Przejdź do treści
masai mara

Masai Mara – najwspanialszy park narodowy w Afryce?

Rezerwat Masai Mara to miejsce, w którym można zobaczyć wszystko, czym charakteryzuje się Afryka. Od unikatowych gatunków roślin i zwierząt, przez malownicze krajobrazy, aż po lokalną ludność. Dlaczego warto odwiedzić Park Narodowy Masai Mara? Jakie zwierzęta można zobaczyć podczas safari w Kenii? Sprawdź!

Masai Mara – nazwa

Park Narodowy Masai Mara jest jednym z najbardziej znanych rezerwatów na świecie. To właśnie tutaj organizowane są jedne z najpopularniejszych safari. Obszar Rezerwatu Masai Mara zajmuje 1 510 km2 – jest on częścią znacznie większego, rozciągającego się na terenie Tanzanii, Parku Narodowego Serengeti. Nazwa Masai Mara związana jest z zamieszkującym te tereny lokalnym plemieniem Masajów, oraz przepływającą w tym obszarze rzeką Mara.

Gdzie znajduje się rezerwat Masai Mara?

Rezerwat Masai Mara położony jest w południowo-wschodniej Kenii, na średniej wysokości 1500 m n.p.m., w najwyższych miejscach dochodząc nawet do 2000 m n.p.m. Wschodnie obrzeża parku znajdują się w odległości ok. 225 km od stolicy – Nairobi. To właśnie ta, najbliższa miastu, cześć Masai Mara jest najczęściej odwiedzana przez turystów. Z myślą o odwiedzających na terenie parku znajdują się miejsca noclegowe oraz kampingi. W okolicy rezerwatu oddano do użytku trzy lotniska: Musiara Airport, Mara Serena Airport i Keekorok Airport. Znajdujący się na terenie Prowincji Wielkiego Rowu, Masai Mara jest przedłużeniem znacznie większego tanzańskiego Parku Narodowego Serengeti. Oba rezerwaty tworzą wspólny ekosystem Mara-Serengeti. To naturalne środowisko wielu gatunków dzikich zwierząt obecnie stanowi jedną z głównych atrakcji Afryki.

masai mara safari

Jakie zwierzęta można zobaczyć podczas safari w Masai Mara?

Park Narodowy Masai Mara zaprasza wszystkich śmiałków na bliskie spotkanie z różnymi drapieżnikami. Tutejsze zwierzęta są prawdziwym skarbem i znakiem rozpoznawczym rezerwatu. Można tu spotkać pawiany, impale, żyrafy czy hieny. W Masai Mara istnieje ogromna szansa na wypatrzenie słynnej Wielkiej Piątki afrykańskich zwierząt – gatunki uznawane za najbardziej niebezpieczne takie jak lew, słoń, lampart, bawół czy nosorożec czarny. Organizatorzy wycieczek w głąb afrykańskiej puszczy stawiają sobie za punkt honoru, żeby uczestnicy safari mogli zobaczyć wszystkie pięć zwierząt. Kierowcy wyposażeni są zazwyczaj w CB radio, przez które komunikują się wzajemnie i wymieniają informacjami na temat miejsca aktualnego pobytu jednego z reprezentantów Wielkiej Piątki.

Na terenie Parku Narodowego występuje 2,5 miliona roślinożerców i ponad 500 gatunków ptaków, wśród nich bocian biały i zagrożone wyginięciem baletnik oraz czołoczub duży. Nad brzegami tutejszych rzek wylegują się krokodyle i hipopotamy. Rezerwat szczyci się również największą w Kenii populacją lwów. Występują tu również najszybsze zwierzęta świata – gepardy.

Atrakcje w rezerwacie narodowym Masai Mara

Przypadające na lipiec i sierpień niesamowite widowisko jakim jest Wielka Migracja ściąga do parku najwięcej odwiedzających. Z Narodowego Parku Serengeti wielkie stada zwierząt przemierzają sawannę w poszukiwaniu pożywienia i wody migrując do Masai Mara. Podczas tej wędrówki ogromne grupy roślinożerców i drapieżników pokonują co roku ok. 800 kilometrów. Szacuje się, że około 1,3 mln antylop i 200 tysięcy zebr wyrusza w kierunku Rezerwatu Masai Mara. W trakcie podróży na zwierzęta czyhają liczne niebezpieczeństwa w postaci wygłodniałych drapieżników i rwącej rzeki Mara, w której dodatkowo czają się krokodyle. Powodem śmierci wielu zwierząt bywa również niedostatek pożywienia. Podczas wędrówki na świat przychodzi jednak wiele innych zwierząt jak np. małe antylopy, które są gotowe do drogi w kilka godzin po narodzinach. W południowe rejony Parku Narodowego Serengeti, zwierzęta wracają na początku listopada wraz z nadejściem pierwszych deszczy.

Bez względu na sezon największą atrakcją Afryki są safari organizowane na jej terenie. Wycieczki odbywają się z wykorzystaniem różnych środków transportu. Najpopularniejsze jest samochodowe safari, podczas którego podróżuje się z kierowcą, pełniącym funkcję przewodnika. Możliwe są wycieczki o różnych porach dnia. Safari rano pozwala na obserwowanie budzącej się do życia przyrody. Popołudniowe przejażdżki są najrzadziej wybierane, ze względu na wysoką temperaturę panującą w tych terenach o tej porze dnia. Ciekawe mogą okazać się nocne wycieczki – to niesamowita okazja do obserwowania dzikich zwierząt śledzących swoją zdobycz.

Organizowane są również piesze safari, które oferują uczestnikom możliwość zobaczenia wielu ptaków, dzikiej przyrody i sawanny z bliska. Nie należy jednak na własną rękę zapuszczać się w tereny rezerwatu. Chodzić można tylko w wyznaczonych przez przewodnika miejscach.

Ciekawym rozwiązaniem jest również safari konne. Uczestnicy zwiedzają wytyczone obszary parku na koniach w towarzystwie lokalnych przewodników. Zapierającą dech w piersiach atrakcją, organizowaną na terenie rezerwatu jest również lot balonem. Możliwość podziwiania rozległych równin i zwierząt z lotu ptaka to niezapomniane przeżycie – szczególnie podczas Wielkiej Migracji.

Plemię Masajów na terenie rezerwatu

Masajowie to jedna z najbardziej intrygujących grup etnicznych zamieszkująca tereny Afryki. Charakteryzują ich barwne stroje i to, że są bardzo wysocy. Co ciekawe Masajowie wyemigrowali do Kenii dopiero 200 lat temu – uważa się, że pochodzą z Sudanu. Plemię wierzy, że w pewnym momencie całe bydło na świecie należało do ich przodków. Wybierając się do Masai Mara warto udać się do jednej z masajskich wiosek. Przyzwyczaili się już do widoku turystów i chętnie goszczą ich na swoim terenie. Nieodłącznym elementem takiej wizyty jest zaprezentowanie codziennego życia plemienia, które znacząco różni się od tego, które toczy się w Europie. Po spotkaniu można również odwiedzić jeden z ich rzemieślniczych sklepów z pamiątkami. Niektórzy Masajowie pracują jako przewodnicy, opowiadają przyjezdnym o parku, jego faunie, florze oraz o życiu tutejszej ludności.

Zobacz także: Masajowie – afrykański lud wojowniczy

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.