Przejdź do treści
okinawa

Okinawa – wycieczka na japońskie Hawaje

Okinawa jest największą wyspą na archipelagu Riukiu, który znajduje się w klimacie subtropikalnym, dzięki czemu wszystkie jej wyspy zachwycają swoją egzotyką. Wyspa leży na Oceanie Spokojnym i jest najdalej na południe wysuniętą prefekturą Japonii. Białe plaże, krystalicznie czyste morze, soczyste ananasy, kolorowe kwiaty i gorące słońce zachęcają do odwiedzenia tych japońskich Hawajów.

Japońska wyspa Okinawa – co warto o niej wiedzieć?

Okinawa to wyspa w archipelagu Riukiu leżąca na Oceanie Spokojnym w Japonii. Stanowi jedną z czterech głównych wysp archipelagu. Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia ludu Minatogawa, który prawdopodobnie żył na Okinawie 22 000 lat temu. Życie skupiało się wtedy na polowaniu, zbieractwie i rybołówstwie w tak zwanej erze Kopców Muszli, która trwała do ok. X wieku. W erze Gusuku w XIII wieku zaczął wybuchać konflikt między regionalnymi wodzami i ostatecznie ukształtowały się trzy polityczne sfery wpływów: Hokuzan, Chuzan i Nanzan. Wszystkie trzy regiony handlowały z chińską dynastią Ming i przyjęły bogatą kulturę pochodzącą z kontynentu.

Trzy regiony zostały zjednoczone w 1429 roku przez Sho Hashi i stały się Królestwem Riukiu. Zanim Okinawa stała się prefekturą we wczesnej części okresu Meiji (1868–1912), była półniezależnym królestwem pod wpływem zarówno Japonii, jak i Chin. Podczas II wojny światowej wyspa stała się żywą tarczą Japonii. Przegrana bitwa przyniosła Okinawie nie tylko tysiące krwawych ofiar, ale dała też początek niemal 30-letniej amerykańskiej okupacji. W 1972 roku Stany Zjednoczone zwróciły Japonii wyspę Okinawa, lecz amerykańskie wojska do tej pory utrzymują na wyspie swoje militarne bazy. Obecnie Okinawa jest wysoko ceniona przez turystów krajowych i zagranicznych jako jeden z wiodących kurortów w Japonii.

Więcej o Japonii przeczytasz w naszym artykule: Kultura Japonii – ciekawostki o kraju kwitnącej wiśni

Z czego słynie archipelag Okinawa?

Najmłodsza historycznie część Japonii archipelag Okinawa oferuje zupełnie inną stronę Japonii, z dala od tradycyjnych obrazów wiśni i góry Fudżi. Niezliczone plaże z nieskazitelnie białym piaskiem, słoneczne niebo i krystalicznie czysta woda sprawiają, że wyspa w archipelagu Riukiu jest ulubionym celem podróżniczym Japończyków. Klimat i styl życia w tej byłej bazie wojskowej USA są bardzo podobne do tych na Hawajach. Okinawa zachwyca odwiedzających dziewiczą przyrodą i rajskim klimatem. Oprócz wspaniałych plaż archipelag ma ciekawą przeszłość historyczną, o czym świadczy Zamek Shuri czy Peace Memorial Park. Roślinność subtropikalna jest domem dla unikalnych na świecie gatunków i raf koralowych, które oferują idealne podwodne królestwo zachęcające do nurkowania.

wyspa w archipelagu riukiu

Prefektura Okinawa – jak się na nią dostać?

Z Polski nie ma bezpośrednich lotów na Okinawę. Przykładowy samolot z Warszawy na wyspę wymaga od podróżującego 2 przesiadek, a cała podróż może trwać nawet 24 godziny. Na lotnisko Naha można natomiast dostać się z prawie każdego japońskiego lotniska.

Atrakcje na wyspie Okinawa

Podczas gdy znaczna część centralnej części Okinawa Honto jest zurbanizowana, południowy kraniec wyspy jest mniej zaludniony, a najbardziej na północ wysunięty obszar Yambaru pozostaje głównie pokryty zalesionymi wzgórzami oraz małymi wioskami rybackimi i rolniczymi. Wyspa skrywa skarby, których nie można przegapić.

Przylądek Manzamo

Przylądek Manzamo to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych na wyspie Okinawa. Słowo Manazamou można przetłumaczyć jako „pole”, które mieści 10 tysięcy osób. Malowniczy, 20-metrowy wapienny klif o kształcie przypominającym trąbę słonia jest obowiązkowym punktem wycieczki na wyspie. Przylądek Manzamo utworzony przez wzniesioną rafę koralową to również fantastyczne miejsce na podziwianie pięknego zachodu słońca. O spektakularnym widoku często wspominano w starożytnej literaturze i piosenkach z Okinawy. W oddali widać wyspy z górą Tatchu, Minna i Sesoko. Odwiedzając Przylądek Manzamo warto przespacerować się wzdłuż klifu i podziwiać czysty, błękitny ocean.

Churaumi Aquarium

Akwarium Churaumi jest powszechnie uważane za najlepsze akwarium w Japonii. Jest to główna atrakcja Ocean Expo Park na dawnym terenie Międzynarodowych Targów Oceanicznych w 1975 roku w północnej części Okinawa Honto. Akwarium zostało całkowicie przeprojektowane i ponownie otwarte w 2002 roku. Wprowadza ono odwiedzających w tajemnicę morskich stworzeń z Okinawy, zaczynając od naturalnie oświetlonego zbiornika Morza Koralowego, w którym znajduje się duży wybór raf koralowych. Dalej jest ogromny, dynamiczny zbiornik Kuroshio Sea, w którym można obserwować największe na świecie ryby, a także rekiny wielorybie i płaszczki. Oprócz głównego budynku akwarium, w pobliżu nabrzeża znajduje się kilka odkrytych basenów, w których można bezpłatnie oglądać pokazy zwierząt z delfinami, żółwiami morskimi i manatami.

Peace Memorial Park

Peace Memorial Park znajduje się na wzgórzu Mabuni w mieście Itoman w południowej części wyspy, gdzie podczas drugiej wojny światowej miała miejsce ostateczna bitwa na Okinawie. Główną atrakcją parku jest Muzeum Pamięci Pokoju, które daje otrzeźwiający przegląd przygotowań do bitwy, samej bitwy i odbudowy Okinawy. Inne zabytki w parku to „Kamień węgielny pokoju” czyli zbiór dużych kamiennych płyt z nazwiskami wszystkich poległych żołnierzy i cywilów, w tym Koreańczyków, Tajwańczyków, Amerykanów i Brytyjczyków. Istnieje również obszar z pomnikami ofiarowanymi przez każdą z 46 innych prefektur Japonii. Peace Memorial Park ma za zadanie zaspokoić różne potrzeby coraz większej liczby odwiedzających, dając swoim gościom satysfakcjonujące doświadczenie, jednocześnie modląc się o wieczny pokój na świecie i promując rolę parku w przekazywaniu przesłania pokoju dla świata.

Zamek Shuri

Zamek Shuri to miejsce światowego dziedzictwa, które mówi o kwitnącym królestwie Riukiu. Jest majestatycznym centrum polityki, dyplomacji i kultury. Podczas bitwy o Okinawę w 1945 roku zamek został zrujnowany, ale w 1992 roku, upamiętniając 20-stą rocznicę powrotu Okinawy do Japonii, zamek Shuri został odrestaurowany i otwarty jako park narodowy. Położony jest na niewielkim wzgórzu, otoczonym zakrzywionymi murami zamkowymi, które chronią liczne budowle i obiekty w jego obrębie. Zamek był rezydencją króla i jego rodziny, a jednocześnie funkcjonował jako Rząd Królewski Shuri – instytucja zarządzająca królestwem. Był to również rdzeń sieci religijnych, które obsługiwały rytuały i ceremonie królestwa. Zamek Shuri został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w grudniu 2000 roku.

okinawa japonia
Zamek Shuri

Wodospad Hiji

Wodospad Hiji znajduje się w obszarze Yambaru w północnej części Okinawa Honto, gdzie gęstość zaludnienia jest niska, a większość terenu pokrywają lasy. Do wodospadu można dotrzeć atrakcyjną i prostą ścieżką. Na początku szlaku znajduje się brama, przy której należy uiścić opłatę za wstęp. Stamtąd odległość do wodospadu wynosi około 1,5 kilometra, a wędrówka w jedną stronę zajmuje około 40 minut. Jedną z głównych atrakcji spaceru jest przejście przez wiszący most rozciągający się 17 metrów poniżej doliny.

Szlak kończy się przy wodospadzie Hiji. Ze względu na małą populację obszaru Yambaru nastąpił tu znacznie mniejszy wpływ człowieka na siedlisko dzikiej przyrody niż gdziekolwiek indziej na wyspie Okinawa Honto. W związku z tym na tym obszarze można znaleźć znacznie większą różnorodność dzikich zwierząt. Podróżni mają okazję zobaczyć wiele unikalnych dla tego obszaru gatunków takich jak ptaki, żółwie, węże i jaszczurki. Informacje o dzikiej przyrodzie i szlakach turystycznych w rejonie Yambaru można znaleźć w pobliskim Muzeum Przyrody Ufugi, które znajduje się około kilometra w głąb lądu od głównej drogi biegnącej wzdłuż wybrzeża. Muzeum posiada ilustracyjne mapy i ekspozycje dotyczące dzikiej przyrody w okolicy i jest bezpłatne.

Japonia – plaże Okinawy

Cała prefektura Okinawy słynie z ciepłego klimatu. Posiada kilka atrakcyjnych plaż, na których turyści mogą cieszyć się słońcem, piaskiem i morzem. Temperatura wody wokół Okinawa Honto nigdy nie spada poniżej 20 stopni i osiąga około 30 stopni w miesiącach letnich.

Plaża Manza

Plaża Manza to piękna plaża położona przed jednym z najlepszych nadmorskich kurortów na Okinawie. Nie jest zarezerwowana tylko dla gości hotelowych, więc każdy odwiedzający może korzystać z jej uroku. Plaża ma około 300 m długości, miękki piasek i krystalicznie czystą wodę. W pobliżu znajduje się słynne malownicze miejsce, Cape Manzamo.

Plaża Moon

Około 350 palm i naturalna piaszczysta biała plaża rozciągająca się na 150 m wzdłuż wody, pozwalając odwiedzającym cieszyć się tropikalną atmosferą. Plaża Moon zawdzięcza nazwę swojemu oryginalnemu kształtowi przypominającemu półksiężyc. Oprócz nurkowania z rurką i grillowania można zrelaksować się w kołyszącym się hamaku.

prefektura okinawa
Churaumi Aquarium

Plaża Okuma

Plaża z naturalnym białym piaskiem rozciąga się na około 1 km i jest otoczona piękną przyrodą. Jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi, oferuje wiele atrakcji i sportów wodnych.

Plaża Zampa

Plaża Zampa to atrakcyjna plaża w centrum Okinawa Honto, która rozciąga się na około 200 metrów wzdłuż zachodniego wybrzeża. To popularna plaża położona w pobliżu latarni morskiej Cape Zanpa, jednego z najbardziej malowniczych znaków lądowych na Okinawie. Plaża oferuje biały piasek, czystą wodę, malownicze widoki i piękny zachód słońca, a także jest otoczona dużymi rafami koralowymi. Dla odwiedzających dostępne są różne atrakcje plażowe i wypożyczalnie.

Plaża Sunset

Znajduje się w parku Chatan, zaledwie kilka minut spacerem od atrakcji turystycznej American Village. Woda jest bardzo płytka, co sprawia, że Sunset Beach jest doskonałym miejscem dla dzieci. Jak sama nazwa wskazuje, plaża zapewnia niesamowity widok na zachód słońca.

Ciekawostki o wyspie Okinawa

  1. Główny zestaw wysp tworzących Okinawę to wyspy Ryukyu. Wyspy są następnie dalej podzielone na trzy regiony zwane wyspami Okinawa, wyspami Miyako i wyspami Yaeyama.
  2. Ponieważ Okinawa obfituje w rafy koralowe, na jej wyspach jest również mnóstwo zwierząt morskich takich jak żółwie morskie, meduzy, rekiny, węże morskie i kilka rodzajów jadowitych ryb.
  3. Klimat Okinawy jest uważany za subtropikalny ze średnią wysoką temperaturą w sierpniu wynoszącą 30,5 stopni C.
  4. Większa część roku może być również deszczowa i wilgotna. Średnia niska temperatura w styczniu, najzimniejszym miesiącu na Okinawie, wynosi 13 stopni C.
  5. Ponieważ Okinawa wyspa przez większość swojej historii była odrębnym narodem od Japonii, jej mieszkańcy mówią różnymi językami, różniącymi się od tradycyjnego japońskiego.

Hanami – czas kwitnienia wiśni na Okinawie

W Japonii kwitnie ponad 100 gatunków wiśni. Czynnikiem decydującym o czasie kwitnienia jest położenie geograficzne. Im łagodniejszy klimat, tym wcześniej kwitną kwiaty. Na południowych, subtropikalnych wyspach Okinawy w Japonii wiśnie kwitną już w styczniu, a na północnej wyspie Hokkaido dopiero w maju. W większości dużych miast pośrednich, w tym w Tokio, Kioto i Osace, sezon kwitnienia wiśni zazwyczaj przypada na początek kwietnia.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.