frombork

Frombork – co kryje w sobie miasto Kopernika?

Niewielkie miasto położone na Warmii, dokładnie nad Zalewem Wiślanym, posiada bogatą historię i wiele atrakcji turystycznych. Frombork powiązany jest z Mikołajem Kopernikiem, który tu żył i prowadził liczne obserwacje astronomiczne. Ku pamięci naukowca katedra w mieście zyskała nazwę Kopernik i jest jednym z głównych punktów turystycznych podczas zwiedzania. Miasto posiada port i morskie przejście graniczne oraz rozbudowaną sieć noclegową. Co roku przyciąga liczne grono turystów.

Frombork – nazwa

Nazwa wywodzi się ze średniowiecznych kultów religijnych. W pradawnych dokumentach miejscowość nazywano Castrum Dominae Nostrae, co oznacza Wzgórze Naszej Pani. Pojawiały się również w piśmiennictwie inne tytuły, takie jak Warmia czy Miasto Warmińskie. Pierwsza nazwa jest związana ze spaleniem się katedry w Braniewie, kiedy to biskup warmiński postanowił przenieść budowlę do Fromborku. Nadał temu miejscu nazwę Najświętszej Marii Panny, patronki katedry. Niemieccy osadnicy przekształcili nazwę na Frauenburg, a spolszczona wersja brzmiała Frombork i pozostała niezmieniona do dzisiaj.

Frombork – położenie geograficzne

Miasto leży w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, do 1998 roku należało do województwa elbląskiego. Frombork znajduje się na wzgórzu nad Zalewem Wiślanym. Sąsiaduje z dwoma większymi miastami, od Elbląga dzieli go 31 km, a Olsztyna 82 km.

Frombork – historia

Pierwsze wzmianki w księgach o Fromborku pojawiły się w 1278 roku. Miasto sąsiadowało z Braniewem, który mocno ucierpiał podczas walk pruskich. Dlatego też biskup postanowił przenieść świątynie do Fromborka. Od tego momentu miasto rozpoczęło się drastycznie rozwijać. Zyskało w 1310 roku prawa miejskie. Niestety często dotykały go wojny prowadzone pomiędzy Polską a Krzyżakami. Kolejnym krokiem istotnym w odbudowie i rozwoju Fromborku był przyjazd Mikołaja Kopernika. Naukowiec prężnie działał w wielu dziedzinach. XIV wiek był nazywany złotym okresem miasta, jednak rok 1626 przerwał dobre czasy. Wszystko za sprawą najazdów szwedzkich, podczas których najbardziej ucierpiała katedra. Zniszczono relikwie, rzeźby i zabrano cenne księgozbiory. Dodatkowo pożar w 1705 roku doszczętnie zrujnował pozostałe budowle. Odbudowa i odrodzenie miasta nastąpiło w XIX – XX wieku, kiedy pierwsi turyści zaczynali interesować się miastem związanym z Kopernikiem. Lata 60 to okres rekonstrukcji budynków i naprawa zniszczeń. Kładziono nacisk zwłaszcza na miejsca związane z astrologiem, bo właśnie to najbardziej przyciągało turystów.

frombork atrakcje
Wjazd do Fromborka

Dlaczego Frombork nazywany jest miastem Kopernika?

Frombork to miejsce, gdzie żył oraz przez wiele lat rozwijał swoje pasje Mikołaj Kopernik. Wszystko zaczęło się w XIV wieku, kiedy naukowiec tu zamieszkał. Na początku pełnił funkcję kronikarza oraz prowadził obserwacje astrologiczne. Dzięki czemu mógł ukończyć swoje dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. W kolejnych latach osiadł na wzgórzu katedralnym, gdzie pełnił wiele funkcji, takich jak:

  • wizytator,
  • poseł,
  • kanclerz kapituły,
  • generalny administrator biskupstwa,
  • lekarz

W Fromborku poświęcił się nauce i pomocy ludziom, był znanym i cenionym lekarzem w okolicy. Dlatego też miasto było nazwane jego imieniem. Po śmierci w 1543, zmieniono nazwę katedry w której mieszkał przez ten cały okres na Zamek Kopernika.

Najpopularniejsze zabytki Fromborka

Miasto Kopernika nie należy do największych. To mała mieścina. Najważniejszą atrakcją jest gotycki zamek we Fromborku, w którym mieszkał i pracował Kopernik. Aktualnie właśnie te miejsca przyciągają najliczniejsze grono turystów z całej Polski.

Katedra we Fromborku

Na samym szczycie wzgórza znajduje się katedra, która stanowi najważniejszy punkt miasta. W dawnych czasach właśnie tu rozgrywało się całe życie, dopiero potem pozostała część miasta się rozwinęła do aktualnych rozmiarów. Katedrę zbudowano w stylu gotyckim. Cała historia zaczyna się w 1288 roku, kiedy to świątynia w sąsiednim Braniewie zostaje zniszczona. Uszkodzenia były na tyle poważne, że postanowiono wybudować nową katedrę we Fromborku, gdzie przeniesiono całą siedzibę biskupstwa warmińskiego. Budowa trwała 59 lat i znajduje się w północno-zachodniej części miasta. To rozbudowany obiekt, składający się z trzech głównych naw. Całość ma jednolity wygląd, mimo że wzgórze posiada wiele innych budowli, wszystko otoczone jest murami obronnymi. Będąc we Fromborku, nie ma możliwości ominięcia tej atrakcji. Cennik wejścia do zamku znajdziemy na stronie internetowej katedry. Bilety ulgowe kosztują 6 zł, a normalne 10 zł. W sezonie letnim musimy być przygotowani na większe tłumy, zwłaszcza kiedy pogoda dopisuje, ludzie z chęcią odwiedzają miasto.

katedra we fromborku
Katedra we Fromborku

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku

Bazylika została wybudowana w stylu gotyckim, prace zakończyły się ostatecznie w 1388 roku. Ulokowana jest na wzgórzu Katedralnym, to miejsce pochówku naukowca Mikołaja Kopernika. W 1994 roku budynek został wpisany na listę pomników historycznych, jest ważną atrakcją turystyczną, związaną z życiem i działalnością Kopernika. Dodatkowo właśnie tu co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Bazylika ma jeden ołtarz główny. W nim znajdują się drogocenne malowidła i obrazy, w sumie cała świątynia ma aż 16 mniejszych ołtarz z XVII wieku. Posiada również dwie kaplice, Świętego Jerzego oraz Zbawiciela. Pierwsze organy w świątyni zostały zabrane przez Szwedów, podczas ich licznych najazdów. Kupiono nowe, lecz niestety Druga Woja Światowa je zniszczyła. Ostatecznie w 1946 roku, opiekę nad bazyliką przejęli salezjanie, którzy zajęli się rekonstrukcją organów i odbudową zniszczonych części. Świątynia to miejsce, do którego co roku przyjeżdża wile turystów, wśród nich są często dzieci, które wraz ze swoimi szkołami organizują wycieczki do Fromborka. Nie bez powodu to miejsce szczyci się takim zainteresowaniem. Posiada bogatą, a zarazem ciekawą historię, związaną z walkami krzyżackimi i potopem szwedzkim. To ciekawa lekcja historii, nie tylko dla najmłodszych.

Wieża Mikołaja Kopernika

Zabytkowa wieża znajdująca się w południowo-zachodniej części Wzgórza, powstała przed 1400 rokiem i zyskała tym miano najstarszego budynku w całym obiekcie. Tu żył i tworzył Mikołaj Kopernik. Dlatego też w 1912 roku powstała w tym miejscu pierwsza izba muzealna, którą później włączono do całego kompleksu Muzeum Mikołaja Kopernika.

flombork
Wieża Mikołaja Kopernika

Wieża dzwonnicza tzw. Wieża Radziejowskiego

Wieża Radziejowskiego również należy do kompleksu katedralnego, znajdującego się na wzgórzu. W dawnych latach budynek pełnił funkcję obronną, był kluczowym punktem podczas walki z wrogami. Niestety z tego też powodu najbardziej ucierpiał podczas najazdów. Mimo to odbudowano ją i aktualnie jest otwarta dla turystów. Z tarasu widokowego możemy podziwiać panoramę Fromborku i okolic.

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Muzeum Kopernika to samorządowa instytucja kultury, pierwsza izba muzeum powstała w 1912 roku w wieży Kopernika. Cały obiekt rozbudowano dopiero w 1948 roku z inicjatywy Związku Historyków Sztuki i Kultury. Prace remontowe i uroczyste otwarcie przypadło na 500 rocznicę urodzin naukowca. Główny budynek muzealny znajduje się na placu biskupim nad zalewem Wiślanym. Są dwie główne wystawy w muzeum:

  • życie i dzieła, czyli zbiory twórczości Kopernika, jego książki i rękopisy,
  • astronomia w nawigacji, czyli wszystko związane z badaniami i tworzeniem książki o “Obrotach sfer niebieskich”

Cennik muzeum Kopernika jest niezmienny od lat: bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 4 zł. Otwarty od wtorku do niedzieli w godzinach 9-16.

Baszta Rybacka

Ceglany budynek, który został zbudowany na fundamentach dawnej baszty w latach 80. Kiedyś pełnił funkcję obronną. Wchodził w skład fortyfikacji Fromborka. Aktualnie jest własnością prywatną i zachwyca przechodniów monumentalną konstrukcją. To jeden ze starszych budynków w mieście.

Grób Mikołaja Kopernika

W mieście Frombork na wzgórzu Katedralnym znajduje się krypta słynnego astronoma Mikołaja Kopernika. Z ciekawostek warto zaznaczyć, iż jego szczątki odkryto dopiero w 2005 roku pod posadzką katedry, wśród grobów kanoników. Dopiero po potwierdzeniu autentyczności zorganizowano uroczysty pochówek grobu Kopernika. Aktualnie to jeden z istotniejszych punktów wycieczkowych często wybierany przez turystów.

Dawny Szpital św. Ducha (Muzeum Medycyny)

W dawnym budynku szpitala Świętego Ducha otwarto Muzeum Medycyny. Budowla pochodzi z XV wieku, niestety wojna mocno nadszarpnęła stan obiektu. Odbudowa zakończyła się dopiero w latach 90 i wtedy budynek został przerobiony na muzeum medyczne. Wystawy składają się głównie z fotografii, licznych rękopisów i sprzętów związanych z medycyną. Dodatkową atrakcją jest ogródek obok budynku z roślinami leczniczymi. Wejście do muzeum jest płatne, bilet ulgowy kosztuje 5 zł, a normalny 9 zł, obiekt jest otwarty od wtorku do niedzieli w godzinach 9-16.

Port we Fromborku

We Fromborku znajduje się również mały port z bazą floty rybackiej. Umiejscowiony jest nad Zalewem Wiślanym na Warmii. Mimo niewielkich rozmiarów ma miejsce dla jachtów oraz jest morskim punktem granicznym, z ruchem osobowym i towarowym. W czasie letnim można przedostać się do Krynicy Morskiej oraz portów rosyjskich. To kolejny ciekawy punkt turystyczny, który warto odwiedzić, będąc we Fromborku.

fromborg
Frombork

Frombork – popularne atrakcje

Mimo że miasto nie należy do dużych, posiada wiele atrakcji, które co roku przyciągają liczne grono turystów. Wszystko za sprawą Mikołaja Kopernika, który tu mieszkał aż do śmierci. Dlatego też właśnie we Fromborku znajdziemy grób Kopernika czy muzeum ku jego czci. Miasto usytuowane jest nad Zalewem Wiślanym, zachwyca pięknem natury i krajobrazu.

Rynek i pomnik Mikołaja Kopernika

U stóp Wzgórza Katedralnego wzniesiono ogromny pomnik z brązu, przedstawiający Mikołaja Kopernika. Dzieło powstało z okazji 500 rocznicy urodzin astronoma, który sprawował przez wiele lat w mieście funkcję kanonika oraz był członkiem kapituły warmińskiej. Pomnik ma 6 metrów wysokości i jest umieszczony na 3-metrowym cokole. Rzeźbę wykonał Mieczysław Welter, znany z pomników innych polskich sław, takich jak Maria Konopnicka oraz Fryderyk Chopin. Zaraz po wykonaniu rzeźby, jej replika powstała w Meksyku. Będąc na rynku głównym we Fromborku, znajdziemy kolejny element nawiązujący do Kopernika, czyli ławeczka na której siedzi naukowiec. Symbolizuje ona planetę ziemię i jest umieszczona na orbicie. Pomnik powstał w 2005 roku, podczas rewitalizacji rynku, u podnóża widnieje nawet słynny cytat Kopernika z jego książki „O obrotach sfer niebieskich”.

Planetarium

Na terenie dawnej dzwonnicy katedralnej otwarto planetarium, które co roku przyciąga turystów, a zwłaszcza dzieci z wycieczkami szkolnymi. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi jest możliwość wyświetlania obrazów na kopule o średnicy 8 metrów. Widoczne są one z dowolnego miejsca. Przedstawiają drogę słońca, planet i gwiazdozbiór ponad 6000 gwiazd. Budynek jest czynny codziennie, posiada stałe seanse, które puszczane są w stałych godzinach, oraz dodatkowe przedstawienia dla grup zorganizowanych. Czas trwania seansu to około 30 minut, za bilet zapłacimy 6 lub 10 zł.

Wieża wodna

W XVI wieku wzniesiono renesansową ceglaną wieżę, która aktualnie jest wpisana w rejestr zabytków nieruchomych. To najstarsze tego typu budownictwo w całej Polsce. Jego zadaniem jest zaopatrzenie w wodę Wzgórza Katedralnego i pałacu Biskupów. Woda płynąca kanałem porusza wielkie koło wodne, a powstała na skutek tego energia napędza łańcuch. W 2012 roku nastąpiła renowacja obiektu, obecnie to świetne miejsce widokowe na Stare Miasto i Wzgórze. Dodatkowo na miejscu otwarto galerię z pamiątkami oraz kawiarenkę.

frombork katedra
Wieża wodna we Fromborku

Festiwal Muzyki Organowej

Festiwal odbywa się już od 1967 roku w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Świętego Andrzeja we Fromborku. To najstarsze tego typu wydarzenie w całej Europie powstało z inicjatywy Leona Batorego profesora akademii Muzycznej w Gdańsku. Przed rozpoczęciem festiwalu, organizatorzy przeznaczyli fundusze na renowacje zniszczonych organów podczas drugiej wojny światowej. W corocznym przedsięwzięciu bierze udział wiele muzyków z Polski i zagranicy. W repertuarze znajdują się utwory solistów, chórów i muzyka instrumentalna.

Festiwal sponsoruje i organizuje miasto i gmina Frombork. Bilety wstępu można zakupić w kasie Muzeum Mikołaja Kopernika, ulgowy wynosi 10 zł, a normalny 15 zł. Impreza odbywa się w wakacje, zaczyna się 5 lipca, a kończy się 16 sierpnia.

Pan Samochodzik i Zagadki Fromborka

Powieść polskiego pisarza Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i Zagadki Fromborka”, rozgrywa się w tytułowym mieście i jest związana ze śledztwem detektywa, który powraca z Francji. To dzieło składa się z kilku części, wszystkie opisują przygody głównego bohatera. Powieść jest skierowana do młodzieży. We Fromborku zorganizowano w 2017 roku zlot fanów książki i odsłonięto unowocześnioną tablicę z miejscami opisanymi w powieści. Mapa podróży głównego bohatera znajduje się u podnóża katedry, przed wejściem do Wieży Wodnej. To honorowe miejsce, niedaleko pomnika Mikołaja Kopernika. Tablicę sfinansował urząd miasta i gmina Frombork, a uroczyste odsłonięcie unowocześnionej mapy przypadło na 45 rocznicę wydania powieści.

Molo

Obok portu w mieście Kopernika, na wybrzeżu Zalewu Wiślanego znajduje się molo o długości 380 metrów. Miejsce to było zbudowane w 1973 roku w pamiętną rocznice Kopernika, a w 2020 roku zostało wyremontowane i delikatnie odnowione. Molo przyciąga liczne grono turystów, sportowców, którzy latem uprawiają sporty wodne. Miasto znajduje się nad Zalewem Wiślanym, dlatego port i molo stanowią istotny punkt Fromborku.

Frombork noclegi. Gdzie się zatrzymać?

Frombork to niewielkie miasteczko na Warmii zachwyca pięknymi krajobrazami i licznymi zabytkami. Związany jest z życiem i badaniami prowadzonymi przez znanego naukowca Mikołaja Kopernika. Miasto odżyło dzięki turystyce, aktualnie głównie na tym się właśnie opiera. Dlatego też w przeciągu ostatnich kilkunastu lat, biznesy noclegowe opanowały rynek. Mamy szeroką ofertę hoteli, umiejscowionych w samym centrum miasta, obok najważniejszych atrakcji turystycznych. Są również agroturystyki i pokoje gościnne udostępniane przez lokalnych mieszkańców, w tego typu miejscach można poczuć prawdziwy klimat miasta i Warmii. Liczne pensjonaty, a nawet schroniska młodzieżowe, mają dobre ceny i tym samym ulokowane są stosunkowo blisko centrum. Dobrym miejscem na nocleg we Fromborku będzie wzgórze katedrowe lub ulice w jej obrębie. Wybierając miesiące poza sezonem, unikniemy tłumów, a dodatkowo ceny za noclegi będą znacznie niższe. Warmia to piękny zakątek Polski, otoczony lasami i jeziorami, dlatego też nie bez powodu przyciąga tak wielu turystów.