kuba havana

Hawana – stolica Kuby o niepowtarzalnym charakterze!

Kuba jest państwem, który charakteryzują przepiękne, naturalne krajobrazy, różnorodność fauny i flory, a także wyśmienite cygara! Stolicą tego wyspiarskiego kraju jest Havana — wyjątkowe, turystyczne miasto. Oferuje szereg ciekawych atrakcji, hoteli i restauracji. Dowiedz się, w jakie miejsca w Havanie warto się wybrać oraz o czym należy pamiętać przed rozpoczęciem podróży!

Historia Hawany

Miasto Hawana jest stolicą Kuby. Leży nad Zatoką Meksykańską i stanowi główny ośrodek przemysłowy całego państwa, w którego skład wchodzi m.in. przemysł lotniczy, komunikacji lądowej i morskiej, tytoniowy czy włókienniczy. Miasto to zostało założone około 1515 roku. Choć z początku Hawana była jedynie portem handlowym, w 1607 roku została stolicą Kuby. Od tamtej pory miasto rozwijało się w wyjątkowo szybkim tempie. Hawana rosła i bogaciła się, w międzyczasie otrzymała nawet przydomek Paryża Antyli. 

Do miasta przenosili się amerykańscy magnaci, a na początku wieku XX zaczęto otwierać szereg restauracji i hoteli — w tym m.in. Conrad Hilton. Wówczas Hawana stała się ważnym ośrodkiem turystycznym. W 2015 roku została uruchomiona pierwsza strefa dostępu do internetu dla Kubańczyków. Do tego czasu internet był dostępny jedynie w strefach zamieszkanych przez turystów z innych państw. Hawana po dziś dzień prężnie się rozwija oraz oferuje turystom coraz to więcej ciekawych miejsc do zwiedzenia!

Kuba. Havana — informacje dla zwiedzających

Jeśli chciałbyś zwiedzić Havanę, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pierwszą z nich jest odpowiednia pora roku. Pogoda jest piękna tak naprawdę przez cały rok, jednak najkorzystniejsze warunki pod względem cen będą jesienią i zimą. W Hawanie jest klimat sawann, co wiąże się również z opadami. Występują one w największym natężeniu w okresie od maja do października.

hawana kuba

Czym poruszać się po Havanie?

Chcąc w wygodny sposób poruszać się po Havanie, masz do wyboru kilka opcji. Pierwszą z nich jest wynajem samochodu. W większości wypożyczalni wystarczy mieć ukończony 21 rok życia, mieć prawo jazdy oraz paszport. Jest to wygodne rozwiązanie, a dzięki temu, że większość hotelu współpracuje z wypożyczalniami — jest to również bardzo proste.

Drugim dostępnym rozwiązaniem jest korzystanie z taksówek, jednak wydaje się to być najmniej opłacalne. Do dyspozycji są również „Coco Taxi” — skutery z kulistymi kabinami, a także system komunikacji autobusowej. Dostępnych linii jest aż 18 — przedstawiamy kilka z nich.

 • P1 — La Rosita – Playa,
 • P4 — El Frances – Terminal Central de Ferrocarriles, 
 • P7 — Alberro – Parquw de la Fraternidad, 
 • P10 — Vibora – Playa,
 • P13 — Santiago de las Vegas – Parque de la Fraternidad,
 • PC — Playa – Hospital Naval, 
 • #400 — Playas del Este. 

Co ważne, do autobusu wsiada się pierwszymi drzwiami — płacimy wówczas bezpośrednio kierowcy i nie dostajemy biletu. Opłata za przejazd jest naprawdę niska. Wynosi 0,40 CUC (peso cubano nacional). To zaledwie 6 groszy. 

Czy w stolicy Kuby jest bezpiecznie? 

W stolicy Kuby, podobnie jak i w całym państwie — jest naprawdę bezpiecznie. Niektórzy nazywają ten kraj policyjnym — kontrole policji przeprowadzane są zaskakująco często. Na Kubie znajduje się sporo więzień, a sami mieszkańcy mogą do nich trafić nawet za najmniejsze wykroczenia. Kuba uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych państw również z perspektywy całych Karaibów i Ameryki. Nie występują żadne problemy z mafią, a zabójstwa i kradzieże zdarzają się naprawdę rzadko. Nawet sam rząd chwali się bezpieczeństwem w stolicy i zaprasza turystów na wakacje.

