nairobi

Dlaczego warto odwiedzić stolicę Kenii – Nairobi?

Stolica Kenii to bardzo rozpoznawalne miasto, głównie ze względu na serial produkowany przez Netflix – „Dom z papieru”, gdzie jedna z bohaterek przyjęła dla siebie właśnie imię Nairobi. Jeżeli planujesz pobyt w tym mieście, musisz koniecznie odwiedzić najlepsze atrakcje. Które? Jogoo House, Muzeum Narodowe czy Kenyatta Avenue to tylko jedne z wielu miejsc, które czekają na Ciebie w Nairobi! Poznaj historię i komunikację miejską, aby jak najszybciej dotrzeć do każdego miejsca. Już wiesz, kiedy odwiedziesz miasto Nairobi?

Nairobi – historia miasta

Nairobi jest największym miastem oraz stolicą Kenii. Nazwa wzięła się od masajskiego wyrażenia „Enkare Nairobi”, które oznacza zimną wodę. Odnosi się to oczywiście do rzeki, która płynie przez miasto. Lokalni mieszkańcy nazywają je Zielonym Miastem w Słońcu.

Miasto Nairobi powstało w 1899 r. Założyli je przedstawiciele kolonialnych władz Wielkiej Brytanii. Rozwijało się na tyle szybko, że w 1907 r. zastąpiło ówczesną stolicę w roli najważniejszego miasta w Kenii – Mombasę. Władze kolonialne wpłynęły na rozwój tego miasta pod kątem handlowania kawą, herbatą oraz sizalem (pozyskiwane z agawy). W 1900 r. w Nairobi powstał indyjski bazar, który z czasem przemienił się w centrum handlowe.

Rozwój handlu pomógł miastu sprowadzić na swoje terytorium imigrantów z wiejskich obszarów. Wkrótce Nairobi stało się jednym z największych miast w Afryce. W 1954 r. nadano prawa miejskie.

W Nairobi swoją siedzibę ma ponad 100 międzynarodowych firm oraz tysiące kenijskich przedsiębiorstw – UNON, UN Environment oraz NSE. W mieście jest również uniwersytet (University of Nairobi), który działa od 1956 r.

Zwiedzanie Nairobi – najważniejsze informacje

  • Nairobi znajduje się w centrum Kenii w Afryce. Leży u stóp gór Aberdare oraz przy źródle rzeki Athi. Ma połączenie drogowe, a tym samym handlowe, z Mombasą oraz Kampalą w Ugandzie.
  • W odległości 15 km od Nairobi znajduje się międzynarodowy port lotniczy Jomo Kenyatta. Jest największym lotniskiem Kenii oraz siódmym w Afryce. Jego nazwa wzięła się od pierwszego premiera Kenii – Jomo Kenyatta. Jakie linie są obsługiwane przez to lotnisko? Między innymi są to British Airways, Emirates, KLM, Turkish Airlines, Qatar oraz wiele innych lokalnych i międzynarodowych przewoźników.
  • Najniższe temperatury odnotowuje się w czerwcu i lipcu. Jeżeli chcesz ominąć pory deszczowe, nie planuj pobytu w Nairobi w marcu, kwietniu, wrześniu oraz październiku. Na drogach i chodnikach są wtedy ogromne kałuże, wszędzie jest błoto, przez co komunikacja miejsca jest sparaliżowana i bardzo opóźniona.
stolica kenii
Kibera to największe slumsy w Afryce

Jak poruszać się po Nairobi?

W Nairobi od 1937 r. działał system komunikacji miejskiej – Nairobi Bus Service. Jednak konkurencja, jaką są prywatni przewoźnicy oraz mikrobusy nazywane matatu, sprawiła, że państwowy system upadł. Można skorzystać z usług prywatnych przewoźników autobusowych.

Do matatu wsiada tylu pasażerów, ilu tylko się zmieści. Nie ma żadnych limitów ustalonych z góry. Bilety można kupić u konduktora, który również wskazuje miejsca siedzące wszystkim podróżnym. To on również informuje kierowcę o miejscach, w których ma się zatrzymać. Matatu nie mają rozkładu jazdy, rozpoczynają jazdę dopiero, gdy całkowicie się zapełnią.

Autobusy przewożą od 25 do 50 osób. Komunikacja autobusowa jest oparta głównie o franczyzę, głównymi operatorami są KBS – pojazdy w kolorze niebieskim oraz Citihoppa – kolor jasnozielony.

Czy to bezpieczne miasto?

Nairobi jest zdecydowanie bardziej bezpiecznie niż inne większe miasta sąsiadujących krajów afrykańskich. Warto jednak mimo wszystko zachowywać czujność, ponieważ turyści dość często padają ofiarą kieszonkowców lub żebraków. Ze względu na kradzieże miasto nazywane jest „Nairobbery”.

