Search The Query
Search

Raj dla rowerzystów na środku Bałtyku. Odkryj z nami Bornholm

bornholm

Bornholm – słoneczna, bałtycka wyspa. Oferuje turystom przepiękną pogodę niemalże przez cały rok. Pozwala zapoznać się ze skandynawską architekturą, wyjątkowymi krajobrazami i przeróżnymi plażami. Zamieszkujący wyspę Duńczycy to mili i spokojni ludzie. A to tylko część powodów, dla których warto wybrać się na Bornholm. Dowiedz się nieco więcej o duńskiej wyspie oraz poznaj ciekawe atrakcje, które oferuje turystom.

Co warto wiedzieć na temat duńskiej wyspy Bornholm?

Bornholm jest duńską wyspą położoną w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, oddaloną od polskiego wybrzeża o niecałe 100 km. Jej powierzchnia wynosi zaledwie 588,36 km². Klimat na wyspie jest wyjątkowo łagodny, o największej w Danii ilości godzin nasłonecznienia. Mimo iż wyspa jest niewielka, występują na niej spore różnice temperatury i ilości opadów. W lesie Almindingen, który jest położony w centrum wyspy, temperatura przez cały rok jest niższa o kilka stopni niż na wybrzeżach wyspy. Latem osiąga ona ponad 30 st. Celsjusza.

Wschodnie, zachodnie i północne wybrzeża duńskiej wyspy są skaliste, o charakterze klifów. Południowe wybrzeża z kolei ukształtowane są w postaci rozległych, piaszczystych plaż. Przez wyspę płynie kilkanaście wyjątkowych rzek, znajdziemy na niej również jeziora i wiele malowniczych miejsc.

Jak dostać się na Bornholm?

Planując podróż na duńską wyspę, mamy do wyboru kilka możliwych środków transportu. Czym się różnią i który z nich powinniśmy wybrać? Czy możliwe jest przetransportowanie samochodu na wyspę?

Bornholm prom

Pierwsza możliwa opcja, jaką oferuje nam duńska wyspa na morzu Bałtyckim, jest rejs promem. Na wyspę możemy dopłynąć z Kołobrzegu i Świnoujścia. Latem statki kursują niemalże codziennie, więc jest to niezwykle wygodna opcja. Nie wszystkie rejsy kursują jednak bezpośrednio na wyspę, w niektórych przypadkach może być konieczna przesiadka.

Kołobrzeg – Bornholm

Rejsy na Bornholm kursują m.in. z Kołobrzegu do Nexo. Promy z tego miasta kursują od kwietnia do października. W lipcu i sierpniu zapewniają codzienne rejsy. Taka podróż nie trwa wcale długo, bo 4,5 godziny.

Przykładowy rejs statkiem pasażerskim „JANTAR” w 2020 roku z Kołobrzegu do Nexo rozpoczynał się o 7 godzinie, a kończył o 11:30. Z kolei powrotny z Nexo do Kołobrzegu, rozpoczynał się o 17:30, a kończył o 22:00. W przypadku wyjazdu i powrotu tego samego dnia koszt takiej wycieczki dla osoby dorosłej wynosił w 2020 r. 210 złotych. Statek ten dysponuje m.in. restaurację, kawiarnią czy dyskoteką, taka podróż jest więc czystą przyjemnością.

Świnoujście – Bornholm

Dla turystów dostępne są również wycieczki na Bornholm ze Świnoujścia. Za przykład może posłużyć rejs promem Polferries na wyspę przez Ystad. Taki rejs obejmuje jednak przesiadkę i odbywa się przy większym zafalowaniu morza.

Zobacz także: Ystad — klimatyczne miasteczko południowej Szwecji

Rejs ze Świnoujścia do Ystad trwa około 8 godzin, a z Ystad do Ronne 1 godzinę. Dostępne wycieczki na Bornholm ze Świnoujścia pozwalają zwiedzić nie tylko duńską wyspę, ale także Szwecję. Taki rejs obejmuje dwa noclegi na promie oraz nocleg w hotelu na wyspie Bornholm. Oczywiście możemy również wybrać się na wyspę, samodzielnie ją zwiedzić i zakupić osobny bilet powrotny.

wyspa bornholm
Wyspa Bornholm

Bornholm lotnisko

Na Bornholm możemy również dostać się samolotem. Międzynarodowe lotnisko na wyspie położone jest 5 km na południowy wschód od Rønne. Jest to jedyny port lotniczy na duńskiej wyspie. Posiada terminal pasażerski, sklepy, bankomat, a także dostępny dla pasażerów Internet Wi-Fi. Nie brakuje również udogodnień dla osób niepełnosprawnych czy matek z dziećmi.

Ponadto na lotnisku możliwe jest wynajęcie samochodu od kilku różnych firm, dostępne są także taksówki i autobusy. Linie lotnicze, które obsługują połączenia na Bornholm, to m.in. SAS, DAT, Finnair i LOT. Na wyspę dolecimy m.in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Pyrzowic i Rzeszowa.

Samochodem na Bornholm

Duńska wyspa na Morzu Bałtyckim nie posiada bezpośrednio połączenia lądowego z Polską. Nie ma żadnego mostu ani tunelu, który pozwalałby dotrzeć w to miejsce samochodem. Wiele promów ze Świnoujścia i Kołobrzegu zabiera m.in. motocykle, rowery, jak i właśnie samochody. Należy oczywiście liczyć się w takiej sytuacji z większą opłatą. Aby zapoznać się ze szczegółowymi warunkami takiego przewozu, warto skontaktować się konkretną firmą, która odpowiada za ten proces. Alternatywą dla tego rozwiązania może być jednak wypożyczenie samochodu w Bornholm, np. na lotnisku.

Rønne

Rønne jest największym miastem położonym na wyspie Bornholm i jednocześnie jej stolicą. Mieszka w nim około 15 tysięcy mieszkańców, zatem jest domem dla około jednej trzeciej populacji wyspy. W Rønne znajduje się największy i najważniejszy port na Bornholmie, z którego odpływają promy do Køge, a w lecie również do Sassnitz. Dodatkowo w mieście tym rozpoczyna się droga krajowa nr 38 do Nexø przez Aakirkeby.

Zobacz także: Przyjazna, ekologiczna, modna – taka właśnie jest Kopenhaga

W stolicy znajdziemy wiele ciekawych miejsc, do których śmiało możemy zaliczyć Forvarsmusem – muzeum, w którym znajdziemy eksponaty m.in. z drugiej wojny światowej. Na terenie budynku mieści się także wieża obronna zachowana z 1679 roku. Kolejnym muzeum w stolicy jest Bornholms Museum, prezentujące bogate zbiory obejmujące 10.000 lat historii tej wyspy – począwszy od epoki neolitu, a skończywszy na okresie zimnej wojny. Do pozostałych ciekawych miejsc mieszczących się w Rønne możemy zaliczyć starą kuźnię portową, latarnię morską, Sct. Nicolaus Kirke, Mały domek, Perronen czy Hjorts Stentøj.

ronne
Rønne – największe miasto na wyspie Bornholm

Do ciekawostek możemy zaliczyć fakt, iż w Rønne znajduje się duński teatr, który został założony w roku 1823 i jest najstarszym działającym w tym kraju teatrem. Ponadto w mieście tym działa wiele amatorskich zespołów muzycznych i teatralnych, które odnoszą przeróżne sukcesy na organizowanych konkursach amatorskich.

Nexo

Nexo jest drugim pod względem wielkości miastem na duńskiej wyspie. Mieszka w nim około 4000 osób. Rozwija się w niemałej mierze dzięki turystyce – latem niemalże codzienne w mieszczącym się w Nexo porcie cumują turystyczne statkami m.in. z polskimi turystami. Początkowo Nexo było wioską rybacką. Od początku gospodarka tego miasta opierała się na rybołówstwie i poniekąd tak też jest do dziś. Jest ono największym portem rybackim na Bornholm. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy w Nexo innych ciekawych miejsc.

Jedną z atrakcji tego miasta jest Park Motyli (Bornholms Sommerfuglepark & Tropelan) – cieplarnia, pozwalają zobaczyć wiele przepięknych ptaków, motyli, a także ryb. W miejscu tym bez względu na panującą pogodę temperatura wynosi około 27 stopni. Jeziorka i tropikalne rośliny pozwalają się turystom wyciszyć i doznać wyjątkowego kontaktu z naturą.

Będąc w Nexo warto również zahaczyć o Bornholmer Akvavit, czyli wytwórnię bornholmskiej wódki, a także DBJ – muzeum kolei bornholmskiej. Znajdziemy w tym miejscu przeróżne eksponaty związane z tematyką kolei, w tym drezyna, archiwalne zdjęcia czy wagony kolejowe.

Dumą wyspy Bornholm jest słynny malarz Oluf Høst, a także znany pisarz Martin Andersen, którego dom rodzinny jest udostępniony dla zwiedzających w Nexo.

Zobacz także: Helsinki – odkryj białe miasto północy

Gudhjem

Gudhjem jest miastem położonym na północno-wschodnim wybrzeżu Bornholmu. Zbudowano je na granitowej skale, dzięki której ma ono „górski charakter”. Miasto zachowało wiele budynków z XVII i XIX wieku. Możemy do nich zaliczyć m.in. Kaffeslottet, Gudhjem Museum, Gudhjem Kirke, Gudhjem Mølle czy Ouf Høst Museet.

Miasto uważa się za „ojczyznę” wędzonego śledzia. Turyści przebywający w Gudhjem powinni koniecznie więc odwiedzić wędzarnie ryb, w której skosztują m.in. właśnie śledzia pod przeróżnymi postaciami, serwowanego w formie szwedzkiego stołu. W mieście tym znajduje się także specjalne miejsce, w którym zgromadzono lokalne specjały. Można tam kupić bornholmską musztardę, wino, miody, ciastka i wiele ciekawych smakołyków. W Gudhjem mieszka wielu artystów, którzy swoje prace wystawiają w miejscowych galeriach – turyści mogą te miejsca śmiało odwiedzić!

borholm
Słońce nad Gudhjem (Sol over Gudhjem) – tradycyjna duńska kanapka wywodząca się z tego regionu

Ertholmene

Ertholmene, znany również jako Christiansø, jest niewielkim archipelagiem położonym około 18 kilometrów na północny wschód od duńskiej wyspy. Liczba osób, które zamieszkują Ertholmene wynosi 100. Większość z nich to pracownicy, którzy są potrzebni do prowadzenia działalności muzealnej wyspy. W skład tego archipelagu wchodzi wiele wysp, wysepek i skałek. Zaledwie dwie wyspy są zamieszkałe, a reszta objęta ścisłą ochroną jako rezerwaty dzikiego ptactwa.

Największym zainteresowaniem cieszą się wyspy Grasholmen, Christiansø oraz Frederikssø. Wyspa Grasholmen, w odróżnieniu od dwóch pozostałych – nigdy nie była zamieszkiwana.

Bornholm atrakcje

Bornholm to idealne miejsce dla turystów. Zapewnia ciszę, spokój, dobre jedzenie, piękne krajobrazy i wyjątkowe atrakcje. Każdy, kto postanowi odwiedzić tę wyjątkową i bajeczną wyspę, na liście miejsc do odwiedzenia powinien zapisać zamek Hammershus, las Almindingen, Hammeren, park rozrywki Joboland i przynajmniej jedną z wielu duńskich, pięknych plaż. Czym charakteryzują się te miejsca oraz dlaczego warto je odwiedzić?

Zamek Hammershus

Zamek Hammershus został zbudowany przez Duńczyków w roku 1255. Niemalże od początku swojego istnienia stanowił obiekt sporów i walk pomiędzy arcybiskupem a monarchami Danii. W roku 1822 zamek został objęty ochroną, a w 1900 – opuszczony i odrestaurowany. Obecnie stanowi jedną z największych atrakcji wyspy Bornholm.

W jego centrum znajduje się m.in. wystawa o Hammershus, z której możemy dogłębnie zapoznać się z historią zamku. Otwarto również restaurację „BobbaBella”, która pozwala zjeść ciepły i smaczny posiłek. Najstarszy obiekt, pochodzący z początku XIII wieku – to baszta Mantel. Również mieści się w centralnym punkcie zamku i robi ogromne wrażenie na turystach.

bronholm
Zamek Hammershus

Las Almindingen

Almindingen jest dużym obszarem leśnym o powierzchni 3800 hektarów, mieszczącym się w centrum Bornholmu. Jest to popularne miejsce, odwiedzane zarówno przez turystów, jak i miejscowych. Choć las Almindingen nie jest pochodzenia naturalnego, stanowi idealny przykład zróżnicowanej natury Bornholmu. W jego obszarze odnotowano aż 210 gatunków ptaków. Charakterystyczne wzgórza, doliny, skały, jeziora i torfowiska – tworzą wspaniałą kompozycję, którą doceni każdy.

Park Rozrywki Joboland

Joboland to wyjątkowe połączenie ogrodu zoologicznego z rodzinnym parkiem rozrywki. Miejsce to położone jest we wschodniej części wyspy, niedaleko miasta portowego Svaneke. Wśród dostępnych w parku atrakcji możemy wyróżnić park wodny, obejmujący liczne baseny, zjeżdżalnie, a także dziką rzekę osiągającą 125 metrów długości, po której pływa się pontonami.

Nie brakuje tu również karuzel, toru wyścigowego, trasy wspinaczkowej czy kolejki górskiej. Ponadto na gości czeka wspomniany wcześniej ogród zoologiczny, pozwalający zobaczyć wiele wyjątkowych gatunków zwierząt, w tym m.in. lamy, woły, ostronosy, króliki i małpy.

