zrce beach

Wyspa Pag – poznaj chorwacką Ibizę!

Wyspa Pag to malowniczy region Chorwacji, gdzie słońce świeci przez 365 dni w roku. Zachwyca skalistymi widokami i błękitną wodą, która posiada bogactwo witamin i minerałów. Niewielkie miasteczka, w którym żyją lokalni mieszkańcy, ukazują prawdziwy bałkański klimat. To piąta co do wielkości wyspa w całej Chorwacji, którą zdecydowanie warto odwiedzić.

Gdzie leży wyspa Pag?

Krasowa wyspa Pag składa się z trzech małych wysp, połączonych wąskimi basenami. Cała powierzchnia zajmuje 285 km2, a jej długość to 60 km, szerokość 19 km. Ma najdłuższą linię brzegową w Chorwacji i znajduje się w Północnej Dalmacji na Morzu Adriatyckim. Wyspa ma nieregularną linię brzegową, posiada liczne zatoczki i półwyspy, dzięki czemu krajobraz jest jeszcze różnorodny i urokliwy.

Jak się dostać na wyspę?

Dostać się na Pag można za pomocą promu, który kursuje z północno-wschodniej części wyspy i przez wiele lat to była jedyna opcja przedostania się na Pag. Sytuacja uległa zmianie w 1968 roku, kiedy wybudowano most łączący wyspę z kontynentem. Wjazd na most jest bezpłatny i dzięki niemu można dojechać do wyspy własnym autem. Budowla ma 300 m długości i prawie 30 m wysokości.

Wielu Polaków wybiera się do Chorwacji własnym transportem, dlatego też dojazd na wyspę poprzez most jest kolejnym ułatwieniem.

Wyspa Pag – atrakcje

Wyspa nazywana jest często Chorwacką Ibizą, wszystko za sprawą klimatu, który tu panuje. Zwłaszcza latem wiele plaż organizuje imprezy, które trwają do białego rana. Pag to nie tylko tętniąca życiem wyspa, to również miejsce pełne pięknych krajobrazów. Niektórzy wyspę nazywają pustynną, wszystko za sprawą surowego klimatu, który tam panuje. Wyspa ma rozbudowaną sieć noclegową, miasta są dostosowane dla turystów z licznymi atrakcjami na każdym kroku.

Plaża Zrce

Wspomniana wcześniej Chorwacja Ibiza, znajduje się właśnie na plaży Zrce, która słynie nie tylko z klubów, ale też z pięknych widoków. Plaża znajduje się obok miejscowości Novalja, gdzie organizowane są coroczne festiwale muzyczne. W okresie letnim Zrce jest najliczniej oblegana przez turystów, którzy cenią sobie dobrą zabawę. Warto przejść się po promenadzie, gdzie znajdziemy liczne bary i kluby. Na plaży przez cały rok panuje imprezowa atmosfera, muzyka gra od rana do nocy.

wyspa pag - tradycyjny ser
Paški ser – tradycyjny przysmak z wyspy Pag

Lunjska Maslinada

Kolejną atrakcją, której nie można pominąć, będąc na wyspie, jest gaj oliwny. Znajduje się on w miejscowości Lun, na północy wyspy. Ogród powstał w 1963 roku, posiada bogatą kolekcję drzew oliwnych, aż 1500 sztuk. To ciekawe miejsce, w którym możemy podziwiać piękno natury oraz zobaczyć z bliska cały proces produkcji.

Paški ser

Chorwacja słynie z najlepszych serów owczych na świecie, a wszystko za sprawą owiec z wyspy Pag, które są najmniejszą rasą śródziemnomorską. Pastwiska zwierząt są ubogie w trawę, żywią się one głównie ziołami i roślinami leczniczymi. Słony posmak sera nadaje sól, która osadza się na pastwiskach. Wszystko za sprawą silnego wiatru — Bura, który zdmuchuje sól z powierzchni wody na łąki. Wedle tradycyjnej receptury ser powinien dojrzewać przez rok, wtedy dopiero nabiera najlepszego smaku i staje się aromatyczny. W Chorwacji Paski ser to najpopularniejszy z produktów znany i ceniony w całym kraju.

Camping Strasko

Kemping położony jest bezpośrednio nad morzem w pięknej zatoce i rozciąga się na 57 hektarów dalmatyńskich dębów i drzew oliwnych. Zaliczany jest do jednego z największych i głównych kempingów na Adriatyku w Chorwacji. Urocza plaża z mnóstwem rozrywki, posiada centrum sportowe, pokój dla dzieci i małą farmę z lokalnymi zwierzętami domowymi. Camp Straško to idealne miejsce na rodzinne wakacje w Chorwacji, gdzie aktywnie spędzimy czas i odpoczniemy.

Wyspa Pag – zwiedzanie

Chorwacka wyspa Pag to nie tylko piaszczyste plaże to również klimatyczne miasteczka, które tętnią życiem. Będąc na Pag zdecydowanie, warto odwiedzić lokalne miejsca, pospacerować po uliczkach, wstąpić do pobliskich restauracji. Właśnie w takich okolicach można poczuć prawdziwy klimat Chorwacji.

Miasto Pag

Stolicą wyspy jest Pag, miasteczko o urokliwej architekturze, które co roku odwiedza liczne grono turystów z całego świata. Ma szeroką ofertę noclegową, dlatego warto zarezerwować właśnie tu kilka noclegów. W mieście jest plażą oraz zaraz obok głównej drogi znajduje się punkt widokowy, z którego widać panoramę całego Pag. Stolica pełni funkcję więzła komunikacyjnego, jest punktem łączącym Novalję z Paskim mostem. Miasto Pag jest największym miastem na wyspie i znajduje się w niewielkiej odległości od Zadaru. W XV wieku coraz lepiej prosperujący przemysł solny był impulsem do budowy miasta Pag.

Novalja

Miasto położone w północno-zachodniej części wyspy, które przez cały rok tętni życiem. Różnorodność architektury można podziwiać na każdym kroku, od bazylik zaczynając na akweduktach z I w p.n.e. kończąc. Miłośnicy historii zdecydowanie się tu odnajdą, warto udać się na spacer po promenadzie i licznych uliczkach Novalji. Miasto posiada bogatą ofertę turystyczną, bazy noclegowe oraz atrakcje. Popularny festiwal kulturowy odbywa się co roku w okresie letnim, podczas niego możemy podziwiać rękodzieła, sztukę lokalnych mieszkańców, oraz posłuchać muzyki klasycznej. Miasto jest na tyle różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie. Plaża Zrce jest przeznaczona dla osób lubiących nocne zabawy i imprezowe życie. Nie bez powodu nazywano tę część chorwacką Ibizą. Właśnie tu otwarte są liczne kluby i tawerny, w których zabawa trwa do białego rana. Novalja to miejsce pełne kontrastów, które zachwyci każdego.

novalja chorwacja
Malownicza miejscowość Novalja na wyspie Pag

Povljana

Na południu wyspy w zatoce leży miasto — Povljana, otoczone licznymi wzgórzami powstałymi ze skał kresowych, dodają uroku krajobrazowi. Okolica ma żyzne pola oraz dobry system nawadniania, dzięki czemu w mieście rozwinięte jest rolnictwo i uprawa roślin, dużą część ziem zajmują winnice. Povljana posiada swój rezerwat ornitologiczny Veliko blato, w którym żyje wiele gatunków ptaków błotnych, zwłaszcza w okresie gniazdowania, migracji i hibernacji. Tak zachowany obszar bagienny jest obecnie bardzo rzadki, spośród wszystkich typów siedlisk w Europie, bagienne są zdecydowanie najbogatsze i najbardziej zróżnicowane pod względem życia ptaków. Rezerwat Veliko blato jest ważnym miejscem dla obserwacji ptaków i związanych z tym działań. Obiekt posiada wieżę obserwacyjną i tablicę informacyjne. Do tej pory eksperci udokumentowali 143 odmiany ptaków w okolicy, sporządzili listę kontrolną. To miejsce, gdzie można z bliska zobaczyć jak wygląda życie zwierząt.

Wyspa Pag – opinie

Wyspa Pag to malownicze miejsce na mapie Chorwacji, które zachwyca widokami i lokalnością. Co roku turyści z całego świata przyjeżdżają na wyspę, by wczuć się w klimat chorwackiego luzu i biesiadowania. Największym plusem wedle większości odwiedzających jest zdecydowanie pogoda i gościnność mieszkańców. Nietrudno zakochać się w tym miejscu już po pierwszej wizycie. Kuchnia składająca się z lokalnych produktów, owoców morza i oczywiście serów, jedzenie to kolejny plus wyspy Pag. Z minusów można wymienić tylko jedno, odległość od Polski, ale i na to da się jakoś zaradzić.

Księżycowa wyspa Pag to najbardziej znana chorwacka wyspa, na której znajduje się podobny do Ibizy fenomen Zrće, pasma nocnych klubów na plaży. Wyspa to jednak znacznie więcej niż tylko Zrće — jest pełna bogatej historii i kuchni, która tylko czeka na odkrycie. Cichsze miasto Pag to miejsce, w którym można robić zakupy i pozwiedzać w spokoju. Z drugiej strony mamy surowy krajobraz, kontrastuje on z błękitem wody. Pag to zdecydowanie cud chorwackiej natury.