sapporo

Wyspa Hokkaido – Sapporo oraz inne atrakcje

Jedną z czterech większych wysp, które tworzą Japonię jest Hokkaido – idealne miejsce dla miłośników odpoczynku, w nieco chłodniejszym klimacie. Panują tu unikalne pogodowe warunki, które pozwalają odpocząć od upalnego lata, które występuje w innych częściach kraju oraz przyczyniają się do powstania niezwykłego, przyrodniczego krajobrazu. Miejsce to znane jest z uprawiania zimowych sportów, ale nie brakuje tu także innych atrakcji, które nie pozwolą turyście na nudę.

Hokkaido – druga największa wyspa Japonii

Hokkaido znajduje się w północnej części Japonii i stanowi drugą, pod względem wielkości wyspę tego kraju. Do administracyjnie przynależnego obszaru zalicza się także inne, mniejsze wysepki, takie jak: Okushiri, Rishiri, Rebun i inne. Hokkaido otoczona jest przez wody Morza Japońskiego i Morza Ochockiego oraz Pacyfiku, a od Honsiu oddziela ją cieśnina Tsugaru. Najbardziej wysuniętą część wyspy na południe stanowi półwysep Oshima, centrum zajmują liczne góry i wulkaniczne kopce, natomiast północną część stanowią porośnięte tajgą lasy, które zajmują ponad 60% powierzchni całego kraju. Na terenie wyspy znajduje się sześć narodowych parków, a jeden z nich – Daisetsu – zan, jest największy w całej Japonii. Jest to najmniej zaludniona część państwa, a teren zamieszkuje zaledwie 5% całego społeczeństwa. Stolicą wyspy jest Sapporo – znany na cały świat ośrodek zimowych sportów. Na wyspie panuje umiarkowany klimat, który w dużej mierze uwarunkowany jest przez otaczające morskie wody. Lato jest bardziej chłodne, niż w innych częściach kraju, natomiast zima jest mroźna i trwa nawet do pięciu miesięcy, które obfitują w duże opady śniegu. Średnia temperatura latem, w najcieplejszym miesiącu waha się od 17 do 22̊C, z kolei podczas najchłodniejszego zimowego miesiąca oscyluje od -12 do -4̊C.

Jak dotrzeć na Hokkaido?

Najszybszą drogą do Japonii z Polski jest podróż samolotem. Z okolicznych państw, takich jak Korea Południowa, Chiny, Tajwan i Rosja można dostać się także poprzez rejs promem lub z wykorzystaniem dwóch, wyżej wymienionych środków transportu, a to już prawie sukces na drodze do malowniczego Hokkaido.

Znajdując się w kraju kwitnącej wiśni są trzy opcje podróży do docelowego miejsca: kolej, samolot lub rejs. Hokkaido od Honsiu oddziela cieśnina Tsugaru, którą można przemierzyć jedynie, wsiadając na prom lub wybierając podróż koleją, przez wybudowany pod wodą tunel Seikan. Decydując się na morską podróż warto wiedzieć, że taki rejs nie będzie krótszy niż dwie godziny, w zależności od wybranego, początkowego portu. Można także dostać się na teren Hokkaido samochodem, jednak wiąże się to z poniesieniem dodatkowych kosztów i jedyną opcję stanowi morska przeprawa. Najkrótsza możliwa trasa i zarazem najmniejszy koszt przewiezienia pojazdu, bowiem 13 000 jenów oferuje port Oma. Następnie z portu Aomori przeprawa wyniesie 16 000 jenów, a czas rejsu będzie dłuższy o około dwie godziny. Bardziej skomplikowane i drogie połączenie, ale równie wykonalne, stanowi kurs promem z Hachinohe do Tomakomai, za który trzeba zapłacić około 23 000 jenów, a żegluga może zająć nawet do 8 godzin.

wyspa hokkaido
Panorama na wyspę Hokkaido

Prostą metodą podróżowania po całej Japonii są koleje, które sprawdzają się nawet przy zaplanowanych, wielogodzinnych podróżach. Pociągi przyjeżdżają na czas, a podróżujący mają pewność odbycia się takiego kursu. Hokkaido posiada słabo rozwiniętą kolejową linię, jednak podróż można dokończyć przez zmianę środka transportu, np. na autobus lub w poszukiwaniu wrażeń – spróbować zabrać się autostopem. Dla wygodniejszych turystów jest też opcja lotu samolotem, z niemal każdego większego lotnika Japonii do New Chitose Airport. Oferta lotów jest bogata, a podniebne kursowanie tanich linii lotniczych daje możliwość szybkiego transportu, za stosunkowo nieduże pieniądze. Bilety można kupić już za 9000 jenów, a czas lotu wynosił będzie od 1 do 2,5 godziny.

Sapporo – stolica wyspy i stolica sportów zimowych

Stolicę wyspy i przynależących prefektur stanowi Sapporo – piąte, pod względem wielkości miasto znajdujące się na mapie Japonii. Miejscowość tę zamieszkuję około 2 milionów mieszkańców, jednak będąc na miejscu, nie odczuwa się uroków dużego zaludnienia. Spokojnie można dogadać się tutaj w języku angielskim, a miasto posiada najlepiej rozwinięty komunikacyjny węzeł w całym Hokkaido. Funkcjonuje tu sprawna miejska komunikacja i bezproblemowo można korzystać z linii autobusowych, tramwajowych oraz metra.

Sapporo zostało założone w 1868 roku i jest jednym z najlepiej rozwijających się a zarazem najmłodszych japońskich metropolii. Centrum zbudowane jest w stylu amerykańskim, a jego ulice przecinają się pod kątem prostym. Wszystko za sprawą pomocy w jego rozbudowanie, ze strony zagranicznych konsultantów. W mieście jest wiele zieleni, a jego serce stanowi Odori Park, w którym można podziwiać Sapporo TV Tower – punkt widokowy. Wśród atrakcji miasta można wyróżnić także zegarową wieżę, zaprojektowaną w amerykańskim stylu, fabrykę lokalnych czekoladek Ishiya oraz muzeum znanej marki piwa – Sapporo Biiru Hakubutsukan. Sapporo nazywane jest też stolicą zimowych sportów i stwarza wiele możliwości do uprawienia wszelkich aktywności na świeżym powietrzu. W 1972 roku odbyły się tu Zimowe Olimpijskie Igrzyska, a gratkę dla fanów skoków narciarskich stanowi wybudowana skocznia Okurayama.

Miasto słynie na cały świat z organizowania Festiwalu śniegu Yuki Matsuri, który odbywa się zawsze na początku lutego i szczyci się już około 70-letnią tradycją. Podczas trwania festiwalu organizowany jest konkurs lodowych rzeźb, a niektóre z powstałych form osiągają wysokość nawet 15 metrów! Tematyka jest różna, ale często nawiązuje do postaci z filmów znanych całej Japonii, czyli anime, bądź kulturalnych i politycznych wydarzeń. Przedsięwzięciu towarzyszy wiele wystaw, które zrzeszają w tym czasie do Sapporo tysiące turystów.

saporro
Widok ze skoczni Okurayama w Sapporo

Pozostałe miejsca na wyspie Hokkaido

Wyspa Hokkaido słynie przede wszystkim z uprawiania zimowych sportów, nie brak tu narciarskich kurortów, które oferują trasy do jazdy o różnych stopniach trudności, znajdujące się powyżej 1000 metrów n.p.m. Ponadto region ten posiada wiele naturalnych walorów przyrody, które swym pięknem cieszą oczy odwiedzających. Aktywność wulkaniczna okolicznych gejzerów sprawia, że w wielu miejscowościach wyspy, do dyspozycji odwiedzających są gorące źródła i uzdrowiska ze zdrowotnymi kąpieliskami, a obecność wielu narodowych parków i rezerwatów skłania do podziwiania występującej na tym terenie flory i fauny. Wśród wartych odwiedzin miejsc można wyróżnić Park Narodowy Shikotsu-Toya, w którym znajduje się wulkan Yotei oraz jezioro, stanowiące największy kalderowy zbiornik świata. Warto wybrać się także w wycieczkę po okolicy, bowiem w niedalekiej odległości znajduje się opuszczone miasto Toyako, krater Nishiyama oraz farma Lake Hill. Popularnością cieszy się także Narodowy Park Daisetsu-zan oraz Akan, na terenie którego podziwiać można różowe zbocza wulkanu Izo-zan. Hokkaido to także rozciągające się pola kwitnącej lawendy oraz skandynawski krajobraz występujący w miasteczku, zwanym szwedzką wioską. Pewne jest, że mroźne warunki i nietuzinkowe krajobrazy uczyniły Hokkaido bogatym turystycznie miejscem.

Assahikawa

Assahikawa to miasto, znajdujące się na wyspie, które otoczone jest przez górskie pasmo Taisetsuzan, a przez cały rok nie brakuje tu opadów śniegu, co czyni to miejsce niezwykle urokliwym. To właśnie tutaj odnotowano najniższą temperaturę na terenie całej Japonii. Główną atrakcją, znajdującą się w Assahikawie jest niewątpliwe ZOO Asahiyama, które zapewnia zwierzętom naturalne warunki ich bytowania. Zwierzęciem, dla którego turyści w większości odwiedzają to miejsce, jest polarny niedźwiedź, który dumnie kroczy po wytyczonym wybiegu. Będąc w miasteczku, koniecznie należy wybrać się do Muzeum Śniegu oraz Browaru Otokoyama Sake. Assahikawa słynie z restauracji, serwujących tradycyjną kuchnię, w których popisowym daniem jest lokalny ramen.

Hakodate

Hakodate to portowe miasto, położone na południu wyspy Hokkaido. Znane jest z przenikania kultury japońskiej z europejską, a nawet międzynarodową, urokliwych gór i smacznie przyrządzanych owoców morza. Z nazwą miejscowości kojarzona jest najczęściej góra – Mt. Hakodate, na której szczyt można wjechać dzięki liniowej kolejce. Punkt z widokiem, rozciągającym się na całe miasto i otaczające wody to niezapomniane przeżycie, szczególnie podczas nocnych wojaży. W niedalekiej odległości od miasta, znajduje się Park Narodowy Onuma, w którym można spacerować, w towarzystwie aktywnego wulkanu, wokół trzech głównych jezior i wyspy. Można tu spacerować, jeździć na rowerze i biwakować. Park organizuje także rejsy wycieczkowe dookoła wyspy, które z pewnością stanowią tutejszą atrakcję. W okolicy Hakodate, obszar bogaty jest w gorące źródła, a najbardziej znanym uzdrowiskowym kompleksem na tym terenie jest Yunokawa Onsen, w którego ofercie nie braknie wypoczynkowych ofert relaksacyjnych z widokiem na ocean.

hokaido
Fort Goryokaku znajdujący się w Hakodate

Atrakcje na wyspie Hokkaido

Wyspa Hokkaido nie należała do najczęściej wybieranych miejsc przez turystów, co wpłynęło na potrzebę przyciągnięcia większej ilości odwiedzających. Zagospodarowano tutejszy teren, według różnych inicjatywy i kreatywnych pomysłów, wykorzystując wszystkie najlepsze aspekty obszaru i krajobrazowe warunki, dzięki czemu Hokkaido posiada obecnie bogatą ofertę turystyczną i jest tu wiele miejsc do aktywnego wypoczynku.

Szwedzka wioska

Na Hokkaido, w pobliżu miasta Tobetsu położona jest tak zwana „szwedzka wioska” – miejscowość, przypominająca zarówno wizualnie, jak i pod względem życia mieszkańców, typowo szwedzkie miasteczko. W „Szwedzkich wzgórzach”, bo tak mówi się o tym miejscu, żyje około 550 mieszkańców. Obecny tu krajobraz niemal identycznie wpisuje się w górzyste tereny Szwecji, a architektura budownictwa i cała jego otoczka sprawia, że ciężko byłoby znaleźć różnicę nawet rodowitemu Szwedowi. Domy posiadają spadowe dachy, a ich ściany są pomalowane na biało – czerwono. Całość domostw przyzdabiają przystrzyżone równo trawniki. Niesamowite jest, że Japończycy, mieszkający w tym miasteczku zajmują się rzemiosłem typowym dla Szwecji, przygotowują tamtejsze lokalne specjały kuchni, uczą się języka i obchodzą szwedzkie święta.

Tunel Seikan

Niewątpliwe wielką atrakcją, którą można zwiedzić nawet w trakcie podróży do innego miejsca jest Tunel Seikan – najdłuższy podmorski kolejowy tunel na świecie. Konstrukcję do użytku oddano w 1988 roku, a powodem budowy było połączenie wyspy Hokkaido z Honsiu, które oddziela cieśnina Tsugaru. Tunel jest długi na 53 kilometry i znajduje się nawet 140 metrów poniżej powierzchni wody. Powstało także muzeum tunelu, które jest udostępnione odwiedzającym. W środku dostępne są wystawy i ekspozycje, przedstawiające przebieg budowy oraz wyjaśniające niektóre, z zastosowanych technologii.

hokkaido
Wjazd do Tunelu Seikan

Park Narodowy Daisetsu – zan

Największym Narodowym Parkiem na terenie wyspy Hokkaido jest Daisetsu – zan, charakteryzujący się górskim krajobrazem i zachowaniem nienaruszonych form przyrody. Park utworzony został w 1934 roku, a jego powierzchnia obejmuje aż 2268 km2. Teren pokrywają gęste lasy, krystalicznie czyste jeziora i aktywne wulkany. Wejście na teren parku możliwe jest z trzech różnych stron, w punktach: Asahidake Onsen, Sōunkyō Onsen i Tokachidake Onsen. W skład wulkanicznej grupy Daisetsuzan wchodzi najwyższy szczyt całej wyspy – Asahidake (2291m n.p.m.), a oprócz tego na obszarze tym znajduje się 16 innych szczytów, sięgających ponad 2000 metrów. Wiosną park zielenieje, natomiast jesienią mieni się wielokolorowymi barwami. Można tu urządzać piesze wędrówki, ale miejsce to jest także świetnym punktem rozrywki dla miłośników alpejskiej wspinaczki.

Fort Goryokaku

Atrakcją o tle zdecydowanie bardziej historycznym jest Fort Goryokaku, zbudowany w stylu zachodnim, na kształt sześciokątnej gwiazdy. Konstrukcję tę stworzono, w celu obrony przed imperium zachodu, a następnie stał się on obiektem domowej wojny. Z biegiem lat forteca utraciła swoją wojenną własność i w 1910 roku została przekształcona w publiczny park, który obsadzono wzdłuż fosy tysiącami wiśniowych drzew. Obecnie miejsce to jednym z najczęściej odwiedzanych w całej Japonii podczas Hanami, a największy rozkwit pąków datuje się na początek maja. Do zwiedzania udostępniona została także wieża widokowa, na której znajduje się widokowy punkt.