Oprócz tego park Joboland słynie z pięknych klombów i ogrodów kwiatowych. Znajdziemy w nim rozległy taras z wieloma stolikami pod parasolami, pozwalający odpocząć oraz zakupić coś do jedzenia. To wyjątkowe miejsce, idealne dla rodziny z dziećmi.

Zobacz także: Legoland (Dania) – baw się w największym parku Lego na świecie!

Hammeren (Hammerknuden)

Hammeren jest najdalej wysuniętym na północ krańcem duńskiej wyspy. Ze względu na swoje malownicze położenie, stanowi wyjątkową atrakcję dla turystów. Samo Hammerknuden jest skałą granitową, która wznosi się do 82 metrów nad poziomem morza w najwyższym punkcie. Wiele lat temu miejsce to zostało ukształtowane przez ogromne lodowce. Hammeren to miejsce, które jest odcięte od reszty wyspy doliną tektoniczną.

Na dnie tego wąwozu znajduje się największe jezioro Bornholmu – mowa tu o Hammersø. Do ciekawych punktów możemy zaliczyć także dwie latarnie morskie – Hammeren i Hammerodde. Niegdyś wskazywały statkom bezpieczną trasę wokół klifów północnej części wyspy. Najstarszą latarnią na wyspie jest Hammeren. Dzięki swojej konstrukcji robi ogromne wrażenie, jest również nazywana Store. Latarnia Hammerodde ma nieco ciekawszą lokalizację, ponieważ mieści się w najbardziej wysuniętym na północ punkcie wyspy. Prezentuje się nietuzinkowo. Można ją zobaczyć z odległości około 33 kilometrów.

rejs bornholm
Latarnia w Hammeren

Plaże na Bornholmie

Na całej duńskiej wyspie znajdziemy różne rodzaje plaż – począwszy od tych z drobnym i białym piaskiem, a skończywszy na skałach i kamiennych plażach. Jedną z najczęściej odwiedzanych jest linia brzegowa Dueodde o długości prawie 10 km. Została nawet uznana za najlepszą duńską plażę.

Kolejną białą i piaszczystą plażą jest Balka i Snogebaek. To idealne miejsce dla surferów, którzy otrzymają w tym miejscu wsparcie i szereg różnego rodzaju kursów. Swoją lokalizacją najbardziej zachwyca jednak plaża Hasle Lystskov, ponieważ jest ukryta za lasem Hasler. Gwarantuje dużą przestrzeń, spokój i wspaniałe widoki.

Szczególnie interesującym miejscem jest Kąpielisko Frederiksø (wyspy grochowe). Jest to nie tylko plaża, ale także duże molo kąpielowe, które pozwala wskoczyć do głębokiej, czystej i pięknej wody Morza Bałtyckiego.

Znawcy historii z pewnością znają wyjątkową plażę Sose, połączoną z Arnager. Jest to plaża piaszczysta z kamieniami, posiada również niewielki klif. Swoją wyjątkowość zawdzięcza jednak historycznej bitwie. W roku 17674 szwedzkie okręty wojenne zostały zniszczone i zatopione w zatoce właśnie na Sose Odde.

Bornholm rowerem

Bornholm to wyjątkowa wyspa, znana nie tylko z plaż czy pięknej pogody, ale także z dróg rowerowych, liczących ponad 230 kilometrów. Dodatkowo można jeszcze poruszać się poza wyznaczonymi szlakami. Same szlaki są dobrze oznaczone, wygodne i ciekawe. Droga nie jest prosta ani płaska. Jadąc, możemy natrafić na szereg dołków, górek czy dolin. Niektóre szlaki prowadzą ładne, asfaltowe drogi, a inne – ścieżki leśne.

Duńską wyspę możemy zwiedzić tak naprawdę każdym typem roweru. Ciekawym rozwiązaniem jest np. szlak rowerowy nr 10, posiadający ponad 100 km i biegnący naokoło wyspy. Nie jest to jednak trasa dla każdego – amatorzy czy osoby, które chciałyby przy okazji zatrzymać się w ciekawych miejscach, powinny wybrać zdecydowanie krótsze trasy.

Zobacz także: Bornholm rowerem – duńska wyspa na Bałtyku, którą można objechać w jeden dzień

Wyspa Bornholm to wyjątkowe miejsce, oferujące wiele możliwości turystom. Pozwala zwiedzać, bawić się, opalać i uprawiać szereg sportów. W Gudhjem spróbujemy przepysznych potraw, w tym przede wszystkim wędzonych ryb, a w Nexo zwiedzimy szereg ciekawych miejsc, tj. Park Motyli. Jeśli poszukujesz ciekawego miejsca, w którym odpoczniesz i spędzisz miło urlop – Bornholm wydaje się być wręcz idealną opcją!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds