bornholm rowerem

Bornholm rowerem – duńska wyspa na Bałtyku, którą można objechać w jeden dzień

Duński Bornholm jest małą wyspą leżącą na Bałtyku. Wybierając ten kierunek podróży, musicie liczyć się z przepięknymi widokami, ogólnie panującą ciszą i malowniczo położonymi trasami rowerowymi. Zwiedzanie wyspy Bornholm na rowerze jest coraz bardziej atrakcyjną formą eksplorowania wyspy. Niesamowita wysepka jest położona zaledwie 100 kilometrów od Polski i jest świetnym zagranicznym kierunkiem na wypad rowerem.

Bornholm – charakterystyka tras rowerowych

Wyspa ma do zaoferowania wiele tras rowerowych, to pewnego rodzaju siatka łącząca w sobie asfaltowe drogi oraz szutrowe ścieżki rowerowe. To aż 230 kilometrów tras rowerowych. Łączących w sobie ścieżki rowerowe i jezdnie. Szlaki rowerowe są doskonale oznaczone zielonymi tabliczkami, które pokazują odległości i numery tras. Zabłądzenie na rajskiej wyspie raczej Wam nie grozi!

Duńską wyspę można pokonać w ciągu jednego dnia, jej obwód wynosi około 105 kilometrów i biegnie po nim szlak rowerowy nr 10. Choć istnieje taka możliwość, nie jest do końca praktykowana przez turystów. Dlaczego? Powód jest prosty. Wyspa za bardzo kusi pięknymi widokami i idealnymi miejscówkami na przerwę, czy spacer po plaży, by móc ją objechać w jeden dzień! Najlepszym rozwiązaniem jest parodniowy wyjazd i podzielenie trasy na kilka etapów. Ścieżki rowerowe prowadzą przez lasy, malutkie miasteczka, czy wzdłuż Bałtyku. Podróżując w ten sposób, doświadczycie zupełnie innego rodzaju odpoczynku. Tu odpoczywa nie tylko głowa, ale i (wbrew pozorom!) ciało.

Wyspa Bornholm nie jest zupełnie płaska, jakby mogło się wydawać. Zdarzają się strome, choć krótkie podjazdy. Nie są one na tyle częste, by stały się nie do pokonania. Jeżeli chcecie sprawdzić się na przewyższeniach, to polecamy udać się na Rytterknægten o wysokości 165 m n.p.m. To najwyższe wzniesienie na wyspie i jest zlokalizowane w jej centrum. Natomiast jeśli macie w planach pokonywanie tras płaskich, zdecydowanie polecamy korzystanie z tras południowych, znajdujących się bliżej morza.

Przejażdżka rowerem po Bornholmie to czysta przyjemność. Trasy są utrzymane w doskonałych warunkach, a kultura kierowców sprawia, że nie ma mowy o strachu podczas pokonywania kilometrów na drogach uczęszczanych także przez samochody. Często zbliżające się pojazdy, znacznie zwalniają lub zupełnie się zatrzymują, by rowerzyści mogli bezpiecznie przejechać. Duńczycy się nie spieszą, a i rowerów jest tu więcej niż samochodów.

Aspektem, o którym warto pamiętać, to oczywiście pogoda. Każda z wysp jest szczególnie narażona na mocne powiewy wiatru, często są dużym utrudnieniem na trasach. Wiatry potrafią być dość uciążliwe, warto się przygotować na takie warunki atmosferyczne, a na wyjazd zabrać odpowiedni sprzęt. Pogoda często się zmienia, ale niekiedy bywa nieprzewidywalna!

Bornholm trasy rowerowe

Przemieszczanie się rowerem po Bornholmie jest zdecydowanie najlepszą z możliwości zwiedzania wyspy. Nawet jeżeli nie jesteście zagorzałymi fanami tych pojazdów, naprawdę warto się przekonać i wybrać lekką trasę, bez przewyższeń. Takie trasy znajdują się w szczególności na południu wyspy, to właśnie tam znajdziecie piaszczyste plaże i roztaczające się wokół wydmy.

Kierując się na północ wyspy, oczekujcie skalnych klifów pokrytych głęboką zielenią. Tu trasy będą zdecydowanie bardziej wymagające, ale otaczające widoki są doskonałą nagrodą za Wasze trudy. Podczas wymagających tras ważne jest, by słuchać własnego ciała. Czasem warto wybrać te mniej wymagające niżeli Wasza wycieczka ma rozpocząć, a jednocześnie zakończyć, kontuzją.

bornholm na rowerze
Po Bornholmie poprowadzono ponad 230 kilometrów dróg rowerowych

Poniżej przykłady atrakcyjnych tras rowerowych na wyspie Bornholm.

Z Rønne do Allinge – długość trasy 24,8 km

Rønne – Hasle – Helligpeder – Teglkås – Jons Kapel – Vang – Hammershus – Allinge

Trasa rozpoczyna się w stolicy wyspy, Rønne. Jeżeli macie ochotę zacząć swą podróż od zwiedzenia stolicy, to zdecydowanie warto udać się do Starej Kuźni Portowej, która znajduje się tuż przy porcie. Swoją historią sięga do XVIII wieku, został zbudowany, by pełnić funkcję magazynu na amunicję. Obecnie na potrzeby turystyczne, kuźnia jest uruchamiana i prowadzone są w niej pokazy.

Kierując się na północ, trasa prowadzi przez Hasle, to piękne położone geograficzne miasteczko urzeknie Was portem otoczonym przez miejscowe wędzarnie – to znakomite miejsce na krótki przystanek i posilenie się lokalnymi wyrobami.

Dalej trasa prowadzi w kierunki Vang, zanim jednak tam dotrzecie polecamy Wam przystanek przy Kaplicy Jana. To pewnego rodzaju zespół jaskiń znajdujący się na klifie o wysokości 22 metrów. Dziś można dotrzeć do niego 171 schodami, które prowadzą do kazalnicy, z której kaznodzieja wygłaszał kazania poganom. Ruszając dalej znajdziecie się na obszarach rezerwatu przyrody, którego tereny pokrywają wrzosowiska. To niesamowite, jak zmienia się krajobraz na tak małej wyspie!

Wasz wysiłek zostanie nagrodzony na sam koniec trasy. Zmierzając już ku końcowi trasy, warto zdecydować się na zwiedzenie ruin zamku Hammershus. To jedno z najciekawszych historycznych miejsc na wyspie. Zakończenie trasy znajduje się w Allinge-Sandvig, małych rybackich wioskach, które dziś tworzą centrum turystyki wyspy.

Trasę Rønne – Allinge pokonacie w nieco ponad 2 godziny… oczywiście bez wyżej wymienionych przystanków! Zdecydowanie warto jest poświęcić tej trasie cały dzień, tak by móc nacieszyć się walorami wyspy.

Z Svaneke do Rønne – długość trasy 49,8 km

Svaneke – Årsdale – Nexø – Snogebæk – Dueodde – Arnager – Rønne

To dość długa trasa, ale bardzo urozmaicona. Jej początkiem jest malutkie miasteczko, które zostało uhonorowane Europejskim Złotym Medalem za zachowanie charakteru 200-letnich domków, które do dziś zachwycają przyjezdnych. Kierując się na południe Waszym oczom ukażą się skrzydła jedynego działającego młyna na wyspie. Jeżeli będziecie mieli ochotę lekko zboczyć z trasy i zwiedzić okolicę w środku wiatraka znajduje się muzeum, a nieopodal mały sklepik z pamiątkami.

Koło 6 kilometrów dalej znajduje się miasteczko Nexø, które oferuje przyjezdnym jedyną taką atrakcję na wyspie – Park Motyli. To niesamowite miejsce, którego tropikalny charakter pozwala nieco ponad tysiącu motyli czuć się jak w iście naturalnym środowisku.

Wracając na trasę, krajobraz powoli przeobraża się w ten południowy. Szerokie, piaszczyste plaże są gwarancją przepięknych wspomnień. Poprowadzona trasa przecina nadmorskie miasteczka, warto zatrzymać się na krótki odpoczynek, by zwiedzić jedną z popularnych na wyspie, latarni morskich. Wstęp na latarnię Dueodde Fyr jest płatny, a widok z jej szczytu należy do tych zapierających dech w piersiach.

Kolejnym przystankiem na mapie jest miasteczko Arnager, w którym znajduje się lotnisko. To urokliwe miejsce, niemniej warto kierować się ku ostatniemu punktowi na wyznaczonej trasie, stolicy Rønne, która ma zdecydowanie więcej atrakcji do zaoferowania. Bez wyżej wymienionych przystanków, tę trasę możecie pokonać w około 3 godziny.

Z Rønne do Helligdommen – długość trasy 18,8 km

Trasa ta również swój początek ma w stolicy wyspy. Natomiast w porównaniu do poprzednich prowadzi przez jej centralną część. Jeśli nie macie ochoty na długie i trudne trasy, ta będzie odpowiednia. Zatrzymując się w Nyker zwiedzicie najbardziej urokliwą z czterech rotund na wyspie oraz natraficie na największy wodospad w Danii, Døndalefaldet. Pokonanie całej trasy, wraz z przystankami nie powinno Wam zająć dłużej niż 3 godziny.

rejsy na bornholm
cały Bornholm można okrążyć trasą o długości zaledwie 103 kilometrów

Bornholm – wynajem rowerów

Jeśli zdecydowaliście się na przyjazd na wyspę bez własnego sprzętu, to nic straconego! Duńczycy są całkowicie świadomi potencjału swej chlubnej wyspy, dlatego na miejscu jest wiele wypożyczalni rowerowych. Znajdziecie w nich wszystko, co potrzebne.

Wyspa nie należy do całkowicie płaskich, więc miejscami ukształtowanie terenu wymaga odpowiedniego sprzętu. Jeśli zdecydujecie się na pokonanie tych bardziej wymagających tras warto wypożyczyć rower górski. Ceny wynajmu za dzień są we wszystkich wypożyczalniach zbliżone do siebie, trzeba liczyć około 85 DKK, czyli po przeliczeniu około 50 zł.

Jeżeli macie ochotę na lżejszą trasę, polecamy wynajem rowerów miejskich. Koszt wynajmu takiego roweru jest nieznacznie mniejszy, bo wynosi 80 DKK.

Bornholm – camping

Opcji noclegowych jest kilka, natomiast my zdecydowanie polecamy formę kempingu. Bornholm ma do zaoferowania aż 17 miejsc kempingowych, co jest dość imponującą liczbą, biorąc pod uwagę rozmiar wyspy. Na takich polach namiotowych do dyspozycji turystów (poza podstawowym wyposażeniem) są sauny, baseny, czy place zabaw dla dzieci. Niektóre z kempingów na wyspie posiadają własne wypożyczalnie, co pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu na rzecz pokonywania kolejnych kilometrów rowerem i odkrywania uroków wyspy.

Bornholm Family Camping – Dueodde

To jeden z najpiękniej położonych kempingów na terenie całej wyspy. Mieści się tuż przy plaży i posiada bezpośredni dostęp do morza. Na obszarze kempingu jest wydzielona tzw. „Strefa wolna od samochodów”, skąd turyści mają niesamowity widok na wydmy, plażę i morze. Po całym dniu zwiedzania wyspy możecie się tutaj zrelaksować grając w minigolfa, odpoczywając w saunie czy po prostu zatracając się w szumie fal. Koszt noclegu dla osoby dorosłej to 77 DKK, w przeliczeniu – około 45 zł.

bornholm camping

Aakirkeby Camping

To mały i urokliwie położony kemping w granicach miasteczka Aakirkeby. Otaczające to miejsce drzewa tworzą doskonałą ochronę przed wiatrem. W okolicach kempingu znajdziecie farmy, a przy ich płotach znajdziecie owce, krowy czy bażanty. To doskonałe miejsce, by odpocząć po dniu pełnym wrażeń. Nie jest to jednak miejsce, w którym znajdziecie saunę, czy basem. Ideą tego 3-gwiazdkowego kempingu, jest stworzenie domowej atmosfery.

Sannes Familiecamping

To położony w samym centrum wyspy kemping, stworzony z myślą o rodzinach z dziećmi. Idealne miejsce na wycieczki po całym Bornholmie. Jeżeli chcecie spędzić swój urlop nocując na jednym kempingu – lepszego nie znajdziecie. Tutaj niektóre z miejsc namiotowych znajdują się tuż nad wodą, a dla miłośników lasów znajdą się i takie w cieniu drzew. Na terenie kempingu znajdziecie takie udogodnienia jak sauna, basen, czy wypożyczalnia rowerów. Można tu zarówno rozbić się z własnym namiotem, jak i wypożyczyć przyczepę kempingową.

Rejsy na Bornholm

Na duńską wyspę Bornholm dopłyniecie z dwóch polskich miast. W sezonie (lipiec-sierpień) niewielki katamaran kursuje codziennie z Kołobrzegu do Nexø. Podróż trwa około 4,5 godziny, a cena biletu w jedną stronę za osobę dorosłą wynosi 160 zł, za rower zapłacicie 25 zł. Jest jednak kilka minusów tego przewoźnika, a mianowicie – nie kursuje podczas dużego zafalowania morza oraz nie zabiera na swój pokład samochodów.

Ze Świnoujścia kursuje prom, zatrzymujący się w szwedzkim Ystad, a finalnie cumujący w Ronne. To bardzo popularna trasa, dlatego polecamy kupić bilety ze sporym wyprzedzeniem. To dość spory prom, który bez problemu pomieści zarówno dużą ilość pasażerów, jak i aut, czy rowerów. Ceny biletów są elastyczne. Oznacza to, że im wcześniej kupicie bilet, tym jego cena będzie korzystniejsza.