Search The Query
Search

Park Narodowy Jezior Plitwickich – Niezwykła kraina chorwackich jezior

plitwickie jeziora

Krystalicznie czysta woda w kolorze turkusu, niesamowity krajobraz, a co najpiękniejsze – zwisające z gór strumienie wodospadów, otoczone towarzystwem krasowych jezior. Wszystko to zachęca podróżujących po Bałkańskim Półwyspie do odwiedzenia tego miejsca. Park Narodowy Jezior Plitwickich stał się najczęściej wybieranym kierunkiem odwiedzin turystów z całego świata. Kraina ta zadziwia z roku na rok coraz więcej przyjezdnych.

Park Narodowy Jezior Plitwickich – ogólna charakterystyka

Jedna z legend przypisuje powstanie jezior Czarnej Królowej, która zlitowała się nad dotkniętym suszą terenem i sprawiła obfite opady deszczu, w wyniku których powstały magiczne zbiorniki. Prawdą jest, że proces ten był dużo bardziej skomplikowany i Jeziora Plitwickie w Chorwacji kształtowały się na przestrzeni tysięcy lat, a to wszystko za sprawą występującego na tym terenie węglanu wapnia. Ten chemiczny związek zatrzymywany jest na powierzchni kamieni i roślinności przez występujące bakterie i organizmy, co przyczynia się do jego krystalizacji i osadu. Wytrącony z wody węglan wapnia, nawarstwiając się stopniowo, przyczynił się do powstania na rzece jezior. Cały proces postępuje nieustannie do dziś, a utworzone zbiorniki zmieniają swój kształt.

Kup zwiedzanie Parku Narodowego Jezior Plitwickich

Dzięki obecności węglanu wapnia, woda posiada piękny, turkusowy kolor. Geolodzy oceniają powstanie obecnych jezior i kaskad wodospadów na mniej niż 4 000 lat, jednak teren ten kształtować mógł się już nawet 12 000 lat temu. Na terenie tym 8 kwietnia 1949 roku powstał Park Narodowy Jezior Plitwickich, jednak już 21 lat wcześniej, w 1928 roku założono tu rezerwat przyrody. Powierzchnia terenu wynosi niemal 297 km², a obszar ten znajduje się w środkowej części kraju, około 140 km od stolicy Chorwacji – Zagrzebia, na wysokości od 400 do 1280 m n.p.m. – między górami Plješevica a Mala Kapela. W 1979 roku park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO i widnieje na niej, jako jeden z pierwszych przyrodniczych obiektów. Jest to także najstarszy Park Narodowy na terenie całej Chorwacji.

chorwacja jeziora plitwickie
Drewniane pomosty dla turystów nad jeziorami plitwickimi

Na obszarze znajduje się 16 większych, nazwanych jezior, kilka powstałych mniejszych zbiorników oraz spływające z gór kaskadowe wodospady, które nadają temu krajobrazowi pełnego uroku. Różnica wysokości między jeziorem położonym najniżej i najwyżej wynosi około 134 metry. Można wydzielić dwie grupy, według których dokonano podziału występujących na tym terenie akwenów. Wyróżnia się jeziora o podłożu dolomitowym, czyli Gornję oraz te, które utworzone są w wapiennym kanionie, określane jako Donja.

Do pierwszej grupy należy 12 jezior i zalicza się w niej dwa największe – Kozjak i Prošćansko. Warto wspomnieć także o jednym wodospadzie, który wyraźnie odstaje od reszty, ponieważ nie zaczyna swojego spadku z jeziora i w jeziorze nie kończy. Mowa o najwyższym wodospadzie na terenie parku i w całej Chorwacji, zwanym Veliki Slap (Wielki Wodospad) , który mierzy 78 metrów. Dopływ strumienia Plitvice zasila jego wody, które spadają, rozbijając się o wapienne struktury.

Zobacz także: Makarska – najpiękniejsza chorwacka riwiera

Na terenie parku występuje wiele roślinności, a dużą część jego terenu pokrywają lasy, odgrywające dużą rolę w całym ekosystemie. Krasowe źródła znajdują się zarówno na powierzchni, jak i płyną pod ziemią. Las reguluje jej obieg, zatrzymując potrzebną wodę na czas suszy oraz uniemożliwiając jej dopływ, podczas mokrych okresów. Występuje tu 11 leśnych zbiorowisk, a jednym z najlepiej utrzymujących się kompleksów jest Chorkova uvala, na którego obszarze odnotowano dziewiczy i nienaruszony fragment lasu bukowo – jodłowego, a drzewa sięgają nawet kilometra wysokości!

Wśród chronionych gatunków zwierząt swoje siedliska posiadają niedźwiedzie brunatne i wilki, a w wodnych akwenach żyją: wydra, pstrąg potokowy i raki. Bogactwo terenu stanowi występująca flora, szczególnie wiele różnorodnych gatunków: będące pod ochroną storczyki i zwyczajny dziurawiec. Do atrakcji parku można zaliczyć powstałe skalne rzeźby i jaskinie, będące wynikiem działalności krasowych wód.

Jeziora Plitwickie – jak spędzić czas

Park Narodowy Jezior Plitwickich jest dobrze przygotowany dla odwiedzających turystów i na całym jego terenie znajduje się wiele wyznaczonych ścieżek i szlaków, umożliwiających spacer wzdłuż jezior i lasów. Jednym z miejsc, które najbardziej zachęca do spędzenia czasu na malowniczym terenie jest zalesione zbocze Miś (Medvjeđak), rozciągające się na długość 8 kilometrów. Na jego wyżynach osadzone są trzy szczyty: Turčić (801 m), Tupi Medvjeđak (868 m) i Oštri Medvjeđak (889 m). Z tego miejsca można podziwiać panoramiczny widok na cały obszar Plitwickich Jezior.

Kup zwiedzanie Parku Narodowego Jezior Plitwickich

Znajdując się na terenie parku, warto wybrać się trasą przebiegającą pośród najlepiej zachowanego leśnego kompleksu Charkowa Uvala, na której znajduje się wiele przystanków obfitujących w widokowe punkty, przyrodniczych zabytków i informacyjnych tabliczek, pełniących edukacyjną funkcję. Początek trasy można znaleźć przy Panoramicznej Stacji Pojazdów – Labudovac, z której zmierza się w kierunku miasta Čorkova Uval, a następnie do przystani łodzi w Kozjačkiej dradze. Po drodze przechodzi się przez szczyt góry Preka Kosa.

jeziora plitwickie chorwacja
Piękne widoki jezior plitwickich

Przepływające krasowe strumienie, przez wiele tysiącleci kształtowały niezwykłe skalne struktury, które można oglądać na terenie parku. Jedną z takich form jest utworzona Jaskinia Barać, której eksploracja pochłonie około 40 minut spacerowego czasu. Składa się ona z trzech mniejszych grot, jednak turystom udostępniona jest tylko Barać Górna, do której wejście znajduje się niedaleko miasta Nova Kršlja, na zboczu, przy wodach płynącego strumienia Kršlja. Jaskinia ta należy do krasowych rzeźb terenu i obfituje w liczne kolumny – stalagmity i stalaktyty. Można wybrać się tutaj także na wycieczkę z przewodnikiem.

Atrakcją, która pozwoli na jeszcze bardziej dogłębne poznanie tajemnic i zakamarków Jezior Plitwickich jest rejs po wodach jeziora. Możliwość wodnego zwiedzania jest niemal przez cały rok, za wyjątkiem okresów, podczas których jezioro zamarza. Do dyspozycji odwiedzających jest flota, składająca się z ośmiu elektrycznych łodzi, które zabierają turystów nad plitwickie Jezioro Kozjak. Taki rejs obejmuje dwie różne linie: krótką i długą. Krótsza trasa łączy porty Burgete i Bathing, natomiast dłuższa obejmuje wycieczkę z portu w Kozjačka draga do Burgete.

Zobacz także: Wyspa Pag – poznaj chorwacką Ibizę!

Dla bardziej wprawionych i lubiących fizyczną aktywność jest możliwość wypożyczenia kajaku lub drewnianej łodzi, w której można przemierzać jezioro o własnych siłach, a forma takiego spędzania czasu w parku ma duże grono wielbicieli. Dla osób, które mogą mieć problem ze zorganizowaniem sobie planu trasy i ocenienia stopnia trudności, najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się zaplanowane wycieczki z przewodnikiem. Wycieczki mogą odbywać się w różnych zakresach tematycznych, od zwiedzania biologicznych i geologicznych form, po wędrówki leśnymi szlakami, w okolicach jezior. Na niektóre z wypraw konieczne jest zabranie odpowiedniego sprzętu trekkingowego, w zależności od występującej akurat pory roku.

Jeziora Plitwickie – Praktyczne informacje

Na teren parku prowadzą dwa wejścia, przy których znajdują się kasy biletowe. Wejście numer jeden znajduje się w okolicy dolnych jezior i posiada parking Rastovača, oferujący tysiąc miejsc dla samochodów. Kolejne wejście mieści się pomiędzy górnymi i dolnymi zbiornikami, a przy nim także znajduje się parking Hladovina, z 1200 miejscami parkingowymi. Od niedawnego czasu bilety można kupić także poprzez stronę internetową.

Do parku można dojechać samochodem osobowym, kierując się autostradą A1 w stronę Karlovac, a następnie zjechać na krajową drogę D1, prowadzącą do Slunj. W odległości około 30 kilometrów od tego miasta znajduje się Park Narodowy Jezior Plitwickich. Wyjeżdżając ze Splitu lub okolic i korzystając z autostradowej drogi A1, należy zjechać już przy miejscu poboru opłat w Gornja Ploča i stąd jechać w stronę Korenicy, z której jest blisko do parku.

Inną opcją dotarcia na teren parku jest skorzystanie ze środków transportu publicznego. O ile podróż pociągiem jest średnio dobrym pomysłem, bowiem kolej najbliżej dojeżdża do stacji w Vrhovine, to nie ma możliwości przedostania się stamtąd za pomocą autobusowych linii lub taksówek. Bezpośrednio można dostać się jedynie w sezonie letnim, gdyż wtedy z Zagrzebia i Zadaru kursują autobusy do NP Jezior Plitwickich. Inną opcję stanowią jeżdżące regularnie linie autobusowe na trasach Zagrzeb/Karlovaca – Dubrovnik/Zadar/Split.

W okolicy znajdziemy sporo willi i pensjonatów, które oferują noclegi. Pełną ofertę noclegową znajdziemy na stronie Booking.com.

park narodowy jezior plitwickich
Drewniane łódki, które możemy wypożyczyć w Parku Narodowym Jezior Plitwickich

Jeziora Plitwickie – trasy

Przez cały teren parku wyznaczonych jest wiele szlaków, o różnych stopniach trudności, które w zależności od wybranej opcji, zajmują od kilku godzin, po cały dzień wędrówek. Kupując bilety, otrzymuje się mapkę z wyrysowanym przebiegiem szlaków i orientacyjnymi punktami. Na ten moment udostępnionych zwiedzającym zostało 8 różnych tras:

  • Trasa A o długości 3,5 km, której przejście zajmuje od 2 do 3 godzin. Rozpoczyna się przy wejściu 1 i prowadzi przez Wielki Wodospad i Kanion Dolnych Jezior.
  • Trasa B o długości 4 km, której przejście może zając 3 – 4 godziny. Start jest przy wejściu 1, a zwiedzanie przyjmuje okrężny charakter. Najpierw zwiedza się Kanion Dolnych Jezior, następnie przepływa łodzią po plitwickim Jeziorze Kozjak, przejeżdża się pociągiem, podziwiając panoramę, a następnie schodzi się ze szczytu wschodnią stroną kanionu w kierunku wyjścia.
  • Trasa C o długości 8 km, której czas przeprawy wynosi 4 – 5 godzin. Zaczyna się przy wejściu 1, a na trasie zwiedza się okolice górnych i dolnych jezior. Trasa obejmuje rejs oraz przejażdżkę panoramową ciuchcią.
  • Trasa E o długości 5,1 km, której przejście trwa od 2 do 3 godzin. Rozpoczyna się przy wejściu 2 i obejmuje zwiedzanie jezior górnych, rejs łodzią i spacer do Jeziora Prošćansko. Powrót do punktu wyjścia umożliwia turystyczny pociąg.
  • Trasa F o długości 4,6 km, której przejście zajmuje 3 – 4 godziny. Zaczyna się przy wejściu 2 i obejmuje przejażdżkę łodzią, oglądanie Kanionu Dolnych Jezior i Wielkiego Wodospadu oraz spacer zawiłą serpentyną, bogatą w liczne widokowe punkty.
  • Trasa H o długości 8,9 km, której czas przejścia wynosi od 4 do 6 godzin. Zaczyna się przy wejściu 2 i obejmuje zwiedzanie całego obszaru jeziora.
  • Trasa K o długości 18,3 km, której czas przejścia wynosi 6 – 8 godzin. Rozpoczyna się przy wejściu nr 2, szlak jest zdecydowanie trudniejszy od pozostałych i zahacza o wszystkie atrakcje parku.
  • Trasa G, o niemal identycznym przebiegu jak trasa K, kończąca się w innym punkcie wyjścia.

Niektóre z nich wymagają większego przygotowania do wprawy, warto wyposażyć się w dobre trekkingowe obuwie, wygodny strój. Należy koniecznie zabrać ze sobą butelkę wody oraz fotograficzny aparat, by móc uchwycić piękno ujrzanych cudów przyrody.

Jeziora Plitwickie – cennik

Kup zwiedzanie Parku Narodowego Jezior Plitwickich

06.07. – 30.09.01. 10. – 25.10.26 października – 31 grudnia
Dorośli150,00 – 200,0090,0080,00
Studenci100,00 – 125,0055,0050,00
Dzieci od w wieku 7 – 18 lat50,00 – 70,0025,0035,00
Dzieci do 7 roku życia i osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności wyżej niż 50%wolnywolnywolny
Jeziora Plitwickie: tabela przedstawiająca cenę za osobę w zależności od sezonu turystycznego.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds