Search The Query
Search

Zamek Grodno – malownicza atrakcja w Zagórzu Śląskim

zamek grodno

Zamek Grodno jest dziś jedną z najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni na terenie Dolnego Śląska. Jego wyjątkowa lokalizacja na zboczu Góry Choina, nad malowniczą doliną Bystrzycy w okolicach niewielkiego Zagórza Śląskiego, sprawia, że zwiedzanie zamku jest doskonałym pomysłem na ciekawe spędzenie czasu. Poznaj bogatą historię jednego z najpiękniejszych zamków z łańcucha średniowiecznych piastowskich warowni!

Historia Zamku Grodno

Zamek Grodno został wybudowany na styku Gór Sowich i Wałbrzyskich na szczycie góry Choina. Wznosi się nad doliną rzeki Bystrzycy Świdnickiej i jest jednym z najpiękniej położonych zamków w regionie. Historia Zamku Grodno według jednej z legend sięga już 800 roku, kiedy to pewien angielski rycerz założył w tym miejscu drewnianą strażnicę. Następnie rozbudową warowni zająć miał się Bolesław Wysoki, syn Władysława Wygnańca. Nie są to jednak informacje potwierdzone żadnymi dokumentami, które wskazywałyby na prawdziwość tej historii. Pierwszy zachowany dokument mówiący o istnieniu zamku pochodzi z 1315 roku. W tamtym okresie miał on stanowić część księstwa świdnicko-jaworskiego. Zamek Grodno powstał prawdopodobnie w celu zabezpieczenia szlaku handlowego, który biegł w dolinie rzeki Bystrzycy. 

W ciągu kolejnych wieków Zamek Grodno odgrywał ważną rolę w różnych konfliktach, a wskutek działań zbrojnych poważnie ucierpiał – np. podczas wojny trzydziestoletniej, która miała miejsce w XVII wieku. Z czasem budowla zaczęła popadać w ruinę, zawaliła się część okalających murów, a następnie południowa ściana gotyckiego dziedzińca, aż w końcu zachodnie skrzydło mieszkalne. W XIX wieku okoliczni chłopi nabyli zamek i chcieli rozebrać go, aby pozyskać tanim kosztem materiał budowlany. Tym planom zapobiegł prof. Johann Gustav Büsching, który na drodze sądowej uzyskał prawo do dożywotniego użytkowania Zamku Grodno. Profesor skutecznie uchronił budowlę przed rozbiórką i dalszym zniszczeniem. W późniejszych latach jego następcy przeprowadzili wiele prac, zmieniając oblicze zamku i przystosowując go do celów turystycznych – powstała restauracja i muzeum. Dziś opiekę nad zamkiem sprawuje samorządowa instytucja kultury, a wszyscy turyści chcący zwiedzić zamek mają ku temu doskonałą okazję.

grodno zamek

Zamek Grodno – zwiedzanie

Zamek Grodno zlokalizowany jest w Zagórzu Śląskim w pięknych okolicznościach przyrody. Wznosi się nad Jeziorem Bystrzyckim, które jest dodatkową atrakcją szczególnie w okresie letnim, kiedy to można cieszyć się z możliwości kąpieli i plażowania nad jego brzegami. Położenie zamku jest dobrym miejscem wypadowym na zwiedzanie okolicznych atrakcji i korzystanie z uroków otaczających go gór.

Zwiedzanie Zamku Grodno to oczywiście jedna z najciekawszych aktywności w regionie. Trasa turystyczna prowadzi po zamku górnym i dostępna jest tylko pod opieka przewodnika. Dla osób obcojęzycznych istnieje możliwość wypożyczenia audioprzewodnika. Dziedziniec dolny Zamku Grodno dostępny jest bezpłatnie dla każdego odwiedzającego (również ze zwierzętami).  

Zwiedzanie z przewodnikiem

Zamek Grodno zwiedzać można jedynie w towarzystwie przewodnika, którego usługi wliczone są w cenę biletu. Dzięki niemu każdy odwiedzający ma możliwość bliższego poznania historii tego niezwykłego miejsca oraz zapoznania się z przeznaczeniem każdego ze zwiedzanych pomieszczeń. 

Trasa zwiedzania przebiega przez najważniejsze pomieszczenia zamku tj. budynek bramny, budynek kaplicy z renesansowym portalem, sień zamkowa, sala tortur, krzyże pokutne, loch księżniczki Małgorzaty, dziedziniec górny, sala rycerska, sala myśliwska, sale książęce oraz sala mokra. W Zamku Grodno znajduje się również Centrum Bioedukacji Multimedialnej poświęcone rezerwatowi przyrody „Góra Choina”. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 1,5 h.

Wybierając się na zwiedzanie zamku w zorganizowanej grupie liczącej powyżej 15 osób należy skontaktować się z biurem Zamku Grodno i zarezerwować termin wizyty. Na grupę będzie wówczas czekał przewodnik, którego usługi wliczone zostaną w cenę biletu. W takich sytuacjach możliwe jest również zorganizowanie ogniska, które po wcześniejszym ustaleniu zostanie przygotowane przez obsługę zamku wraz z zadaszonymi miejscami do odpoczynku i posiłku. Na zamku można również zorganizować sesję ślubną za uiszczeniem odpowiedniej opłaty. 

Zamek Grodno – ceny zwiedzania

Ceny biletów:

  • bilet normalny – 20 zł
  • bilet ulgowy – 15 zł

Bilet łączony Zamek Grodno + Sztolnie Walimskie:

  • bilet normalny – 40 zł
  • bilet ulgowy – 30 zł

Audioprzewodnik (języki: polski, angielski, niemiecki, czeski)

  • 4 zł + bilet wstępu

Bilet ulgowy przysługuje dzieciom, studentom do 26 roku życia, emerytom, rencistom, osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom oraz osobom z grupami inwalidzkimi. Dzieci do lat 4 wchodzą na teren Zamku Grodno bezpłatnie.

zamek grodno historia

Godziny otwarcia zamku

W miesiącach od października do kwietnia:

  • od poniedziałku do piątku od godziny 09:00 do 17:00 (ostatnie wejście o 16:00)
  • w soboty, niedziele i  święta od 09:00 do 18:00 (ostatnie wejście o 17:00)

W miesiącach od maja do września:

  • od poniedziałku do piątku od 09:00 do 18:00 (ostatnie wejście o 17:00)
  • w soboty, niedziele i święta od 09:00 do 19:00 (ostatnie wejście o 18:00)

Kasa biletowa zamykana jest na godzinę przed zamknięciem zamku. W dni robocze wejście z przewodnikiem możliwe jest od godziny 10:00, w soboty, niedziele i święta od 09:40. 

Zamek Grodno – noclegi

W Zamku Grodno, a konkretniej w renesansowym budynku bramnym funkcjonuje mały hotel, oferujący swym gościom łącznie trzy pomieszczenia noclegowe w zabytkowym obiekcie pochodzącym z 1570 roku. Do dyspozycji gości są dwa pokoje dwuosobowe oraz jeden pokój w standardzie apartamentu z przyległym salonem wypoczynkowym. W cenę noclegu wliczone jest śniadanie. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość skorzystania z zamkowego parkingu, który jest monitorowany i strzeżony w nocy. 

Szlaki górskie prowadzące do Zamku Grodno

Do zamku prowadzą znakowane szlaki turystyczne. Jak przebiega trasa?

  • Szlak zielony: Szlak Zamków Piastowskich do Grodźca
  • Szlak żółty: PKP Wałbrzych Główny – Zamek Nowy Dwór – Jedlina-Zdrój – Niedźwiedzica – Zagórze Śląskie – Zamek Grodno – Bystrzyca Górna – ŚwidnicaŚlęża – Wieżyca – PKP w Sobótce – Wrocław
  • Szlak niebieski: Europejski długodystansowy szlak pieszy E3

Chcąc dostać się do Zamku Grodno w możliwie najszybszy i najprostszy sposób najlepiej dojechać bezpośrednio do Zagórza Śląskiego oddalonego o ok. 70 km od Wrocławia, a następnie od ul. Głównej kierować się pod górę szeroką, leśną drogą. Możliwe jest również dojście do zamku od plaży przy kładce nad Jeziorem Bystrzyckim.

Dla nieco bardziej odważnych i wytrwałych podróżników dostępna jest również jedna z najciekawszych tras turystycznych w Polsce, czyli Szlak Zamków Piastowskich. Łączna długość trasa ma blisko 150 km i przebiega przez tereny zaliczane do Pogórza Sudeckiego, a następnie przez kilka pasm należących do grzbietu Sudetów. Szlak oznaczony jest kolorem zielonym, a jego końce można odnaleźć na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Trasa jest wymagająca lecz prowadzi przez bardzo urokliwe treny, które kryją w sobie liczne skarby.

Czy do zamku da się dojechać samochodem?

Zamek Grodno zlokalizowany jest na Górze Choina, na terenie rezerwatu przyrody, w związku z tym podjechanie samochodem bezpośrednio pod zamek jest niemożliwe. Chcąc zwiedzić te tereny należy pozostawić samochód pod górą, gdzie znajdują się darmowe parkingi. Trasa na górę Choina od parkingu na sam szczyt zajmuje około 10-15 minut wolnym spacerem. Podjechać pod sam Zamek Grodno i zaparkować na monitorowanym parkingu mogą jedynie goście korzystający z oferty noclegowej oferowanej przez Karczmę Rycerską, która położona jest na dziedzińcu dolnego Zamku. Dojazd do tamtejszego parkingu jest jednak nieco utrudniony przez kamienistą, leśną drogę, na której samochody z niskim zawieszeniem mogą mieć problem z wjechaniem na samą górę.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds