Search The Query
Search

Jeziorka Duszatyńskie – uroczy zakątek Bieszczad

Jeziorka Duszatyńskie

Jeziorka Duszatyńskie to dwa, a kiedyś trzy jeziorka osuwiskowe i jednocześnie jedna z najciekawszych atrakcji Bieszczad. Niewielkie jeziorka schowane w lesie to magiczne miejsce, które warto uwzględnić planując wyjazd w te najdziksze z polskich gór. To miejsce wciąż mało oblegane, dlatego właśnie tam można odpocząć od turystów, nieco zbaczając z głównego szlaku.

Jak powstały Jeziorka Duszatyńskie?

Z powstaniem tego miejsca wiąże się ciekawa legenda. 13 kwietnia 1907 roku, w przeddzień Wielkanocy, okolicami Duszatyna wstrząsnął wielki łomot i huk. Miejscowi byli przekonani, że to trzęsienie ziemi. Silne wstrząsy wystraszyły mieszkańców Duszatyna na tyle, że zaczęto doszukiwać się w tym wydarzeniu zapowiedzi końca świata albo chociaż ręki nieczystych sił.

W rzeczywistości przyczyna była znacznie bardziej prozaiczna – to rekordowe tamtej zimy opady spowodowały znaczne osuwiska na zboczach góry Chryszczata. Powstałe wgłębienia zapełniły się z czasem bogatą fauną i florą, w związku z czym postanowiono objąć to miejsce ochroną. W konsekwencji powstał rezerwat przyrody Osuwisko Zwezło.

Jeziorka Duszatyńskie – podstawowe informacje

Jeziora, przez mieszkańców nazywane stawami, są przez turystów uznawane za miejsce magiczne i urokliwe. Można odnieść tam wrażenie lasu zatopionego w toni wodnej. Kolor wody, dzięki odbijającym się w niej drzewom również jest niezwykły – w zależności od pory roku przybiera różne odcienie zieleni.

Zobacz także: Bieszczadzka Kolejka Leśna – malownicza kolejka wąskotorowa

Jeziorko górne

Jeziorko to położone jest na wysokości 701 metrów n.p.m., a jego średnia głębokość wynosi 2 metry (w najgłębszym miejscu ma 5,8 m). Górne jeziorko niestety coraz bardziej porasta trzcinami, skrzypami i wierzbami.

Jak powstały Jeziorka Duszatyńskie

Jeziorko dolne

Dolne jeziorko położone jest na wysokości 687 metrów n.p.m. i jest znacznie mniejsze od jeziorka górnego. Średnia głębokość dolnego wynosi 2,4 metra, a największa głębia to ponad 6 metrów.

Co się stało z trzecim jeziorkiem?

Z powstałych pierwotnie trzech dużych jeziorek obecnie można podziwiać tylko dwa. W okresie międzywojennym z najniższego spuszczono wodę w celu wyłowienia z nich pstrągów, w rezultacie czego trzecie jeziorko po prostu wyschło. Jedna z wersji mówi, że zrobili to kłusownicy, inna, że zlecił to ówczesny właściciel terenu Hrabia Potocki. W 1957 roku utworzono tu rezerwat ścisły, aby zapobiec tego typu działaniom w przyszłości i ochronić ten cenny i ciekawy obszar.

Sprawdź ranking: Najlepsze kijki trekkingowe

Jak dojechać do Jeziorek Duszatyńskich?

Aby dotrzeć nad Jeziorka Duszatyńskie samochodem, należy dojechać do Cisnej, a stamtąd udać się w kierunku Komańczy. Jadąc za Cisną drogą nr 897 przez Majdan, Żubracze i Wolę Michową dotrze się do wsi Smolnik nad Osławą, miejsca stacji i rozgałęzienia nieczynnej kolejki wąskotorowej.

Wyjeżdżając ze Smolnika, jadąc wzdłuż Osławy po kilku kilometrach dojedzie się do osady Mików. Tam należy zostawić samochód i ruszyć dalej pieszo w kierunku osady Duszatyn, leżącej u podnóża szczytu Chryszczatej. Przez Duszatyn przebiega czerwony szlak z Komańczy przez Chryszczatą do Cisnej, a trasa wiedzie przez masyw Wysoki Dział aż do Chryszczatej.

Należy zwracać uwagę na oznaczenia na słupach, ponieważ kierując się w stronę jeziorek należy wejść na czerwony szlak. Przemierzając szlak, przekracza się potok Olchowaty i zaczyna wspinaczkę po stromej, ale przyjemnej drodze prowadzącej przez las. Po około 1,5 h drogi pojawia się pierwsze jeziorko!

Wrócić można tą samą drogą albo rozszerzyć trasę i wejść na szczyt Chryszczatej.Choć będąc w Bieszczadach w pierwszej kolejności planuje się wędrówki po połoninach czy wejście na Tarnicę, warto przy dłuższym pobycie przeznaczyć pół dnia i zahaczyć o Rezerwat Zwiezło i odpocząć przy jeziorkach.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds