tivoli kopenhaga

Ogrody Tivoli (Kopenhaga) – jeden z najstarszych parków rozrywki świata

Ogrody Tivoli w Kopenhadze są najchętniej odwiedzanym miejscem w całej Skandynawii. To park rozrywki, w którym atrakcje są na tyle różnorodne, że nikt nie opuści ich terenu bez uśmiechu na twarzy. Są tam kolejki górskie, które robią pełne obroty, wysokie wieże, z których spada się do góry nogami, a także przyrządy naukowe, które pozwolą odkrywać świat za pomocą zabawy. Kiedy Disney odwiedzał Ogrody, na tyle się nimi zauroczył, że zainspirował się nimi przy tworzeniu słynnego Disneylandu. A co najbardziej spodoba się Tobie?

Park rozrywki Tivoli – historia powstania

Ogrody Tivoli, które znajdują się w stolicy Danii, stanowią drugi najstarszy park rozrywki na świecie. Pierwszym jest Dyrehavsbakken. Po raz pierwszy zostały otworzone dla zwiedzających w 1843 r. Już wtedy wprowadzono specjalne karty roczne dla osób, które często odwiedzały park.

Więcej o atrakcjach Kopenhagi przeczytasz w naszym artykule: Przyjazna, ekologiczna, modna – taka właśnie jest Kopenhaga

Założyciel Tivoli, Georg Carstensen, uzyskał ziemię od króla, mówiąc mu, że „gdy ludzie bawią się dobrze, nie myślą o polityce”. Władca dał mu prawie 61 000 m2 ziemi za roczną opłatą w wysokości 945 koron. Od samego początku miejsce oferowało wiele atrakcji – teatr, ogrody kwiatowe, mechaniczne urządzenia w stylu karuzeli lub kolejki górskiej oraz kawiarnie i restauracje. Wieczorem rozbłyskały tam kolorowe latarnie oraz sztuczne ognie.

W 1874 r. w parku rozpoczęły się występy teatru pantomimy chińskiej. Widownia musiała przebywać na zewnątrz, zaś scena była w środku. Pawi ogon pełnił funkcję kurtyny. Odgrywano głównie włoską pantomimę, którą do Danii sprowadził Giuseppe Casorti. Ten rodzaj pantomimy dziś znany jest jako gatunek commedia dell’arte. W Tivoli te występy urosły do rangi atrakcji międzynarodowej.

Rodzina Nimb w 1909 r. otworzyła na terenie parku restaurację – wybudowano do tego specjalny budynek, który istnieje do dziś. Na pewno zauważysz jego charakterystyczny kształt i architekturę, która wyróżnia go na tle innych zabudowań dostępnych w Tivoli Gardens. Obecny wystrój lokalu powstał w 2008 r. – pełni funkcję hotelu i restauracji. Budynek nazywany jest pałacem Maurów – Nimb.

W trakcie II Wojny Światowej naziści i ich zwolennicy spalili wiele budynków na terenie parku, w tym słynną aulę koncertową. Duńczycy szybko odbudowali konstrukcje, które imitowały te pierwotne, dzięki czemu w ciągu zaledwie kilku tygodni ponownie otworzono Ogrody.

Obecnie Ogrody Tivoli to najchętniej odwiedzany park w Skandynawii oraz trzeci, pod względem frekwencji, w Europie. Disneyland jest wzorowany właśnie na tym parku, a sam Walt Disney z małżonką odwiedził Tivoli Gardens i od razu się zakochał.

tivoli kopenhaga
Ogrody Tivoli – główne wejście

Ogrody Tivoli – atrakcje

Stolica Danii, w której znajduje się park, jest najczęściej odwiedzana przez turystów właśnie ze względu na Tivoli Gardens. Dzięki różnorodnym konstrukcjom, można się tam wybrać nawet z dziećmi, które po zwiedzeniu wszystkich atrakcji będą równie szczęśliwe, co dorośli!

 • Bjerg Banen lub Rutsjebanen– jest jedną z najstarszych drewnianych kolejek świata. Została uruchomiona w 1914 r. i do dziś jest obsługiwana przez człowieka, który steruje całą kolejką, stojąc na niej. Kontroluje on hamowanie, aby zjazd nie nabrał zbyt dużej prędkości.
 • Himmelskibet – najwyższa karuzela świata została otwarta w 2006 r. Można się nią wznieść na 80 m, a z samej góry można podziwiać panoramę całego miasta.
 • Demon – kolejka umiejscowiona zaraz obok auli koncertowej. Całkowity czas przejazdu wynosi jedynie 1 minutę i 46 sekund. Na trasie można natknąć się na 3 różne pętle, które sprawią, że obrócisz się do góry nogami oraz miejsca o obniżonym oddziaływaniu grawitacji. Demon powstał w miejscu starej kolejki Slangen. Zazwyczaj należy nastawić się na oczekiwanie w długiej kolejce, ponieważ ta atrakcja cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających.
 • Vertigo – zapewnia prędkość 100 km/h oraz obroty o 360 stopni. Przyśpieszenie jest pięciokrotnie większe od ciężaru grawitacji, przez to można poczuć się tak, jakby ciało ważyło pięć razy więcej niż normalnie. Vertigo jest też najbardziej zaskakującą i najszybszą atrakcją w Ogrodach. Przygotuj się na zawroty głowy!
 • Aquila – dzięki tej atrakcji można oglądać świat do góry nogami i to z wysokości 11 m. Aby uczestniczyć należy wejść na pokład ogromnych orlich skrzydeł. Kiedy stoisz w kolejce, z góry słychać głośne okrzyki radości i przerażenia. Odważysz się spróbować?
 • Astronom – to Centralne Obserwatorium z ruchomym teleskopem, które otoczone jest interaktywnymi latarniami. Można prowadzić własny statek kosmiczny lub pojazd teleskopowy, aby zbierać gwiazdy i aktywować światło i dźwięk.
 • Tik Tak – dzięki tej atrakcji można przenieść się w czasie, ale też w przestrzeni. W przejażdżce będą towarzyszyły koła zębate, dźwignie oraz cuda mechaniki. Podczas tej podróży wprawione w ruch będą m.in. kompasy, klepsydry oraz inne ogromne mechanizmy zegarowe.
 • The Star Flyer – w Polsce taki rodzaj karuzeli nazywany jest łańcuchową. Zabawa polega na kręceniu się w kółko. Może się to wydawać zwyczajne, jednak warto pamiętać, że odbywa się to na wysokości ok. 80 m. Jest to jedna z najwyższych atrakcji w całej Europie.
 • The Golden Tower – zrezygnuj z tej atrakcji, jeśli masz lęk wysokości. Wieża ma 63 m, a zjazd polega na tym, że przypinasz się do fotela, który zsuwa się z ogromną prędkością wzdłuż konstrukcji.
 • Akwarium – wejście do niego jest dodatkowo płatne, jednak zdecydowanie jest warte każdej ceny. W budynku można zobaczyć najdłuższe akwarium morskie w całej Europie Północnej. W zbiorniku długim na 30 m żyje ponad 100 gatunków morskich stworzeń. Są tam również dodatkowe pomieszczenia z piraniami i ośmiornicami. Idealnie sprawdza się jako atrakcja kończąca pobyt w Ogrodach.

Kopenhaskie ogrody Tivoli – praktyczne informacje

Ogrody Tivoli w Kopenhadze otwarte są w miesiącach marzec-wrzesień. Jednak otwierane są również podczas Halloween, czyli w okresie 14 października – 6 listopada oraz w czasie świąt bożonarodzeniowych, czyli od 19 listopada do 31 grudnia. Ogólne godziny otwarcia warto regularnie sprawdzać na stronie internetowej parku, jednak podaje się, że są to godziny 11:00-23:00 od niedzieli do czwartku oraz 11:00-24:00 w piątki i soboty.

Bilety są dostępne w różnych wariantach. Pojedynczy wstęp do Ogrodów dla osób powyżej 8 roku życia to koszt 135 DKK (1 DKK to ok. 60 groszy). Jeżeli zamierzasz odwiedzić park więcej razy w ciągu roku, warto wykupić Tivoli Pass – 350 DKK za rok, które pozwoli na łatwe i bezpłatne dostanie do parku w czasie każdej pory roku. Pakiet Tivoli pozwoli na całodzienne zwiedzanie parku, koszt takiego biletu to 409 DKK.

Warto pamiętać, że sam wstęp na teren parku nie uprawnia do korzystania z atrakcji. Każdy kupon ma określoną liczbę atrakcji, z których można korzystać w ramach biletu. Każda atrakcja ma określoną liczbę kuponów, których potrzeba do skorzystania z niej. W opisie atrakcji pojawia się informacja, np. „potrzebne 2 kupony o wartości 25 DKK”. Na terenie znajdują się automaty, w których można kupić pojedyncze kupony w każdej chwili.

Demon, Vertigo i Aquila wymagają 3 kuponów o łącznej wartości 75 DKK, natomiast Roller Coaster wymaga 2 kuponów o wartości 50 DKK.

Naprzeciwko wejścia do parku znajduje się przystanek autobusowy Central Station, z którego można dojechać praktycznie wszędzie. Ogrody znajdują się jedynie ok. 300 m od centrum stolicy Danii. Jeżeli chcesz dojechać do parku rozrywki z lotniska – to również nie będzie problem. Port lotniczy jest oddalony jedynie o niecałe 7 km, zatem dotrzesz tam zarówno za pomocą autobusu lub pociągu, jak i taksówki.

 • Podróż autobusem będzie trwała ok. 30 minut. Odjeżdżają one z lotniska mniej więcej co 15 minut. Koszt takiego przejazdu to 16-19 PLN. Końcowa stacja to Hovedbanegarden.
 • Pociąg pokona trasę w ok. 12 minut, a koszt przejazd to 28 – 40 minut. Pociągi odjeżdżają ze stacji co 10 minut. Końcowa stacja to Kobenhavn, skąd pieszo dojdzie się do Tivoli Gardens w zaledwie 5 minut.
 • Przejazd taksówką będzie zdecydowanie najszybszy, jednak może okazać się też najdroższy. Samochód pokona trasę w 10 minut, jednak koszt to ok. 95 – 120 zł.

Adres Ogrodów Tivoli: Vesterbrogade 3, Kopenhaga 1630 Dania