Przestępczość jest na dość wysokim poziomie, jednak wystarczy pamiętać o kilku rzeczach, aby minimalizować ryzyko napadu. Przede wszystkim nie można trzymać wszystkich swoich kosztowności na wierzchu. Nie powinno się również nosić przy sobie całej gotówki przeznaczonej na wyjazd.

Jeżeli obawiasz się niebezpieczeństwa, omijaj slumsy. Największą dzielnicą slumsów w Nairobi jest Kibera. Liczne akty terroryzmu miały miejsce też w Eastleigh, Buruburu, Kasarani, Mathare, Pangan, South B oraz South C. Zdecydowanie należy omijać również River Road.

Centrum miasta oraz City Square to przyjazne turystom rejony, są dobrze oświetlone nawet nocą. Pamiętaj, że całodobowo można uzyskać pomoc, dzwoniąc na Infolinię Turystyczną. Warto wykupić też ubezpieczenie turystyczne oraz korzystać z taksówek.

Nairobi – mapa atrakcji

Miasto Nairobi to jedno z bezpieczniejszych miast w całej Kenii, jak i Afryce. Rocznie przyjeżdżają tam tłumy turystów, dzięki czemu często pojawiają się tam nowe atrakcje turystyczne, które jeszcze bardziej wpływają na atrakcyjność całego regionu. Kenyatta Avenue, KICC, Meczet Jamia czy Muzeum Narodowe to tylko kilka z naprawdę wielu miejsc, które przedstawiają zarówno historię i kulturę Kenii, jak i umożliwiają spotkania biznesowe z głowami innych państw. Odkryj mapę atrakcji stolicy Kenii i poznaj sekrety miasta!

Kenyatta Avenue

Kenyatta Avenue jest główną ulicą w Nairobi. Dzieli centralną część biznesowa miasta na dwie części. Jej obecna nazwa odnosi się do pierwszego prezydenta Kenii – Jomo Kenyatta.

Po odzyskaniu niepodległości przez Kenię, większe miasta przeszły afrykanizację, czyli przewartościowanie reguł narzuconych przez władze kolonizacyjne. Zaczęto używać nazw ulic, które odnoszą się autorytetów afrykańskich, a nie brytyjskich (jak było do tej pory). Miało to być również gestem sprawiedliwości dla wszystkich, którzy ucierpieli przez władze kolonizacyjne.

Zmiany następowały falowo, a pierwsza zmiana miała miejsce w 1964 r. Obecna Kenyatta Avenue nazywała się wówczas Delamere Avenue. Ciekawym przykładem jest również Hardinge Street, które zyskało nazwę Kimathi Avenue na cześć Dedanie Kimathi, czyli przywódcy ruchu Mau Mau.

nairobi miasto
Kenyatta Avenue

Obecnie w pobliżu Kenyatta Avenue znajduje się wiele punktów handlowo-usługowych, przez co stanowi naprawdę wielką atrakcję szczególnie dla turystów z innych niż Kenia czy cała Afryka stron. Jest tam również wieżowiec Kenyatta International Conference Center, który przypomina kolbę kukurydzy, kiedy stanie się w odpowiedniej odległości. Na szczycie jest piękny punkt widokowy, z którego widać panoramę miasta.

Poczta Główna w Nairobi

Dlaczego Poczta Główna (GPO) w Nairobi jest warta zobaczenia? Przede wszystkim dlatego, że to ogromny budynek, który znajduje się w okolicy parku Uhuru. Na odwiedzających wrażenie robi sama konstrukcja budynku, architektura oraz zastosowanie.

Powierzchnia parku rekreacyjnego Uhuru zajmuje prawie 13 hektarów. Na jego terenie znajduje się między innymi sztucznie utworzone jezioro, zabytkowe budowle oraz skatepark. Czasem odbywają się tam też wiece polityczne lub wydarzenia sakralne i kulturalne.

Poczta Główna zapewnia kompleksową obsługę w zakresie wysyłek kurierskich oraz nadawania paczek. Biorąc pod uwagę rozmiar budynku oraz występowanie kilku pięter, może się wydawać, że praca wewnątrz nie jest uporządkowana. Mieszkańcy twierdzą jednak, że to jeden z lepiej działających punktów pocztowych w Nairobi, a być może również w całej Kenii.

Pomnik Galton-Fenziego

Niedaleko budynku poczty znajduje się słynny pomnik Galton-Fenziego. Był on założycielem miejscowego klubu automobilowego. Utkwił w świadomości mieszkańców po tym, jak jako pierwszy człowiek na świecie przejechał samochodem z Mombasy do Nairobi.

Pomnik Galton-Fenziego można znaleźć przy ul. Koinhage Street – jej nazwa pochodzi od imienia wodza z czasów kolonialnych. Był nim Koinhage, lider plemienia Kikuju.

Pomniki, które przedstawiają wodzów ważnych dla kultury afrykańskiej jest bardzo istotnym elementem dla całej kenijskiej społeczności. Warto pamiętać, kiedy podejdzie się bliżej takich atrakcji. Należy traktować je z szacunkiem oraz nie wyśmiewać. Afrykańska ludność jest otwarta na zagranicznych turystów, można więc spytać przechodniów o historię konkretnych atrakcji czy dopytać, co jeszcze warto zobaczyć.

Plac City Square

Plac City Square to najbardziej reprezentatywna dzielnica Nairobi. Aby się do niej dostać, trzeba przejść Koinange Street oraz City Hall Way. Naprzeciw tego placu można obejrzeć pomnik Jomo Kenyatty, który został przedstawiony w pozycji siedzącej, a w ręku trzyma maczugę.

Plac City Square to również miejsce, gdzie znajdują się siedziby ważnych dla kraju budynków. Całe życie publiczne miasta jest skoncentrowane właśnie w tym miejscu, nie bez powodu znajduje się w samym sercu Centralnej Dzielnicy Biznesowej. Można tam znaleźć między innymi Parlament oraz znajdujące się zaraz obok Mauzoleum, w którym nieustannie płonie znicz. Oba budynki chętnie przyjmują odwiedzających, można również wziąć udział posiedzeniu.

Co jeszcze znajduje się na placu? Katedra Holy Family, budynki kenijskich sądów, a także wiele innych budowli, które mają przeznaczenie biznesowe lub kulturalne.

Kenyatta International Conference Centre

Kenyatta International Conference Centre to 28-piętrowy budynek, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wieżowców w całym kraju. Stolica Kenii zyskała konstrukcję, z której szczytu można podziwiać panoramę miasta, a także zjeść smaczny posiłek w restauracji, która również znajduje się na samej górze wieżowca.

Centrum konferencyjne było budowane w latach 1966-1973, jednak oficjalnie otwarto je dopiero w 1974 r. Całkowita wysokość budynku to 105 m, a całą konstrukcję zaplanował architekt Karl Henrik Nøstvik. Obecnie odbywają się tam konferencje, spotkania, wystawy i inne branżowe wydarzenia. Do czasu wybudowania wież Teleposta, był najwyższą budowlą w Nairobi. Niedaleko znajdują się luksusowe hotele, zatem KICC stanowi świetne miejsce na podróże służbowe.

kenia nairobi
Kenyatta International Conference Centre (wieżowiec z lewej strony)

Jogoo House

Jogoo House jest podzielone na kilka budynków. Najbardziej rozpoznawalna jest część B, gdzie znajduje się między innymi Ministerstwo Edukacji, Departament Stanu do spraw Nauki i Technologi, Departament Edukacji oraz Dyrekcja Szkolnictwa Wyższego.

Jogoo House znajduje się przy Harambee Avenue. W niedalekiej odległości można zobaczyć Kenyatta International Conference Centre, Bank Centralny, jedno z lepszych centrów handlowych oraz Uniwersytet Techniczny. Blisko leży też plac City Square, który jest najchętniej odwiedzanym miejscem w Nairobi, przez co również okoliczne atrakcje cieszą się dużą popularnością.

Meczet Jamia

Meczet Jamia został zbudowany w arabsko-muzułmańskim stylu. Na turystach największe wrażenie robią piękne srebrne kopuły oraz marmurowe elementy. Na murach budynku można też znaleźć wiele tez zacytowanych z Koranu. Znajduje się przy Banda Street w Centralnej Dzielnicy Biznesowej.

Stolica Kenii słynie właśnie z tej budowli, jest najważniejszym meczetem w całym kraju. Powstał w latach 1902-1906, a jego budowę nadzorował Syed Maulana Abdullah Shah. Dwa identyczne minarety zdobią zwieńczenia budowli, która jest niezwykle istotna dla świata muzułmańskiego.

Na terenie meczetu utworzono bibliotekę oraz centrum szkoleniowe, w którym prowadzone są lekcje języka arabskiego, nauka korzystania z komputera oraz warsztaty związane z rękodziełem, na przykład szycie odzieży czy krawiectwo. Często można tam spotkać lokalnych mieszkańców.

