Search The Query
Search

Pałac Królewski w Madrycie – imponujący pałac, który powstał w osiemnastym wieku

pałac królewski w madrycie

Zastanawiasz się, co skrywa wnętrze ogromnego pałacu z XVIII wieku? Zwiedzanie prawie 3000 królewskich sal z pewnością odkryje przed Tobą kilka tajemnic. Wnętrze budynku do dziś jest wykorzystywane do urządzania oficjalnych bankietów lub państwowych uroczystości. Planując wycieczkę do Madrytu, obowiązkowo uwzględnij Pałac Królewski na mapie zwiedzania!

Jeden z najpiękniejszych kompleksów pałacowych na świecie

Zarówno Madryt, jak i Pałac Królewski zachwycają dostępnymi miejscami do zwiedzania. Warto również odwiedzić miejsca, jakie znajdują się w pobliżu. Które? Na największą uwagę zasługują przede wszystkim: Plaza Mayor oraz Puerta del Sol. Zwiedzanie Pałacu oraz tych dwóch miejsc to świetny pomysł na całodniową lub kilkudniową wycieczkę!

Gdzie znajduje się Pałac Królewski w Madrycie?

Większość hoteli znajduje się w niewielkiej odległości od Pałacu. Pieszy spacer zajmuje maksymalnie 10 minut, a jeśli zamierzasz dojechać z bardziej odległych punktów, zarezerwuj około 20 minut.

Adres Pałacu: Calle de Bailén, s/n, 28071 Madryt, Hiszpania

palacio real de madrid

Historia Pałacu Królewskiego w Madrycie

Pałac Królewski do dziś stanowi jeden z najpiękniejszych zamków w całej Europie. Jest ceniony przez architektów, ale też ludzi związanych z polityką i kulturą różnych krajów. Poznanie historii budynku oraz odszyfrowanie symboli, które zdobią jego ściany, pozwoli na zrozumienie ewolucji hiszpańskiej monarchii. Można powiedzieć, że każdy pokój przedstawia odrębną historię zarówno Madrytu, jak i całej Hiszpanii.

Zobacz także: Co warto zobaczyć w Madrycie? Najlepsze atrakcje stolicy Hiszpanii

Budowę Pałacu zainicjował Filip V Burbon w XVIII wieku. Rozplanowaniem przestrzeni zajął się włoski architekt Filippo Juvara, który zaproponował wykonanie gmachu w stylu typowo barokowym. Twórca zmarł jednak przed rozpoczęciem prac budowlanych. Obecnie pałac jest utrzymany w stylu klasycystycznym z elementami rokoko. Jest oficjalną rezydencją króla Hiszpanii, jednak na co dzień władca mieszka na przedmieściach Madrytu.

Wcześniej w miejscu Pałacu znajdował się Stary Alkazar, który spłonął w 1734 roku. Nowa budowla miała być wzorowana na Luwrze, który do dziś zachwyca turystów przyjeżdżających do Paryża. Obie budowle łączy przede wszystkim kwadratowy dziedziniec, galeria oraz główna fasada z widokiem na zbrojownię. Konstrukcję znacząco rozbudowano w latach 1738-1755. Około dziewięciu lat później po raz pierwszy zamieszkał w niej król – był nim Karol III Hiszpański.

Zwiedzanie Pałacu Królewskiego

Najlepszym rozwiązaniem jest zwiedzanie z przewodnikiem. Dostępne są też informatory w różnych wersjach językowych, które pomogą w dogłębnym zrozumieniu historii budynku. Historyk, który zna każde pomieszczenie, świetnie odda panujący tam klimat, a dodatkowo zdradzi sekrety władców, których nie znajdziesz w Internecie! Oglądanie kolejnych sal trwa zazwyczaj około dwóch godzin, więc możesz zdecydować się na takie rozwiązanie również, jeśli podróżujesz z dziećmi.

Zobacz także: 9 najlepszych muzeów w Madrycie – niesamowita sztuka w stolicy Hiszpanii

Pałac zajmuje powierzchnię liczącą 135 000 metrów kwadratowych. Biorąc pod uwagę jedynie ten parametr, można uznać, że jest największym zamkiem królewskim w Europie. Oczywiście możesz zdecydować się na samodzielne zwiedzanie, jednak trudno będzie przenieść się w czasie do opisywanych wydarzeń bez osoby, która dokładnie streści Ci konkretną epokę.

W zwiedzaniu pomocna może się okazać aplikacja mobilna, którą możesz pobrać na smartfona. Znajdziesz tam najważniejsze i przede wszystkim aktualne informacje na temat godzin otwarcia, cennika czy sal, których zwiedzanie będzie możliwe lub nie.

pałac królewski madryt

Co warto zobaczyć w Pałacu Królewskim w Madrycie?

Pałac w Madrycie to bardzo popularne miejsce. Co roku odwiedzają go tłumy turystów. Do ogólnego zwiedzania udostępniono jedynie część budynku, choć wszystkich sal jest 2800. W każdej z nich zobaczysz bogate zdobienia, zachwycające żyrandole oraz przedmioty używane przez hiszpańskich władców. Co jeszcze można zobaczyć wewnątrz słynnego Palacio Real?

Zbrojownia w Pałacu Królewskim

Co można zobaczyć w środku? Zbiór broni oraz akcesoriów militarnych, które pochodzą nawet z czasów średniowiecza. Eksponatami są również pamiątki z turniejów jeździectwa konnego, a także miecz Ferdynanda Katolickiego. Zarówno na placu, jak i w Zbrojowni odbywają się wydarzenia wojskowe. Wówczas nie można zwiedzać części sal. Możesz jednak obejrzeć królewskie dekoracje z daleka. Koniecznie sprawdź, czy podczas Twojej wizyty, będzie możliwość wejścia na plac.

Sala Bankietowa

Co można znaleźć w Sali Bankietowej? Jak sama nazwa wskazuje, jest to pomieszczenie, w którym odbywają się bale oraz inne uroczyste wydarzenia. Mieści się w niej nawet 100 gości. Obecnie można w niej obejrzeć flamandzkie gobeliny i freski. Pałac w Madrycie do dziś jest wykorzystywany przy organizowaniu bankietów lub innych oficjalnych ceremonii państwowych. Sala jest więc istotnym punktem zwiedzania.

Pokój Karola III lub Mattii Gasparini

Pokój Karola III jest urządzony w stylu rokoko. Za czasów panowania władcy był uznawany za modny, nawiązywał do piękna natury oraz sztuki orientalnej. To wszystko zachowało się w pomieszczeniu do dziś. Znajduje się tam również jeden z najważniejszych zegarów – zegar pasterski, który sprawia, że Pokój Karola III jest uznawany za najbardziej prestiżową salę w Pałacu.

Kaplica Królewska

Kaplica Królewska – Capilla Real – to miejsce kultu religijnego, w której można znaleźć relikwie świętego Feliksa. Co wyróżnia to pomieszczenie? Przede wszystkim charakterystyczna kopuła oraz bogato zdobione ściany. Jeśli przyjrzysz się uważnie, dostrzeżesz freski autorstwa Corrado Giaquinto. Dzieła tego artysty ukazują świętych ważnych dla mieszkańców Madrytu, na przykład San Isidro czy Santa Maria de la Cabeza. Wewnątrz znajdują się również organy stworzone w 1778 roku.

royal palace madrid

Sala Tronowa

Głównym punktem Sali Tronowej jest oczywiście tron. Znajduje się na środku dużego pomieszczenia, którego ściany pokryte są czerwonym aksamitem oraz wspaniałymi dekoracjami. Mimo że utworzono ją w 1772 roku, do dziś można podziwiać oryginalne wyposażenie w nienaruszonym stanie. Każdy element jest nawiązaniem do historii hiszpańskiej monarchii. Znajdziesz tam mnóstwo symboli władzy – warto zwiedzać tę salę z przewodnikiem, aby poznać wszystkie sekrety.

Biblioteka Królewska

Biblioteka jest uznawana za najpiękniejsze miejsce wewnątrz Pałacu. Sala jest długa i rozświetlona. Wewnątrz znajduje się mnóstwo drewnianych mebli, które są podstawą dla ponad 45 tysięcy ksiąg z różnych okresów historycznych, przede wszystkim z XV i XVI wieku. Są również rękopisy arabskie, łacińskie, greckie oraz hiszpańskie. Na sklepieniu zamieszczono natomiast freski, które ukazują siedem sztuk wyzwolonych.

Apteka Królewska

Aptekę Królewską można pomylić z laboratorium. Znajduje się w niej mnóstwo fiolek, butli, butelek oraz szklanych pojemników z różnym wypełnieniem. Możesz obejrzeć również oryginalne recepty, które były wypisywane wszystkim członkom rodziny królewskiej.

Pałac Królewski w Madrycie – cennik i godziny otwarcia

Pałac w Madrycie jest otwarty dla zwiedzających w następujących godzinach:

  • Zima (od października do marca): od poniedziałku do soboty: 10:00 – 18:00, niedziela: 10:00 – 16:00
  • Lato (od kwietnia do września): od poniedziałku do soboty: 10:00 – 19:00, niedziela: 10:00 – 16:00

Kasy biletowe są zamykane około godziny przed zamknięciem. Możesz jednak kupić je online – wtedy nie musisz stać w głównej kolejce do wejścia.

Cena biletu wejściowego jest zależna między innymi od wieku odwiedzającego. Zniżkę mogą otrzymać osoby, które ukończyły 65 lat, młodzież do 16 roku życia oraz studenci do momentu ukończenia 25 lat.

  • Bilet normalny: 12 euro
  • Bilet ulgowy: 6 euro

Darmowe wejście

Jeżeli chcesz zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze wybierz się do Pałacu dwie godziny przed zamknięciem obiektu. Wówczas będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania gmachu. Uwaga! Kolejki bywają tak długie, że może zabraknąć czasu na dostanie się do środka. Darmowy bilet można odebrać wtedy jedynie przy kasie. Niemożliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds