Search The Query
Search

Zamek Chojnik i związana z nim legenda o okrutnej Kunegundzie

zamek chojnik

Na terenie zamku zginęło wielu adoratorów, którzy próbowali zdobyć serce księżniczki Kunegundy. Legendy o rozwiązaniu jej miłosnych uniesień powstają do dziś. Ruiny Zamku Chojnik zachwycają nawet najmłodszych turystów, którzy dzielnie pokonują kolejne kilometry szlaków. Panorama całych Karkonoszy, którą można podziwiać ze szczytu wieży widokowej, zdecydowanie jest tego warta! Dla starszych odwiedzających przygotowano również lekcję strzelania z kuszy, którą prowadzą uczestnicy Turniejów Rycerskich.

Jak dojechać do Zamku Chojnik?

Góra Chojnik to miejsce, gdzie znajduje się Zamek. Jest położny na wysokości 627 m n.p.m. Zarówno góra, jak i zamek są składowymi częściami Karkonoskiego Parku Narodowego. I to właśnie ten park powinien być celem podróży, jeżeli zamierzasz wybrać się na wycieczkę samochodem. Kieruj się też na Sobieszów, który leży na trasie KarpaczSzklarska Poręba.

Jadąc samochodem od strony Jeleniej Góry, należy przejechać najpierw przez Cieplice, następnie trzeba skierować się na Podgórzyn oraz Stawy Podgórzyńskie. Następny punkt orientacyjny to Wodospady w Przesiece.

Zamek Chojnik i trasa, która na niego prowadzi jest prosta do pokonania. Za miejsce docelowe warto obrać sobie dzielnicę Sobieszów, do której można dojechać autobusem linii 7, 9 lub 15, autobusem PKS oraz pociągiem. Z autobusu 7 oraz 9, należy wysiąść przy pętli autobusowej, która znajduje się obok kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Później należy kierować się wzdłuż rzeki, a następnie obok baru skręcić w prawo.

chojnik zamek
Zamek Chojnik – główna brama

Gdzie zaparkować?

Jelenia Góra i jej Zamek to jedna z najpopularniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Jeden z dostępnych parkingów znajduje się przy ul. Zamkowej w Sobieszowie, jednak dotarcie z niego do zamku pieszo, zajmie ok. 30 minut. Z tego parkingu prowadzą dwa szlaki: czarny i czerwony.

Jeżeli chcesz zaparkować jak najbliżej ruin, wybierz się na parking przy ul. Chałubińskiego 31 w Jeleniej Górze. Parking jest ogrodzony, przez co samochód będzie zostawiony w bezpiecznym miejscu. Z tego parkingu dostaniesz się bezpośrednio np. na szlak niebieski.

Inną opcją na postój jest także miejsce obok smażalni ryb „Przystań Pod Chojnikiem”, gdzie można zaparkować bezpłatnie.

Historia Zamku Chojnik

Historia Zamku Chojnik rozpoczęła się w latach 50. XIV w., kiedy starosta księstwa świdnicko-jaworskiego zastawił zamek Gotsche II Schofowi, zastrzegając prawo wykupu. W 1400 r. Gotsche opłacił kwotę, jednak starosta królewska również miał prawo do czerpania dochodów z budowli. W 1393 r. Gotsche ufundował ołtarz św. Jadwigi, a prawo patronatu zachował dla siebie i swoich następców.

W XV w. dobudowano północne skrzydło oraz stworzono dziedziniec, na którym postawiono pręgierz. W kolejnym stuleciu zmodernizowano budowlę niemal całkowicie, ze względu na możliwe ataki z tureckiej strony. Całe terytorium zamku otoczono murami oraz strzelnicami, gdzie używano broni palnej. W XVII w. właścicielem zamku został Hans Ulrich von Schaffgotsch, który podczas wojny trzydziestoletniej był stronnikiem cesarza Ferdynanda II. Jednak władca utracił do niego zaufanie, Hans został aresztowany, potem oskarżony o zdradę, a w konsekwencji ścięty. Jego dobra rodzinne musiały zostać skonfiskowane. W 1641 r. jego syn, Krzysztof Leopold, odzyskał utracone dobra, a tym właśnie zamek Chojnik. Warunkiem było przejście na katolicyzm.

W 1675 r. wybuchł pożar, w którym spaliła się górna część zamku oraz zwieńczenie wieży. Pożar został wywołany przez uderzenie pioruna. Potem budowla została ruiną, której już nie odbudowano.

Dopiero w XIX w. ruiny Zamku Chojnik stały się atrakcją turystyczną, szczególnie dla osób z sanatorium z Cieplic. Zorganizowano tam również punkt wynajmu przewodników. Później powstała też gospoda, gdzie prowadzono księgi pamiątkowe. W 1860 r. oficjalnie otworzono północną basteję jako schronisko turystyczne.

Po II Wojnie Światowej ponownie otwarto schronisko – przeprowadzono prace remontowe, urządzono również muzeum w salce gotyckiej. W 1963 r. budynkowi groziło zawalenie, przez co zamek zamknięto. W latach 70. XX w. wzmocniono mury wieży, potem też odbudowano kuchnię, dziedziniec oraz cysterny, na co miała wpływ wizyta sanepidu. Od 1991 r. odbywa się tam jeden z bardziej znanych w Polsce – turniej kuszniczy „O Złoty Bełt Zamku Chojnik”. W 2007 r. postawiono granitowy pomnik, który ma upamiętniać wizytę Karola Wojtyły. Święty odwiedził zamek w 1956 r. wraz z grupą studentów.

Legenda o księżniczce Kunegundzie

Kunegunda była córką kasztelana, który przyjął zakład, że objedzie konno mury zamku Chojnik. Runął w przepaść nim udało mu się wyruszyć. Kunegunda ślubowała, że wyjdzie jedynie za tego, który powodzeniem wypełni zadanie ojca. Legenda mówi, że wielu śmiałków podejmowało się próby, jednak skończyli podobnie jak kasztelan, umierali wśród głazów Piekielnej Doliny. Upływały kolejne lata, zamek został owiany bardzo złą sławą, a sama księżniczka powoli traciła swój urok. Mówiono już, że Kunegunda nigdy nie znajdzie wymarzonego męża.

Niedługo potem na terenie zamku pojawił się młodzieniec. Kunegunda tak się zauroczyła, że była gotowa złamać swoje śluby. Chłopak jednak podjął się wyzwania, mówiąc, że chce pomścić nieszczęśników, którzy zginęli w przepaści. Natomiast wcale nie zależało mu na małżeństwie z księżniczką. Kunegunda była bardzo zraniona, rzuciła się w przepaść, dołączając do zmarłych kandydatów.

zamek w chojniku
Według legendy, strome zbocza przy zamku pochłonęły wiele ludzkich istnień

Legenda doczekała się wielu odmiennych zakończeń. Mówiono, że Kunegundę porwał diabeł, który przybrał postać pięknego rycerza, że wstąpiła do zakonu, aby odpokutować grzechy lub że do końca swoich dni pozostała panną. Jednak niezależnie od tego, jakie zakończenie przyjmie się za prawdziwe, warto dodać, że w epoce romantyzmu Kunegunda była źródłem wielu ballad i poematów. Nawiązał do niej np. Friedrich Schiller w balladzie „Rękawiczka” oraz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz, który poświęcił Kunegundzie dzieło o identycznym tytule, parafrazując utwór Schillera.

Szlaki turystyczne

Aby zwiedzić ruiny Zamku Chojnik, warto rozpocząć wycieczkę w Sobieszowie. Tam rozpoczynają się aż 4 szlaki, które są bardzo zróżnicowane pod względem trudności w pokonaniu ich. Czerwony i czarny szlak początkowo prowadzą tą samą trasą, jednak przy Płaskim Kamieniu się rozdzielają. Warto na górę udać się czarnym szlakiem, który jest nieco bardziej wymagający, jednak pozwoli na obejrzenie wszystkich najważniejszych punktów, które oferuje Góra Chojnik. Najciekawszą atrakcją na czarnym szlaku są Zbójnickie Skały, gdzie można przecisnąć się między wąskimi korytarzami i poznać skalne tajemnice. 20 m dalej znajduje się jaskinia Dziurawy Kamień. W tym miejscu na zwiedzających czeka wspinaczka. Jeżeli obawiasz się tej atrakcji, możesz ją z łatwością ominąć przechodząc na czerwony szlak – tam znajduje się wybrukowana alejka. Przejście od wejścia na teren Parku do Zamku Chojnik zajmuje ok. 45 minut. Na tym szlaku obejrzysz również Źródełko Kunegundy. Obie trasy można spokojnie pokonać niosąc dziecko w nosidełku.

Znany szlak na Zamek Chojnik to również ten niebieski – rozpoczyna się w okolicy stawów w Zachełmiu. Trzeba pokonać ok. 300 m przewyższenia oraz 2,7 km regularnej trasy. Całe przejście zajmuje ok. godziny w jedną stronę. Zdecydowanie poradzą sobie z nią dzieci oraz osoby starsze. Jest kilka stromych fragmentów, jednak do ich pokonania wystarczy zwykłe sportowe obuwie.

Żółty szlak jest najbardziej nastawiony na spędzenie czasu na łonie natury. Ścieżka biegnie przez bukowe lasy, dolinę oraz rzekę Choiniec. Można obserwować różne formacje skalne oraz kaskady górskiego potoku. Ten szlak nie jest też oblegany przez turystów.

Zwiedzanie Zamku Chojnik

Zwiedzanie Zamku Chojnik rozpoczyna się od przejścia przez wielką bramę, nad którą znajduje się kasa. Póki co można tam płacić jedynie gotówką, o czym warto pamiętać. W okolicy znajduje się też karczma oraz schronisko, w którym można spędzić noc, zbierając siły na zwiedzanie okolicznych lasów. Sam zamek składa się z części górnej, średniej i dolnej oraz połączonych z nimi fortyfikacji. Na dziedzińcu zazwyczaj gra muzyka, która klimatem przenosi odwiedzających do średniowiecza. Często puszczane są również opowieści zamkowe, co pozwala na bliższe poznanie jego historii. Na zwiedzanie ruin należy poświęcić przynajmniej 30 minut.

W zamkowej wieży strop znajduje się naprawdę nisko, nawet osoby niebyt wysokie mogą mieć problem ze zmieszczeniem się pod nim bez kucnięcia. Na dziedzińcu można też strzelać z kuszy.

zamek chojnik cennik
Wnętrze Zamku Chojnik

Zamek Chojnik z dziećmi

Nie ma żadnych przeszkód do zwiedzania Zamku Chojnik z dziećmi. Jeżeli masz małe dziecko, wybierz szlak czerwony, który jest skierowany bezpośrednio na ruiny Zamku Chojnik. Ta trasa jest idealna dla osób starszych oraz rodziców, którzy zmuszeni są do prowadzenia wózka lub trzymania nosidełka. Warto zadbać jednak o to, aby koła były dobrze napompowane, pozwoli to uniknąć niedogodności związanych z pchaniem wózka po bruku. Jest to szlak głównie spacerowy, dzięki czemu po drodze nie będzie żadnych wymagających etapów do przejścia.

Jeżeli chcesz odwiedzić atrakcje, które czekają na czarnym szlaku – czyli np. Zbójeckie Skały czy jaskinia Dziurawy Kamień, możesz wybrać się z małym dzieckiem również tą trasą, jednak warto mieć nosidełko zamiast wózka oraz zrezygnować ze wspinaczki, która czeka w jaskini.

Wejście na wieżę, skąd można podziwiać panoramę na całe Karkonosze to wyczyn dla rodziców. Nie ma tam barierek, wejście nie jest dobrze zabezpieczone, więc trzeba pamiętać o tym, żeby prowadzić dziecko za rękę. Lepiej też, aby szło od strony muru.

Góra Chojnik nie stanowi wielkiego wyzwania. Nie obawiaj się, że dziecko nie da rady dostać się do zamku lub go zwiedzić. Oglądanie ruin nie trwa długo, a obecność karczmy z lodami „Zajazd Pod Chojnikiem” w pobliżu na pewno zachęci malucha do przejścia kilku kilometrów. Jeżeli masz ze sobą tylko wózek, nosidełko możesz wypożyczyć właśnie w tym punkcie gastronomicznym.

Zamek Chojnik – cennik i godziny otwarcia

Bilet normalny kosztuje 6 zł, jednak wprowadzono dużo ulg, które pomogą zaoszczędzić. Bilet dla dzieci, uczniów i studentów to koszt 5zł, zaś dla seniorów i rencistów jedyne 4 zł. Dodatkowo należy płacić 2 zł za skorzystanie z toalety oraz 5 do 10 zł za wjazd na parking, w zależności od rodzaju pojazdu i czasu postoju. Płatne jest również wejście na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Bilet normalny kosztuje 8 zł, natomiast ulgowy 4 zł.

Zamek Chojnik można zwiedzać w trzech sezonach. Pierwszy z nich przypada na miesiące od listopada do marca i wtedy jest otwarty dla zwiedzających w godzinach 10:00-16:00 od wtorku do niedzieli. Kolejny termin to czas od kwietnia do czerwca i od września do października, kiedy można zwiedzać zamek w godzinach 10:00-17:00. Ostatni sezon to miesiące wakacyjne: lipiec i sierpień – wtedy można zwiedzać w godzinach 10:00-18:00.

Zamek w Chojniku – ciekawostki

  • Zamek Chojnik nigdy nie został zdobyty – wpłynęło na to zarówno spalenie w pożarze od uderzenia pioruna, jak i położenie w głębi lasu.
  • Wybudowana na terenie zamku gospoda jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce, powstała w 1822 r.
  • Na zamku nigdy nie było studni – potrzebną wodę gromadzono w skalnych cysternach. Na początku leżały w zamku górnym, a potem przeniesiono je do części dolnej.
  • Mówi się, że zamek jest nocami nawiedzany przez duchy, w tym ducha samej Kunegundy, która dała się złapać we własną pułapkę. Podobno do dziś czeka na wymarzonego księcia, a nocami szuka go po ruinach. Snują się tam też duchy, zmarłych w przepaści, adoratorów – owiani mgłą próbują ponownie zmierzyć się z zadaniem, co w końcu się udaje. Kiedy zadanie jest wykonane, ponownie znikają.
  • Niedaleko znajduje się Wodospad Podgórnej, który jest trzecim pod względem wielkości wodospadem w polskiej części Karkonoszy. Leży na wysokości 547 m n.p.m. w Przesiecie. Potrójna kaskada wodospadu jest wysoka na 10 m. Obok znajduje się mostek, z którego można podziwiać strumienie wody.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds