laos stolica

Spokojna stolica Laosu położona w zakolu Mekongu. Poznaj Wientian i jego atrakcje turystyczne

Laos (Laotańska Republika Ludowo – Demokratyczna) położony jest na Półwyspie Indochińskim, w południowo – wschodniej Azji. W kraju panuje klimat monsunowy, to znaczy, że rok dzieli się na dwie pory: suchą i deszczową. Wielki obszar kraju stanowią dzikie i nietknięte przez człowieka obszary dżungli, gdzie przyroda jest zjawiskowa. Na terenie Laosu oprócz pięknych lasów, jezior, gór czy rzek można zaobserwować wiele charakterystycznych świątyń, ponieważ religią dominującą tutaj jest buddyzm.

Kilka słów o stolicy Laosu

Stolicą Laosu jest Wientian, leżący nad rzeką Mekong, liczy ok. 800 000 ludności i jest podzielony na pięć dystryktów. W samym Wientian ze względu na położenie panuje klimat tropikalny. Oznacza to, że w lecie opady deszczu są tutaj bardzo obfite, a w zimie skąpe. Najcieplejsze miesiące to czerwiec i lipiec, a najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, temperatura powietrza i tak spada wtedy jedynie do ok. 14°C nocą. Wientian to spokojne miasteczko, zupełnie nie przypominające stolicy. Nie ma (jeszcze) tutaj wysokich drapaczy chmur, a cała zabudowa miasta jest raczej niska. Uroku dodają palmy oraz bujna roślinność i bliskość rzeki. Wyprawa do Wientian należy raczej do bezpiecznych podróży. Ryzyko kradzieży czy włamania do samochodu jest bardzo niskie, a sami Laotańczycy są narodem niezwykle przyjaznym i pomocnym.

Będąc w Laos trzeba spróbować tutejszej kuchni. Bardzo popularną przekąską jest bagietka z dodatkami w różnej postaci. Może to być kurczak, warzywa, bekon, co tylko będzie pod ręką. Laap to wizytówka kuchnia laotańskiej. Jest to mielone mięso z kurczaka, ryby lub wołowiny, podawane w towarzystwie siekanych warzyw z dodatkiem mięty, szczypiorku, czosnku i chilli. Serwowane oczywiście z porcją ryżu. Zwiedzając miasto można skorzystać z miejskiej komunikacji autobusowej, taksówki albo małego pojazdu o nazwie „tuk tuk”. Przy pieszym zwiedzaniu niezbędne będą okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, krem z filtrem oraz butelka wody.

Jak dostać się do Wientian?

Najlepiej z Bangkoku przyjechać pociągiem lub przylecieć, ponieważ 3 km od Wientian znajduje się międzynarodowy port lotniczy Wientian-Wattay.

wientian
Świątynia Wat Si Muang

Wientian (fr. Vientiane) – historia miasta

Historia tego miasta sięga IX wieku. Najstarsze znaleziska w postaci wizerunków Buddy pochodzą właśnie z tego okresu. W 1560 r. stolicę Laosu przeniesiono do Vieng Chan, czemu towarzyszyła duża rozbudowa miasta. Powstały wtedy najważniejsze świątynie i Pałac Prezydencki, miasto przeżywało rozkwit. Niestety w 1778 r. miasto zostało przejęte przez wojska Syjamu i totalnie zniszczone. W 1893 r. Wientian został zajęty przez Francuzów, którzy nadali mu nazwę Vientiane. Miasto odbudowano w stylu kolonialnym, powstały nowe obiekty sakralne i administracyjne. W 1975 r. Wientian zostało stolicą Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Co warto zobaczyć w stolicy Laosu?

Oprócz kilku świątyń, które nieodłącznie kojarzą się z religią buddyjską, w Wientian ciekawymi miejscami wartymi zobaczenia jest Łuk Triumfalny Patuxai, Pałać Prezydencki, Muzeum Narodowe czy Bulwar nad Mekongiem.

Łuk Triumfalny Patuxai

To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w stolicy Laosu. Znajduje się w samym centrum miasta, na końcu Lane Xang Avenue. Ten masywny pomnik został zbudowany w 1960 r. na cześć osób walczących o swój kraj w licznych wojnach. Jego nazwa „Patuxai” oznacza – „bramę zwycięstwa”. Budynek był z pewnością inspirowany paryskim Łukiem Triumfalnym, ale posiada również detale zgodne z kulturą Laosu, np. ornamenty i ozdoby przy sufitach, takie jak figurki hinduskich bogów czy mitologicznych stworzeń. Na szczycie Łuku znajduje się punkt obserwacyjny. Zwiedzający, po przejściu przez siedem pięter, na których znajdują się sklepiki z pamiątkami i przekąskami, mogą wejść na taras widokowy, skąd roztacza się przepiękny widok na stolicę Laosu oraz rzekę Mekong.

Pałac Prezydencki w Wientianie

To jeden z najsłynniejszych zabytków stolicy Laosu. Jego budowę rozpoczęto w 1973 r., pierwotnie miał służyć jako rezydencja królewska. Niestety nie można zwiedzić go w środku, więc pozostaje podziwianie pałacu z zewnątrz. A jest co podziwiać. Pałac jest piękny i robi duże wrażenie. Został zaprojektowany przez laotańskiego architekta Khamphoung Phonekeo w stylu zwanym Beaux – Arts. Styl ten to połączenie cech francuskiej architektury neoklasycznej, architektury renesansowej i gotyckiej, charakteryzuje się wykorzystaniem nowoczesnych materiałów takich jak żelazo czy szkło. Teren w sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego jest bardzo zadbany, znajdują się tutaj bogate wille oraz liczne ambasady.

Ciekawostka: budowla ta widnieje na banknocie 50 000 kip.

stolica laosu - pałac prezydencki
Pałac prezydencki w Wientian

Świątynia Haw Phra Kaew

To najbardziej znana świątynia w Wientianie, która obecnie przekształcona jest w muzeum. Nazwa świątyni pochodzi od obrazu Szmaragdowego Buddy, który był tutaj przechowywany przez ponad 200 lat. Obecnie obraz można zobaczyć w Wielkim Pałacu w Bangkoku. Świątynia Haw Phra Kaew została zbudowana przez króla Setthathiratha w 1565 r. Była już odnawiana kilka razy, ponieważ została zniszczona przez wojska syjamskie. We wnętrzu świątyni pełno jest buddyjskich i mitologicznych symboli, np. wąż Nag czy trójgłowy słoń Erawan. Można też podziwiać między innymi piękną wystawę pochodzących z XVIII wieku wizerunków Buddy. Świątynia Haw Phra Kaew znajduje się zaraz przy Pałacu Prezydenckim, jest otwarta dla zwiedzających codziennie od 8.00 do południa i od 13.00 do 16.00. Koszt biletu dla jednej osoby to 5000 kip.

Świątynia Pha That Luang

Świątynia Pha That Luang, inaczej Wielka Stupa to najważniejsza świątynia w całym Laosie. Mówi się, że „duża złota stupa w Wientianie stanowi schronienie dla mostka Buddy”. Istnieje legenda, według której mnisi wysłani przez króla Indii Ashokę w celu szerzenia buddyzmu przybyli do Wientian w III w p.n.e. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się Pha That Luang wzniesiono stupę, aby pochować świętą relikwię Buddy.

Świątynię Pha That Luang zbudowano w 1566 r. Tak jak poprzednia świątynia, została poważnie uszkodzona w trakcie wojen. Ponownie odbudowano ją w latach 30. XX wieku. Budowla otoczona jest murem krużganków z niewielkimi oknami. Główna wieża zbudowana jest z 3 poziomów. Na szczycie pierwszego znajdują się setki kamieni sema, które oznaczają święty obszar. Na środku każdej strony ściany jest brama modlitewna z wizerunkiem Buddy. Na szczycie ściany drugiego poziomu znajdują się kamienie sema oraz 30 małych stup. Trzeci poziom zawiera stupę o wysokości 45 metrów przypominającą wydłużony pączek lotosu. Na terenie otaczającym Świątynię Pha That Luang znajduje się jeszcze kilka innych buddyjskich budowli, np. pomnik króla Setthathirata czy dwie mniejsze świątynie. Podczas obchodów 450-lecia miasta Wientian została otwarta buddyjska sala kongresowa Hor Dhammasabha. W tym pięknym budynku odbywają się różne ceremonie i spotkania zwolenników buddyzmu. To tutaj odbywają się też obchody największego święta – Boun That Luang. Przypadają na dwunasty miesiąc księżycowy podczas pełni księżyca. Uroczystości trwają 3 dni. Świątynię Pha That Luang można zwiedzać codziennie od 8.00 do 12.00 i od 13.00 do 16.00, bilet kosztuje 5000 kip i jest on wstępem do złotej stupy, resztę świątyń i zabytków można oglądać za darmo.

Świątynia Wat Si Saket

Ten klasztor to najstarsza świątynia zachowana w Wientian. Została zbudowana w 1820 r. przez króla Anouvonga. Z części tej świątyni zrobiono muzeum, gdzie można podziwiać tysiące wizerunków Buddy, najstarsze pochodzą XVI wieku. W całym budynku znajdują się starożytne malowidła i figurki Buddy o różnych rozmiarach. Ciekawym symbolem jest „Hang Hod” – drewniane koryto w kształcie węża. Podczas obchodów Nowego Roku przez koryto zostaje puszczona woda, która symbolicznie oczyszcza wizerunki Buddy. Obok głównego budynku znajduje się biblioteka, w której przechowywane są starożytne rękopisy buddyjskie. Świątynię można zwiedzać codziennie od 8.00 do południa i od 13.00 do 16.00. Bilet kosztuje 5000 kip za osobę.

Buddha Park

Około 25 km od Wientian, nieopodal wioski Thadeua znajduje się Buddha Park.

vientiane
Buddha Park w okolicach Wientian

Park został zbudowany w 1958 r. przez Luanga Pu Bounleua ​​Sulilata. W ogrodzie tym znajduje się ponad 200 rzeźb hinduskich i buddyjskich bogów, Buddy oraz mitologicznych stworzeń o różnych rozmiarach, są wykonane z betonu. Ciekawą rzeźbą jest gigantyczna dynia, posiada 3 piętra, które są symbolem piekła, ziemi i nieba. Można wejść do środka, schody prowadzą zwiedzających na szczyt, skąd roztacza się piękny widok na cały park.

Jak dostać się do Buddha Park?

Najprostszym sposobem jest pojechanie tam autobusem nr 14, który odjeżdża kilka razy na godzinę z dworca autobusowego Khua Din. Bilet w jedną stronę to koszt 6000 kip. Podróż trwa ok. 45 minut. Dla odważniejszych i żądnych przygód dobrą opcją będzie wynajęcie motocykla. Jazda może dać dużą frajdę, ale trzeba uważać, bo zakurzone ulice mogą kryć w sobie wiele niespodzianek w postaci dziur. Można wynająć również inny pojazd – tuk tuk. To trochę bezpieczniejsza alternatywa. Buddha Park otwarty jest codziennie w godzinach 8.00 – 16.30.

Wstęp to 5000 kip, można wziąć aparat, za który należy uiścić opłatę w wysokości 3000 kip.

Podróż do Wientian z pewnością będzie wielką przygodą. Mili ludzie, pyszne jedzenie i majestatyczne świątynie zachęcają do odwiedzenia tego miasta.