playa del carmen

Jak najlepiej spędzić wakacje w Playa del Carmen?

Sercem Riwiery Majów na słonecznym Półwyspie Jukatan jest Playa del Carmen – wakacyjny kurort, w którym pobyt przemienia się w rajskie wczasy. Co może spotkać przybywających do Meksyku urlopowiczów? Wybrzeże Morza Karaibskiego to białe, piaszczyste plaże, lazurowa woda i barwne miasto, w którym życie tętni od rana do wieczora! Wysokiej klasy apartament z obiadem w ekskluzywnej restauracji, a może zaciszny hotel i lunch na plaży w cieniu palm? Playa del Carmen posiada wiele do zaoferowania, a w tym przewodniku przedstawiamy najlepsze propozycje spędzania wolnego czasu w mieście pełnym słońca!

Miasto słońca, pięknych plaż i … turystów

W nie tak odległej przeszłości Playa del Carmen było niewielką wioską rybacką, która utrzymywała się głównie ze swoich naturalnych zasobów. Piękne walory przyrodnicze regionu i częste wycieczki zagranicznych turystów przyczyniły się do tego, że miasto stało się jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych. Dziś kurort dysponuje szeroką bazą noclegową oraz restauracyjną i jest przygotowany na coroczną falę odwiedzających z różnych części świata. Ponadto poza naturalnie pięknym zagospodarowaniem terenu w laguny, rajskie plaże, skalne formacje i cenoty oraz gwarantowaną pogodą, przyjezdni mogą liczyć na moc atrakcji. Uprawianie sportów wodnych, zwiedzanie ruin Majów, wycieczka na pobliską wyspę, a może wizyta w Parku Rozrywki? Pewne jest, że wybierając wakacje w centrum Riwiery Majów nie sposób się nudzić!

Kiedy lecieć do Playa del Carmen?

W Playa del Carmen piękna pogoda dopisuje urlopowiczom przez cały rok, jednak wybierając termin wyjazdu, warto zapoznać się z lokalnym klimatem, ponieważ w niektórych porach roku pojawiają się deszcze. Na Półwyspie Jukatan większa wilgotność powietrza i opady obecne są w grudniu, a najlepszą porą do wypoczynku jest czas od kwietnia do sierpnia. W tych miesiącach jest gorąco, a temperatury przewyższają 30°C, co sprzyja plażowemu wypoczynkowi i zażywaniu kąpieli w wodach Morza Karaibskiego. 

Gdzie znajduje się Playa del Carmen?

Playa del Carmen w Meksyku to miasto położone na Półwyspie Jukatan w centralnej części Riwiery Majów, u wybrzeży Morza Karaibskiego. To turystyczny kurort w stanie Quintana Roo, który jest trzecim pod względem wielkości ośrodkiem miejskim w tym regionie. Playa del Carmen otaczają plaże zachodniego wybrzeża Jukatanu i zielona dżungla pełna ukrytych zabytków.

meksyk playa del carmen
Typowe pomarańczowe budownictwo w Playa del Carmen

Jak dostać się z lotniska w Cancun do Playa del Carmen?

Port lotniczy położony W Meksyku najbliżej Playa del Carmen znajduje się w Cancun i bezproblemowo można dostać się na niego, wybierając bezpośredni lot z Warszawy lub innych europejskich miast, jak Berlin czy Wiedeń. Z lotniska podróż do miejsca docelowego nie zajmuje dużo czasu, a odległość wynosi około 60 kilometrów. Najkorzystniejszą opcją transportu jest przejazd autobusem kursującym między tymi dwoma miastami. Średni koszt wynosi około 200 pesos za przejazd w jedną stronę. Nie ma problemu ze znalezieniem połączenia, ponieważ po Jukatanie kursuje wiele różnych przewoźników o cyklicznych porach. Najbardziej popularne są autobusy ADO i Oriente, a jeśli podróż ma być niskobudżetowa, warto sprawdzić połączenia przewoźników Mayab. Innym rozwiązaniem jest wynajęcie samochodu na lotniskowym terminalu. Taka opcja z pewnością jest bardziej wygodna, a ceny nie są dużo wyższe. Dla tych, którzy nie mają prawa jazdy lub wolą nie prowadzić pojazdu za granicami swojego kraju, rozwiązaniem są taksówki. Za usługę przejazdu należy zapłacić więcej, ale w cenie otrzymuje się komfort i doskonale znającego region kierowcę.

Jak przemieszczać się po Playa del Carmen?

Przemieszczanie się po Jukatanie jest dość proste i nie należy obawiać się o swoje bezpieczeństwo, korzystając z transportu publicznego. Najwygodniejszą formą zwiedzania jest transport lokalnymi busikami colectivo, które mogą kursować w obrębie Playa del Carmen lub pobliskich miejscowości. Inną formą przemieszczania się jest korzystanie z usług taksówkarzy. Transport taksówką nie jest drogi, ale warto przed rozpoczęciem przejazdu dokładnie ustalić jego cenę. Do wysp położonych na Morzu Karaibskim z łatwością i za niewielką cenę można udać się na wycieczkę promem. Świetną opcją dla samodzielnego zwiedzania jest wypożyczenie samochodu. Wypożyczalnie dostępne są przeważnie w okolicach lotnisk, choć przy niektórych hotelach także można znaleźć punkty świadczące takie usługi. Dla miłośników aktywności sprawdzą się rowery i piesze wędrówki w obrębie turystycznych stref.

Najlepsze plaże w Playa del Carmen

Cały Półwysep Jukatan słynie z posiadania pięknych plaż, a Playa del Carmen nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o urokliwe wybrzeże Meksyku! Co czeka odwiedzających wczasowiczów? Biały, drobny piasek, leżaki, miejsce do opalania oraz wylegiwania się w cieniu pod parasolem i szeroka baza gastronomiczna bogata w chłodne i orzeźwiające napoje. Wszystkich przyjezdnych zachwyca lazur morskiej tafli oraz wiele miejsc do plażowych rozrywek — w tym klubów tętniących życiem od rana do wieczora i rajskich oaz zapewniających spokojny odpoczynek. Przedstawiamy najlepsze plaże Playa del Carmen, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu!

  1. Parque Fundadores
  2. Mamitas
  3. Playacar
  4. Coco Reef
  5. Calle 10

Co robić w Playa del Carmen?

Playa del Carmen to plaże nie z tej ziemi, a z tym wiąże się wypoczynek na świeżym powietrzu i wiele wodnych aktywności. Może właśnie wyjazd w to miejsce, przyczyni się do nauki nurkowania lub innych wodnych sportów? Możliwości jest wiele, a miejscowi instruktorzy służą pomocą w próbowaniu swoich sił. Wakacje w tym mieście pozwalają poznać lepiej kulturę ludzi regionu, dzięki temu, że miejscowość tą poza turystami zamieszkują lokalni mieszkańcy. Spacer po mieście jest nieodłącznym elementem poznawania atrakcji. W okolicy również nie brak zabytków pozostawionych przez Majów, które czekają na to, by je poznać!

Spacer wzdłuż Piątej Alei

Jedną z turystycznych atrakcji w Playa del Carmen jest spacer miejską promenadą o nazwie Piąta Aleja. To jedna z najbardziej popularnych części miasta, do której chętnie przybywają turyści podczas wakacyjnego pobytu. Można zjeść tu posiłek lub udać się na zakupy i nabyć kilka pamiątek, ponieważ na ulicy znajduje się wiele sklepów, a także kilka galerii handlowych. Największy urok promenada zawdzięcza licznie rozstawionym stoiskom, na których tutejsi mieszkańcy handlują swoimi wyrobami. Poza wielobarwnymi straganami, w dalszej części Piątej Alei mieszczą się sklepy największych odzieżowych marek i znanych projektantów. Dodatkowo czas spędzany na słynnej alei urozmaica muzyka grana na żywo. Życie tętni tu od rana do nocy, ponieważ wieczorami można tu miło spędzić czas w barze. Quinta Avenida rozciąga się na pięć kilometrów, a spacerując po niej, z pewnością nie da się nudzić. Atutem tego miejsca jest również bliska odległość do morza, więc na mały odpoczynek można udać się na plażę.

playa del carmen atrakcje
Widok z lotu ptaka na Playa del Carmen

Ruszaj na plażę

Plaże Playa del Carmen to główny cel turystów odwiedzających miasto i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ upiększają całe wybrzeże i dostępne są dla wszystkich urlopowiczów. To dobry kierunek na spędzenie całego dnia, popołudnia bądź wieczoru w pięknych okolicznościach przyrody, szczególnie że meksykańskie plaże znane są ze swojej dzikości i naturalnego wyglądu. Czym zająć się na miejscu? Dobrym pomysłem jest wzięcie udziału w lekcjach jogi, samodzielne ćwiczenia, wypoczynek na leżaku, hamaku, bądź spędzanie czasu z przyjaciółmi na imprezie pod gwiazdami. Można zorganizować swój piknik oraz zjeść smakołyki z grilla serwowanego przez pobliskie plażowe restauracje, a takie urozmaicenie dnia z pewnością sprawi, że będzie on jeszcze piękniejszy.

Zobacz Portal Maya

Przy plaży Parque Fundadores, w parku Ojców Założycieli wznosi się niesamowita rzeźba wykonana z brązu, która przedstawią kobietę i mężczyznę trzymających się za ręce — Portal Maya. Miejsce to koniecznie trzeba zobaczyć, a wznoszący się łuk stanowi wejście na miejską plażę. Pomnik powstał w hołdzie dla Majów zamieszkujących te tereny w przeszłości. Obiekt zdobią dwa pierścienie pochodzące z archeologicznych wykopalisk – boisk piłkarskich należących do tej społeczności. Ciekawostką jest, że data wyryta na pomniku – 21.12.12 nawiązuje do końca kalendarza wymyślonego przez Majów, który uwzględniał 5126 lat. Jego zagadka do tej pory nie została rozwikłana, ale podziw dla kultury i wielkich myślicieli wciąż obecny jest w Playa del Carmen.

playa de carmen
Portal Maya

Popłyń na wyspę Cozumel

Jedną z możliwości spędzania wolnego czasu w Playa del Carmen jest udanie się na pobliską wyspę Cozumel. To ląd położony na Morzu Karaibskim, który wysunięty jest głąb wody zaledwie 20 kilometrów od miasta. Z miejscowości wypływa wiele wycieczek rejsowych, które umożliwiają turystom eksplorowania terenów dawnych Majów. Co można znaleźć na wyspie? Ten niezwykły kawałek ziemi otacza piękna rafa koralowa, która uznawana jest za drugą pod względem wielkości na świecie. Jej podziwianiu sprzyja tradycyjne nurkowanie i snorkeling. Dodatkowo miejsce to wybierane jest przez żółwi na ich lęgowiska, które można zobaczyć podczas przemierzania lądu. Wyspa Cozumel obfituje w piękne, dziewicze plaże z białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą.

Wybierz się do jednej z okolicznych atrakcji

Playa del Carmen i atrakcje miasta rozpatrywane są często pod względem okolicznych zabytków i miejsc wartych odwiedzenia, ponieważ kurort ten uznawany jest za świetną bazę wypadową do wizyty w innych ciekawych lokalizacjach. Gdzie można udać się na wycieczkę? Przedstawiamy kilka pomysłów na urozmaicenie pobytu na Półwyspie Jukatan:

  • Chichen Itza – jeden z siedmiu nowych cudów świata. W niedalekiej odległości od Playa del Carmen znajduje się najlepiej zachowane miasto Majów, w którym można podziwiać ruiny budowli oraz archeologiczne wykopaliska i przedmioty codziennego użytku. To zdecydowanie najbardziej interesujący obiekt historyczny na terenie Riwiery Majów w Meksyku.
  • Tulum – modny kurort idealny na wypoczynek marzeń. Miasto uchodzi za jeden z piękniejszych wczasowych ośrodków nad Morzem Karaibskim o pięknych plażach i zejściu do wody. Chętni odkrywania kolejnych tajemnic Majów również będą zachwyceni pozostałościami znalezionymi na tym terenie. Tulum to miasteczko typowo turystyczne, dbające o ducha i ciało odwiedzających je gości. 
  • Cancún – duże miasto pełne atrakcji i możliwości rozrywki. Wycieczka obfituje w doświadczanie nowych przygód jak pływanie z delfinami i odkrywanie cenot. Warto wybrać się do miejscowych muzeów i poznać historię tego regionu. 
  • Puerto Morelos – miasteczko portowe największe w całym stanie Quintana Roo. Wśród atrakcji: podziwianie błękitnej mariny i próbowanie najlepszych świeżo złowionych smakołyków.
  • Jungala Aqua Experience – propozycja wycieczki dla rodzin z dziećmi. W Jungala nikt nie będzie się nudził! Wodny park rozrywki dostarcza wielu wrażeń, dzięki zjeżdżalniom i atrakcjom umożliwiających spędzanie czasu w wodzie przez cały dzień.

Zanurz się w cenotach

Nie da się ukryć, że warto czasem zrobić przerwę od plażowania i wybrać się na spacer w poszukiwaniu pięknych miejsc. Atutem Riwiery Majów jest występowanie w terenie cenot, czyli naturalnych studni krasowych powstałych w wyniku działalności lodowców i wody. Takie zagospodarowanie przestrzeni można znaleźć w Playa del Carmen! Cenote Cristalino, Cenote Azul, a może dalsza wycieczka i poznanie Cenoty Ik-kil? Każda z nich ma w sobie coś niezwykłego, a niektóre służą pływaniu w krystalicznie czystych wodach i doznawaniu przyjemnej ochłody w upalny dzień. 

Naucz się nurkować

Meksyk i Playa del Carmen to doskonałe miejsce do rozpoczęcia swojej podwodnej przygody, czyli nurkowania. Wprawieni nurkowie mają wiele możliwości do skorzystania z idealnych warunków do zanurzenia się w morskiej przestrzeni, które słyną z dobrej przejrzystości i obecności rafy koralowej, jednak dla laików również jest opcja! W mieście jest wiele baz nurkowych — także polskich, które zapewniają profesjonalne kursy dla początkujących nurków. Może właśnie na drugim końcu globu, uda się przełamać lęk i zobaczyć przepiękny świat morskich stworzeń zamieszkujących dno meksykańskich cenot.

Czy w Playa del Carmen jest bezpiecznie?

Nie ma powodów o ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa podczas podróży na Półwysep Jukatan. Wielu turystów w związku z wysoką przestępczością Meksyku boi się obrać taki wakacyjny kierunek, jednak w miastach żyjących z odwiedzin przyjezdnych jest bezpiecznie. Tak, jak wszędzie w obcym kraju warto zachować podstawowe zasady ostrożności, a pobytu z pewnością nie zaburzą żadne przykre sytuacje.