ołtarz ojczyzny

Ołtarz Ojczyzny (Altare della Patria) – monument upamiętniający zjednoczenie Włoch

Ołtarz Ojczyzny to jeden z wielu interesujących rzymskich zabytków. Wart jest odwiedzenia nie tylko ze względu na doskonałą architekturę i znajdujący się na górze punkt widokowy. Ołtarz Ojczyzny to także świetny sposób na poznanie historii Włoch.

Pomnik Wiktora Emanuela II

Monumento a Vittorio Emanuele II – Pomnik Wiktora Emanuela II upamiętnia proces zjednoczenia państw włoskich, który został zapoczątkowany w połowie XIX wieku. Ówczesny król Piemontu i Sardynii, Wiktor Emanuel II chciał rozszerzyć swoje wpływy polityczne na Półwyspie Apenińskim. W tym celu odwoływał się do wspólnej tożsamości narodowej Włochów. Niekorzystna dla miejscowej ludności sytuacja sprawiła, że zjednoczeniowe postulaty padły na podatny grunt. Utrzymująca wówczas wpływy w tym regionie Austria była przez Włochów nielubiana ze względu na brak praw politycznych dla mieszkańców Italii. Walki o wspólne państwo trwały 11 lat i zakończyły w 1870 roku.

Po śmierci Wiktora Emanuela II włoski parlament przyjął uchwałę o budowie pomnika mu poświęconemu. Rozstrzygnięty w 1882 roku konkurs dla architektów wygrał Giuseppe Sacconi.

Monument jest wyrazem wspólnego państwa i świadomości narodowej Włochów. Jest też jednym z symboli Rzymu i atrakcją turystyczną.

Obiekt ten nosi też inne, nieoficjalne nazwy. Jedną z nich jest Vittoriano (lub z włoskim rodzajnikiem rodzaju męskiego liczby pojedynczej Il Vittoriano). Bardziej znaną jest jednak Altare della Patria, czyli Ołtarz Ojczyzny.

Pomnik Wiktora Emanuela II

Gdzie znajduje się Ołtarz Ojczyzny?

Budowla ta znajduje się na Placu Weneckim w centrum Rzymu. Plac okalają dwie ulice – Via del Teatro di Marcello i Via dei Fori Imperiali. Najbliżej położone przystanki autobusowe to Piazza Venezia, Ara Coeli/Piazza Venezia, Capolinea i Fori Imperiali/Campidoglio. Odjeżdża z nich kilkanaście linii autobusowych.

Nieopodal Altare della Patria jest też przystanek tramwajowy Venezia, na którym zatrzymuje się tramwaj nr 8. Można także skorzystać z metra. Najbliższy jest przystanek Colosseo, na którym zatrzymuje się linia B. Po wyjściu ze stacji należy kierować się na północ w stronę Domus Tiberiana i Forum Romanum. Jeśli planujecie iść od drugiej strony, czyli z północy na południe do Ołtarza Ojczyzny możecie dotrzeć, mijając po drodze inne warte zobaczenia obiekty – Fontannę Di Trevi i Muzeum Narodowe w Pałacu Weneckim.

Wstęp do budowli jest płatny. Bilet normalny kosztuje 7 €. Ulgowy mogą kupić osoby do 18 roku życia i seniorzy, którzy ukończyli 65 lat. Kosztuje on 3,50 €. Otwarta jest przez cały tydzień od 9:30 do 19:30 z zastrzeżeniem, że ostatnie wejście jest o 18:45. Ołtarz Ojczyzny jest nieczynny tylko 25 grudnia i 1 stycznia. Podane ceny i godziny zgodne są ze stanem z 29.06.2021.

Ołtarz Ojczyzny w Rzymie – historia

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o tym, że Pomnik Wiktora Emanuela II ma jeszcze dwie inne, potoczne nazwy. Pierwsza z nich, Il Vittoriano odnosi się do imienia króla Włoch. Druga – Altare della Patria związana jest z okresem I wojny światowej.

W Wielkiej Wojnie, jak ją wówczas nazywano, Włochy wzięły udział po stronie ententy, czyli przeciwko Niemcom i Austro-Węgrom. Choć wojna została przez Italię wygrana, straty poniesione w wyniku działań zbrojnych były bardzo duże. Spośród 5 615 000 zmobilizowanych żołnierzy zginęło 650 000, kolejne 600 000 trafiło do niewoli lub nie odnalazło się, a niemal milion zostało rannych.

Grób Nieznanego Żołnierza

Tragiczny bilans skłonił włoskie władze do upamiętnienia rodaków, którzy polegli na frontach a ich ciał nigdy nie odnaleziono lub pozostały anonimowe. W 1921 parlament przyjął uchwałę o zlokalizowaniu Grobu Nieznanego Żołnierza w Pomniku Wiktora Emanuela II.

Spośród jedenastu ciał anonimowych żołnierzy zmarłych w wyniku wojny, do złożenia w grobie wytypowane zostało jedno ciało. Wyboru dokonała Maria Bergamas, matka, która straciła syna w wyniku wojny, a którego ciała nie odnaleziono. 4 listopada 1921 roku w obecności rodziny królewskiej zwłoki złożono u podnóża posągu króla Wiktora Emanuela II.

To właśnie wtedy pomnik zyskał nazwę Ołtarz Ojczyzny. Zaczął bowiem być nie tylko pamiątką na cześć króla, jednego z ojców zjednoczenia kraju, ale symbolem wszystkiego, co kojarzy się Włochom z patriotyzmem.

Grób Nieznanego Żołnierza

Centralne Muzeum Zjednoczenia Włoch

Kolejnym patriotycznym akcentem jest znajdujące się w pomniku-budynku Museo Centrale del Risorgimento. Otwarte zostało w 1935 roku. Wejście do niego znajduje się z lewej strony pomnika.

W muzeum znajdują się pamiątki z czasów wojen zjednoczeniowych, wśród których są obrazy, dokumenty i rzeczy osobiste uczestników wydarzeń. Jest też Sanktuarium Sztandarów, w którym obejrzeć można flagi historycznych pułków wojskowych.

Bilet normalny do muzeum kosztuje 5 € a ulgowy 2,50 €. Czynne jest przez cały tydzień od 9:30 do 18:30. Kasy są zamykane o 17:45. Ceny i godziny zgodne są ze stanem z 29.06.2021.

Ołtarz Ojczyzny – architektura

Do Altare della Patria określenie „monumentalny” pasuje jak ulał. Wysoki na 81 m i szeroki na 135 m pomnik zajmuje teren 17 tys. m². Wykonany jest w stylu neoklasycystycznym. Do budowy użyto białego marmuru. Centralnym elementem pomnika jest statua Wiktora Emanuela II na koniu o wysokości i szerokości 12 m i wadze 50 t. Górna część budowli składa się z szesnastu kolumn w stylu greckim o wysokości 15 m każda.

Projekt Giuseppe Sacconiego inspirowany jest wyglądem starożytnych greckich budowli, m.in. Wielkiego Ołtarza Zeusa z Pergamonu. Wśród jego bogatych zdobień warto wymienić fontanny reprezentujące otaczające Italię morza – Tyrreńskie i Adriatyckie, cztery posągi bogini Wiktorii i płaskorzeźby przedstawiające 14 stolic ówczesnych włoskich prowincji.

Ołtarz Ojczyzny to wspaniały przykład znanego od wieków kunsztu włoskich artystów. Jest wyrazem dumy z wykonania dziejowego zadania, jakim było zjednoczenie podzielonego od wieków narodu. Jest też dobrą lekcją historii o czasach, w których ukształtowała się współczesna Italia.