legoland dania

Legoland (Dania) – baw się w największym parku Lego na świecie!

Osławiony Legoland Billund to jedna z najbardziej znanych atrakcji na świecie. Duński park Lego to największy tego typu obiekt. Oprócz niesamowitych modeli Lego wykonanych z 55 milionów klocków, w kompleksie znajduje się też ponad 50 ekscytujących kolejek i wiele innych atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Legoland w Billund to miejsce dla fascynatów klocków w każdym wieku.

Co warto wiedzieć o parku Legoland?

Założycielem spółki LEGO jest Duńczyk Ole Kirk Christiansen, a sama nazwa klocków pochodzi od słów „Leg godt”, co w języku duńskim oznacza „Baw się dobrze”. Jeśli taka idea przyświecała już samym klockom, to park rozrywki zdecydowanie ją umocnił.

Duński Legoland powstał w 1968 roku, czyli już 20 lat po wprowadzeniu kultowych klocków na rynek. W późniejszych latach stworzono takie parki jeszcze w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Kalifornii. Niezmiennie jednak duński kompleks Billund Legoland Resort, jak przystało na stolicę Lego, pozostaje największym ze wszystkich czterech. Niesamowitym jest fakt, że w Legolandzie wszystko skonstruowano z klocków, dlatego całość wygląda jak miasteczko, które z lotu ptaka jest nie do odróżnienia od zwyczajnych zabudowań.

Warto też wiedzieć, że umiejscowione na świeżym powietrzu parki, jakimi są Legolandy, stawiają głównie na rozrywkę i umilenie czasu najmłodszym. Jednak istnieją też parki powiązane tematycznie o charakterze bardziej edukacyjnym. Drugim typem Legolandów są ośrodki Discovery Centre, które są nieco mniejsze i łączą zabawę z nauką. Oprócz warsztatów edukacyjnych nie zabraknie w nich też oczywiście rollercoasterów i karuzeli.

dania legoland

Jakie atrakcje czekają na nas w Legolandzie?

Legoland w Billund oferuje całe spektrum najróżniejszych atrakcji i wciąż rozwija swoją ofertę o kolejne pozycje. Obszar parku podzielony jest na różne strefy tematycznie związane z konkretnymi seriami klocków Lego. Na mapie duńskiego Legolandu znajdziemy więc światy Ninjago, The Movie, Nexo Knights, Legoredo czy Duplo. Są tu także krainy polarna, piratów i przygód. Oprócz tego w sercu parku leży Miniland, który stanowi miniaturowe odwzorowanie całego świata — słynnych budynków, stolic i ciekawych miejsc. Dodatkowo w parku powstała Strefa Wyobraźni, w której znaleźć można kino 4D lub oceanarium.

Zobacz także: Przyjazna, ekologiczna, modna – taka właśnie jest Kopenhaga

Oprócz wspomnianych już atrakcji w duńskim Legolandzie czeka jeszcze ogromna ilość innych rozrywek. Dla fanów nietypowych wariacji park oferuje nawet przejażdżki w wodnym otoczeniu (Viking River Splash czy LEGO Canoe). Wśród wielu fantastycznych rollercoasterów i karuzeli dla starszaków są też takie, które dostosowane są do użytku najmłodszych maluchów odwiedzających park.

Legoland rozplanowany jest tak, aby był przyjazny i dostępny dla dzieci już od drugiego roku życia. Dlatego też spora część atrakcji jest odpowiednia dla całej rodziny — będą to m.in. rejsy łódkami, indiańska wioska, safari, wieża LEGOTOP, z której można podziwiać cały park; ścianki wspinaczkowe, wspominany już Miniland i część kolejek górskich.

Lalandia — wodny raj

Dla miejscowości Billund sam Legoland to za mało, powstała więc i Lalandia. Ten kompleks to największy w Skandynawii aquapark, który jest równocześnie centrum rodzinnej rozrywki i tropikalnym miasteczkiem. Ilość atrakcji Lalandii zdecydowanie nie odstaje od bratniego parku z klocków.

Park wodny liczy sobie ponad 10 000 m² powierzchni. Znajdują się w nim niezwykłe zjeżdżalnie oferujące różne poziomy adrenaliny, basen ze sztucznymi falami, najdłuższa na świecie rwąca rzeka  czy też wodne place zabaw dla dzieci. Oprócz basenowych atrakcji, w ośrodku można też skorzystać ze ścianek wspinaczkowych, małpiego gaju, minigolfa, kręgielni, lodowiska, centrum fitnessu i wielu punktów gastronomicznych.

W Lalandii jest też możliwość noclegu w specjalnie do tego przygotowanej wiosce wakacyjnej. Wynajęcie domku z komfortowym wyposażeniem pozwoli rodzinom z dziećmi dłużej cieszyć się ogromem atrakcji tego niezwykłego parku.

legoland dania atrakcje

Wiedza praktyczna

Chcąc wybrać się do Legolandu w Danii warto przygotować się wcześniej, ponieważ szybsza rezerwacja lub zakup biletu online zapewniają dodatkowe udogodnienia. Bilety Legolandu zamówione na oficjalnej stronie internetowej parku kosztują 379 koron duńskich (DKK), czyli około 230 złotych. Natomiast zakup biletu w samej kasie Legolandu wyniesie dodatkowe 20 DKK. Kupując online, unikniemy również czekania w kolejce i zyskamy cenny czas w samym parku.

Legoland oferuje bilety również w wersji karnetów dwudniowych (449 DKK), a nawet takich na cały sezon (599 DKK). Dodatkowymi udogodnieniami, które można wykupić, są:

  • Wcześniejsza rezerwacja miejsca parkingowego w cenie 60 DKK, 
  • Możliwość korzystania z atrakcji bez kolejek — dostępne od 249 DKK za osobę,
  • Rezerwacja pokoju w hotelu Legoland lub wiosce campingowej, które są zaaranżowane w stylu klockowych kolekcji.

Lalandia też oferuje różne pakiety wypoczynkowe. Park wodny działa przez cały tydzień od 9 do 20, a w niedziele w godzinach 9.30-18.30. Podstawowy, jednorazowy bilet wstępu kosztuje 290 DKK dla osoby dorosłej oraz 240 DKK dla dzieci do 12 roku życia. Dzieci do lat 3 wstęp mają bezpłatny.

Co zobaczyć w okolicy Legolandu?

Billund to niewielka miejscowość, którą zamieszkuje około 4 tysięcy osób. Mimo to w sezonie wakacyjnym jest tu ruch jak w niejednym dużym mieście. Wszystko to ze względu na sławę, jaką zyskał Legoland Billund Resort. Popularność parku rozrywki sprawiła, że wśród innych atrakcji miasta nie mogło zabraknąć tych nawiązujących do kultowych klocków.

legoland bilund

LEGO House

Stolica LEGO nie byłaby sobą bez muzeum dotyczącego klocków. LEGO House, czyli dosłownie dom klocków LEGO, to kompleks, który nie tylko pozwoli poznać historię marki, ale i rozwinie kreatywność i zachwyci największymi na świecie budowlami z zabawkowych elementów. Wśród galerii arcydzieł znajduje się między innymi mierzące aż 15 metrów Drzewo Kreatywności wykonane z 6 316 611 klocków LEGO.

Będąc w LEGO House, oprócz podziwiania ciekawych budowli, można także tworzyć własne konstrukcje i uczestniczyć w różnych warsztatach. Wyprawę do tego ośrodka polecamy wszystkim, bez względu na wiek. Wstęp do samego muzeum jest płatny 239 DKK dla wszystkich, oprócz dzieci do 2 roku życia. Warto jednak wspomnieć, że już sama architektura budynku jest godna uwagi. Na szczycie budowli znajdują się kolorowe tarasy z częścią eksponatów, które można zobaczyć za darmo. 

LEGO Bricks

Kolejną atrakcją inspirowaną kultowymi klockami są LEGO Bricks, czyli ogromne rzeźby w kształcie zabawkowych elementów. Twórcy tej atrakcji postanowili zaoferować turystom kolejną rozrywkę w postaci gry, polegającej na szukaniu klockowych rzeźb rozmieszczonych w całym mieście. W pogoni za ogromnymi okazami LEGO trzeba przejść się sporą część miasta, dzięki czemu poszukiwania można połączyć ze zwiedzaniem reszty atrakcji.

Jednak nie samym LEGO żyje Billund. Oprócz Legolandu i powiązanych tematycznie atrakcji znajduje się tutaj jeszcze kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić przy okazji wycieczki do Danii.

Legoland Billund

Skulpturpark

Skulpturpark to ciekawe miejsce z ładunkiem kulturalnym. Jest to kompleks sztuki rzeźbiarskiej, który powstał na otwartej przestrzeni natury. Koncepcja połączenia przyrody ze sztuką dostępną dla wszystkich powstała już w latach 80. ubiegłego stulecia, a sam park utworzono w 1991 roku. Poprzez zielony teren prowadzi ponad kilometrowa ścieżka, wzdłuż której rozmieszczone jest 21 rzeźb. W planach gminy Billund — właściciela i sponsora parku, jest dodanie do przestrzeni kolejnych 30 lub nawet 35 posągów. 

Park Rzeźb znajduje się w centrum Billund. Można do niego dojść dobrze oznaczoną ścieżką prowadzącą z samego Legolandu. Warto wybrać się tam z dziećmi, ponieważ to nietypowe muzeum będzie ciekawe również dla nich. Rzeźby ustawione w parku są bowiem bardzo różnorodne i wymagają uruchomienia wyobraźni w celach interpretacyjnych. Wstęp jest bezpłatny i całodobowy, więc bez trudu można napawać się sztuką i naturą w dowolnym czasie swojego pobytu.

Teddy Bear Art Museum

Muzeum pluszowych misiów to kolejna ciekawa propozycja turystyczna na mapie Billund. Kompleks powstał w domu wcześniejszego szefa firmy LEGO — Godtfreda Kirka Christiansena, który przekształcono na muzeum w typowo duńskim stylu. Muzeum oferuje obejrzenie niesamowitej kolekcji pluszowych misiów. Wśród ponad 1200 eksponatów znajdzie się niejeden okaz z bogatą historią, którą poznać można przy zwiedzaniu. 

Oprócz wycieczki pozwalającej podziwiać zbiory, w muzeum organizowane są również warsztaty z szycia misiów. Dodatkowo budynek znajduje się w otoczeniu przepięknego kompleksu ogrodów Edith Kirk Christiansen, którymi warto pospacerować. 

Wstęp na wystawę płatny jest 100 DKK od osoby. Jedynie dzieci poniżej 12 roku życia wejdą za darmo. Kompleks można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Ta druga przyjemność wyniesie 600 DKK i potrwa prawie 2 godziny. Całość funkcjonuje w nietypowym rozkładzie tygodniowym, bo od środy do niedzieli w godzinach 10-17. Warto o tym pamiętać przy planowaniu wycieczki.