Search The Query
Search

Przyjazna, ekologiczna, modna – taka właśnie jest Kopenhaga

stolica danii

Kopenhaga – stolica Danii, miasto rowerów o pięknej i wielokolorowej infrastrukturze. Z pewnością podróż w to miejsce wiąże się z doświadczeniem niezwykłych przeżyć, a panująca tu atmosfera i klimat zachęca do jak najdłuższego pobytu. Miasto jest niezwykle zorganizowane i cechuje się zrównoważonym rozwojem, który można dostrzec na każdym kroku, jak i w codziennym życiu mieszkańców. Przedstawiamy, co warto zobaczyć w Kopenhadze oraz jakie są najatrakcyjniejsze miejsca portowego miasta.

Kopenhaga – krótka historia miasta

Historyczne początki miasta sięgają już X wieku, kiedy to na terenie obecnego miasta utworzyła się mała wioska. W 1167 miasto zostało ufortyfikowane, dzięki biskupowi Absalonowi z Roskilde, który na jednej z wysp wybrzeża wzniósł zamek i otoczył go fosą i wałami. W związku z tym, że region ten był bardzo podatny na wpływy chrześcijaństwa, biskup przyczynił się do powstania wielu sakralnych obiektów na tym terenie. Miasto powoli się rozwijało, przechodząc częste podboje za czasów reformacji. W 1445 ustanowiono Kopenhagę stolicą Danii i miejscem zamieszkania królewskiej rodziny.

Największa urbanizacja nastąpiła w XVI wieku, kiedy to mocno rozwinął się handel, a w mieście stawiano kolejne obiekty. Znalazły się wśród nich: Kościół Trinitais, Kościół Holmens, Zamek Rosenborg i Børsen. W latach 1658-1660 między Danią a Szwecją doszło do wojny, w wyniku której państwo zostało oblężone. Następnie wiele z wybudowanej dotychczas infrastruktury uległo zniszczeniu w czasie wielkich pożarów, mających miejsce w 1728 i 1795 roku. Zabudowania poniosły także wiele strat podczas bombardowania ze strony brytyjskich wojsk w 1807 roku.

Otaczające miasto mury zostały rozebrane w 1856 roku i od tego czasu powierzchnia terytorialna uległa potężnemu powiększeniu, a do Kopenhagi włączono wiele okolicznych obszarów. Miasto stanowi dobrze rozwiniętą sieć mniejszych ośrodków, które były budowane, wcielając w życie Plan Finger, którego założeniem było rozmieszczenie miejskich obszarów na planie przypominającym dłoń. Realizacja następowała od 1947 roku, a powstałe na bazie liniowych korytarzy dzielnice gwarantują szybkie dotarcie do centrum. Od tego czasu miasto stale ukierunkowane jest na budowanie nowych obszarów i rozwój, który znacznie poprawią jakość życia w tym mieście.

Kopenhaga – co warto zobaczyć

W Kopenhadze nie brak miejsc, które można zwiedzić podczas spaceru lub jazdy rowerem. Zabytkowa część miasta nie stanowi dużego obszaru, a znajdują się tu niesamowite perełki duńskiej architektury, więc podczas pobytu z pewnością warto wybrać się właśnie w to miejsce. Najbardziej interesujące pod względem turystycznym są wzniesione kościoły, zamki oraz liczne pomniki i rzeźby, które poza pięknym wyglądem i wzornictwem posiadają charakter i historyczną duszę tego miejsca. Co zobaczyć w Kopenhadze?

Zamek Rosenborg

Wizytówką miasta i najważniejszym z zabytków, które trzeba zobaczyć podczas wycieczki do Kopenhagi jest wzniesiony na początku XVII wieku królewski Zamek Rosenborg, uznawany przez niektórych jako jeden z piękniejszych obiektów w Europie. Majestatyczna budowla piętrzy się w centrum miasta i stanowi jego ponadczasowy symbol.

kopenhaga atrakcje
Zamek Rosenborg

Wybudowanie zamku zostało zlecone przez obecnego wówczas króla Danii – Christiana IV. Pierwotnie stał się on domem dla samego władcy i jego rodziny lecz już po kilku z nielicznych przebudowań stał się także rezydencją przyszłych następców tronu, którzy urzędowali w nim do 1794 roku. Następnie pełnił jedynie funkcję magazynu, w którym przechowywano artefakty, należące do królewskich rodzin i cenne przedmioty. W 1883 roku zdecydowano, by posiadane zbiory pokazać szerszemu gronu i utworzono ekspozycję – Chronologiczną Kolekcję Duńskich Królów. Niedługo po tym na zamku powstało Muzeum Rosenberg, które do dziś znanej jest jako jedno z najznamienitszych instytucji.

We wnętrzu dawnej rezydencji można oglądać wiele komnat i pomieszczeń, nawiązujących do stylów z różnych okresów historii, a wyjątkowo bogato zdobiona jest mieszcząca się w środku Rycerska Komnata, w której znajdują się królewskie trony. Niezwykły dostatek można poczuć wchodząc do umiejscowionego na dwóch poziomach Królewskiego Skarbca. Górne piętro zajmują cenne przedmioty godne niejednego władcy. Oglądać można wykonane z kości słoniowej lub złota przedmioty codziennego użytku, wyłożone ozdobnymi kamieniami siodła i laski. Na dolnym piętrze natomiast mieści się kolekcja przedstawiająca królewskie insygnia koronacyjne.

Podczas wizyty w Zamku Rosenborg nie można pominąć spaceru po królewskich ogrodach, które stanowią idealne miejsce do odpoczynku, a całość ich terenu rozpościera się na 12 hektarów. Znajdują się tu rzeźby, fontanny, a między kolejnymi skwerami poprowadzono urokliwe alejki. Nie brak mniejszych pawilonów, a wśród atrakcji jest rosarium lub powstałe w tym miejscu restauracje. Zamek otwarty jest dla turystów codziennie, choć w zależności od pory roku zmieniają się jego godziny otwarcia. Bilet wstępu to wydatek 120DKK dla osoby dorosłej oraz 85DKK dla studenta. Młodzież do 17 roku życia może eksplorować wnętrza obiektu bezpłatnie.

Syrenka Kopenhaga

Mówiąc o zabytkowych atrakcjach turystycznych Kopenhagi nie można nie wspomnieć o pomniku, który znajduje się tuż przy wejściu do miejskiego portu na Langelinje Kaj, przedstawiającym postać Małej Syrenki z baśni Hansa Christiana Andersena. Rzeźba jest dziełem Edvarda Eriksena i stanowi symbol miasta od 23 sierpnia 1913 roku. Pomnik wykonano głównie z brązu i granitu, a legendy mówią o tym, że nocą syrenka skrywa się w wodzie, a następnie od poranka do wieczora tęskni na skale, wypatrując swojego księcia. Pomnik pojawił się w Kopenhadze dzięki Carlowi Jacobsenowi, który sprezentował ją miastu. Darczyńca poza tym, że był synem JC Jacobsena, dołożył wszelkich starań, aby uczynić miasto jak najbardziej atrakcyjnym artystycznie i poza podarowanym posągiem oferował dostęp do licznych dzieł sztuki oraz założył znany browar marki Carlsberg.

kopenhaga zabytki
Pomnik syrenki został ufundowany miastu przez Carla Jacobsena

Jacobsen był tak zainspirowany postacią Małej Syrenki, że z własnej woli zlecił słynnemu rzeźbiarzowi wykucie owego pomnika. Główną inspiracją dla jego powstania była baletnica Ellen Price, która była gwiazdą Teatru Królewskiego i brała udział w balecie pt. „Mała Syrenka”. Ciekawostką jest, że aby twórca Eriksen mógł dokładnie odwzorować kobiecą postać, podczas powstawania dzieła modelowała mu jego żona.

