Przejdź do treści
plemiona afrykańskie

Plemiona afrykańskie: 7 kultowych i fascynujących plemion w Afryce

Wydawać by się mogło, że świat stoi otworem, że nie ma na nim miejsc, do których nie można pojechać. Tymczasem na świecie żyją afrykańskie plemiona, które wręcz nie życzą sobie obcych gości. Nie korzystają oni z prądu, a świat im znany znacząco różni się od naszego. Poznaj najciekawsze ludy Afryki i ich zwyczaje!

„Dzikie” plemiona Afryki

Według badań przeprowadzanych przez etnologów, na świecie żyje dziś przynajmniej kilkadziesiąt plemion, których życie całkowicie różni się od tego, które toczy się w Europie. Wyrażenie „dzikie plemiona” wydaje się być nacechowane negatywnie, choć w rzeczywistości oznacza jedynie, że te plemiona nigdy nie próbowały nawiązać kontaktu z resztą świata. Nie utrzymują oni kontaktów z cywilizacją i kulturą znaną przeciętnemu Europejczykowi.

Zamieszkują one tereny, do których dotarcie droga lądową jest utrudnione. Aby się do nich dostać, trzeba podróżować wiele dni, a drogi często są nieprzejezdne. W niektórych regionach sama podróż lądowa nie wystarczy, dotarcie do nich nierzadko wymaga płynięcia wzdłuż afrykańskich rzek.

Czy istnieją jeszcze plemiona w Afryce, o których istnieniu nie wiemy?

Przez fakt, że afrykańskie plemiona są trudno dostępne, niewielu podróżników decyduje się podjąć wyzwanie, jakim jest ich poznanie. Wydaje się nieprawdopodobne, żeby w XXI wieku, w którym istnieje możliwość w zaledwie kilka sekund skontaktowania się z osobą na drugiej stronie globu, że żyją grupy ludzi kompletnie odizolowane od cywilizacji. Jak żyją ludzie w Afryce? Czy plemiona izolowane istnieją? Tak – istnieją i żyją w ten sposób dlatego, że tego chcą lub nie mają pojęcia, że świat poza ich terytorium wygląda zupełnie inaczej.

dzikie plemiona afryki
Wiele afrykańskich plemion woli żyć według własnych tradycji

Zwyczaje plemion afrykańskich

Rdzenni mieszkańcy Afryki mają swoje tradycje i zwyczaje, które w mieszkańcach Europy potrafią wzbudzać skrajne emocje – jednocześnie fascynują i szokują. Afrykańskie plemiona są jednak wierne swoim zwyczajom, które stanowią dla nich element ich kultury i tradycji. Każdy afrykański lud ma swoje obrzędy i rytuały. W plemieniu San chłopiec staje się mężczyzną, kiedy zabije swoją pierwszą dużą antylopę, a dziewczynka w okresie dojrzewania, przy pierwszej miesiączce jest izolowana w swojej chacie. Kobiety z plemienia wykonują specjalny rytualny taniec, który ma sprawić, że dziewczyna będzie piękna oraz wolna od głodu i pragnienia. W wielu plemionach ważnym rytuałem jest równie obrzezanie chłopców – w niektórych również dziewczynek. Posiadanie przez mężczyznę wielu żon również jest powszechnym zjawiskiem. Ludzie Afryki wierzą często w magię, zło i tradycyjne praktyki. W każdym plemieniu bardzo ważna jest hierarchia – przywódca plemienny w Afryce to najwyższe możliwe stanowisko. Wódz plemienia w Afryce często pełni role króla (np. w plemieniu Bemba).

Poznaj najciekawsze plemiona afrykańskie

Ludy Afryki często są bezpośrednimi potomkami niektórych z najwcześniejszych grup współczesnych ludzi (Homo sapiens) i mają unikalne markery DNA. Plemiona te mają również unikalne cechy genetyczne, a także języki, które nie są blisko spokrewnione z żadnymi innymi istniejącymi obecnie. Jakie są najbardziej znane plemiona afrykańskie?

Buszmeni

Najstarsza grupa ludów afrykańskich to plemię San, zwane również Buszmenami. Sanowie nie mają przywódcy, a spory rozstrzygane są w trakcie długich dyskusji. System wierzeń plemienia przestrzega wiary w jednego, potężnego Boga. Hołd oddaje się również zmarłym. Niektóre grupy czczą również księżyc. Najważniejszym rytuałem jest taniec, który ma na celu uzdrowienie grupy. Uczestniczy w nim każdy – kobiety zwykle siedzą wokół centralnego ognia, śpiewają i klaskają w dłonie. Podczas rytuału, tancerze mogą osiągnąć trans (zmieniony stan świadomości) i zostać przeniesieni do sfery duchowej, w której mogą błagać o dusze chorych.

plemiona afryki
Buszmeni uchodzą za jeden z najstarszych ludów świata

Himba

Afrykański lud – plemię Himba, zamieszkuję północno-wschodnią Namibię. Jest jednym z ostatnich plemion tradycyjnej Afryki. Mieszkają w nim jedne z najpiękniejszych kobiet na Ziemi. Charakteryzują je symetryczne kształty, wydatne usta i gładka skóra, w lekko czerwonym kolorze. Ich kolor, jest elementem rozpoznawczym ludu. Zawdzięczają go mieszance ceglasto-czerwonej orchy, popiołu, tłuszczu i ekstraktu dzikich roślin. Głównie służy zdobieniu ciała, ale stanowi także ochronny pancerz przed promieniami słonecznymi czy pasożytami i insektami.

Więcej o plemieniu Himba przeczytasz w naszym artykule: Himba – dzikie plemię Namibii

Masajowie

Kenia to kultowe afrykańskie miejsce na safari i dom plemienia Masajów. Są oni znani ze swojej wyjątkowej kultury i plemiennych strojów. Chociaż rządy Kenii i Tanzanii ustanowiły programy zachęcające Masajów do porzucenia tradycyjnego, pół-koczowniczego stylu życia, Masajowie zachowali swoje odwieczne zwyczaje. Ludy Afryki jakim są Masajowie mają mocno patriarchalny charakter, a do starszych Masajów czasami dołączają emerytowani starsi, decydując o większości głównych spraw plemion.

Więcej o plemieniu Masajów przeczytasz w naszym artykule: Masajowie – afrykański lud wojowniczy

Mursi

Tereny Doliny Omo, w południowej Etiopii zamieszkuje plemię Mursi. Dotrzeć do niego można jedynie w porze suchej za pomocą auta terenowego. W porze deszczowej wioska plemienia jest całkowicie odcięta od świata. Charakterystyczną cechą plemienia są krążki umieszczane w rozciągniętych, dolnych wargach. Tę niecodzienną ozdobę umieszcza się w wardze każdej dziewczynki wchodzącej w wiek dojrzewania. Z czasem wymienia się je na coraz większe, aż osiągną nawet 35 cm średnicy. Kobiety z krążkiem w wardze uchodzą za niezwykle atrakcyjne, a im bardziej rozciągnięta warga tym więcej krów oddać musi rodzinie potencjalny kandydat na męża.

Tuaregowie

To wyjątkowe plemię matriarchalne, w którym władze sprawują kobiety. Tuaregowie zamieszkują różne obszary Sahary i prowadzą koczowniczy tryb życia. Kobiety w tym plemieniu mają bardzo silną pozycję. Dawniej same wybierały sobie mężów i dziedziczyły znaczny majątek. W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni Tuaregów chodzą z zasłoniętą twarzą. Ma to na celu ochronę przed złymi siłami, które mogą dostać się przez usta.

mieszkańcy afryki
Tuareg z wielbłądem

Wodaabe

Ludy Afrykańskie takie jak plemię Wodaabe prowadzą koczowniczy tryb życia, wędrując wzdłuż południowej Sahary. To plemię jest bardzo stare i pochodzi prawdopodobnie z epoki kamienia. Wyróżnia je brak wodza oraz ciekawe podejście do urody i pielęgnacji ciała. Mężczyźni z Wodaabe noszą bardzo strojne ubiory i skomplikowane makijaże. Pod koniec pory deszczowej, każdego roku odbywa się konkurs piękności. Podczas jego trwania, młodzi mężczyźni tańczą wystrojeni, konkurując o miano najpiękniejszego.

Zulu

Zulusi nazywają siebie „ludem niebios” i stanowią największą grupę etniczną w Południowej Afryce, z około 10 milionami mieszkańców KwaZulu-Natal. Spory między mężczyznami w plemieniu są publicznie rozwiązywane poprzez walkę na kije. Pojedynek kończy się, gdy tylko płynie krew, a zwycięzca opatruje rany przegranego. Istotną częścią obchodów Zulu są bębny, którym towarzyszą tańce i śpiewy. Istnieje wiele tańców w kulturze Zulusów, które celebrują różne dziedziny życia. Taniec myśliwski symbolizuje odwagę, jakiej wymaga polowanie, naśladując ruchy myśliwych. Taniec wykonywany jest podczas ceremonii przed wyruszeniem wojowników na polowanie.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.