Hawana Stare Miasto

Choć wycieczka na Kubę nie wiąże się z koniecznością przyjęcia szczepionek, osobny chętne — mogą tego dokonać. Zaleca się szczepienia przeciwko następującym chorobom:

 • błonica, 
 • dur brzuszny, 
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, 
 • odra, 
 • różyczka.

Jeśli chcesz wykonać szczepienia, pamiętaj, że musisz skonsultować się ze specjalistą ze sporym wyprzedzeniem. Należy je bowiem wykonać minimum 4-6 tygodni przed wylotem.

Hawana – atrakcje

Hawana jest największym miastem na całych Karaibach. Oferujemy szereg ciekawych atrakcji i zabytków, które naprawdę warto zwiedzić! Możemy do nich zaliczyć Stary Rynek, Muzeum Rewolucji, Parki Narodowe czy Wytwórnię cygar. Poznaj te miejsca nieco bliżej!

Habana Vieja — Stara Hawana

Habana Vieja to zachowana część starej zabudowy miasta. Jest wprost przepiękna! Kolonialny styl i wszystkie kolory tęczy bez dwóch zdań przyciągają uwagę. W tej części znajdziesz m.in. pałace, rezydencje i kościoły. Jest to doskonałe miejsce, by rozpocząć zwiedzanie stolicy Kuby. Co ważne, La Habana Vieja została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1982 roku. Wraz z pomocą tej organizacji przeprowadzono renowację tej części miasta. Niszczejące elewacje zostały zmodernizowane, ale nadal prezentują się przepięknie!

Habana Vieja

Plaza Vieja — Stary Rynek

Stary Rynek to bez dwóch zdań jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Havanie. Początkowo było to miejsce handlu niewolnikami i egzekucji — obecnie jest to perełka turystyczna Hawany. Barokowa architektura wprowadza turystów w niesamowity klimat. Znajdziesz tam przepiękną fontannę, wiele restauracji, kawiarni, a także warzelnię piwa. Po drodze zauważysz Planetarium, a także niebieski budynek Fototeca de Cuba czy Centrum Rozwoju Sztuk, na którego miejscu do niedawna mieścił się Casa de las Hermanas Cardenas. W rogu Plazy mieści się klasztor — Convento de Santa Clara, który również warto zobaczyć! 

Plaza Vieja została utworzona w roku 1559. Z początku nadano mu nazwę Plaza Nueva, jednak w 1814 roku się to zmieniło. Obecnie plac ten jest położony w Starej Hawanie, a jego okolice są dodatkowo jednym z siedmiu okręgów gminy Old Havana. Plaza Vieja liczy aż 17,5 tysięcy mieszkańców! Przez wiele osób uznawana jest za najatrakcyjniejszą część całej Havany — nie bez powodu. 

Plaza de la Catedral

Plaza de la Catedral to kolejna, wyjątkowa część starej Hawany. Jest to duży Plac Katedralny, jeden z pięciu głównych placów w Starej Hawanie. Niegdyś był wykorzystywany jako stocznia marynarki wojennej, jednak zmieniło się to po wybudowaniu katery. Znajduje się w niej obecnie Muzeum Sztuki Kolonialnej, a także liczne, lokalne restauracje.

Jednym z ciekawszych budynków, który znajduje się na Plaza de la Catedral — jest Palacio del Conde Lombillo. Przed nim z kolei znajduje się posąg Antonio Gadesa. Był znanym hiszpańskim tancerzem i choreografem. Innym budynkiem wartym odwiedzenia, który mieści się na Placu Katedralnym — jest Museo de Arte Colonial. W tym miejscu znajdziesz wiele interesujących eksponatów — są to m.in. meble z XVII, XVIII i XIX wieku, kolonialne elementy architektoniczne, rzeźby z kamienia i marmuru, a także szklane naczynia używane przez arystokratyczne rodziny kubańskie.

Hawana Plaza de la Catedral

Muzeum Rewolucji w Hawanie

Muzeum Rewolucji również mieści się w Starej Hawanie. Znajduje się dokładnie w dawnym Pałacu Prezydenckim, zaprojektowanym przez Kubańczyków. W tym miejscu znajdziemy szereg ekspozycji muzealnych, które dotyczą:

 • Rewolucji Kubańskiej i okresu porewolucyjnego, 
 • walk rewolucjonistów w latach 50., 
 • wojny z Hiszpanią
 • wszelkich przedmiotów związanych z okresem rewolucji — jest to m.in. jacht, czołg czy rakietowy pocisk przeciwlotniczy. 

Jest to szczególnie ważne miejsce dla Kubańczyków i historii tego państwa. W miejscu tym możesz naprawdę sporo się dowiedzieć. Wstęp do muzeum kosztuje 8 CUC (1,18 złotych) dla osoby dorosłej oraz 4 CUC (0,59 złotych) dla dziecka. Fotografowanie w tym miejscu jest dozwolone, jednak wiąże się z dodatkowym kosztem w wysokości 2 CUC (0,29 złotych). Jeśli chodzi o godziny otwarcia muzeum, jest ono czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9:30 do 16:00.

Turyści podróżujący z dziećmi z pewnością docenią plac zabaw, który znajduje się po prawej stronie od pałacu — jest co prawda niewielki, jednak naprawdę zadbany. 

Castillo de la Real Fuerza

Castillo de la Real Fuerza jest twierdzą i jednocześnie najstarszą budowlą obronną w Hawanie. Jego pierwotnym przeznaczeniem była obrona przed atakiem piratów. Niestety w 1555 roku podczas ataku na Hawanę został poważnie uszkodzony. Po kilku latach przeprowadzono renowację, a w 1634 roku dodano nawet wieżę strażniczą z wiatrowskazem.

Obecnie twierdza ta wchodzi w skład Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest stosunkowo często odwiedzana przez turystów. Godziny otwarcia prezentują się następująco:

 • od poniedziałku do środy — od 9:00 do 16:00, 
 • w czwartki — od 9:00 do 00:00.
Hawana Castillo de la Real Fuerza

Parque Central

Park Centralny w Hawanie jest otoczony wyjątkowymi budynkami, takimi jak Gran Teatro de La Habana, Hotel Telegrafo czy Museo Nacional de Bellas Artes. Jedną z atrakcji w tym miejscu jest Kapitol — replika znanego waszyngtońskiego budynku. To właśnie w Parque Central możesz znaleźć szereg interesujących teatrów czy muzeów. Z tego miejsca kursuje również wiele busów wycieczkowych. Co jakiś czas organizowane są interesujące wydarzenia, w tym koncerty i imprezy. 

To właśnie Park Centralny jest idealnym miejscem, jeśli chcesz uchronić się przed gorącym słońcem, odpocząć i napić się lub zjeść coś naprawdę dobrego. Architektura w parku zachwyca swoją oryginalnością. Jednym z piękniejszych budynków, który znajduje się w jego okolicy jest Hotel Inglaterra. Jest to luksusowe miejsce, w którym naprawdę odpoczniesz. Na jego dachu znajduje się taras, na którym od czasu do czasu organizowane są wieczorne atrakcje. Mieści się tam również bar. Widoki z tego miejsca są niepowtarzalne. 

Wytwórnie cygar

Nie bez powodu wielu osobom na myśl o Kubie przychodzi do głowy cygar. Wielu znawców twierdzi, że to właśnie kubańskie cygara są najlepszymi na świecie. Przebywając w Kubie, możesz natrafić na wiele wytwórni. Każda z nich posiada swoje własne receptury i mistrzów, którzy odpowiadają za ich produkcję. Jedną z najsłynniejszych marek jest Cohiba, a także Montecristo. 

Wysokiej jakości cygara znajdziesz wyłącznie w wytwórniach. Na ulicach być może spotkasz sprzedawców, którzy oferują słabsze lub podrobione cygara. Warto jednak kierować się przy wyborze ceną. Prawdziwe, wytworzone w 100% z kubańskiego tytoniu cygara są określane mianem uros, a ich ceny rozpoczynają się od około kilkudziesięciu CUC za sztukę. 

Na Kubie nie bez powodu wytwarza się jedne z najlepszych cygar. Państwo to odznacza się szczególnie wilgotnym klimatem równikowym i to m.in. on odpowiada za bogate gleby. Warunki klimatyczne są naprawdę korzystne, jednak nie gwarantują 100% sukcesu. W wytwórniach cygar pracują mistrzowie w swoim fachu. Produkcja nie jest wcale taka prosta — wymaga ogromnej precyzji, wiedzy i doświadczenia. Osoby zatrudniane w wytwórniach muszą przejść szereg przygotowań i szkoleń. 

Malecon

Malecon jest ulicą, szeroką promenadą, liczącą aż 8 kilometrów długości. Rozpoczyna się od ujścia Havana Harbour w Starej Sawannie, a kończy na ujściu rzeki Almendares. Budowa Malecon rozpoczęła się w roku 1901 roku i była budowana etapami aż do 1952 roku. Przez dwa lata ulica służyła jako miejsce rozgrywania Grand Prix Kuby.

Przechadzając się wzdłuż Malecon, napotkasz ważne dla państwa pomniki, m.in. generała Calixto Garcii, Maximo Gomeza i Antonio Maceo, a także budynki, takie jak Hotel Nacional, Malecon 17 czy Castillo de la Real Fuerza. Hotel Nacional jest popularnym i legendarnym hotelem 5-gwiazdkowym. Mieszkał w nim m.in. Walt Disney czy Frank Sinatra. Jest to jeden z najpopularniejszych hotelów na całej Kubie, który naprawdę warto odwiedzić. Luksusowy design, codzienne rozrywki organizowane przez hotel i przepyszne jedzenie. Oprócz tego przepiękne widoki, a nawet do dyspozycji baseny, siłownie i salon piękności. Ciekawostką jest, że w Nacional Hotel możesz zamówić nawet książkę na zamówienie.

havana kuba

Cementerio de Colon

W 1876 roku rozpoczęto budowę Cmenarza Kolumba na podstawie projektu hiszpańskiego architekta. Niestety nie udało mu się go dokończyć ze względu na przedwczesną śmierć. Był jednak jedną z pierwszych osób, która została pochowana na tym właśnie cmentarzu. Nazwa tego miejsca możesz wprowadzać w myśl, iż na cmentarzu położony jest sam Krzysztof Kolumb — nic bardziej mylnego. 

Możemy jednak w tym miejscu dostrzec wiele pomników sławnych osób. Mowa tu m.in. o Williamie Lee Brent, Beatriz Allende, Santia Alvarez czy Dr Francisco Taquechel. 

Hawana (Kuba) — ciekawe miejsca w okolicy

Hawana sama w sobie jest wyjątkowa i oferuje naprawdę wiele ciekawych atrakcji, jednak jej okolice są równie piękne i naprawdę warto je zwiedzić, jeśli masz na to czas. Za przykład może tutaj posłużyć przepiękna wyspa Cayo Levisa czy Park Narodowy Vinales. 

 Park Narodowy Guira

Park Narodowy Guira mieści się w Pinar del Rio i oferuje naprawdę przepiękne widoki. Są to doliny, jaskinie i ścieżki, które prowadzą m.in. do ruin hacjendy Cortiny, a nawet i do jaskini Cuevas de los Portales. Park był własnością Jose’a Manulea Cortiny — zamożnego polityka. Swego czasu zajmował się on handlem cennymi lasami, jednak jego majątek został skonfiskowany w roku 1959.

Guira jest przepięknym parkiem, który obejmuje aż 54 000 akrów górskiej dziczy. Możesz w nim wynająć hotel, a także dobrze zjeść. Nie brakuje również muzeów ze starożytnymi artefaktami, które niegdyś należały do Manuela Cortiny. Jeśli chodzi o różnorodność flory i fauny — jest naprawdę spora. Zauważysz w parku palmy, paprocie, szereg drzew owocowych (m.in. śliwki i guawy). Ciekawie prezentują się kręte ścieżki, zadaszenia oraz rzeźby inspirowane kulturą azjatycką. 

W parku mieszka około 135 gatunków ptaków i podobną ilość innych zwierząt. Możemy do nich zaliczyć m.in.:

 • jamajskie, meksykańskie i pospolite nietoperze, 
 • gile kubańskie, 
 • kusy kubańskie i płucienne, 
 • jeżozwierze, 
 • północne parule, 
 • gołębie żałobne, 
 • kormorany rogate, 
 • latawce ślimakowe, 
 • kleszczojady gładkodziobe, 
 • siwuszki. 

Oprócz tego dla parku charakterystyczne są również liczne jaskinie. Są warte odwiedzenia. Za przykład może tutaj posłużyć Cuevas de los Portales.

Wyspa Cayo Levisa

Cayo Levisa to niewielka wyspa, która według wielu opinii oferuje najpiękniejsze plaże w całym Pinar del Rio. To idealne miejsce na wypoczynek, opalanie czy kąpiel. Wyspa jest położona zaledwie 3 km od północno-zachodniego wybrzeża Kuby. Do zalet tego miejsca możemy zaliczyć przede wszystkim spokój i niewielką ilość turystów. 

Zakwaterowanie na wyspie oferuje hotel Cayo Levisa. Przestronny pokój dla dwóch osób kosztuje 72 CUC (około 265 złotych). Nie brakuje również restauracji, leżaków i parasolów, sprzętów wodnych i wypożyczalni rowerów. Możliwe jest nurkowanie z rurką. W pobliżu znajduje się nawet przepiękna rafa koralowa, która bez wątpienia jest warta uwagi! Wybierając się na Cayo Levisa, nie musisz martwić się o pogodę — temperatura jest na wyspie wysoka przez cały rok. Temperatura wody także. W niedalekiej odległości od Cayo Levisa, bo zaledwie 10 km — mieści się inna wyspa, Cayo Paraiso. To idealna propozycja dla tych osób, które chciałyby podążać śladami Hemingwaya!

Cayo Levisa

Park Narodowy Półwyspu Guanahacabibes

Guanahacabibes — półwysep wysunięty na zachód Kuby. Na jego terenie znajduje się jeden z najważniejszych parków na całej Kubie. Jest to obszar chroniony i zgłoszony w 1987 roku Światową Biosferą UNESCO. Rezerwat obejmuje aż 121 572 hektarów. Niestety ze względu na swoje położenie na otwartych wodach — jest to miejsce szczególnie podatne na huragany. Ostatni miał miejsce w 2005 roku. 

Po wejściu do parku docieramy prosto do wojskowego punktu kontrolnego w La Bajada. Następnie droga się rozdziela i możemy wybrać dwie trasy — pierwszą, która prowadzi do Cabo San Antonio lub drugą, prowadzącą do Maria la Gorda. Szczególną popularnością wśród turystów cieszy się zdecydowanie Maria la Gorda. Jest to relaksująca plaża, idealna dla nurków. Zapewnia bezpośredni dostęp do podwodnej ściany, jaskiń, tuleni i raf koralowych. Jeśli chodzi o Cabo San Antonio, to miejsce obejmuje m.in. latarnię morską, jaskinie, a także szlak prowadzący do Cuevas Las Perlas. Park Narodowy Półwyspy Guanahacabibes gwarantuje szereg atrakcji i ciekawych miejsc — każdy znajdzie coś dla siebie. 

Park Narodowy Vinales

Vinales to kolejny piękny park, położony niedaleko miasta Hawana. Jest obszarem chronionym, więc nie ma zbytnio możliwości zakwaterowania. Ze stolicy Kuby organizowanych jest sporo wycieczek właśnie do tego parku — jeśli więc przebywasz w tym mieście, może to być dobra propozycja. Park Narodowy Vinales zapewnia przepiękne widoki, a także wiele zajęć. Na jego terenie znajdziesz szereg jaskiń i pomnik Gran Caverna de Santo Tomas. Duże zainteresowanie wzbudza również prehistoryczna roślina — palma korkowa. 

W parku spędzisz czas zarówno aktywnie, jak i odpoczywając — wybór należy do Ciebie. Cechą charakterystyczną dla tego miejsca są wapienne ostańce Mogotes, a także Indiańska Grota. Stanowi ona jeden z najczęściej odwiedzanych punktów w całym parku. Grotę zwiedza się z początku pieszo — do przejścia jest kilkaset metrów. Następnie wsiada się do łodzi i płynie około 4 km. Płynąc, nie sposób przeoczyć przepięknych formacji skalnych. 

Cayo Santa Maria

Wyspa położona na północnym wybrzeżu Kuby — Cayo Santa Maria. Piękne plaże, cisza, pyszne jedzenie i ciekawe wycieczki! W to miejsce również możesz dostać się, korzystając z wycieczek organizowanych przez inne miasta na Kubie. To najczęściej wybierana opcja — choć wyspa jest przepiękna i naprawdę ciekawa, większość turystów przyjeżdża zaledwie na kilka dni lub dzień. Dlaczego?

Cayo Santa

Miejsce to nieco różni się od państwa i po jego zwiedzeniu możesz czuć pewien niedosyt. Mówi się nawet, że Cayo Santa Maria nie ma w sobie nic z kubańskiego życia. Jest to wyjątkowa wyspa, jednak nie doświadczysz i nie zobaczysz na niej tego, co w innych miastach. To idealna propozycja dla osób spragnionych wypoczynku lub na 2-dniową wycieczkę. Wyspa jest cicha, spokojna i oddalona od typowo turystycznych miast. Spacery przy blasku księżyca i szumach fal są jednak niepowtarzalnym, wprost magicznym przeżyciem. Turyści dodatkowo chwalą sobie pyszne jedzenie na wyspie, a także dobre hotele — choć nie jest ich wiele. 

Cardenas

Cardenas jest miastem położonym w prowincji Metanzas. Zostało założone w roku 1828, a w 1976 przeszło reformę. Przed nią, miasto było podzielone na 7 części. Miasto liczy około 75 000 mieszkańców. Większość z nich pracuje w Varadero. Cardenas jest naprawdę piękne — charakteryzuje się budynkami kolonialnymi, a także łukami pochodzącymi z XIX wieku. Miasto jest znane przede wszystkim z walk rewolucyjnych, w których to brało udział — począwszy od wojen o niepodległość, a skończywszy na rządach Batisty. 

Nie jest to duże miasto, jednak ma naprawdę sporo do zaoferowania. Znajdziemy w nim m.in. Dom Kultury, teatr, a także muzea — Batalla de Ideas Museum, The Casa Nata de Jose Antonio Echeverria Birth House Museum oraz Oscar Maria de Rojas Museum. Szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się pomnik Krzysztofa Kolumba z 1858 roku. Oferuje również przepiękny plac — Plaze de Spriu, za którym mieści się muzeum Bitwy o Ideały. Cardenas jest jednym z młodszych miast w całej Kubie i bez wątpienia warto je odwiedzić! Turyści przebywający w Varadero mogą dostać tutaj taksówką lub autobusem.

Hawana – ciekawostki

 • W latach 80. na terenie Kuby, w tym głównie Hawany, mieszkało ponad 100 tysięcy Chińczyków.
 • Porównując Hawanę do stolicy Polski, Warszawy — jest ona aż 1,4 razy większa. 
 • Na Kubie obowiązującą walutą jest Peso Kubańskie, 10 CUC = 36,88 złotych.
 • Dla Kubańczyków ogromne znaczenie ma rum, baseball, muzyka i cygara. 
 • Kubańczycy kochają tańczyć. Doświadczysz tego podczas wieczornego spaceru jednym z najciekawszych w mieście deptaków — El Malecon. 
 • Najpopularniejszym kubańskim trunkiem jest rum. Zamówisz ten napój niemalże w każdej restauracji, a także w muzeum, które zostało mu poświęcone. 
 • Po Zatoce Hawańskiej nie pływają żadne statki czy łodzie.
 • Opowieść Ernesta Hemingwaya pt. „Stary człowiek i morze” była inspirowana Cojimar, czyli wioską, która mieści się na wschód od Hawany. 
 • Rajem dla każdego artysty będzie centrum kultury Callejon de Hamel. W tym miejscu znajdziesz szereg interesujących rzeźb, obrazów czy murali, a nawet wierszów — musisz odwiedzić to miejsce.
 • W Hawanie obowiązuje ruchy prawostronny.