Przejdź do treści
karaczi

Karaczi (Pakistan) – jedna z największych metropolii świata

Karaczi to największe miasto w Pakistanie, którego ludność posiada ok. 25 milionów  mieszkańców. Często nazywane jest pakistańskim Los Angeles — nie brakuje tu klubów, parków rozrywki, plaż, kin, muzeów oraz wielkich centrów handlowych. Jeżeli chcesz zwiedzić Pakistan, na pewno nie będziesz żałować wizyty w Karaczi. 

Co warto wiedzieć o Karaczi [Karachi]?

Karachi to bez wątpienia jedna z największych metropolii świata, stolica prowincji Sindh. Jej rozkwit nastąpił dopiero w połowie XIX wieku, po zdobyciu osady przez Brytyjczyków. Zaledwie kilkanaście lat zajęło mu „prześcignięcie” największego miasta oraz stolicy regionu Sind – Hajdarabadu. W obecnych czasach Karachi to największy port Pakistanu oraz jego największe miasto przemysłowe. Mieszkają tu ludzie z czterech prowincji i emigranci z Indii. Karaczi zostało wybudowane na przybrzeżnych równinach z rozsianymi skalistymi wychodniami, wzgórzami i przybrzeżnymi bagnami. Znajdujące się w okolicy lasy namorzynowe rosną w słonawych wodach wokół portu Karaczi i dalej na południowy wschód w kierunku rzeki Indus. Miasto jest centrum krajowego włókiennictwa (połowa państwowej branży). Rozwinięty jest tu także przemysł skórzany, obuwniczy, maszynowy i chemiczny. Są 2 rafinerie i huty żelaza.

Dobrze jest również wiedzieć, że znajduje się tu największe lotnisko w kraju oraz siedziba pakistańskich linii lotniczych Pakistan International Airlines. W pobliżu miasta wybudowano pierwszą w Pakistanie elektrownię jądrową o mocy 125 MW.

Komercyjna dzielnica Saddar

Komercyjnym sercem Karachi jest Saddar. Ta dzielnica miasta zlokalizowana jest  w centrum Karachi, znajduje się tu największe skupisko hoteli, bazarów, restauracji i centrów handlowych. Znajdują się tu również tzw. bazary lub malle, które możesz zobaczyć tylko w tej części świata. Czym się one charakteryzują? Otóż możesz w nich kupić ubrania znanych marek, które nigdy nie zostały wprowadzone do obiegu. Dzieje się tak z powodu posiadania drobnych mankamentów, takich jak źle wszyta metka, lub guzik, który jest lekko przesunięty. Producenci nie decydują się na wysyłanie takich produktów w świat, więc zazwyczaj trafiają one do malli. 

Ponadto, w Sadarze znajduje się zbiór zabytkowych  budynków o bardzo zróżnicowanych stylach architektonicznych. Brytyjczycy zbudowali szereg prywatnych i publicznych budynków od 1858 do 1947 roku w Karaczi, z których wiele budynków kolonialnych i zabytków zachowało się do dziś. 

W Saddarze znajduje się również Empress Market, który jest właściwie rynkiem Karachi. Został zbudowany w latach 1884-1889 i został nazwany dla upamiętnienia królowej Wiktorii, cesarzowej Indii. Został zbudowany w specjalnie dobranym, mocno widocznym miejscu, tak aby było go widać nawet z dalekiej odległości. Możesz tam kupić wiele różnorodnych produktów, takich jak przyprawy owoce, warzywa, mięso a nawet zwierzęta domowe. Niestety, wiąże się z tym dość nieciekawa historia, ponieważ Empress Market to jedno z miejsc w Karaczi, gdzie egzotyczne i zagrożone gatunki, takie jak ary, sokoły i inne ptaki, są sprzedawane bez zatwierdzonej licencji.

największe miasto pakistanu

Defence

Jedną z bardziej ekskluzywnych dzielnic w Karaczi jest Defence. Jej pełna nazwa to Defence Housing Authority. Została założona przez emerytowanych żołnierzy sił zbrojnych w połowie lat pięćdziesiątych jako spółdzielcze towarzystwo mieszkaniowe. Nadrzędnym celem było zapewnienie wyjątkowych standardów życia oficerom, którzy od lat służą państwu. Dziś DHA jest osiedlem niezwykle luksusowych domów oraz willi, które zamieszkują zamężni mieszkańcy Karaczi. Defence można porównać do pakistańskiego Baverly Hills, minimalna powierzchnia domu to 300 metrów kwadratowych. Standardem jest też minimum dwóch służących. Ponadto, DHA posiada rozległą sieć dróg o długości ponad 466 km, wodociąg o długości 605 km i kanalizację o długości 470 km. Na czele organu kierowniczego tej dzielnicy stoi Sekretarz Ministerstwa Obrony Rządu Pakistanu.

Karaczi – mapa atrakcji turystycznych

W Karaczi poza plażami i centrami handlowymi znajduje się również wiele innych, ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. 

Jak się okazuje, w Karaczi od 2004 roku organizowany jest festiwal muzyczny — Solis Music & Arts Festival. Organizuje go Konferencja Muzyczna w Pakistanie i jest on jednym z ważniejszych wydarzeń życia publicznego w Karaczi. Uczestniczy w nim ponad 3.000 mieszkańców Karaczi, a także mieszkańcy innych miast. Ponadto, w Karaczi znajduje się kilka muzeów, w tym Muzeum Pałacu Mohatta i Muzeum Narodowe Pakistanu. Regularnie odbywają się tam wystawy związane ze sztukami performatywnymi. W Karaczi odbywa się również coroczny Festiwal Filmowy Kara, który jest jednym z największych festiwali filmowych w Pakistanie i prezentuje niezależne kino pakistańskie i międzynarodowe oraz dokumenty. 

Dodatkowo posiada wspaniałą kolekcję anglosaskiej architektury, spuścizny po brytyjskim Raju, która na pewno zainteresuje miłośników historii. Jeżeli lubisz sztukę, na pewno będziesz zachwycony wieloma galeriami sztuki, prezentującymi szerokie spektrum dzieł z Azji, a także pace „new age” od aspirujących pakistańskich artystów. W Karaczi znajdują się też jedne z najbardziej znanych galerii sztuki w Pakistanie.

Jednakże to nie wszystko! Niżej, przedstawiamy Ci dokładną mapę atrakcji turystycznych w Karaczi, które na pewno musisz odwiedzić, wybierając się do największej metropolii w Pakistanie.

Karachi pakistan

Mauzoleum Quaid-i-Azam

To miejsce jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Karaczi. Jeżeli ktoś pisze o Karaczi, zazwyczaj umieszcza tam wizerunek mauzoleum Quaid-i-Azam. Jest to bardzo ważne miejsce dla nie tylko mieszkańców Karaczi, ale również dla wszystkich Pakistańczyków. W mauzoleum jest pochowany założyciel Pakistanu – Mohammed Ali Jinnah.

Meczet Masjid-i-Tuba

W Defence znajduje się meczet Masjid-i-Tuba, którego nisko zawieszona kopuła to najwięksa tego typu konstrukcja na świecie. Jej średnica posiada bowiem aż 72 metry. Ze względu na niezwykłą akustykę tego miejsca, najlepiej jest się w nim w ogóle nie odzywać, lub mówić zupełnym szeptem. Nawet najmniejsze dźwięki w tym maczecie roznoszą się dosłownie po całej budowli. Meczet został zbudowany z białego marmuru, a minaret osiąga wysokość 70 metrów. Główna sala modlitewna może pomieścić około 5000 osób. Meczet został zaprojektowany przez pakistańskiego architekta Babara Hamida Chauhana i inżyniera Zahira Haidera Naqvi. 

Frere Hall

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Karaczi jest właśnie Frere Hall. Został on wybudowany w brytyjskiej epoce kolonialnej, w roku 1863. Powstał na cześć Henry’ego Bartle Edwarda Frere’a. Był on Brytyjczykiem, który był ówcześnie jest ceniony za wspieranie rozwoju gospodarczego regionu Sindh i zamienienie w szkołach języka perskiego na język sindhi. Pierwotnie Frere Hall miał służyć jako ratusz Karaczi. Jednak kiedy Brytyjczycy wycofali się z Indii, Frere Hall został przekształcony w bibliotekę narodową. Obecnie jest to największy tego typu zbiór książek w Karaczi, zawiera ok. 70 tysięcy książek.

Frere Hall

Katedra św. Patryka

W Karaczi znajduje się kościół, który jest siedzibą rzymskokatolickiej diecezji Karaczi. Katedra św. Patryka znajduje się w pobliżu targu Empress Market w centrum miasta. Został utworzony w 1881 roku i może zmieścić aż 1500 osób. Na samym froncie katedry znajduje się pomnik Jezusa Chrystusa, który został wybudowany w roku 1931 dla upamiętnienia misji jezuickiej w Sindh. Katedra jest zaprojektowana w stylu neogotyckim, mierzy 52 metry wysokości i 22 szerokości. Z okazji stulecia istnienia katedry, Papież Jan Paweł I przesłał specjalne pozdrowienia i błogosławieństwo, a Pakistański Urząd Pocztowy wydał na tę okazję pamiątkowe znaczki. 

Burns Road

Jedną z najstarszych ulic w mieście jest Burns Road i jest to prawdziwa perełka dla smakoszy prawdziwej, pakistańskiej kuchni. Znajduje się tu kilkanaście restauracji oraz cukierni. Najpopularniejszymi daniami, z których słynie Burns Road są nihari oraz biryani. Pierwsze z nich to pikantny gulasz z wolno gotowanego mięsa, podawany zwykle w towarzystwie gorącego chlebka Naan oraz dzbana zimnej wody. Natomiast biryani to danie ryżowe z kawałkami mięsa przyprawiony garam masala. 

Muzeum Mohatta Palace

W roku 1927 w miejscowości Clintton w Karaczi został zbudowany pałac, który pełnił funkcję letniej rezydencji Shivratana Mohatty, hinduskiego biznesmena. Budowla jest niesamowicie majestatyczna, ponieważ została zbudowana z różowego kamienia Jodhpur w połączeniu z lokalnym żółtym kamieniem z pobliskiego Gizri. Dzięki temu ma piękny brzoskwiniowy kolor. Ponadto pałac ma powierzchnię 1720 m2, a jego fasadę zdobią okna, kamienne wsporniki, spandrele, kopuły, balustrady z motywami kwiatowymi i wyszukane balustrady.

W 1995 roku został zakupiony przez rząd Sindh w celu przekształcenia go w muzeum poświęcone sztuce Pakistanu. Które zostało otwarte w roku 1999. Taką właśnie jego wersję możemy zwiedzać aż po dziś dzień.

Mohatta Palace

Najpopularniejsze plaże Karaczi

Dwie najpopularniejsze plaże w Karaczi zgoła różnią się od siebie. Jedna z nich, French Beach, słynie z pięknej, turkusowej wody, w której można swobodnie pływać oraz nurkować. Natomiast charakterystyczne dla Cliffton Beach jest to, że można tu spotkać  wielbłądy spacerujące po wybrzeżu. 

Clifton Beach

Plaża ta jest znana również pod nazwą Sea View. Znajduje się ona nad Morzem Arabskim i rozciąga się od Karaczi aż o miejscowości Ormara. Jest to bardzo popularna plaża, otwarta całodobowo oraz codziennie dla całej społeczności. Oferuje bardzo dużo możliwości rekreacji dla osób poszukujących rozrywki. Jej „pocztówkowym” wizerunkiem są wielbłądy przechadzające się wzdłuż plaży, którymi możesz się przejechać. Ponadto, możesz zdecydować się też przejażdżkę konną. Na Clifton Beach odbywa się większość ważnych, hucznych wydarzeń w Karachi. Jednym z nich jest np. Sylwester, który bardzo często mieszkańcy obchodzą właśnie na tej plaży. 

French Beach

Jest to plaża, o której mieszkańcy Karaczi mówią z dumą. Jest dość popularna, dlatego mieszkańcy bardzo często nazywają ją po prostu Karachi Beach. Znajduje się ona w połowie drogi między Turtle Beach a Paradise Point. Słynie przede wszystkim z malowniczych krajobrazów – czystej, turkusowej wody oraz kontrastujących z nią złoto-brązowych brzegów. Uroku tej plaży dodaje również to, że jest otoczona drewnianymi parasolami. To jedna z ulubionych plaż młodych Pakistańczyków, przyjeżdżają tu nurkować, a w porze monsunowej surfować.

french beach

Ciekawostki o Karaczi

Pomimo wszystkiego, czego się dowiedziałeś  o Karaczi, to pakistańskie miasto posiada naprawdę wiele ciekawostek na swój temat! Wiedziałeś, że jest to szóste co do wielkości miasto na świecie i, że jest ponad 4 razy większe od Nowego Yorku.

Ponadto, Karaczi jest jednym z najtańszych miast na świecie, w których można mieszkać. Miasto ma kluczowe znaczenie dla pakistańskiej gospodarki, generując 42% PKB, 70% dochodów z podatku dochodowego i 62 procent dochodów z podatku od sprzedaży. 

Karaczi jest również znane pod nazwą miasto świateł, ze względu na dość dobre, mocne oświetlenie całego miasta, które nocą zdecydowanie rzuca się w oczy. Karaczi jest również znanym ośrodkiem zoroastrianizmu. Centralnym motywem tej wiary jest walka dobra ze złem. Na terenie miasta znajduje się wiele wspólnot chrześcijańskich i hinduistycznych.

Najbardziej popularnym sportem w Karaczi jest krykiet. W całym mieście znajdują się miniaturowe pole do krykieta. 

Warto również wspomnieć o tym, że Karaczi jest znane ze względu na swój wysoki poziom edukacji. Właśnie tutaj znajduje się najbardziej prestiżowa szkoła w Pakistanie — Karachi Grammar School. Jest to najstarsza szkoła w Pakistanie i uczyło się tu wielu znanych pakistańskich polityków oraz biznesmenów. 

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi rozumiesz już, jak wygląda życie w pakistańskim Karaczi. Jeżeli masz ochotę odwiedzić ciekawe, zróżnicowane plaże i spróbować tradycyjnego pakistańskiego jedzenia – musisz odwiedzić Karaczi!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.