aula leopoldina

Aula Leopoldina – zabytkowa aula w głównym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego

Aula Leopoldina to szczególny zabytek, uznawany za jeden z najcenniejszych w całej Polsce. Wykorzystywany jest podczas wielu uroczystości uniwersyteckich, dodatkowo można go zwiedzać – i zdecydowanie warto to zrobić, przebywając we Wrocławiu. Co warto wiedzieć o Auli Leopoldina? Kiedy powstało to miejsce oraz o czym opowiada jego historia?

Więcej na temat zabytków Wrocławia przeczytasz w naszym artykule: Wrocław – atrakcje i zabytki warte zobaczenia. 15 propozycji!

Unikatowy zabytek świecki późnego baroku

Aula Leopoldina jest jednym z najważniejszych zabytków w Polsce. Mieści się we Wrocławiu, a konkretniej na Uniwersytecie Wrocławskim. Aula ta powstała na cześć Leopolda I. Twórcami jej wystroju byli Franz Mangoldt, Krzysztof Hollandt oraz Johann Christoph Handke.

Ten wyjątkowy zabytek charakteryzują estetyczne freski, piękne, figuralne rzeźby, a także ornamenty sztukatorskie. Ogromne wrażenie robi rzeźba Leopolda I na tronie oraz freski z alegorią Silesii. Zwiedzanie Auli Leopoldina jest bardzo przyjemne i gwarantuje wręcz niepowtarzalne doświadczenie. Wizja artystyczna Andrei Pozza została wręcz idealnie zrealizowana. Nie bez powodu mówi się, że Aula Leopoldina jest perłą barokowej architektury.

Historia budowy Auli Leopoldina

W roku 1702 powołano do życia Uniwersytet Wrocławski, a to za sprawą starań jezuitów oraz cesarza Leopolda I Habsburga. Aula swoją nazwę zawdzięcza, jak można się domyślić — Leopoldowi I. Był on głównym sponsorem budowy całego Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorem projektu Auli Leopoldina był Christophorus Tausch, z kolei wśród twórców wystroju można wyróżnić Johanna Christopha Handke odpowiedzialnego za freski, Franza Mangolt odpowiedzialnego za dekoracje stiukowe oraz Krzysztofa Hollandt, który stworzył drewniane rzeźby.

Pod koniec II wojny światowej część budynku została częściowo zniszczona i ucierpiały na tym również elementy auli. Część ubytków uzupełniono tynkiem, a freski po raz ostatni były restaurowane w latach 1974-1976. Kolejne duże prace konserwatorskie i remontowe miały miejsce w latach 2015-2018. Pozwoliły one wzmocnić stropy, przeprowadzić renowację malowideł, fresków i sztukaterii.

Aula Leopoldina — opis konstrukcji

Konstrukcja Auli Leopoldina jest dość charakterystyczna. Jedną część gmachu wykonano w trójdzielnej kompozycji. Dodatkowo wyróżniono podium, audytorium i emporę. Podium stanowi apoteozę władzy cesarskiej, z kolei audytorium jest gloryfikacją Bożej Mądrości. Empora to pochwała lokalnych przedstawicieli władzy cesarskiej w województwie śląskim. Dekoracje podium mają charakter historyczny, z kolei ściany — tworzą swoisty łuk triumfalny i charakteryzują się ośmioma kolumnami.

Na środku podium znajduje się grupa rzeźbiarska z Leopoldem I na tronie, z kolei obok niego mieszczą się personifikacje Roztropności i Zapobiegliwości. Poniżej cesarza mieszczą się odrzucone przez niego alegorie – Zwady i Głupoty. Niegdyś na ścianach auli wisiało 16 portretów osób zasłużonych dla zakonu jezuitów, a także osób, które przyczyniły się do budowy i działania uczelni. Niestety połowę z tych portretów skradziono w roku 1997 i odzyskano jedynie 2 z nich. Resztę zastąpiono kopiami.

aula leopoldina zwiedzanie
Aula Leopoldina | źródło: DeymosHR / Shutterstock.com

Aula Leopoldina w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Sala Leopoldina mieści się w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, będącego jednym z osiemnastu uniwersytetów klasycznych w Polsce. Uniwersytet pierwotnie powstał w roku 1702 z nazwą Leopoldina. Dopiero w roku 1945 został przekształcony w polski uniwersytet. Poza Aulą Leopoldyńską, w skład Muzeum wchodzą również następujące sale:

  • Wieża Matematyczna wraz z tarasem widokowym, miejsce to zostało urządzone przez jezuitę w 1791 roku,
  • Oratorium Marianum, czyli sala, którą cechuje barokowy wystrój i wyposażenie, pełniącą niegdyś rolę kaplicy zakonnej,
  • Sala im. Romana Longchampsa,
  • Sala Pod Filarem,
  • Sala im. Stefana Banacha.

Aula Leopoldina we Wrocławiu — cennik i godziny otwarcia

Od października do kwietnia Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego otwarte jest od poniedziałku do niedzieli od godziny 10 do 16. Z kolei od maja do września Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego jest otwarte od poniedziałku do piątku w od godziny 10:00 do 17:00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00. Muzeum jest oczywiście nieczynne we wszystkie święta państwowe ustawowo wolne od pracy oraz w Wielką Sobotę i Wigilię.

Ostatnie bilety są sprzedawane na 30 minut przed zamknięciem muzeum. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego mają bezpłatny wstęp do muzeum. Jeśli chodzi o ceny wstępu, prezentują się następująco:

  • bilet normalny — na 4 sale 14 zł, na 3 sale 13 zł, na 2 sale 12 zł,
  • bilet ulgowy dla dzieci, młodzieży i studentów — na 4 sale 10 zł, na 3 sale 9 zł, na 2 sale 8 zł,
  • bilet rodzinny dla 2 osób dorosłych i 2 dzieci — 30 zł na 4 sale.

Aula Leopoldyńska to szczególny barokowy zabytek, który każda osoba przebywająca we Wrocławiu powinna zobaczyć. Ma profil historyczny i naprawdę interesujący.