Muzeum Narodowe

Miasto Nairobi jako jedno z niewielu afrykańskich miast dba o kultywowanie tradycji i historii całego regionu. Na terenie muzeum znajduje się również strefa gastronomiczna, ogród botaniczny oraz miejsce do relaksu i odpoczynku po zwiedzaniu kolejnych muzealnych eksponatów.

Muzeum Narodowe znajduje się na Wzgórzu Muzealnym, w odległości ok. 10 minut od centrum Nairobi. To jedno z ważniejszych muzeów Nairobi powstało w 1929 r., jednak oficjalnie otwarto je dopiero w 1930 r. Można je zwiedzać codziennie w godzinach 8:30-17:30.

Wśród eksponatów, które wliczają się w zbiory muzeum, można wyróżnić rzeźby oraz malowidła, które ukazują naturę, historię, kulturę, a także sztukę współczesną.

Ciekawe miejsca w okolicy Nairobi

Fakt, że Nairobi to idealne miejsce na rodzinną wycieczkę jest niezaprzeczalny. Warto jednak zwrócić uwagę również na miejsca w okolicy tego miasta, które również mają do zaoferowania mnóstwo cennych przeżyć i przygód. Co warto zobaczyć w pobliżu stolicy Kenii?

  • Ngong Hills – to pasmo gór, które mieści się w południowo-zachodniej części miasta. Koniecznie musisz je odwiedzić, jeśli lubisz piesze wędrówki, bliskie spotkania z naturą oraz zapierające dech w piersiach widoki z kolejnych szczytów. Na górze znajduje się elektrownia wiatrowa, którą można odwiedzić przy okazji wspinaczki.
  • Las Karura – to kolejne miejsce, które pozwala na poznanie różnorodnej afrykańskiej przyrody. Las świetnie nadaje się do pieszych wędrówek lub rowerowych wycieczek. Szlak jest prosty, więc z łatwością pokonają go osoby o różnym poziomie wysportowania. Trzymając się wytyczonych ścieżek, można trafić do wodospadów lub jaskiń. Może samodzielnie odkryjesz jakieś nowe miejsce w lesie Karura?
  • Maasai Ostrich Farm – to największa farma strusiów na świecie. Powstała w 1991 r., a nazwa została poświęcona koczowniczemu ludowi Masajów, która zamieszkuje rejony, w których znajduje się farma. Gospodarstwo odpowiada za transport piór, mięsa, skóry oraz żywych strusi na terytorium zarówno całej Kenii, jak i poza jej granice.
  • Kitengela Glass Art – to miejsce, gdzie można obejrzeć, a przede wszystkim kupić ręcznie robione i zdobione rzeźby. Na przedmiotach wykonane są różne wzory, niektóre są bardzo lokalne, inne nawiązują do historii Masajów, a jeszcze inne dopasowane są do turystów i mają wzory inspirowane kulturą europejską. Znajdziesz tam rzeźby wykonane przez rzemieślników między innymi ze szkła czy gliny. W Kitengela można też zapisać się na zajęcia z jazdy konnej, pływania czy zdobienia przedmiotów.

Narodowy Rezerwat Masai Mara

Narodowy Rezerwat Masai Mara znajduje się w bliskiej odległości od Nairobi, zatem podróż z jednego miejsca do drugiego nie będzie trwała długo. Co więcej, rezerwat graniczy z Parkiem Narodowym Serengeti, który z kolei znajduje się w granicach Tanzanii. Mówi się, że safari w Serengeti jest jednym z najlepszych, jakie można wybrać. Szczególnie warto wybrać się tam podczas tak zwanej Wielkiej Migracji, kiedy wszystkie zwierzęta są w ruchu i łatwiej dostrzec różne gatunki nawet będąc w dalekiej odległości.

Cały rezerwat zajmuje powierzchnię 1510 km2. W 2010 r. został wpisany na Listę Informacyjną UNESCO, aby zgłosić go do wpisania już na właściwą listę światowego dziedzictwa. Nazwa rezerwatu pochodzi od nazwy rzeki Mara, która przepływa przez ten obszar.

Więcej na temat Parku Narodowego Masai Mara przeczytasz w naszym artykule: Masai Mara – najwspanialszy park narodowy w Afryce?

Na terenie rezerwatu można obejrzeć wiele gatunków zwierząt, które w Europie żyją jedynie w ogrodach zoologicznych. Szacuje się, że w rezerwacie żyje 240 osobników na każdy kilometr kwadratowy powierzchni parku. Łącznie żyje tam aż 2,5 miliona roślinożerców. Jakie zwierzęta można zobaczyć w Masai Mara? Między innymi gazele, bawoły, słonie, żyrafy oraz impale. Wszystkich zwierząt jest dużo więcej, jednak poznasz je dopiero podczas wycieczki do rezerwatu!