Przejdź do treści
mombasa

Mombasa – poznaj ciekawe miejsca kenijskiego miasta portowego

Mombasa to drugie co do wielkości miasto w Kenii, które powinien zobaczyć każdy, kto tylko planuje odwiedzić ten egzotyczny kraj. Stanowi różnorodną mieszankę narodowości, a na każdym kroku możesz się tutaj natknąć na elementy kultury zarówno arabskiej, Czarnej Afryki, jak i hinduskiej, czy europejskiej. Znajduje się tu także największy port w Kenii – Kilindini. Zobacz, co warto zwiedzić, wybierając się na wycieczkę do Mombasy.

Mombasa – historia

Miasto to zostało założone w XI wieku przez arabskich handlarzy, podróżujących wzdłuż wybrzeża Afryki. Zanim jednak zyskało miano ważnego portu handlowego na Oceanie Indyjskim, w Kenii Mombasa była miejscem zamieszkania ludów zajmujących się rybołówstwem, rolnictwem i lokalną wymianą towarów. Sprzedawano głównie kość słoniową, choć obecny był tu również handel niewolnikami.

Pierwszym Europejczykiem, który dotarł do Mombasy w 1488 roku, był słynny podróżnik Vasco da Gama, a krótko po nim miasto zajęli Portugalczycy. To właśnie oni odpowiadają za powstanie Fortu Jesus, który w 2011 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na miejsce Portugalczyków po 200 latach, w roku 1698 wkroczył Sułtan Omanu, a po nim Sułtan Zanzibaru. Przekazał on miasto Brytyjczykom, którzy zbudowali linię kolejową łączącą Mombasę z Nairobi i Kampalą. W roku 1955 miasto zostało stolicą biskupstwa katolickiego.

Historia Mombasy była dość burzliwa, co w późniejszym czasie odbiło się na jej charakterze, a przede wszystkim ogromnym zróżnicowaniu kulturowym i wyznaniowym mieszkańców. Meczety stoją tuż obok kościołów chrześcijańskich i świątyni hinduskich. Po ulicach Mombasy przechadzają się kolorowo ubrani Kenijczycy, kobiety w burkach i sari, jak i również panowie z turbanami na głowach. Naród ten to wielobarwna mieszanka różnych ras, wyznań i narodowości, którego odzwierciedlenie możesz zauważyć także w rozmaitych zabytkach tego egzotycznego miasta.

Zobacz także: Masai Mara – najwspanialszy park narodowy w Afryce?

Atrakcje Mombasy

Mombasa to ciekawe miejsce, które z jednej strony prezentuje się jako wielka, kolorowa metropolia, a z drugiej niestety przepełnione jest mocno rzucającym się w oczy ubóstwem. Drugi widok nie jest zbyt przyjemny, a władze zdają się tym nie bardzo przejmować. Mombasa jest brzydka i piękna jednocześnie, z czym zgodzi się na pewno każdy, kto miał okazję widzieć ją na żywo. Centrum miasta jest zatłoczone, a zachód to część typowo portowo-przemysłowa. Stare miasto wyróżnia się na ich tle – jest piękne i warte zobaczenia. Położona przy oceanie starówka urzeka swoją atmosferą. Zobacz, gdzie jeszcze warto się wybrać, odwiedzając tętniącą życiem Mombasę, w której skrajnościach można się zakochać.

Fort Jesus, Mombasa

Fort Jesus

Wybudowany przez Portugalczyków nad samym oceanem Fort Jesus to najważniejszy historyczny zabytek miasta. Został wzniesiony na zlecenie króla Filipa II, a budowa została ukończona w roku 1593. Od tamtej pory forteca służyła jako bastion portugalski w Mombasie. Kiedy Brytyjczycy objęli panowanie nad miastem, Fort Jesus pełnił funkcję więzienia. W roku 1962 wewnątrz fortecy utworzono muzeum, w którym można podziwiać eksponaty przybliżające nieco historii Kenii.

W roku 2011 Fort Jesus został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako jeden z najwybitniejszych i świetnie zachowanych przykładów XVI-wiecznych, portugalskich umocnień wojskowych. Jest to zdecydowanie najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna Mombasy. Ciekawostką jest również fakt, że naprzeciwko bramy wejściowej do fortu znajduje się tabliczka upamiętniająca Polaków przebywających w Mombasie w trakcie II wojny światowej.

Kły słoniowe

Kły słoniowe na Moi Avenue to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Mombasy. Stanowi jej fotograficzny symbol, który często możesz spotkać na pocztówkach czy rozmaitych pamiątkach. Moi Avenue to główna droga w Mombasie, która przez niektórych nazywana jej Polami Elizejskimi Mombasy. Łączy ze sobą stary i nowy port, a wzdłuż niej znajduje się mnóstwo sklepów i lokali usługowych.

Czym są potężne kły słoniowe, które znajdują się w centrum tej alei? To wielka aluminiowa atrapa, która tworzy bramę w kształcie litery M. Zostały zbudowane w 1952 roku, aby upamiętnić wizytę Królowej Elżbiety II w Mombasie. W tamtym czasie kość słoniową uważano za niezwykle luksusowe dobro, dlatego mieszkańcy miasta uznali, że będzie to wspaniały gest honorujący królową. Obok tego pomnika znajduje się park Uhuru, w którym można odpocząć od słońca, chowając się na chwilę w cieniu drzew. Zamieszkują go owocożerne nietoperze, które możesz zobaczyć z bliska w ich naturalnym środowisku.

Mombasa Atrakcje

Stare miasto

Zwiedzanie Mombasy w Kenii najlepiej zacząć od starówki. Pełna jest tajemniczych zabytków, dlatego dobrze jest wybrać się tu z zaufanym przewodnikiem, który pokaże Ci wszystkie perełki turystyczne. Jeżeli decydujesz się na samotne zwiedzanie, trzymaj się głównych ulic i lepiej nie zapuszczaj się w wąskie, opuszczone zakamarki. Niestety w Mombasie roi się od naciągaczy, którzy legitymując się fałszywymi dokumentami przewodników, mogą próbować Cię okraść. Zdarzają się sytuacje, w których oszuści wmawiają turystom, że zwiedzanie Mombasy bez przewodnika jest niedozwolone. Nie jest to oczywiście prawdą i jak najbardziej możesz przemierzać miasto na własną rękę. Dla własnego bezpieczeństwa trzymaj się głównych, nieobleganych ulic lub skorzystaj z udziału w wycieczce zorganizowanej.

Starówka Mombasy to idealne miejsce dla fanów architektury charakterystycznej dla kultury wybrzeża suahili. Znajdziesz tu bogato zdobione domy z pięknymi drzwiami i okiennicami. Wiele urokliwych uliczek nieco przypomina labirynt, dlatego bardzo łatwo jest się w nich zgubić. W obrębie starówki znajduje się port, do którego czasem przypływają drewniane statki. Nie ma ich zbyt wiele, ponieważ funkcje handlowe przejął port Kilindini, leżący po drugiej stronie wyspy. W porcie mieści się także targ rybny oraz izba celna.

Park Hallera

Park Hallera to idealne miejsce dla miłośników przyrody. Znajduje się przy drodze łączącej Mombasę z Malindi Bamburi, w miejscu dawnego kamieniołomu i sąsiedztwie fabryki cementu. Największą atrakcją tego miejsca jest spacer po lesie w towarzystwie wielu zwierząt, takich jak np. antylopy, żółwie wodne oraz żyrafy. Za parę szylingów możesz wykupić pożywienie i samemu nakarmić te sympatyczne zwierzęta o długich szyjach.

W Parku Hallera możesz również popatrzeć na karmienie hipopotamów i krokodyli, a także przyjrzeć się rozmaitym rodzajom węży zamieszkujących tę część Kenii. Równie ciekawą atrakcją w Mombasie dla miłośników zwierząt jest Mamba Village, która szczególnie przypadnie do gustu fanom gadów. Znajduje się tu farma krokodyli, które można obserwować i lepiej przyjrzeć się ich zachowaniu. Farma powstała w starej, nieczynnej kopalni położonej w dzielnicy Nyali.

Park Hallera, Mombasa

Rejs z delfinami

W odległości około 75 km na południe od Mombasy i krańcu Kenii znajduje się Wyspa Wasini na Oceanie Indyjskim. Rejs trwa około 1,5 h, a w trakcie organizowane są przystanki na nurkowanie z delfinami. Wybrzeże wyspy otacza rafa koralowa, więc tym bardziej jest to atrakcyjne miejsce dla miłośników nurkowania. Warto również wybrać się na spacer w głąb wyspy, aby zobaczyć np. Las Koralowców. Jak sama nazwa wskazuje, jest on pozostałością po rafie koralowej i pozwala zobaczyć, jak daleko w głąb lądu sięgała niegdyś woda.

Miłośnicy nurkowania powinny odwiedzić także Morski Park Narodowy Watamu, który położony jest 140 km na północ od Mombasy. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania, wzdłuż wschodniego wybrzeża Afryki. Jeżeli kochasz nurkować, z pewnością będziesz zachwycony, zanurzając się w towarzystwie około 600 gatunków ryb oraz niemalże 150 gatunkami koralowców i gąbek! Takie widoki naprawdę zapierają dech w piersiach. Ponadto, sercem parku są żółwie, które objęto specjalnym programem badawczo-ochronnym.

Odpowiednie przygotowanie do podróży – informacje praktyczne

Lotnisko w Mombasie obsługuje loty międzynarodowe, więc bezproblemu do miasta dostaniesz się, podróżując samolotem. Do Kenii najlepiej jest wybrać się w miesiącach zimowych, czyli od grudnia do marca. Pogoda jest wtedy najlepsza na wypoczynek i zwiedzanie. W Mombasie pora deszczowa trwa od kwietnia do czerwca – temperatury są wysokie, a opady są stałe i obfite.

Podczas wizyty w Kenii należy zachować szczególną ostrożność. Staraj się podróżować większą grupą i pilnować osobistych rzeczy, szczególnie w miejscach publicznych, restauracjach oraz centrach handlowych. W pobliżu obiektów kultu religijnego oraz atrakcji turystycznych często pojawiają się kieszonkowcy. W tym kraju utrzymuje się podwyższone ryzyko ataków terrorystycznych, dlatego warto odwiedzać miejsca uznawane za bezpieczne dla turystów. Należy poruszać się dobrze oznakowanymi taksówkami i zamykać drzwi i okna w pojazdach. Unikaj noszenia drogocennej biżuterii, a w portfelu trzymaj tylko niewielkie sumy pieniężne. Staraj się nie spacerować nocą po wąskich uliczkach miasta, w parkach czy wzdłuż plaży. Zawsze trzymaj się swojej grupy lub przewodnika, który bezpiecznie oprowadzi Cię po mieście.

Plaże w Mombasie

W Mombasie nie ma problemów z wymianą walut, a płatności kartami kredytowymi są już dość rozpowszechnione. Pamiętaj, że wybrzeże Kenii, w tym Mombasa, to obszary zamieszkałe przez ludność muzułmańską. Warto uszanować kulturę i przestrzegać określonych norm, szczególnie podczas zwiedzania miejsc kultu religijnego. Zwróć uwagę na ubiór, ponieważ noszenie strojów kąpielowych, krótkich spodenek czy spódniczek jest surowo zabronione.

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą wszystkie najpotrzebniejsze leki i środki do dezynfekcji skóry, akcesoria do ochrony przed słońcem oraz zaopatrz się w odpowiednią polisę ubezpieczeniową.

Mombasa to ciekawe, egzotyczne miasto, które powinien zobaczyć każdy, kto planuje podróż do Kenii. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa i najlepiej skorzystaj ze zwiedzania wyłącznie z zaufanym przewodnikiem. To świetny plan na wakacje dla fanów gorącej temperatury, nurkowania oraz rozmaitych gatunków egzotycznych zwierząt morskich i lądowych.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.