olsztyn atrakcje

Co warto zobaczyć w Olsztynie? Ciekawe miejsca i atrakcje

Olsztyn miastem na weekend? Błędnie kojarzona z Mazurami stolica Warmii zaskakuje swoją ofertą. Co roku do miasta przybywa coraz więcej turystów z Polski i zagranicy. Sprawdź, co warto zobaczyć w mieście Kopernika!

Olsztyn – podstawowe informacje

Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego i znajduje się w północno-wschodniej Polsce. Leży nad rzeką Łyną na Mazurach. Krzyżacy wybudowali tu okazały zamek w 1334 roku, a wokół niego powstała osada, która otrzymała prawa miejskie niecałe 20 lat później. Olsztyn wszedł w skład Polski w 1466 roku, a w 1772 roku został włączony do Prus. Po II Wojnie Światowej miasto powróciło do Polski i zostało w całości zamieszkałe przez Polaków. Obecnie stolica Warmii jest zamieszkiwana przez ponad 170 tysięcy osób.

Więcej na temat atrakcji na Mazurach przeczytasz w naszym artykule: Mazury – atrakcje i miejsca, które warto odwiedzić!

Dojazd do Olsztyna

Planując podróż do Olsztyna można wybierać z pośród wielu ofert i możliwości transportu. W zależności od miejsca, z którego rozpoczyna się trasę należy indywidualnie wybrać najdogodniejszą formę. Dla przykładu podróżujący z Warszawy mogą dostać się do stolicy Warmii na kilka sposobów:

 1. Autobus – umożliwia transport bez przesiadek do Dworca Autobusowego w Olsztynie. Podróż trwa ok. 4,5 godziny, a cena biletu dla jednej dorosłej osoby wynosi ok. 45 zł w jedną stronę.
 2. Pociąg – kursuje m.in. z Warszawy Centralnej do stacji Olsztyn Główny. Możliwy jest transport bezpośredni lub z jedną przesiadką w Iławie. Podróż bezpośrednia trwa ok. 2,5 godziny więc jest to rozwiązanie szybsze niż wyżej wymieniony transport autobusem. Cena za podróż pierwszą klasą wynosi ok 75 zł, natomiast w drugiej ok. 40 zł w jedną stronę.
 3. Auto – dla zmotoryzowanych jest to prawdopodobnie najbardziej komfortowa i dająca swobodę harmonogramu opcja. Co ciekawe, nie jest to najszybszy sposób na dostanie się z Warszawy do Olsztyna, ponieważ trasa zajmuje ok. 3 godzin. W Polsce dość popularnym środkiem transportu jest korzystanie z aplikacji mobilnych, dzięki którym kierowcy i pasażerowie wspólnie podróżują między miastami dzieląc się kosztami podróży.
 4. Samolot – istnieje możliwość podróży ze stolicy do Olsztyna lecz jest to totalnie bez sensu. Nie ma lotów bezpośrednich, więc wybierając najszybszą opcję, trzeba zdecydować się na przesiadkę w Krakowie. Podróż w ten sposób trwa ok 3,5h więc jest nie tylko nieopłacana finansowo, ale również czasowo.

Bez względu na to, z którego miasta w Polsce rozpoczyna się podróż, dotarcie do Olsztyna jest stosunkowo proste. Miasto ma dobre połączenie komunikacyjne, więc bez problemu można znaleźć najodpowiedniejszą formę transportu.

Jak zwiedzać Olsztyn?

Turyści odwiedzający Olsztyn podążają śladem Mikołaja Kopernika, oglądając średniowieczne zabytki lub odpoczywając nad tutejszymi jeziorami. Miasto kusi swoją ofertą przez wszystkie cztery pory roku. Główne atrakcje w Olsztynie są dobrze zlokalizowane – do większości można bez większych problemów dotrzeć na pieszo.

olsztyn zamek
Stary zamek w Olsztynie

Olsztyn – noclegi

Wybór miejsc noclegowych, tak jak i transportu, jest rzeczą bardzo indywidualną. Na decyzję gdzie przenocować składać się może wiele czynników. Wiele zależy również od zasobności portfela i budżetu jaki zostanie przewidziany na wyjazd. Osoby szukające komfortowego hotelu z wysokim rankingiem gwizdek, ofertą spa, restauracją i innymi udogodnieniami bez problemu znajdą przestrzeń, która będzie spełniała wszystkie oczekiwania. Olsztyn nie jest najdroższym z możliwych miast dostępnych w Polsce, więc znalezienie średniej klasy hotelu też nie powinno stanowić większego problemu. Coraz bardziej popularne jest również korzystanie z aplikacji, na której właściciele mieszkań czy apartamentów udostępniają lokale dla turystów. Jest to ciekawa opcja, dla osób, które lubią mieć swoją niezależną przestrzeń i na chwilę zatrzymać się wśród lokalnej społeczności. Przed rezerwacją miejsca w pokoju, hotelu czy apartamentu warto sprawdzić w jakiej dzielnicy się on znajduje – aby lokalizacja była możliwie najbardziej zbliżona do zaplanowanych atrakcji Olsztyna.

Olsztyn – najważniejsze atrakcje turystyczne i zabytki

Choć Olsztyn jest jednym z najmniejszych miast wojewódzkich w Polsce, ma wiele do zaoferowania. Wyróżnia się czterema rzekami, szesnastoma jeziorami i największym Lasem Miejskim w Europie. Piękna natura, zabytki oraz ciekawa historia miasta zachęca turystów z całego świata i co roku przyciąga ich coraz więcej. Co zwiedzić w Olsztynie?

Stare miasto i ratusz

Stolica Warmii zachęca do spacerów. Warto rozpocząć go od Starego Miasta. Najważniejsze atrakcje turystyczne znajdujące się na jego terenie bez problemu można obejść w ciągu jednego dnia. Aktualny zasięg olsztyńskiego Starego Miasta wyznaczają zachowane pozostałości fortyfikacji miejskich. Jedynym pełnym elementem jest gotycka Wysoka Brama, stanowi ona wejście na starówkę od strony północnej. W zachodniej części znajduje się świetnie zachowany zamek, w którym aktualnie działa Muzeum Warmii i Mazur. Tuż przy zamku wybudowano XIX wieku neogotycki kościół ewangelicki pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela. Zlokalizowany w centralnej części Stary Ratusz to gotycki zabytek, który zdobi rynek Starego Miasta. Najstarsze z trzech skrzydeł budynku powstało w XIV wieku, ale zostało odrestaurowane w zmienionym kształcie w 1623 roku z powodu pożaru. Dziś w Starym Ratuszu mieści się Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Obecnie życie kulturalne miasta koncentruje się na Starym Mieście. W większości zabytkowych kamienic działają placówki gastronomiczne i handlowe. W ramach corocznej imprezy jaką jest Olsztyńskie Lato Artystyczne olsztyński rynek gości wielu turystów.

atrakcje olsztyn
Olsztyn – stare miasto

Wysoka Brama

Jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Olsztyna. Masywna budowla to najokazalsza pozostałość z epoki średniowiecza. Obecnej nazwy zaczęto używać w XIX wieku, wcześniej zwana była Bramą Górną. Przez wieki pełniła funkcje obronne i obserwacyjne. Na przestrzeni lat urządzono w niej m.in. punkt kontroli celnej, zbrojownię, więzienie, biuro meldunkowe, a po II Wojnie Światowej przeznaczono ją na mieszkania. Dziś w jej pomieszczeniach może zamieszkać każdy, ponieważ obecnie w Wysokiej Bramie znajduje się hotel.

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Gotycki zamek przez wieki stanowił serce miasta. Dziś jest jednym z najbardziej okazałych zabytków województwa Warmińsko-Mazurskiego i stanowi atrakcje w Olsztynie. Murowana konstrukcja powstała w XIV w. i początkowo składała się tylko z jednego skrzydła. Zamek od początku pełnił funkcje obronne oraz mieścił skarbiec. Na przestrzeni wieków przechodził z rąk do rąk, aż ostatecznie przypadł Polsce wraz z całą Warmią. Niegdyś był domem Mikołaja Kopernika, natomiast obecnie Zamek pełni funkcję Muzeum Warmii i Mazur i jest otwarty dla zwiedzających.

Muzeum Warmii i Mazur

Muzeum powstało w 1945 roku. Jego siedzibą jest gotycki zamek w którym niegdyś Mikołaj Kopernik pełnił funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej. W zbiorach biblioteki do dziś zachowała się wyjątkowa pamiątka po pobycie wielkiego astronoma w zamku jaką jest eksperymentalny, ręcznie wykonany stół astronomiczny. Muzeum Warmii i Mazur gromadzi również relikty przeszłości regionu takie jak gotyckie rzeźby czy warmińskie malarstwo religijne.

Stary Targ Rybny

Początkowo znany jako Targ Świński, stanowił drugie po Rynku Starego Miasta, miejsce targowe w mieście. Powstał na wolnej przestrzeni graniczącej z murami miasta. W latach 60-tych XX wieku zabetonowano plac, postawiono ławki oraz latarnie dzięki czemu powstało nowe miejsce spotkań. Większość budynków znajdujących się przy placu zburzono po II Wojnie Światowej, ponieważ nie nadawały się one do odbudowy. Przy Starym Targu Rybnym stoi m.in. oryginalny Dom Gazety Olsztyńskiej.

olsztyn atrakcje dla dzieci
Zabytkowy, ceglany wiadukt kolejowy w Olsztynie

Planetarium i Obserwatorium Olsztyńskie

Planetarium w Olsztynie zbudowano w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi. Otwarcie odbyło się w 500 rocznice urodzin wybitnego astronoma 19 lutego 1973 r i nosiło nazwę Planetarium Lotów Kosmicznych. Znajduje się przy alei Marszałka Józefa Piłsudskiego. Planetarium w Olsztynie jest drugim co do wielkości planetarium w Polsce. Z planetarium związane jest Obserwatorium Astronomiczne znajdujące się w wieży ciśnień z XIX wieku. Prowadzone są w nim pokazy nieba, a z najwyższego punktu widokowego obserwatorium można podziwiać panoramę miasta.

Ławeczka Mikołaja Kopernika

Pamięć o wielkim polskim astronomie Mikołaju Koperniku czczona jest w mieście na wiele sposobów. Jednym z nich jest pomnik w postaci ławeczki, na której siedzi wykonany z brązu Mikołaj Kopernik. Będąc na olsztyńskim rynku punktem obowiązkowym jest przywitanie się z astronomem i zrobienie sobie zdjęcia. Nie trudno go odnaleźć, ponieważ znajduje się w sercu Starego Miasta, tuż przy kościele Chrystusa Króla oraz po drodze na zamek.

Ważne: Pocieranie nosa Kopernika podobno przynosi szczęście!

Amfiteatr im. Czesława Niemena

Powstał w XX wieku w miejscu dawnej zamkowej fosy. Amfiteatr znajduje się tuż przy zamku i to właśnie dzięki niemu Stare Miasto tętni życiem szczególnie w sezonie letnim. Stanowi główną scenę dla corocznych imprez takich jak koncerty, pokazy filmowe czy wydarzenia związane z Olsztyńskim Latem Artystycznym.

olsztyn stare miasto
Amfiteatr im. Czesława Niemena

Bazylika św. Jakuba

Ten unikatowy zabytek w skali regionu jest najstarszą budowlą sakralną w Olsztynie. Znajduje się na Starym Mieście, a jego budowa zakończyła się w raz z powstaniem stolicy Warmii. Najbardziej charakterystycznymi elementami tej ceglanej budowli są strzeliste, witrażowe okna i ozdobne szczyty. W swojej historii kościół był wielokrotnie niszczony, remontowany i przebudowywany. XIX wiek okazał się być najtrudniejszym okresem dla świątyni, ponieważ w tamtym czasie jej wyposażenie zostało niemal doszczętnie zniszczone. W 1991 r. Jan Paweł II podczas pielgrzymki odprawił tu mszę świętą i nadał archikatedrze godność bazyliki mniejszej. Obecnie jest ona otwarta dla zwiedzających poza godzinami mszy.

Park Centralny

Park Centralny zajmuje powierzchnię blisko 13 ha i jest stosunkowo nowym miejscem na mapie Olsztyna – powstał w 2014 roku. Od tej pory, to miejsce tętni życiem kulturalnym i towarzyskim. Znajduje się w ścisłym centrum miasta między ulicami 22 Stycznia, Pieniężnego, Kościuszki, Niepodległości, Emilii Plater, a Knosały. Dzięki swojej lokalizacji jest powiązany z centrum handlowo-usługowym, w którym znajdują się instytucje administracji publicznej i urzędy. Budowa parku sprawiła, że znacząco poprawiła się atrakcyjność przestrzeni publicznej Śródmieścia. W Parku Centralnym znajdują się cztery mosty łączące brzegi Łyny, wiele ścieżek pieszych i rowerowych oraz przystań kajakowa. Ciekawym elementem parku jest znajdująca się w nim fontanna. Ma ona na celu symbolizować układ słoneczny, co nawiązuje do najsłynniejszej postaci związanej z Olsztynem – Mikołajem Kopernikiem. Bez wątpienia stanowi ona największą atrakcji tej przestrzeni. Park Centralny zaprojektowano z myślą o użytkownikach w każdym wieku, w trosce o najmłodszych zbudowano bezpieczny plac zabaw dla dzieci, a dla starszych siłownie pod chmurką. Park jest miejscem wyjątkowym i jedną z najpiękniejszych wizytówek Olsztyna.

Olsztyn – jeziora i plaża miejska

Atrakcje w Olsztynie to przede wszystkim jeziora! Miasto ma ich aż szesnaście. Latem stanowią ważną część atrakcji nie tylko dla turystów ale i mieszkańców miasta, którzy chętnie zażywają orzeźwiających kąpieli oraz uprawiają sporty wodne. Łącznie olsztyńskie jeziora stanowią 8 procent powierzchni miasta tj. 725 ha. W mieście zorganizowano cztery kąpieliska miejskie oraz dwie inne plaże strzeżone. Kąpieliska działają od czerwca do końca sierpnia, natomiast ratownicy często pojawiają się wcześniej – szczególnie na najbardziej popularnej Plaży Miejskiej.

Plaża Miejska

Jest to przestrzeń najchętniej odwiedzana przez mieszkańców miasta i turystów. Zlokalizowana jest nad największym z olsztyńskich jezior – Ukiel, zwanym również Krzywym. Plaża rozciąga się przy dużym molo. Otoczona jest całoroczną infrastrukturą w postaci Centrum Sportowo-Rekreacyjnego „Ukiel”. W sezonie letnim na wodzie umieszczany jest wodny plac zabaw składający się z ok. 50 dmuchanych elementów. Na dzieci i dorosłych czekają m.in. zjeżdżalnie, trampoliny, tory przeszkód, huśtawki i ścianka wspinaczkowa. Plaża Miejska jest rajem dla miłośników sportów wodnych. Mają oni do dyspozycji wypożyczalnie sprzętu wodnego. Dzięki dostępności Centrum „Ukiel” chętni mogą skorzystać z boiska i hal do siatkówki plażowej. Ponadto organizowane są tu rejsy łodzią spacerową oraz Eko Tramwajem Wodnym.

Kilka najciekawszych akwenów wodnych Olsztyna:

Jezioro Ukiel

Przez swój „pokrzywiony” kształt zwane jest również nieoficjalnie Jeziorem Krzywym. Położone jest w północno-zachodniej części Olsztyna między osiedlami Dajtki, Gutkowo i Likusy. Wśród wszystkich olsztyńskich jezior Ukiel jest największy (412 ha) i najgłębszy. Jego maksymalna szerokość wynosi 1,5 km. Na jego dobrze rozwiniętą linie brzegową składają się urocze zatoki i półwyspy. Dzięki dobremu dostępowi do wody, z Jeziora Krzywego korzystają zarówno amatorzy dzikich plaż jak i tych bardziej zagospodarowanych np. Plaża Miejska. Jezioro Ukiel to największy skarb Olsztyna i duma jego mieszkańców.

plaża miejska olsztyn
Jezioro Ukiel

Jezioro Kortowskie

Drugie co do wielkości jezioro w Olsztynie (ok. 90 ha) jest najczęściej oblegane przez studentów, ponieważ leży nad nim miasteczko akademickie Kortowo. Do Jeziora Kortowskiego przylegają także osiedla domów jednorodzinnych. Linia brzegowa jest zalesiona od strony zachodniej i liczy prawie 5 km długości. Po stronie południowej na terenie należącym do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego znajduje się wydzielone kąpielisko, które latem cieszy się dużą popularnością. W pobliżu plaży jest też molo – ulubione miejsce spotkań studentów, oraz przystań z wypożyczalnią sprzętu wodnego i restauracją.

Jezioro Skanda

Jest ono doskonale skomunikowane z centrum Olsztyna lecz czasy swojej świetności ma już za sobą. Mieszkańcy żartobliwie zniekształcają nazwę Skanda dodając literę „l” do ostatniej litery formułując zwrot „Skandal”. Jest to odpowiedź na zaniedbanie czystości brzegów i wód przez władze. Choć z niektórych doniesień wynika, że jezioro od lat nie jest już zanieczyszczane i spływają do niego tylko naturalne, okoliczne wody. Jezioro Skanda zachęca do spacerów i przejażdżek rowerowych malowniczą ścieżką pośród drzew prowadzącą wokół (prawie) całego jeziora. Przy jeziorze znajduje się kilka mniejszych, dzikich plaż oraz dwie duże – trawiasta i piaszczysta.

Jezioro Redykajny

Olsztyński akwen położony jest na granicy dzielnic Gutkowo i Redykajny. Jest najbardziej wysuniętym na północ jeziorem w mieście. Zajmuje ok 30 ha powierzchni, a maksymalna głębokość osiąga 20 m. Przy Jeziorze Redykajny znajduje się kilka niestrzeżonych plaż, do których prowadzą leśne ścieżki. W ciepłych miesiącach te przestrzenie stanowią idealne miejsce do spokojnego wypoczynku na łonie natury. Na południowo-zachodnim brzegu znajduje się najbardziej popularna plaża jeziora, ale z uwagi na bliskość pozostałych kompleksów nie jest ona mocno oblegana. W jeziorze występuje wiele gatunków ryb – łupem wędkarzy padają najczęściej szczupaki i okonie.

Jezioro Długie

Niegdyś znane z krystaliczno czystej wody zostało zanieczyszczone przez gospodarkę wodno-kanalizacyjną. Dzięki wysiłkom naukowców, którzy przez ponad 10 lat ratowali akwen, do jeziora znów wróciło życie. Na brzegach wciąż znaleźć można pozostałości po instalacji, która „reanimowała” zbiornik wodny. Dziś Jezioro Długie jest doskonałym przykładem rekultywacji technicznej. Stanowi wyjątkowy punkt na mapie Olsztyna. Leży praktycznie w centrum, a oba brzegi łączy mostek, zwany Mostem Zakochanych.

Jezioro Sukiel

Jest idealnym miejscem do wędkowania. Zbiornik należy do właścicieli pensjonatu „U Jacka”, znajdującego się przy brzegu na ul. Wodnej. Właściciel chętnie udostępnia jezioro wędkarzom, a brzegi spragnionym spokoju mieszkańcom. Jezioro Sukiel jest regularnie zarybiane przez co występują w nim najróżniejsze gatunki ryb, takie jak: szczupaki, karpie, węgorze, pstrągi i wiele innych. Chcąc się zrelaksować na wodzie, można wypożyczyć rower wodny lub kajak.

Jezioro Tyrsko

Pomiędzy jeziorami Ukiel i Redykajny w północno zachodniej części Olsztyna znajduje się Jezioro Tyrsko – zwane potocznie Żbikiem, a także Jeziorem Gutkowskim. Jego powierzchnia jest niewielka – ok. 18 ha, a głębokość sięga 30 m. Jezioro Tyrsko otaczają głównie lasy, tereny podmokłe i nieużytki. Część linii brzegowej została zabudowana pod duży obiekt hotelowy. Dzięki przejrzystej wodzie Tyrsko jest popularne wśród miłośników nurkowania.

Jezioro Żbik

To nie pomyłka – w Olsztynie są dwa jeziora o tej samej nazwie. Jezioro Tyrsko (potocznie zwane Żbikiem) jest bardziej popularne niż prawdziwy Żbik. Ten, jest trudno dostępny i gęsto obrośnięty puszczą co sprawia, że jest nieprzyjemny i raczej nie odwiedzany. Żbik (ten właściwy) jest znacznie mniejszy od Jeziora Tyrsko zajmuje powierzchnię zaledwie 1,2 ha.

Jezioro Czarne

Pomiędzy ulicami Bałtycką i Żeglarską znajduje się Jezioro Czarne. Jest ono jednym z najmniejszych zbiorników w mieście. Całkowita powierzchnia to ok. 1,3 ha a średnia głębokość wynosi niecałe 3 m. Jezioro Czarne otoczone jest terenami zielonymi wzbogaconymi o turystyczne ścieżki. Bliskość Jeziora Ukiel i Długiego sprawia, że jest to mało popularne miejsce na mapie Olsztyna. W ciągu kilku minutowego spaceru można dojść na Plażę Miejską lub ścieżkę spacerowo-rowerową wokół Jeziora Długiego.

Jezioro Mummel

Niewielkie jezioro jest położone w północnej części Olsztyna w Jakubowie. Charakteryzuje je wyspa położona na jeziorze o powierzchni ok. 60 m2. Niegdyś tętniło życiem. Zimą było tu lodowisko, a latem wiele osób spacerowało wokół jeziora lub spędzało czas na ławeczkach.

Jezioro Modrzewiowe

Położone jest na terenie osiedla Kortowo w południowej części miasta. Sąsiaduje z Kościołem św. Franciszka z Asyżu. Jezioro Modrzewiowe jest najmniejszym ze wszystkich szesnastu jezior w Olsztynie. Jego powierzchnia wynosi ok. 0,25 ha. Na środku zbiornika znajduje się niewielka, podmokła wysepka porośnięta drzewami. Zejścia do wody są gęsto porośnięte krzakami, nie jest to więc popularne miejsce do spacerów, a tym bardziej kąpieli.

Atrakcje dla dzieci w Olsztynie

Olsztyn jest miastem świetnie przystosowanym dla najmłodszych. Bez trudu można tu zorganizować aktywny czas dziecku, oferując moc atrakcji sportowych, rekreacyjnych, krajoznawczych czy edukacyjnych. Co zwiedzić w Olsztynie z dzieckiem?

Szczególnie latem żadne dziecko nie będzie narzekało na nudę w mieście. Organizowane są tu liczne imprezy wakacyjne np. w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Spędzanie czasu nad licznymi olsztyńskimi jeziorami to główna atrakcja w miesiącach wakacyjnych. Szczególnie przyjazne najmłodszym są plaże i kąpieliska nad Jeziorem Kortowskim oraz Plaża Miejska nad Jeziorem Ukiel. Olsztyńskie parki wiosną i latem również cieszą się ogromną popularnością. Park im. Kusocińskiego daje przestrzeń do karmienia kaczek nad stawem, korzystania z nowoczesnego placu zabaw czy skateparku. W mieście znajduje się także Ogród Jordanowski, który wyposażony jest w ścianki wspinaczkowe, karuzele, piaskownice i boiska. Na terenie parków olsztyńskich znajduje się kilka parków linowych, które dla odważniejszych dzieci mogą stanowić nie lada atrakcje.

