Przejdź do treści
kenia safari

Jak zaplanować safari w Kenii? Porady i wskazówki

Safari w Keni zachwyci wszystkich miłośników mocnych wrażeń. Można tu stanąć oko w oko z lwem i innymi dzikimi zwierzętami. Zapierające dech w piersiach widoki i kenijska kultura przyciągają do Afryki coraz więcej turystów. Ile kosztuje wycieczka na safari i czemu tak dużo? Dowiedz się dlaczego warto zaplanować podróż do Kenii!

Safari w Kenii – dlaczego warto?

Ze wszystkich krajów afrykańskich Kenia jest prawdopodobnie najlepszą destynacją do odwiedzenia safari. Jest ona domem dla Masai Mara, czyli Parku Narodowego o największej koncentracji ssaków na świecie. W kraju znajdują się jedne z najlepszych schronisk w Afryce, niesamowita różnorodność dzikich zwierząt, ptaków i krajobrazów. Otoczona równikiem, ma najbardziej niezwykły zakres krajobrazu, od Oceanu Indyjskiego po pustynię Turkana, Wielką Dolinę Rowu Afrykańskiego, lasy Elgon i strzeliste wyżyny Mt Kenya. Kraj ten dzieli wielką migrację antylop gnu z Tanzanią, ponieważ około 2 milionów zwierząt równinnych okrąża równiny Serengeti, które docierają na północ do Kenii.

Safari w Kenii praktycznie

Tropienie i obserwowanie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku to ekscytujące przeżycie. Pełna wrażeń wyprawa przez urzekające parki i rezerwaty Keni wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Wycieczka na safari nie należy do najłatwiejszych do zaplanowania.

Kiedy lecieć?

Kenia to całoroczne miejsce na safari, oferujące wyjątkowe możliwości oglądania zwierząt, a każdy sezon ma swoje szczególne zalety. Najlepszą porą na wizytę w Kenii jest okres migracji w Masai Mara od lipca do października. Kenia leży na równiku, dlatego nie ma sezonów. Klimat jest bardzo przyjemny, a różnice w wysokości i ukształtowaniu terenu mogą tworzyć kontrasty. Generalnie w regionie Highlands klimat jest chłodny, gdzie indziej temperatury mogą osiągnąć w ciągu dnia około 35 ° C. Główna pora deszczowa, określana jako długie deszcze, występuje od końca marca do maja, a krótkie deszcze trwają od listopada do grudnia. Opady deszczu zwykle występują w postaci popołudniowych burzowych ulew.

safari kenia
Safari jest największą atrakcją turystyczną Kenii

Czy safari jest bezpieczne?

Każde safari jest trochę niebezpieczne – to właśnie czyni je ekscytującym. Niektóre z napotkanych zwierząt takie jak słonie, lwy, bawoły, hipopotamy czy krokodyle są szczególnie niebezpieczne. Przewodnicy po rezerwacie obowiązkowo podkreślają na co zwracać szczególną uwagę i jakie podstawowe środki ostrożności należy zachować. Obowiązują pewne zasady, których wybierając się na safari należy przestrzegać. Podróżując pojazdem po safari należy w nim bezwzględnie pozostać, a wychodzić można tylko w wyznaczonych miejscach. Całkowicie zabronione jest wysiadanie w celu bliższego sfotografowania dzikiego zwierzęcia, ponieważ kilku turystów poniosło już śmierć w wyniku takiego zachowania. Należy unikać również pływania w rzekach lub jeziorach, ponieważ można napotkać hipopotamy lub krokodyle. Podróżując po Kenii zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność.

Co zabrać na safari?

Organizatorzy wycieczek na safari informują uczestników o niezbędnych sprzętach i rzeczach, które należy ze sobą zabrać. Waga bagażu jest ograniczona i najlepiej jest spakować się w miękką torbę lub plecak turystyczny. W bagażu podręcznym należy schować niezbędne lekarstwa i przedmioty, na wypadek zgubienia lub opóźnienia w dotarciu bagażu rejestrowanego. Jeśli chodzi o ubrania, to powinny one być minimalistyczne, wygodne i najlepiej w kolorach ziemi. Jaskrawe kolory sprawiają, że zwierzęta się boją, a pasiaste wzory mogą przyciągać owady gryzące. Na nocne przejażdżki warto zabrać wiatrówkę lub polar, ponieważ może być chłodno. Warto zaopatrzyć się również w wodoodporne obuwie, czapkę i rękawice ogrodowe (aby uniknąć pokłucia pokrzyw). Oprócz niezbędnej elektroniki, warto spakować również listwę zasilającą, która umożliwi naładowanie wielu sprzętów w jednym czasie – w obozach zazwyczaj jest mało gniazdek.

Jak wygląda wycieczka na safari?

Co się dzieje na safari w Afryce? Wycieczka na safari to niesamowita przygoda, której towarzyszą charyzmatyczne zwierzęta wędrujące w swoim naturalnym środowisku. Najlepszy czas na oglądanie zwierząt to chłodne godziny wczesnego ranka i późnego popołudnia. Zwykła rutyna safari w Kenii polega na wstaniu wcześnie na filiżankę herbaty lub kawy przed opuszczeniem obozu. Obserwuje się wtedy budzącą się naturę. Następnie albo wraca się na śniadanie, albo je się je w trasie. Przed południem wraca się do obozu na obiad, po którym następuje sjesta i popołudniowy relaks. Przewodnicy często urozmaicają wolny czas swoim gościom opowiadając o historii Kenii, tradycjach czy regionie, w którym się znajdują. Popołudniu można wybrać się na kolejną przejażdżkę lub skorzystać z aktywności, takich jak spływy kajakowe, obserwacja ptaków lub rafting. Wieczorem jest kolacja, która jest idealną okazją do relaksu i rozmów z innymi towarzyszami podróży przy zachodzie słońca.

Jak zorganizować safari w Kenii?

Safari w języku suahili oznacza „podróż”, różni się ona jednak od podróży w typowe turystyczne destynacje. Wycieczka safari jest często stresująca i zdecydowanie nie jest dla każdego. Z drugiej strony widoki dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku to niezapomniane doświadczenie i ogrom emocji temu towarzyszący.

Pierwszym punktem podczas organizacji podróży jest ustalenie, w którym Parku Narodowym ma się odbyć safari. Warto więc przejrzeć ich oferty i wybrać najlepszą dla siebie opcję. Jeśli safari ma być dodatkową atrakcją podczas pobytu w Kenii, dobrym pomysłem jest wybranie tego, który znajduje się najbliżej hotelu, aby nie tracić cennego czasu na dojazdy.

kenia parki narodowe
Aby afrykańskie safari uznać za w pełni udane, powinno się zobaczyć tzw. Wielką Piątkę

W umówione miejsce przyjeżdża samochód (najczęściej jeep lub bus z panoramicznym dachem), który umożliwia swobodne oglądanie zwierząt podczas wycieczki. Podróż w zależności od wykupionego pakietu trwa nawet parę godzin – warto zabrać wodę i coś do jedzenia. Safari rozpoczyna się w momencie przekroczenia progu Parku Narodowego, od tej chwili należy zachować ostrożność, nie krzyczeć ani nie wyrzucać jedzenia za szybę. Trzeba mieć trochę szczęścia, żeby zobaczyć lamparta lub lwa, można podziwiać słonie, zebry, żyrafy, hieny, małpy, gazele i wiele innych dzikich zwierząt. Jedną z najciekawszych atrakcji safari jest nocleg na sawannie. Kiedy wszystkie zwierzęta udają się na spoczynek lub przygotowują się do nocnych łowów można udać się do bezpiecznego hotelu i nasłuchiwać odgłosów otaczającej natury. Afryka budząca się do życia, to widok, którego nie da się zapomnieć.

Parki narodowe w Kenii

Kenia swoim bogactwem przyrodniczym i różnorodnością zaskakuje na każdym kroku i oferuje wiele Parków Narodowych, w których można wybrać się na safari. Żyje tam wiele gatunków dzikich zwierząt, które przeciętny Europejczyk może jedynie zobaczyć w licznych dokumentach National Geographic lub ZOO. Jakie Parki Narodowe w Kenii warto zobaczyć?

  • Tsavo East i West to najstarszy Park Narodowy w Kenii. Został podzielony na dwie części. Jest największym Parkiem w kraju i jednym z największych na świecie. Słynie z „czerwonych słoni” i lwów.
  • Narodowy Rezerwat Masai Mara jest położony niedaleko Nairobi. Jest on częścią Parku Narodowego Serengeti, który rozciąga się na terenie Tanzanii. Dlatego też, najlepiej wybrać się tam w lipcu lub sierpniu podczas tzw. Wielkiej Migracji.
  • Park Narodowy Amboseli leży na południu Kenii tuż przy granicy z Tanzanią. Swoją powierzchnią obejmuje stoki Kilimandżaro (góra w Tanzanii). Na jego terenie spotkać można plemię Masajów i ich wioskę.
  • Park Narodowy Jeziora Nakuru jest jednym z najmniejszych kenijskich Parków Narodowych. Jest to raj dla miłośników ptaków – żyje tu ok. 450 gatunków, z których największą sławą cieszą się flamingi.
  • Park Narodowy Samburu położony jest na brzegach rzeki Ewaso Nyiro i zajmuje powierzchnię 165 km2. Zamieszkiwany jest przez lamparty, gepardy, lwy, słonie, strusie, hipopotamy i wiele innych.

Czym kierować się przy wyborze operatora wycieczki?

Nairobi od lat pozostaje centrum organizacyjnym wypraw na kenijskie safari. Turyści chętni na wielodniową przygodę przybywają do miasta, które jest siedzibą wielu dużych firm i małych operatorów wycieczek. Większe zaufanie wzbudzają duże firmy, które oferują usługi na wysokim poziomie, niestety są też znacząco droższe. W przypadku korzystania z małych lokalnych firm, przed wyprawą najlepiej ustalić wszystkie szczegóły i to, co mieści się w ramach kosztów. Dużo firm, ma oddziały także w Mombasie i stamtąd również organizuje safari we wszystkich rejonach Kenii. Nawet wylegując się na plaży można spotkać mężczyzn, którzy chętnie oferują turystom wyprawy w niższych cenach niż operatorzy wycieczek czy biura podróży. Od indywidualnych preferencji zależy na którą z możliwości najlepiej się zdecydować.

Gdzie spać?

Nocleg wśród dziewiczej przyrody, niemalże nieskalanej ludzką ręką dopełnia ekscytujące przeżycia. Dostępne są różne formy noclegowe. Wraz z podniesieniem standardu noclegu cena gwałtownie rośnie. Najtańsze jest spanie w zwykłych namiotach polowych. Do dyspozycji są również luksusowe lodge. Na terenie Parków Narodowych znajdują się także luksusowe hotele oferujące wysoki standard. Jednym z kultowych miejsc noclegowych jest pięknie odrestaurowany hotel Giraffe Manor. W dobrze wyposażonych pokojach hotelowych, na stolikach przygotowane są smakołyki dla żyraf, które chętnie zaglądają do gości przez uchylone okna.

safari w kenii
Niezwykły hotel Giraffe Manor

Jaki jest typowy koszt safari w Kenii? Przykładowe ceny

Generalnie nie ma czegoś takiego jak „typowy koszt” safari w Keni. To trochę jak z zakupem samochodu – ile kosztuje samochód? Ostateczna cena zależy od wielu czynników, tak też jest z safari.

Głównymi czynnikami wpływającymi na koszt safari w Kenii to m.in. czas w roku, sposób poruszania się po safari, wybór obozu, ilość dni spędzonych w danym miejscu itd. Szczytowym czasem i najdroższą porą roku jest pora migracji zwierząt z Tanzanii do Masai Mara. Jeśli budżet jest ograniczony, warto wziąć pod uwagę okresy sezonowe.

Najdroższe są safari w locie, podczas których leci się z jednego regionu do drugiego. Drogie jest również łączenie prywatnych wycieczek safari samochodem z lotami. Jeździ się wtedy między bliżej położonymi obozami, a miejscami docelowymi. Z lotów korzysta się aby dotrzeć do bardziej oddalonych obszarów takich jak np. Rezerwat Samburu. Wciąż kosztowną, ale najtańszą z wymienionych opcji jest podróżowanie samochodem.

Cena pobytu od stycznia do marca lub od listopada do czerwca za 10 nocy w najlepszych obozach na prywatnym safari może wynieść od 5500 USD (ponad 20 tysięcy zł) do nawet 9900 USD (ok. 37 tysięcy zł) za jedną osobę. Oczywiście kwoty wynikają z wielu czynników, które na to wpływają. Możliwe jest zorganizowanie bardziej budżetowego wyjazdu i ograniczeniu się do odwiedzenia mniejszej ilości parków oraz krótszego czasu spędzonego na zwiedzaniu świata dzikich zwierząt. Pakiet 4 dni w trzech Parkach Narodowych z noclegiem w namiotach polowych i przemieszczaniem się samochodem z innymi turystami może kosztować ok. 650 USD (ok. 2,5 tysiąca zł) na osobę. Wycieczka safari nie ma więc jednej kwoty którą należy za nią zapłacić. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.