Przejdź do treści
jezioro białe

Jezioro Białe – najczystsze jezioro na Lubelszczyźnie

Jeżeli chcesz wykąpać się w najczystszym jeziorze na Lubelszczyźnie, to zdecydowanie zwróć uwagę na – Okuninka Jezioro Białe. Mimo że w okolicy wsi znajdują się też inne jeziora, to właśnie ten zbiornik zdobył I klasę czystości. Jeśli wolisz spędzić aktywnie czas na brzegu, również znajdziesz coś dla siebie. Możesz wypożyczyć rower wodny lub skorzystać z boiska do uprawiania różnych sportów. Obok znajduje się też jeden ze starszych campingów, co pozwoli Ci spędzić weekend na łonie natury.

Jezioro Białe – co warto o nim wiedzieć?

Białe Jezioro znajduje się we wschodniej części Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej, 7 km na południe od miejscowości Włodawa przy wsi Okuninka. Leży w dorzeczu rzek Tarasienki, Włodawki, Bugu, Narwi oraz Wisły. Linia brzegowa jeziora ciągnie się przez 4,2 km. Jest typem jeziora rybackiego sielawowego o niskiej produkcji biologicznej. Należy do grupy jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, które są najdalej na północ wysuniętymi zbiornikami wodnymi.

Jezioro Białe w Okunince co roku jest zarybiane, dzięki czemu można tam zobaczyć leszcze, karpie, okonie, węgorze, szczupaki, liny, karasie oraz miętusy pospolite.

W niedalekiej odległości od tafli jeziora, ciągnie się lokalna droga, wokół której umiejscowione są letnie ośrodki wypoczynkowe. W lecie otwierane są kawiarnie, restauracje, bary, a także wypożyczalnie sprzętu pływackiego i rowerów wodnych.

Jezioro Białe powierzchnia: 106 ha, średnia głębokość 14,1, pojemność: prawie 15 000 m3.

Jezioro Białe – Okuninka

Okuninka to wieś w województwie lubelskim, choć w latach 1975-1998 należała do województwa chełmskiego. Od lat 60. XX wieku budowano tam ośrodki wypoczynkowe, dziś mówi się, że jest ich ponad 40, co wpłynęło na nazywanie Okuninki po prostu wsią letniskową.

Przy Okunince znajdują się również inne jeziora, a wśród nich Lipiec, Święte, Rogoźne, Czarne oraz oddalone o kilkaset metrów jezioro Glinki. Jednak to Białe Jezioro jest najchętniej odwiedzane przez turystów. I to nic dziwnego – ma I klasę czystości.

Będąc w tych rejonach, warto wybrać się też do jednego z pierwszych obiektów letniskowych, jakim jest camping na północnym brzegu jeziora.

Jezioro Białe – noclegi

W bezpośredniej okolicy znajduje się mnóstwo hoteli, pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych oraz prywatnych kwater, która można wynająć, chcąc spędzić nad Jeziorem Białym więcej niż jeden dzień.

Najbardziej popularne hotele to trzygwiazdkowe SPA Rusałka & Wellnes, trzygwiazdkowy Biały Dwór, trzygwiazdkowy Sanvit Lake Resort & Spa oraz Perłowy Okuninka. Wszystkie te obiekty działają przez cały rok.

Są również dwa duże pola namiotowe. Camping „U Janusza” znajduje się jedynie 150 m od plaży i przyjmuje gości wyłącznie w miesiącach lipiec i sierpień. Drugie pole nazywa się „Sami Swoi”. Na jego terenie można skorzystać z czajników elektrycznych, lodówki, przyłącza elektrycznego dla przyczep i camperów oraz z toalet, pryszniców, umywalek i stanowisk do mycia naczyń.

Ile kosztuje nocleg nad Jeziorem Białym?

Cena będzie się różniła w zależności od tego, jaki rodzaj noclegu wybierzesz.

  • Domki letniskowe to kwota ok. 150 zł za noc.
  • Trzygwiazdkowe hotele – 180 zł za pokój jednoosobowy oraz 260 zł za dwie osoby.
  • Zarówno camping „U Janusza”, jak i „Sami Swoi” ustalili takie same ceny. Pobyt na polu namiotowym to koszt 15 zł za osobę dorosłą oraz 7 zł za dziecko. Dodatkowo należy doliczyć 10 zł za samochód, 15 zł za przyczepę oraz 10 zł za namiot. Wszystko liczone za dobę.

Warto pamiętać, że ośrodki wypoczynkowe zazwyczaj są tańsze, jeżeli wybierzesz się tam z grupą np. 4 osób lub więcej.

Jezioro Białe – atrakcje

W okolicy jeziora organizowane są spływy kajakowe po rzece Bug na całym granicznym odcinku od Gołębia do Niemirowa. Jednak głównie trasa przebiega przez Poleską Dolinę Bugu: Świerże – Kuzawka oraz szlaku Bug – Krzna przez Sławatycze i Michalków. Można też zorganizować wpływ na mniejszej rzece – Włodawce. Jednak organizatorzy mówią, że można samodzielnie wyznaczyć trasę spływu. Na miejscu jest też szansa na wypożyczenie sprzętu.

Będąc nad jeziorem, można również przeżyć niezapomnianą przygodę i nauczyć się nurkowania. W ofercie jest zejście pod wodę z doświadczonym instruktorem, a także możliwość odbycia podstawowego kursu. Pod wodą można zobaczyć florę i faunę Lubelszczyzny, ale też typowe dla Polski gatunki ryb. Na zakończenie kursu otrzymuje się międzynarodowy certyfikat uprawniający do nurkowania na całym świecie.

jezioro białe okuninka
Jezioro Białe

Niedaleko znajduje się rzymskokatolicka parafia Świętego Jana Jałmużnika w Orchówku. O jego pięknie świadczy styl, w jakim został stworzony – barokowe bogactwo przebija się między ulicami skromnej wsi Orchówek. Można w nim obejrzeć obraz Matki Bożej Pocieszenia, który został w 1610 r. podarowany przez Mikołaja Iwickiego. Dzieło sakralne zostało koronowane we wrześniu 1990 r.

W okolicy jest też sporo punktów gastronomicznych, gdzie można zjeść domowy obiad – to np. „Przystań pod Wiatrakiem”, restauracja „Słoneczna” oraz smażalnia ryb „U Kazika”.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.