noclegi olsztyn
Park miejski w Olsztynie

Olsztyn w swej ofercie posiada także Wodne Centrum Rekreacyjne „Aquasfera” i wiele innych krytych basenów. Dla dzieci, które kochają zwierzęta i bliski kontakt z naturą ciekawą rozrywką może okazać się stadnina koni czy wybieg dla kóz, lam i owiec w Kortowie. Obserwatorium Astronomiczne, a w szczególności Planetarium i jego seanse przygotowane specjalnie dla dzieci potrafią rozbudzić zainteresowanie kosmosem i przybliżyć zagadnienia naukowe w przystępny sposób. Uwagę maluchów przyciągają także muzea, których w Olsztynie nie brakuje. Oferta edukacyjna przygotowana przez np. Muzeum Warmii i Mazur w odpowiedni sposób przekazuje dzieciom historię województwa. Najmłodsi mogą rozwijać się kulturalnie poprzez odwiedziny w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Znajdą tam pouczające spektakle oraz będą mogły zobaczyć działanie teatru od kulis.

Zimą również każdy maluch znajdzie coś dla siebie. W grudniu Olsztyn oferuje dzieciom i dorosłym spacer po Warmińskim Jarmarku Świątecznym. O rozrywkę dbają także salony zabaw czy kina, w których puszczane są projekcie bajek lub animacji. Przyjemne chwile gwarantuje także lodowisko przy hali „Urania” znajdujące się nad Jeziorem Ukiel i na Pieczewie.

Cennik i godziny otwarcia

 • Wodne Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Aquasfera Galeria Warmińska”al. Piłsudskiego 69b

Od poniedziałku do piątku:

 • bilet normalny godzinny – 18 zł
 • bilet ulgowy godzinny – 15 zł

Weekendy i święta:

 • bilet normalny godzinny – 20 zł
 • bilet ulgowy godzinny – 16 zł

Godziny otwarcia – codziennie od 6:00 do 21:45.

 • Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne – al. Piłsudskiego 44
 • bilet normalny na seans – 16 zł
 • bilet ulgowy na seans – 11 zł
 • Obserwatorium – ul. Żołnierska 13b
 • bilet normalny – zwiedzanie – 16 zł
 • bilet ulgowy – zwiedzanie – 11 zł
 • bilet normalny – pokaz nocny – 14 zł
 • bilet ulgowy – pokaz nocny – 9 zł

Godziny otwarcia planetarium to 9:00-19:00 w dni robocze oraz 10:00-19:00 w weekendy.

 • Muzeum Warmii i Mazur – ul. Zamkowa 2

Olsztyn – zwiedzanie Zamku:

 • bilet normalny – 15 zł
 • bilet ulgowy – 10 zł

Godziny otwarcia od 1 października do 30 kwietnia:

 • poniedziałek – nieczynne
 • wtorek i środa – 9:00-16:00
 • czwartek – nieczynne
 • piątek, sobota i niedziela – 9:00-16:00

Ważne: Kasa biletowa jest czynna tylko do 15:30.

Godziny otwarcia od 1 maja do 30 września:

 • poniedziałek – nieczynne
 • wtorek i środa – 10:00-17:00
 • czwartek – nieczynne
 • piątek, sobota i niedziela – 10:00-17:00

Ważne: Kasa biletowa jest czynna tylko do 16:30, a przerwa techniczna Muzeum trwa od 13:00 do 14:00. W święta Muzeum jest nieczynne.

 • Olsztyński Teatr Lalek – ul. Głowackiego 17

Ceny biletów w Teatrze Lalek zależą od wystawianego spektaklu. Bilet normalny kosztuje zazwyczaj ok. 26 zł, natomiast ulgowy ok. 22 zł.

Kasa biletowa jest czynna:

 • od wtorku do piątku – 9:00-15:00 oraz 17:00-19:00
 • w weekend – godzinę przed spektaklem oraz w trakcie jego trwania