Przybywający do Kopenhagi turyści mogą podziwiać syrenkę w pełnej okazałości, choć pomnik w ciągu następujących po sobie dekad wielokrotnie padł aktom wandalizmu. Podczas prób uszkodzenia rzeźby dwa razy pozbawiono postać głowy, oblano farbą czy ucięto rękę, jednak miejscy konserwatorzy zadbali o to, by z każdym takim występkiem poddać rzeźbę renowacji. Dzięki temu wciąż mogła stróżować przy porcie i stanowić najmniejszy zabytek.

Amalienborg

Nie da się ukryć, że Kopenhaga była prawdziwym królewskim imperium, ponieważ kolejne miejsce, które widnieje na liście wartych zwiedzania obiektów to Amalienborg, czyli dawna rezydencja królewskiej, duńskiej rodziny. Pałac został wybudowany w XVIII wieku i składa się z czterech osobnych mini pałaców, które początkowo stanowiły domy dla szlachty. Są one niemal identyczne, wzniesione w nawiązaniu do stylu rokoko. Razem tworzą ośmiokąt, z dobudowanymi pawilonami w rogach budowli.

Obecnie Pałac Amalienborg w dalszym ciągu zamieszkiwany jest przez królewską rodzinę, a obiekt chroniony jest przez wartującą Królewską Gwardię – Den Kongelige Livgarde. Każdego dnia o godzinie dwunastej kroczą przez ulice Kopenhagi, by w koszarach nieopodal zamku dokonać zmiany warty, którą można obserwować podczas przechadzki w okolicach pałacu. Na cztery szlacheckie domy, które tworzą główny zabytek składają się: Pałac Christiana VII, Pałac Christiana X, Pałac Frederika VIII i Pałac Christiana VIII. Na otaczającym posiadłość placu wznosi się pomnik Króla Fryderyka V, pochodzący z 1771 roku.

Obecnie w jednej z części wielkiego gmachu znajduje się Muzeum Amalienborg, w którym wizyta może przenieść w czasy dawnych królów Danii, podziwiając ich prywatne komnaty i zakamarki królewskiej rezydencji. Wiele z nich pozostało nietkniętych od 150 lat i pamiętają w swych wnętrzach czasy rządów Christiana X, Królowej Luizy oraz ich potomków. Inne z udostępnionych turystom pokoi nawiązują w bezpośredni sposób do okresu panowania danego władcy, który w nich urzędował. Można przejść się po salach recepcyjnych lub Królewskiej Sali Balowej, będącej do dziś wykorzystywaną przez rodzinę wielkich monarchów. Odbywają się tu uroczystości i reprezentacyjne spotkania. Pałac Amalienborg można zwiedzać codziennie, oprócz poniedziałku, w godzinach: 11:00 – 16:00. Koszt wstępu dla osoby dorosłej to 95DKK, dla studenta 65DKK, a młodzież do 17 lat nie ma obowiązku biletowego. Wejście obejmuje także posiadaczy Karty Kopenhaskiej.

kopenhaga dania
Uroczysta zmiana warty przed Pałacem Amalienborg

Christiansborg

Od ponad 800 lat stolicę Danii zdobi jeszcze jedna zabytkowa budowla, która również związana jest z życiem królów w tym mieście. Mowa o Christiansborg – pałacu, stanowiącym dawniej siedzibę najwyższych głów państwa, a obecnie miejsce państwowych urzędników – Parlamentu Danii, Ministerstwa Stanu oraz Sądu Najwyższego. Niektóre z pałacowych sal obecnie są wykorzystywane przez królową i służą za miejsce przyjmowania interesantów i gości. Należą do nich: The Tower Room i Oval Throne Room, czyli dwa recepcyjne pomieszczenia.

To właśnie Sale Recepcyjne są udostępnione dla gości, którzy wybiorą się zobaczyć panujący tu dostatek. Wszystkie z nich mieszczą się na pierwszym piętrze i są bardzo bogato urządzone. Wiele z dekoracji tych pomieszczeń to dzieła sztuki, pochodzące z rąk najlepszych artystów. Najbardziej okazałą z nich jest Wielka Sala, której ściany przemieniono w prawdziwą galerię sztuki, a w suficie ukryto trzy obrazy, które nawiązują kolejno do władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Poza nią, eksplorując wnętrze Pałacu Christiansborg korytarze prowadzą wzdłuż Królewskich Schodów, nieopodal których mieści się Pokój Wieży i Sala Tronowa. Przechadzając się po piętrze, zwanym Bel étage można poczuć panującą iście królewską atmosferę. Zdobienia, freski, obrazy, królewskie gobeliny i nawiązujące do duńskiej tradycji ozdoby, luksusowe żyrandole i posadzki – wszystko mówi o panującym w tym miejscu królewskim standardzie.

W Królewskich Salach Recepcyjnych premier państwa urządza międzynarodowe spotkania z przywódcami innych krajów, podczas których wyprawiane są uroczyste kolacje. Uczestnicząc w wycieczce po posiadłości można wyobrazić sobie, jak wyglądało tu dostojne życie poprzednich królów, a całość z pewnością wywołuje niesamowite wrażenie. Bilet wstępu na teren pałacu dostępny jest w zależności od wybranego rodzaju programu zwiedzania. Całość kompleksu można oglądać zakupując bilet w kwocie 160DKK, a ceny pozostałych części prezentują się następująco: ruiny – 60DKK, Kuchnia Królewska – 60DKK, Stajnie Królewskie – 60DKK i Sale Recepcyjne – 95DKK. Decydując się na bilet łączony lub ostatni wariant, w cenie odwiedzający goście mają możliwość oprowadzenia po królewskim pomieszczeniach przez dworskiego przewodnika.

Ny Carlsberg Glyptotek

Wizyta w Kopenhadze wiąże się z doświadczeniem wszelkich artystycznych form, które w mieście tym widoczne są gołym okiem. Po prawdziwe doznania z zakresu rzemieślniczej i artystycznej działalności warto wybrać się do Ny Carlsberg Glyptotek – muzeum, stanowiącego oazę kulturowego dziedzictwa kilku stuleci. Zgodnie z myślą Carla Jacobsena, dzięki któremu obiekt zaczął funkcjonować – artystyczny i historyczny dobytek powinien być dostępny dla wszystkich, a sztuka powinna stanowić formę edukacji. Tak właśnie wygląda to w Glyptotek. Odwiedzający mogą w tym miejscu podziwiać największe przejawy artyzmu i archeologiczne znaleziska starożytnego świata oraz dzieła narodowej sztuki.

Wszystko miało swój początek w 1888 roku, kiedy to zamożny magnat – właściciel znanego browaru, podarował dla publicznego użytku jedną ze swoich prywatnych kolekcji zbiorów i rozpoczął w tym czasie budowę obiektu, w którym będzie można ją udostępnić mieszkańcom. Hojność darczyńcy nie zawodziła i w ciągu kilku następnych lat pojawiła się kolejna sprezentowana prywatna kolekcja. Muzeum zostało otwarte w 1897 roku i do czasów obecnych dysponuje ponad 10 tysiącami artefaktów, które można sklasyfikować wobec okresów i miejsc, z których pochodzą. Cztery główne sektory Glyptotek to rzeźby, starożytne antyki, malarstwo duńskie oraz malarstwo francuskie z XIX wieku.

kopenhaga wycieczka
Ny Carlsberg Glyptotek

Założeniem powstania muzeum było stworzenia miejsca wyciszenia i kontemplacji, podczas odczuwania piękna i zastanawiania się nad sensem tworzenia powstałych dzieł. Wizyta w tym miejscu miała wywoływać przyjemne odczucia i być rozwojowym doświadczeniem. Ny Carlsberg Glyptotek czynne jest od wtorku do niedzieli, w godzinach: 10:00 – 17:00 oraz w czwartki od 10:00 do 21:00. W poniedziałek muzeum jest nieczynne. Bilet wstępu to wydatek 115DKK dla osoby dorosłej i 85DKK dla studentów. Osoby do 18 roku życia mogą korzystać z bezpłatnego wejścia. We wtorki można skorzystać z braku obowiązku posiadania biletu, podobnie jak z oferty, która w wybranych dniach i godzinach oraz po uprzednich zapisach umożliwia wycieczkę po muzeum w towarzystwie przewodnika. Jest to tradycja kontynuowana od 1897 roku, kiedy w czasach Jacobsena organizowano edukacyjne spotkania z gośćmi w muzeum.

Kopenhaga – atrakcje

Stolica Danii uważana jest za miasto, w którym panuje świetny klimat i miła atmosfera, a dobra organizacja, otwartość i pomysłowość mieszkańców przyczyniają się do tego, że nie brak tu możliwości do spędzania wolnego czasu. Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Te zakątki miasta, o których nie piszą w każdym przewodnikom szczególnie przypadną do gustom miłośnikom przyrody, osobom ciekawym urbanistycznych rozwiązań i żądnych bardziej emocjonujących doznań turystom.

Nyhavn Kopenhaga

Z wszystkich atrakcji turystycznych Kopenhagi, Nyhavn to szczególnie popularne od kilkuset lat miejsce spotkań. Nowy port został założony w drugiej połowie XVII wieku przez Christiana IV i stanowił miejsce, w którym miasto mogło połączyć się z morzem. W pierwszych latach swojej świetności zapewniał znaczy wzrost znaczenia miasta dzięki odbywającemu się handlowi, który rozwijał się na cały świat, umożliwiając statkom innych państw cumowanie i wymianę towarów.

Teren portu otaczały restauracje i puby, w których po zakończonych rejsach spotykali się na odpoczynek zmęczone żeglugą morskie wilki. Obecnie jedyne, co zostało z tamtego okresu to zabytkowa część portu i wyjątkowy klimat. Odrestaurowano otaczające wybrzeże budynki, położone po obu stronach kanału Nyhaavn. Miejsce jest przyjazne turystom, którzy mogą wybrać się na spacer po promenadzie lub zasmakować tutejszej kuchni w funkcjonujących wciąż restauracjach tej dzielnicy.

kopenhaga warto zobaczyć
Nabrzeże kanału Nyhavn

Mówi się, że jest to najdłuższy skandynawski bar, biorąc pod uwagę ilość okolicznych, gastronomicznych punktów i barów, które ciągną się wzdłuż wybrzeża. Wśród ciekawostek można wyróżnić także, że miejsce to było swego czasu domem dla słynnego duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena – tego samego, spod którego pióra powstała baśń o Małej Syrence. Napisał tu jedne ze swoich pierwszych opowiadań i dwukrotnie zmieniał lokalizację nadbrzeżnej posiadłości.

Superkilen Kopenhaga

Superkilen w Kopenhadze to jedna z ciekawiej zagospodarowanych miejskich przestrzeni publicznej, która zachwyca niecodzienną architekturą i nawiązaniem do nowoczesnej sztuki. Jest to park, który został utworzony w 2012 roku, w którego tworzeniu wzięła udział grupa artystów, architektów i lokalnym mieszkańców. Obszar znajduje się w dzielnicy Mimersgade i składa się z trzech różnych zagospodarowań – Zielonego Parku, Czarnego Rynku i Placu Czerwonego.

Plac czerwony to strefa, którą szczególnie upodobali sobie młodzi ludzie zamieszkujący Kopenhagę, a wszystkie znajdujące się tu elementy zabudowy połączone są odcieniem jednego koloru. Można znaleźć tu kolorowe neony, huśtawki, a nawet bokserski ring i wiele innych przedmiotów, które pozyskano z różnych części świata i z ich wykorzystaniem zagospodarowano tutejszą przestrzeń. Kolejno rozciąga się Plac Czarny, który cechują przecinające ziemie białe linie. Nie brak tu miejsc do siedzenia, szachowych stanowisk, miejsc do grillowania oraz atrakcji dla najmłodszych. Wybudowaną część nowej dzielnicy zwieńcza obszar zieleni – Zielony Park, który jest idealnym miejscem do odpoczynku w centrum miasta, piknikowania, ćwiczeń i zabaw. Jest tu wiele miejsc do siedzenia, w tym wybudowane ławki.

Miejsce to koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w duńskiej stolicy, choćby przez wzgląd na architektoniczną różnorodność i wprowadzoną do miasta innowacyjność, która służy mieszkańcom w każdym wieku. Superkilen zajmuje 30 000 m2 powierzchni.

Ogrody Tivoli

Wakacyjny wyjazd do Kopenhagi nie musi wiązać się tylko z poznawaniem miasta, ale podczas pobytu można zrelaksować się w nieco inny sposób i dać upust wszystkim emocjom, wybierając się do magicznej krainy – Ogrodów Tivoli. Miejsce to jest jedną z większych atrakcji na terenie całego państwa i stanowi wielowymiarowy park rozrywki, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Więcej na temat Ogrodów Tivoli przeczytasz w naszym artykule: Ogrody Tivoli (Kopenhaga) – jeden z najstarszych parków rozrywki świata

Na terenie ogrodów znajduje się wiele górskich kolejek, karuzeli i bardziej spokojnych atrakcji, które spodobają się szczególnie dzieciom, choć znajdą się takie, które zapewnią znaczny skok adrenaliny również ich rodzicom. Całość idealnie współgra z występującym na tym terenie krajobrazem, w taki sposób, że jazda w specjalnie stworzonych warunkach zapewnia jeszcze więcej frajdy. Ponadto poszczególne obszary są zachowane w zupełnie innym klimacie – w jednej części można znaleźć się w miejscu przepełnionym orientem, natomiast w innym doznać błogiego relaksu wśród wiszących ogrodów i licznych kwiatów.

atrakcje kopenhaga
Fragment ogrodów Tivoli

Miejsce to stanowi centrum wydarzeń kulturalnych i muzycznych, a przez cały rok organizowane są koncerty i muzyczne festiwale. Nie brakuje także miejsc, w których można by było zjeść coś smacznego, bez względu na to czy będzie to ekskluzywna kolacja w restauracji, czy urządzony piknik wśród zieleni z towarami zakupionymi na miejscowych straganach. Bilet wstępu to wydatek dla osoby dorosłej 135-145DKK, natomiast dla dziecka poniżej 7 lat 60DKK. W miejscu tym honorowana jest Karta Kopenhaska.

Christiania

Niejednokrotnie można było usłyszeć, że Dania bywa nazywana szczęśliwym państwem, co można było odczuć także w jej stolicy podczas lat ‘70 XX wieku. W okresie tym powstała Christiania – niezależna od miasta dzielnica, która żyła według własnych praw i ustaleń, a wśród jej mieszkańców znajdowali się artyści, upiększający jej dzielnice oraz wolni i pokojowo nastawieni hipisi. Początkowo był to społeczny eksperyment, który szybko wymknął się spod kontroli i Christiania szybko zaczęła żyć własnym życiem, według woli jej mieszkańców. W miarę upływu lat, dość dobrze prosperująca część miasta zaczęła być miejscem handlu narkotykami, a na ulicach pojawiły się gangi, co znacznie wpłynęło na zwiększenie inwigilacji policyjnych i upadek niezależnego społeczeństwa. Ponadto rozsławienie dzielnicy było przychylne wzrostowi rozwoju turystyki w tym regionie, co warunkowało wzrost cen, a mieszkających tam Duńczyków nie było stać na utrzymanie się.

Więcej na temat Christianii przeczytasz w naszym artykule: Wolne Miasto Christiania – czy ten eksperyment społeczny się udał?

Obecnie Christiania wciąż cieszy się wielką popularnością i nie brak chętnych do odwiedzin tej części miasta. Znajduje się tu wiele zachowanych form ulicznej sztuki, ale także dostojnych restauracji. Niektóre z uliczek są opustoszałe i nie zachęcają do eksplorowania tej przestrzeni, jeśli jednak jest czas, aby zobaczyć jak wyglądało kiedyś „wolne miasto” warto zawitać właśnie tutaj.

Ulica handlowa Strøget

Modna Kopenhaga – tak można określić to miasto. Znana z bogatej handlowej oferty i długiej ulicy, która przepełniona jest licznymi sklepami i butikami, a nie wejść do chociaż jednego z nich graniczy z cudem! Strøget to biegnący od Ratuszowego Placu do Konges Nytorv ponad kilometrowy deptak, który powstał z połączenia ulic: Nygade, Vimmelskaftet, Ostergade, Frederiksberggade i placów: Nytorv, Gammeltorv oraz Amagertorv. Można ubrać się tu u najlepszych projektantów, jak i w popularnych sieciówkach. Przechadzając się wzdłuż najmodniejszej alejki można podziwiać także ulicznych artystów, którzy oferują swoje dzieła i zapraszają do zakupu. To może być idealny pomysł na sprawienie sobie pamiątki z pobytu w sercu Kopenhagi.

Narodowe Akwarium

W przygodę poznawczą życia morskich stworzeń Morza Północnego i pochodzących z prawdziwych głębin oceanów przy tropikalnych krajach można wybrać się do Narodowego Akwarium, które stanowi jedno z większych takich obiektów północnej Europy. Poza wspaniałymi wystawami ssaków i ryb, poprzez interakcję z wodnym sprzętem można się wiele nauczyć, a swoją wiedzą i pomocą służą wykwalifikowani pracownicy. Wśród różnorodnej fauny dostępne są takie gatunki, jak morskie wydry, ośmiornice, rekiny czy kolorowe rybki. Kompleks Narodowego Akwarium składa się z 5 różnych sekcji, w których można podziwiać wodny świat, z wielu obszarów kuli ziemskiej, a sam obiekt wyróżnia się niesamowitym architektonicznym designem i zagospodarowaniem, z czego już wiadomo słyną mieszkańcy tego miasta. Akwarium otwarte jest codziennie, a bilet wstępu to koszt 185DKK dla osoby dorosłej i 100DKK dla dzieci w wieku 3-11 lat.

kopenhaga co zobaczyć
Futurystyczny budynek Narodowego Akwarium w Kopenhadze

Komunikacja miejska w stolicy Danii

Mieszkańcy Kopenhagi znani są ze swoich zdolności organizacji miejskiej przestrzeni i podobnie wygląda tu z infrastrukturą miejskiej komunikacji, która działa bez zarzutu i korzystając z niej można dostać się w każdą część miasta.

Najlepszy środek transportu stanowi metro, ale miasto znane jest z tego, że większość obecnego tu społeczeństwa korzysta z rowerów. Wyznaczonych jest wiele rowerowych ścieżek oraz miejsc postojowych dla tego środka komunikacji. Miejskie rowery wyposażone są w ekrany, które instruują, jak dokonać płatności oraz wyznaczają pożądaną, najszybszą trasę. Udając się w nieco dalsze rejony, warto zdać się na linie kolejowe. Bilety dostępne są w kasach na dworcu głównym lub w automatach. Po mieście kursują także autobusy, które cechują się rozbudowaną trasą połączeń i dużą ich częstotliwością. Bilety dostępne są w automatach i jeden rodzaj można wykorzystać zarówno podczas podróży pociągiem, metrem, jak i autobusem. Po kanale Københavns Havn poruszają się, tak zwane autobusy portowe. To dobry sposób komunikacji, jak i ciekawy sposób na zwiedzenie miasta od wodnej strony.

Rodzaj biletu zależny jest od liczby stref, które pokonuje się podczas jednorazowej trasy. W ramach zakupu biletu na jeden przejazd obejmuje on poruszanie się w obrębie dwóch stref, jeśli trasa obejmuje kolejne – należy dokupić dodatkowy bilet. Koszt biletu jednorazowego to 24DKK. Strefy oznaczane są numerami, a im numer jest większy, tym dana strefa znajduje się w większej odległości od centrum. Tutejsze społeczeństwo przykłada wielką wagę do zachowania po sobie w przestrzeni publicznej porządku, więc standard miejskiej komunikacji jest na bardzo wysokim poziomie i wszystko działa jak w zegarku.

Kopenhaga metro

Metro w Kopenhadze to najłatwiejszy sposób podróżowania po mieście, szczególnie ważny dla turystów, którzy chcą się dostać z lotniska do centrum miasta, bowiem trasa ta zajmuje jedynie 12 minut. Z podziemnych połączeń można korzystać przez całą dobę, każdego dnia tygodnia. Wyznaczone są 4 linie metra, a wciąż powiększa się liczba miejskich stacji. Metro nie zawodzi i zazwyczaj czas oczekiwania na połączenie wynosi od 3 do 6 minut w godzinach szczytu. Niezmiennie, jak w przypadku pozostałych środków komunikacji należy posiadać bilet, który obowiązuje na identycznej zasadzie – w obrębie dwóch stref, przez czas 1,5 godziny. Można go zakupić w kasach, automatach biletowych lub online, pobierając aplikację DOT Tickets.

dania kopenhaga
Naziemna stacja metra w Kopenhadze

Copenhagen Card

Świetne rozwiązanie na czas pobytu w Kopenhadze, z którego korzystają także mieszkańcy miasta stanowi posiadanie Karty Kopenhaskiej. Nabywca uprzywilejowany jest do korzystania z 87 atrakcji i muzeów, które obejmuje program usługi oraz bezpłatnie może korzystać z transportu środkami miejskiej komunikacji. Ponadto karta upoważnia do zniżek w lokalnych pubach i restauracjach. Wykupienie Karty Kopenhaskiej możliwe jest, pobierając na telefon jej aplikację i realizując transakcję zakupu. Dzięki temu już na smartfonie można przeglądać interesujące oferty i dokonać wyboru, co ma się znaleźć w zakupionej przez nas usłudze. Można korzystać z map miasta i rozkładu jazdy lokalnych połączeń. Dostępna jest także wersja karty w formie fizycznej. W zależności od preferencji, można posiadać taką usługę na: -24, -48, -72, -96 i 120 godzin. Dla dzieci zakup karty objęty jest zniżką.

Więcej o Copenhagen Card przeczytasz w naszym artykule: Czy warto kupić kartę kopenhaską? Sprawdź do jakich atrakcji daje nam dostęp Copenhagen Card

Kopenhaga Kastrup – lotnisko

Najszybszą opcją transportu do Kopenhagi z Polski jest lot samolotem do lotniska Kopengaga Kastrup, oddalonego około 8 kilometrów od centrum. Jest to jeden z większych portów lotniczych w całej Skandynawii, który obsługuje dziennie nawet 60 000 pasażerów. Posiada trzy terminale, a międzynarodowe loty obsługiwane są przez terminal nr 3. Aby dojechać z lotniska do centrum, najkorzystniej będzie wsiąść w pociąg lub metro – połączenia nie zajmują dużo czasu i szybko można znaleźć się na miejscu. Rozwiązaniem jest także przejazd autobusem, choć jest to zdecydowanie bardziej wymagająca i dłuższa podróż. Nie zaleca się korzystać z przejazdu taksówką, ponieważ to najdroższa z możliwych opcji transportu.

Malmö Kopenhaga

Może zdarzyć się tak, że okresowo nie ma bezpośrednich lotów do Kopenhagi lub są bardzo drogie. Warto wtedy rozważyć podróż do Malmö i transport do miasta docelowego. Oba miasta łączy wybudowany przez morze Most Oresund, który posiada 7845 m długości, tworzonej przez sztuczną wyspę i tunel. Most ten stanowi najdłuższe połączenie między dwoma miastami w Europie, a do użytku został włączony w 2000 roku. Na trasie wyznaczono dwie dwupasmowe jezdnie oraz dwa kolejowe tory. Bez problemu można pokonać tę odległość autem lub skorzystać z komunikacji miejskiej i przejazdu liniami kolejowymi. Koszt przejazdu samochodem osobowym w związku z płatnym odcinkiem drogi to około 50 złotych. Najtańszą opcją transportu jest skorzystanie z linii autobusowych. Bilet w dwie strony z Malmö do Kopenhagi to koszt około 98 SEK, czyli około 48 złotych. Możliwa jest również podróż pociągiem, którego kurs w dwie strony wyniesie 214SEK, a więc około 104 złotych.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds