereny około VIII wieku. Historia pokazuje, że dzięki powstaniu wielu obronnych obiektów na obszarze miasta tereny te nie stanowiły miejsca zbrojnych najazdów i ataków korsarzy. Albufeira nie poddawała się oblężeniu w kolejnych stuleciach, podczas podboju chrześcijan i zakonu Templariuszy w XII wieku – stale była niedostępna dla wrogich wojsk. W XIII wieku osada została przejęta przez króla Portugalii Alfonso III, a od 1504 roku nadano jej tytuł miasta. Spokój Albufeiry został zachwiany w wyniku klęsk żywiołowych, w tym licznych trzęsień ziemi. Pierwsze poważniejsze działania zbrojne dały się odczuć w XIX wieku podczas domowej wojny w państwie między liberalistami a absolutystami. W okresie tym miasto zostało poważnie uszkodzone, a wiele zamieszkującej ludności straciła życie. Dotychczas ziemia żyła z licznych upraw i rybołówstwa, za sprawą których kolejno starano się odratować sytuację i odnowić miasto, poszerzając w tym celu jego obszar. W kolejnych latach sytuacja gospodarcza zaczęła przyjmować inny obrót, a większość pieniędzy zarabiano z rozwijającej się turystyki, czyniąc dziś  jeden z pożądanych wakacyjnych ośrodków wczasowych.

Albufeira atrakcje

Albufeira to zdecydowanie bardziej rozwinięta turystycznie miejscowość regionu Algarve, w której nie uświadczy się tylu cudów dziewiczej natury i prowincjonalnego klimatum, jak choćby w Portimao, ponieważ część infrastruktury została przebudowa z myślą o przyjeżdżających turystach i w ten sposób powstało wiele barów, restauracji oraz miejsc do spotkań i zabawy. Na terenie miasta nie ma wielu obiektów wartych zwiedzania choć te, które istnieją zdecydowanie zasługują na to, by je odwiedzić! Portugalia to piękne uliczki, wino i odpoczynek w pięknych okolicznościach krajobrazu. Sprawdźmy, jakie atrakcje czekają na turystów przybywających na wakacje właśnie do Albufeiry! 

Zoomarine Algarve

Wizyty w tym miejscu nie może zabraknąć podczas pobytu w Albufeirze, ponieważ właśnie tu znajduje wielka wodna atrakcja – Zoomarine Algarve, która zachwyci wszystkich młodszych miłośników morskich zwierząt. Jest to wodny park połączony z parkiem tematycznym, w którym na odwiedzających w każdym wieku czeka moc atrakcji, a największą z nich jest możliwość pływania i obcowania z delfinami i fokami. Turyści mogą wziąć kąpiel w strefie wodnej rozrywki, korzystając przy tym z licznych zjeżdżalni i placów zabaw a także wylegiwania się na utworzonej plaży. Dla poszukujących wrażeń ciekawą opcją jest wypłynięcie w rejs jurajską rzeką, której pokonanie w ciekawie zaprojektowanych beczkach zapewni wielu wrażeń podczas spotkań twarzą w twarz z prehistorycznymi zwierzętami. Jednodniowy bilet wstępu to koszt 25€ dla dziecka do 11 roku życia oraz seniora powyżej 65 lat, natomiast dla osoby dorosłej to 35€. 

albufeira portugalia
W Zoomarine Algarve można pływać zarówno z delfinami jak i z fokami

Rzymskie ruiny Cerro da Vila

W regionie Algarve można odnaleźć ślady obecności Rzymian z czasów I wieku n.e., a niektóre z nich zachowały się na obszarze Albufeiry. Mowa o ruinach Cerro da Vila. Do dziś można oglądać pozostałe po pięknej rezydencji fragmenty zabudowań i posadzek wysadzanych mozaikami. Obiekt posiadał dawniej swój własny port, a całość tworzyła bardzo luksusowy kompleks. Na willę składały się dwa budynki, łaźnia, sale do solenia złowionych ryb oraz cmentarz. Po czasach świetności Rzymian, budynek był wykorzystywany przez panujących Maurów i Wizygotów. Odwiedzając dzisiejsze ruiny można zobaczyć fragmenty działowych ścian, które wyznaczały basen, przestrzeń wewnętrzną oraz pokój główny. Większa część ruin obecnie należy do kompleksu muzeum, które posiada wystawę ze znaleziskami z wykopalisk w tym miejscu. Bilet wstępu to koszt około 3€, a stanowisko czynne jest od godziny 09:30 do 12:30 i następnie od 14:00 do 18:00 we wtorek, środę, czwartek i piątek. 

Castle of Paderne

Interesującym obiektem na terenie miejscowości Albufeira jest wznoszący się nad wybrzeżem zamek Paderne, który stanowi ruiny obiektu mauretańskiego. Poza jego architekturą, niezwykły jest także materiał, jaki użyto do jego wybudowania. Niemalże w całości Castle of Paderne powstał z taipa, czyli mieszanki piaskowca i mułu, a cała konstrukcja stanowi jeden ze starszych tego typu obiektów na Półwyspie Iberyjskim. Turyści mogą dziś oglądać ruiny, które dodatkowo ucierpiały w trakcie trzęsienia ziemi. We wnętrzu można dojrzeć zachowane fragmenty kościoła z XVI wieku. Zamek wznosi się na wzgórzu i otoczony jest z niemal każdej strony doliną rzeki Quarteira. Udając się w południowym kierunku, można zobaczyć zachowany most rzymski, który wykorzystywano podczas wędrówek do zamku. Obiekt jest dostępny publicznie dla odwiedzających. 

Ulica The Strip

Albuferia często bywa wakacyjnym kierunkiem wielu młodych osób, a to za sprawą rozwiniętej imprezowej części miasta. Najbardziej tętniącą życiem ulicą jest The Strip – około 2 kilometrowy odcinek, który obfituje w restauracje, puby, bary oraz dyskoteki i bez względu na porę dnia, można odszukać w tym miejscu coś idealnego dla siebie. Dawniej ulica stanowiła tylko fragment miejskiej przestrzeni, która była zagospodarowana we wszystko, co potrzebne duszy do dobrej zabawy, natomiast dziś infrastruktura poszerzyła się do tego stopnia, że rozrywkowa strefa obejmuje kilka kolejnych ulic, tworząc małą dzielnicę. Nie brak tu miejsc, w których można zjeść smaczne, lokalne dania i napić się regionalnego alkoholu, choć gdy zapada wieczór i całość rozjaśnia blaskiem neonów, nikt w tej okolicy nie stroni od tańca i zabawy do rana. Albufeira wyróżnia się zdecydowanie na tle innych miejscowości, będąc jednym z większych rozrywkowych, wczasowych kurortów. 

Casino Vilamoura

Jeśli już poruszyliśmy temat rozrywki, to warto wspomnieć o znajdującym się w odległości około 20 kilometrów od miasta kasynie Vilamoura, które usytuowane jest w miejscowości Quarteira. To prawdziwy raj dla wczasowiczów lubiących rozrywkę na pograniczu ryzyka, a wizyta w tym miejscu dostarcza sporą dawkę endorfin i adrenaliny. Obiekt dysponuje 12 najbardziej popularnymi grami stołowymi a także 4 stołami do teksańskiego pokera, ale to nie jedyne z atrakcji, w których mogą wziąć udział goście obiektu. Na miejscu wystawiane są pokazy kabaretowe, dostępny jest bar, restauracja a także dyskoteka. Doskonała lokalizacja zaledwie 25 kilometrów od Faro i dogodny dojazd to cechy przemawiające za tym, że warto czasem dać ponieść się drzemiącej w każdym hazardowej duszy. 

Winnica Adega do Cantor

Nieco dalej w głąb lądu od Albufeiry znajduje się winnica Adega do Cantor. Jak wiadomo –  mieszkańcy Portugalii sławią się w produkcji wina, a górujące nad państwem słońce pozwala na pełne dojrzewanie winogron, z których następnie powstają światowej klasy alkoholowe specjały. Wybierając się do winnicy lokalnego producenta, można dowiedzieć się wielu ciekawostek z zakresu produkcji wina, a także poddać swoje kubki smakowe degustacji różnych szczepów i odmian napoju Dionizosa. Winnica oferuje również wycieczki po plantacjach winorośli z przewodnikiem, który tłumaczy proces wzrostu i opowiada historię winnicy. Goście posiadają możliwość zakupu win regionu Algarve, a przy okazji nacieszyć się zniewalającym krajobrazem rosnącej plantacji winogron z widokiem na linię brzegową Oceanu Atlantyckiego.

Alsafari Tours

Wybranie Albufeiry na wakacyjny pobyt wiąże się nie tylko z wypoczynkiem na pięknych plażach Algarve, ale w mieście tym można zaliczyć przygodę życia, uczestnicząc w rajdowej wycieczce Alsafari Tours. Przejazd samochodem z napędem 4×4 mało popularnymi trasami regionu Algarve, oferuje zobaczenie miejsc niedostępnych na co dzień turystom. Jazda odbywa się z  wykwalifikowanymi kierowcami, którzy posiadają dużą wiedzę na temat regionu i jego historii oraz znają prawdziwe przyrodnicze perełki oraz niesamowite widokowe punkty, które trzeba zobaczyć podczas wizyty w tej części Portugalii. Dostępnych jest wiele opcji: wycieczka jednodniowa, wycieczka na pół dnia oraz wycieczka na zachód słońca, zapewniająca kolację w pięknych okolicznościach krajobrazu. 

albufeira atrakcje
Zabytkowy kościół św. Anny w Albufeira

Praia dos Pescadores

Najpopularniejszą formą atrakcji w mieście Albufeira jest wypoczynek na plaży i korzystanie z wodnych aktywności. Najbardziej znaną plażą w mieście jest Praia dos Pescadores, nazywana dawniej plażą rybaków. Dziś nie został po nich nawet ślad, a fragment wybrzeża oferuje szeroki plac do wylegiwania się w portugalskim słońcu.

Praia da Rocha Baixinha

Praia da Rocha Baixinha to odcinek wybrzeża znany potocznie jako plaża pomidorów, co wynika z bliskiej obecności pomidorowej plantacji. Zdecydowanie to jedna z bardziej luksusowych plaż, na której można spotkać znane osobistości świata politycznego i celebryckiego, choć nie ma przeszkód by podczas wakacji wybrać się właśnie tam. Ze względu na swoje walory zostało oznaczona błękitną flagą.

Praia de São Rafael

Niewielki fragment wybrzeża stanowi Praia de São Rafael znana z wybitnego otoczenia skalnymi formacjami, które można podziwiać zarówno na lądzie, jak i wyłaniające się z powierzchni wody. Znajduje się nieco za miastem, choć bezproblemowo można dojść tu wybrzeżem lub dojechać samochodem. Miejsce posiada niezwykle krystaliczną wodę i służy uprawianiu takich wodnych sportów jak nurkowanie i snorkeling

portugalia albufeira
Praia de São Rafael

Praia do Túnel

Praia do Túnel to niewielka plaża znajdująca się w starej części miasta Albuferia. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest sposób znalezienie się na jej piaskach, ponieważ dojście prowadzi przez zabytkowy tunel. Plaża zawdzięcza swoją nazwę tajemniczemu przejściu, a miejsce to świetnie nadaje się do wykonania wakacyjnego zdjęcia! 

Praia da Coelha

Na zachód od Albufeiry położona jest nieduża, urokliwa plaża – Praida da Coelha. Miejsce to jest oblegane, ale nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ każdy chce znaleźć się w tak rajskich warunkach. Znajduje się tu wiele zatok z błękitną wodą, miękki piasek i ciekawe skalne formacje, odsłaniające to miejsce od powiewu wiatru. 

Praia da Oura

Praia da Oura to rozległa plaża we wschodniej części miasta, która znana jest z piaszczystego wybrzeża i ciekawych klifowych formacji w jasnopomarańczowych kolorach. Posiada oznaczenie błękitnej flagi i jest jedną z częściej odwiedzanych miejskich plaż przez turystów, a duża powierzchnia pozwala znaleźć dla siebie odpowiednią do wypoczynku przestrzeń. 

albufeira portugal
Praia da Oura

Praia do Barranco das Belharucas

To zdecydowanie dobre miejsce do plażowania dla miłośników naturalnej roślinności, ponieważ Praia do Barranco das Belharucas obfituje w ciekawe gatunki flory, typowe dla oceanicznego klimatu, jak jałowce i sosny. Plaża otoczona jest niewysokimi klifami, a na ten fragment wybrzeża można dostać się spacerując wzdłuż linii brzegowej. 

Albufeira – praktyczne informacje

Port lotniczy w Faro stanowi główne lotnisko regionu Algarve i planowany odpoczynek w południowej części Portugalii warto rozpocząć właśnie tu. Z miejscowości bez problemu można dostać się do Albufeiry, ponieważ miasta te dzieli jedynie 45 kilometrów. Region posiada dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego, więc przedostanie się do miejsca docelowego powinno przebiec bez kłopotu. Nie należy martwić się także o noclegi, ponieważ Albufeira jest świetnie przystosowana dla turystów i posiada szeroką bazę różnego rodzaju kwater. W miejscowości nie da się narzekać na nudę, więc jeśli wciąż nie wiadomo, jaki kierunek na wakacje wybrać – Albufeira to zdecydowanie dobra opcja, by odpocząć i dać ponieść się letnim rozrywkom!