Search The Query
Search

Fukuoka – przewodnik turystyczny po największym mieście wyspy Kiusiu

Fukuoka

Fukuoka, znajdujące się na południowym skraju Japonii miasto, to miejsce, w którym rdzennie japońskie wzorce kulturowe od wieków spotykały się z wpływami z zewnątrz. Ta wyjątkowa mieszanka stworzyła równie wyjątkowe miejsce, które zachwyca tradycyjną kuchnią i sztuką wpasowanymi w nowoczesne miasto. Szukasz inspiracji na wyjazd do Japonii? Zobacz, co oferuje turystom Fukuoka!

Fukuoka – najważniejsze informacje

Położone na południowym krańcu archipelagu Wysp Japońskich miasto Fukuoka przez wieki było bramą do Kraju Kwitnącej Wiśni. To właśnie tam, do największego miasta wyspy Kiusiu, przypływały statki kupców i podróżników z innych państw: Chin, Korei, a w epoce nowożytnej także Hiszpanii i Portugalii.

Współczesna Fukuoka jest bardzo młodym miastem. Powstała bowiem dopiero pod koniec XIX wieku. Wcześniej znajdująca się na tym terenie portowa metropolia nosiła nazwę Hakata. Osada ta istniała już we wczesnym średniowieczu. Bycie bramą do Japonii mogło przyczynić się jednak do tragedii. To właśnie do Hakaty w XIII wieku próbowały dopłynąć statki chana mongolskiego Kubilaja, który po koronacji na cesarza Chin i narzuceniu zwierzchności Korei wysłał flotę, która miała dokonać desantu na japońskie wybrzeże. Wtedy to narodziła się legenda Boskiego Wiatru – słynnego kamikaze. Płynąca w 1281 roku flota złożona z 4000 statków i 140 000 żołnierzy nie dotarła do wybrzeży Japonii z powodu tajfunu, który zatopił mongolskie okręty.

Japonia, Fukuoka

Obecnie istniejące miasto powstało w wyniku reformy podziału administracyjnego. Z połączenia Hakaty i istniejącej po drugiej stronie rzeki Naka siedziby rodu Nagamasa o nazwie Fukuoka powstało obecne miasto. Nazwa miasta do dziś może wprowadzać zamieszanie. O ile bowiem samo miasto to Fukuoka, o tyle główna stacja kolejowa nazywa się Hakata.

Fukuoka obecnie jest jednym z większych miast Japonii. Liczba mieszkańców wynosi 1,5 mln. Jest ponadto stolicą prefektury (miejscowej jednostki samorządowej) o tej samej nazwie. Metropolia ta jest siedzibą wielu znanych koncernów elektronicznych i motoryzacyjnych. W Fukuoce siedziby mają m.in. Toyota, Sony i Hitachi. Oprócz drapaczy chmur w mieście nie brak też wiekowych zabytków oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego, którego tradycje sięgają wiele stuleci wstecz.

Zasmakuj lokalnych potraw!

Mieszanka lokalnych tradycji i typowych dla dawnych portowych miast wpływów innych kultur dała podstawy do stworzenia wielu interesujących przysmaków. To właśnie w dawnej Hakacie Japończycy mieli po raz pierwszy okazję spróbować makaronu ramen, który pochodzi z Chin. W Fukuoce powstało danie na jego bazie – Tonkotsu. Jest to zupa gotowana na kościach wieprzowych wzbogacana warzywami. Tutejszą specjalnością jest też Unagi Meshi, czyli węgorz z grilla podawany z ryżem.

W wyspiarskim państwie nie może zabraknąć także owoców morza. Daniem, które można tu spróbować, jest kałamarnica podawana w formie sashimi, czyli krojona w kostkę lub płatki. Jest ona serwowana na lodzie. Kalmary z grilla, ostrygi czy krewetki to kolejne owoce morza, których można skosztować w Fukuoce. Osoby lubiące kawior mogą spróbować jego japońskiej wersji, czyli mentaiko. Jest to ikra dorsza peklowana solą. Wersja pikantna to z kolei karashi mentaiko. Od podstawowej odsłony różni się dodatkiem w postaci papryki chili.

Tutejsza kuchnia nie stroni również od szaszłyków z różnych rodzajów mięs i placków smażonych z pasty rybnej. Poziom skomplikowania dania zależy przede wszystkim od tego, gdzie turysta pragnie się stołować. Bardziej wyszukane dania można zjeść w restauracjach. Miejscowe yatai oferują raczej prostsze przekąski.

Fukuoka, Japonia

Yatai

Czym są wspomniane yatai? Słowo to oznacza stoisko i odnosi się do kojarzonej z miastem Fukuoka tradycji jedzenia ulicznego. Szukając europejskiego odpowiednika yatai, najlepiej przyrównać je do food trucków. Na niewielkiej przestrzeni, przy ladzie zaraz obok kucharza, zmieścić może się zwykle kilka osób, które spożywają posiłek.

Tradycja yatai nie jest związana wyłącznie z Fukuoką. Niegdyś była popularna w całej Japonii. Obecnie uliczne budki z jedzeniem w dużej liczbie istnieją jednak głównie w tym mieście. Sięgająca wielu wieków tradycja stała się dzięki temu wizytówką miasta. Dla mieszkańców yatai są także miejscem spotkań towarzyskich.

Geneza yatai sięga czasów wczesnego średniowiecza. Wielu drobnych przedsiębiorców stawiało je w okolicach świątyń buddyjskich i szintoistycznych zarabiając na pielgrzymach. Gdzie powstał zwyczaj jedzenia w yatai? Tego nie wiadomo. Nie można jednak wykluczać, że miejscem tym była właśnie Fukuoka. Znajdująca się nieopodal świątynia Nanzoin w miejscowości Sasaguri jest początkiem buddyjskiego szlaku pielgrzymkowego obejmującego ponad 100 świątyń.

Fukuoka Tower

Nowoczesny ośrodek handlu i przemysłu, jakim jest Fukuoka, ma swój równie nowoczesny symbol. Fukuoka Tower to wieżowiec mierzący 234 metry, który został postawiony tuż nad Zatoką Hakata. Jego budowa trwała nieco ponad rok i została zakończona w roku 1989. Fukuoka Tower z wyglądu przypomina rozwinięty żagiel. Za jej wyjątkową urodę odpowiada 8000 lustrzanych płytek, które odbijają panoramę pobliskiej zatoki i architektury nabrzeża. Ze względu na to najwyższy budynek w mieście nosi nieoficjalną nazwę Lustrzany Żagiel.

Fukuoka Tower jest także celem wycieczek. Turyści mogą jednak nie tylko podziwiać wyjątkowej urody bryłę gmachu. Na najwyższych piętrach znajdują się tarasy widokowe, z których można obejrzeć miasto ze wszystkich stron. Pierwszy znajduje się na wysokości 116 m. Drugi, z restauracją, na pułapie 120 m. Najwyższy taras umiejscowiono na wysokości 123 m. Jest to także najwyższe pomieszczenie w całym budynku. Za resztę wysokości Fukuoka Tower odpowiada wieża telewizyjna o długości 111 m.

Fukuoka Tower

Uminonakamichi – zieleń i park rozrywki

Położony na cyplu naprzeciw Lustrzanego Żagla park to miejsce, w którym mieści się m.in. miejski ogród zoologiczny wraz z parkiem wodnym, w którym obejrzeć można np. delfiny i foki. W miejscu tym nie brak również obiektów sportowych.

Na terenie Uminonakamichi znajduje się również scena, na której odbywają się koncerty i obchody lokalnych świąt. Osoby, które przyjadą do Fukuoki w grudniu, będą miały okazję zobaczyć festiwal lampionów. Najładniej park wygląda jednak wiosną. Na przełomie marca i kwietnia podziwiać można kwitnące wiśnie. Około 2000 drzew budzi się wówczas do życia, tworząc niezwykły widok, który tak bardzo kojarzy się z Japonią.

Swoje miejsce w Uminonakamichi znajdą także miłośnicy motoryzacji. W parku znajduje się bowiem muzeum motoryzacji. Niektóre egzemplarze to pojazdy wyprodukowane w latach 30. i 40. XX wieku. Dla turystów ciekawym doświadczeniem może być też ekspozycja starych sprzętów domowych, która pozwala zobaczyć, jak wyglądały japońskie mieszkania jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Zamek w Fukuoka

Na terenie innego parku, Maizuru, znajdują się pozostałości zamku dawnych panów feudalnych (daimyo) rządzących okolicznymi ziemiami. Budowlę wzniósł lokalny daimyo Kuroda Nagamasa w XVII wieku. Zamek ten aż do końca swojego istnienia pozostawał największą fortecą na wyspie Kiusiu.

Dlaczego dziś w tym miejscu stoją tylko ruiny? Wbrew temu, co można w pierwszej chwili pomyśleć, zamek nie został zniszczony podczas żadnej wojny. Zburzono go bowiem w epoce Meiji (1868-1912) na rozkaz cesarza Mutsuhito. Okres ten był czasem wielkiej transformacji Japonii z zacofanego państwa feudalnego w nowoczesne mocarstwo. Zburzenie zamku Fukuoka było więc także symbolicznym zerwaniem ze starym porządkiem Japonii.

Obecnie turyści odwiedzający park Maizuru mogą obejrzeć potężne fundamenty dawnej twierdzy rodu Nagamasa, a także przejść się po drewnianych kładkach rozpiętych między fragmentami murów. Tak jak w przypadku innych japońskich parków, tak i do Maizuru najlepiej udać się w czasie, gdy kwitną wiśnie.

Zamek Fukuoka

Świątynia Sumiyoshi-jinja — świątynia marynarzy

Ponad tysiącletnia świątynia rdzennej japońskiej religii shinto poświęcona jest Sokotsutsuo-no-kami, Nakatsutsuo-no-kami i Uwatsutsuo-no-kami – bogom żeglugi. Przez stulecia była jednym z największych sanktuariów w Japonii. Obecny kształt budowli nadał jednak Kuroda Nagamasa, który zlecił w 1623 roku budowę głównego obecnie pomieszczenia świątyni.

Położona w centralnej dzielnicy Hakata Sumiyoshi-jinja to parterowy budynek zajmujący powierzchnię 2,68 ha. Jego ściany wykonane zostały z drewna, dach zaś z miedzianej blachy. Świątynia ta jest obecnie uważana za jeden ze skarbów narodowych Japonii.

Sanktuarium Shinto

Kolejnym miejscem pielgrzymek jest świątynia Kushida w tej samej dzielnicy. Poświęcona jest boskiemu rodzeństwu – bogini słońca Amaterasu i bogu wiatru Susanoo. Obiekt ten jest jednym z najstarszych budynków w Fukuoce. Został zbudowany aż w 757 roku.

Znacznie młodsza od samej świątyni (ale nadal wiekowa) jest tradycja Hakata Gion Yamakasa. To liczący już ponad 700 (!) lat festiwal, którego główną atrakcją jest pchanie ozdobionych odświętnie łodzi po ulicach miasta. Festiwal ten trwa od 1 do 15 lipca. Uznawany jest za perłę kulturowego dziedzictwa Japonii.

Fukuoka shinto

Lokalne rzemiosło w dzielnicy Hakata

Będąc w Hakacie, warto odwiedzić również znajdujące się naprzeciwko świątyni muzeum. Prezentowane są w nim różne rodzaje sztuki, takie jak malowane lalki Hakata, tkane materiały, figurki i maski wykonane z papieru (hariko), bączki (koma) oraz przedmioty codziennego użytku (magemono), np. naczynia.

W muzeum tym rzemiosło to jednak nie tylko wystawy. Obejrzeć można również rzemieślników, którzy na oczach turystów tkają materiały i malują lalki. Co więcej, ozdabiania lalek można nauczyć się samemu. Pracujący w muzeum rzemieślnicy z wieloletnim doświadczeniem prowadzą warsztaty dla chętnych dwa razy dziennie: rano i po południu.

Planując wycieczkę do Japonii, w pierwszej kolejności do głowy przychodzą miasta takie jak Tokio, Kioto czy Osaka. Choć Fukuoka jest jednym z mniej oczywistych kierunków, warto rozważyć ją, kreśląc swoje wakacyjne plany. Kulinarna różnorodność, oryginalne lokalne rzemiosło i piękne krajobrazy zatoki Hakata to powody, dla których Fukuoka jest miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds