Search The Query
Search

Jutlandia – co robić na półwyspie Cieśnin Duńskich?

Jutlandia

Półwysep Jutlandzki to wspaniały wybór na odpoczynek dla wszystkich, którzy nie lubią tłumów, zamiast miejskiego zgiełku wolą szum morza i najlepszą atrakcją jest dla nich możliwość podziwiania zjawiskowej natury i architektury. Odpocznij pośród średniowiecznych uliczek, skandynawskiej sztuki i nizinnych widoków. Przyjedź i przekonaj się sam czy Dania i Jutlandia to kierunek właśnie dla Ciebie!

Jutlandia – atrakcje, które musisz zobaczyć!

Nizina kraina Jutlandii skrywa w sobie wiele urokliwych miejsc, zachwycających architekturą, działaniem natury i swoją historią. Kilka dni spędzonych na półwyspie pozwoli Ci na chwilę się zatrzymać i odetchnąć z ulgą, pośród przepięknych, kojących umysł widoków.

Jutlandia, Dania

Przylądek Skagen

Jutlandzki przylądek to najdalej wysunięty na północ cypel Półwyspu Jutlandzkiego, który znajduje się na styku Mórz Północnego i Kattegat. Ponieważ piaszczysty przylądek w kształcie przypomina gałąź, często nazywany jest Grenen, czyli właśnie gałąź po duńsku.

Niecałe pół godziny w głąb Jutlandii od Przylądka Skagen trafisz do miejscowości o tej samej nazwie. Drugi, po Esbjerg, port rybacki Danii zachwyci Cię swoją prostotą, a także ilością miejsc wartych odwiedzenia.

Gdy uda Ci się dotrzeć na najdalszy skrawek Danii, warto wybrać się do kilku muzeów. W Skagen Ravmuseum będziesz mieć okazję obejrzeć niemałą kolekcję bursztynów, Bamsemuseum zachwyci Cię swoimi zbiorami pluszowych misiów, a Skansen Skagen Fortidsminder przybliży Ci historię tego regionu, tradycji, zwyczajów i rybołówstwa.

Na koniec odwiedź Muzeum Historii Naturalnej, które przeprowadzi Cię od czasów epoki lodowcowej aż do dziś; dowiesz się jak teren, na którym stoisz, zmieniał się w ciągu tysięcy lat i co wpłynęło na jego dzisiejsze ukształtowanie.

Fanom sztuki i architektury spodoba się Skagen Musem, zaprojektowane przez Urlika Plesnera; na wystawy składają się obrazy z grupy Malarzy ze Skagen. Skagen Odde Naturcenter mieści się w budynku projektu Jørna Utzon (odpowiada także za wygląd Opery w Sydney) i jest miejscem, w którym wystawy poświęcone są naturze. Zobaczysz tu instalacje na temat wody, wiatru, światła i piasku.

Przylądek Skagen

Zakopany kościół

Den Tilsandede Kirke to dawna świątynia protestancka, pod wezwaniem św. Wawrzyńca, oddalona od Skagen o niecałe 2 km. Powstała już w 1375 roku i stała się największym kościołem w Vendsyssel. Po niespełna 300 latach istnienia prawidłowe funkcjonowanie kościoła okazało się niemożliwe – silne ruchy wydm wokół budynku doprowadziły do regularnego zasypywania kościoła i jego wejścia. Uczestniczenie w mszy zależało od przekopania się przez napierającą wydmę. Walka z piaskiem trwała aż do 1795 roku, gdy dekretem królewskim, kościół został zamknięty. Do dziś ze świątyni pod wezwaniem św. Wawrzyńca pozostała tylko wieża.

Klif Bulbjerg

Klif Bulbjerg to jedyne tego rodzaj zjawisko skalne na północy Danii. Wapienna skała liczy 47 metrów wysokości, przez setki lat służyła jako źródło materiału budowlanego i wapna palonego. Możesz zobaczyć tu aż trzy rodzaje ptactwa, dla których klif stał się przystankiem w corocznej wędrówce i miejscem wylęgu kolejnych pokoleń mewy trójpalczastej, głuptaka zwyczajnego czy wydrzyka.

Jutlandia, Klif Bulbjerg

Latarnia morska Rubjerg Knude

Latarnia na klifie Rubjerg Knude jest jedną z 71 duńskich latarni morskich, które powstały w latach 1893-1927. Ich powstanie było związane z dużym niebezpieczeństwem, jakie wiązało się z żeglugą pośród duńskich, klifowych wybrzeży. Promienie latarni rozświetlały przestrzeń na odległość około 40 km; sama latarnia mierzy 23 m wysokości, przez co światło na szczycie znajduje się 90 m n.p.m.

W czasie tworzenia latarni okolica była porośnięta trawami, a razem z budowaniem wieży wokół niej powstały malownicze ogrody, uzupełniające zapierający dech w piersiach widok na klif. Niedługo po tym, na stromym brzegu zaczęła tworzyć się wydma, która powiększała się w ciągu kolejnych lat, pochłaniając roślinność wokół latarni, a także utrudniając i uniemożliwiając jej prawidłowe działanie. Regularne usuwanie piasku okazało się nieefektywne i nieskuteczne, co finalnie doprowadziło do zamknięcia latarni. Do 1968 roku budynek funkcjonował jako atrakcja dla zwiedzających, która przez nieustępliwy żywioł również została zamknięta. Dziś latarnia na klifie Rubjerg Knude jest elementem widoku na horyzont i pamiątka z przeszłości, nazywana przez Duńczyków „skarbem narodu”. Z tego powodu w 2019 roku przeprowadzono zabieg przesunięcia latarni w głąb lądu, z powodu erodującego wybrzeża i niszczycielskiego piasku.

Ribe – najstarsze duńskie miasto

Niewielka miejscowość położona w południowo-zachodniej części Jutlandii, to miejsce, którego nie można ominąć. Zabytkowe miasteczko leży nad rzeką Ribeå, a jego historia sięga aż VII wieku. Jest to jedno z lepiej, zachowanych, duńskich średniowiecznych miast, spacer jego uliczkami jest niczym podróż w czasie. Najcenniejszymi zabytkami miejscowości są katedra Najświętszej Maryi Panny, i zabytkowy budynek Ratusza, czy Hus Tausen Hus. Pierwsza z nich to najlepiej zachowana budowla romańska w Danii; okazałe wieże górują nad miastem, a romański portal we wnętrzu katedry zachwyca pełnią kolorów i prostotą.

Ribe Jutlandia

Legoland

Lego to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna zabawka na świecie, która swój początek wzięła w duńskiej miejscowości Billund. To tutaj powstał też pierwszy tematyczny park rozrywki, w którym klocki tworzą praktycznie wszystko. Przechadzając się alejkami parku, można odnieść wrażenie, jakby było się w środku zbudowanego z klocków miasteczka, wypełnionego kolejkami, kolorowymi budynkami i atrakcjami parków rozrywki. Dobra zabawa czeka nie tylko najmłodszych, fani Lego na pewno znajdą coś dla siebie.

Półwysep sąsiadujący ze Szwecją, o umiarkowanym, morskim klimacie nie brzmi jak wakacyjna destynacja, do której w pierwszej kolejności chcesz się udać. Jest jednak coś kuszącego w spokojnej, nadmorskiej krainie porośniętej wrzosami, zakończonej stromymi klifami, na których możesz zyskać poczucie, jakbyś znalazł się na końcu ziemi, gdy wokół znajduje się jedynie woda, z której unosi się morska bryza. Odpoczynek w takim miejscu to na pewno niezapomniane doświadczenie.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds