muzea wrocław

10 Najlepszych muzeów we Wrocławiu. Które z nich zobaczysz za darmo?

Stolica Dolnego Śląska jest przepełniona miejscami, które warto zwiedzić. Trudno wybrać jedynie 10 najlepszych muzeów, ponieważ każda z instytucji kulturalnej ma swój urok, niepowtarzalny klimat oraz niecodzienne eksponaty. Wiele z nich jest dostępnych za darmo w konkretny dzień tygodnia lub podczas różnych wydarzeń literackich lub kulturalnych. Jak zwiedzić najlepsze muzea we Wrocławiu za darmo?

Bogata oferta wrocławskich muzeów

Bogata oferta muzeów, które znajdują się we Wrocławiu cechuje się przede wszystkim różnorodnością. Mimo że kilka instytucji zajmuje się promowaniem historii Dolnego Śląska, każde z miejsc ukazuje ją w zupełnie inny sposób. Można więc poznać różne punkty widzenia, a przy okazji spędzić czas w pięknych wnętrzach.

Jeżeli nie wiesz, gdzie zabrać dzieci, gdy pada deszcz to Kolejkowo lub Hydropolis świetnie się sprawdzą. Wystawy, które tam zorganizowano, są multimedialne, zatem sprawiają radość również najmłodszym odwiedzającym. Utworzono tam także kąciki dla dzieci, aby mogły równie chętnie poznawać historię każdego z miejsc.

Jakie muzea we Wrocławiu zobaczymy za darmo?

Zazwyczaj każde z muzeów oferuje jeden dzień w tygodniu, kiedy zwiedzanie jest darmowe. W Muzeum Współczesnym jest to czwartek, zaś w Pawilonie Czterech Kopuł – wtorek. Niedziela to dzień, w którym bez opłat można oglądać wnętrze Muzeum Pana Tadeusza.

Od kilku lat organizowana jest także wrocławska Noc Muzeów. Pozwala na bezpłatne zwiedzanie najważniejszych instytucji publicznych miasta. Można wtedy nocą zwiedzić galerie sztuki, uczelnie, pracownie, kościoły oraz centra sportu. Często organizowane są też warsztaty oraz konkursy.

Świetnym rozwiązaniem do zaoszczędzenia pieniędzy na zwiedzaniu wrocławskich muzeów jest też oferta, którą oferuje Muzeum Narodowe. Kupując bilet łączony za 39 zł, można zwiedzić wszystkie czynne wystawy stałe i czasowe w Muzeum Narodowym, Muzeum Etnograficznym oraz w Pawilonie Czterech Kopuł.

Najlepsze muzea we Wrocławiu

Wrocław znany jest głównie jako miasto stu mostów, jednak warto zwrócić uwagę również na muzea, które przygotowały dla odwiedzających masę atrakcji. Poznaj 10 najlepszych muzeów Dolnego Śląska i wybierz swoje ulubione! Niezależnie do tego, czy jesteś miłośnikiem literatury, historii czy gier komputerowych, warto zajrzeć do każdego z budynków.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Zbiory muzeum zawierają ponad 200 000 eksponatów. Można wśród nich znaleźć te, które reprezentują śląskie rzeźby kamiennie lub drewniane z okresu średniowiecza, ale też klasyczne dla polskiej i europejskiej sztuki rysunki, grafiki oraz malowidła ścienne. Główną część wystawy stałej stanowią pamiątki z przeszłości całego regionu Dolnego Śląska. Niektóre eksponaty sprowadzono z muzeów, które kiedyś znajdowały się na terenie Niemiec lub Ukrainy.

Muzeum Narodowe ma cztery oddziały, jest też właścicielem największej kolekcji współczesnej sztuki polskiej. Najstarsze dzieło pochodzi z lat 60. XX w. Można znaleźć eksponaty z dziedziny malarstwa, rzeźby, szkła, ceramiki, fotografii, a także udokumentowane happeningi, sztukę video oraz environment.

muzea we wrocławiu
Zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu liczą obecnie ponad 200 tys. obiektów

Muzeum Narodowe znajduje się przy ul. Powstańców Warszawy 5. Można je zwiedzać w godzinach 10:30-16:00 od wtorku do piątku oraz do 17:00 w soboty i niedziele.

Panorama Racławicka

To miejsce, gdzie można przenieść się w czasie za pomocą niemal każdego zmysłu. Wielkie malowidło, które ciągnie się po ścianach rotundy, powstało jako upamiętnienie insurekcji kościuszkowskiej, dokładnie w 100. rocznicę. Bitwa została stoczona 4 kwietnia 1794 r. pod Racławicami.

Dzieło trafiło do Wrocławia w 1946 r. Wcześniej można było je podziwiać w budynku rotundy usytuowanej w Parku Stryjskim we Lwowie. Po przekroczeniu bram muzeum, dzięki fantastycznej grze świateł i odpowiedniej scenografii, trudno odgadnąć, co jest częścią obrazu, a co rzeczywistością.

Więcej o Panoramie Racławickiej przeczytasz w naszym artykule: Panorama Racławicka – obowiązkowy punkt na mapie turystycznej Wrocławia

Audio-przewodnik jest dostępny w języku angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, czeskim, hiszpańskim, włoskim, niderlandzkim, duński, greckim, chorwackim, japońskim, koreańskim, chińskim oraz esperanto. Panorama Racławicka jest zlokalizowana przy ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11. Zwiedzanie jest możliwe w godzinach 09:00-16:30 od wtorku do piątku, do 18:30 w soboty oraz do 17:30 w niedziele.

Muzeum Współczesne

Muzeum Współczesne jak sama nazwa wskazuje, gromadzi głównie eksponaty związane z popularyzowaniem sztuki współczesnej i wrocławskiej. Pochodzą nawet z II połowy XX w. Jako jedyne muzeum w Polsce, zostało utworzone w bunkrze. Wśród mieszkańców Wrocławia znane jest jako „schron dla sztuki”. Projektem budynku zajął się Richard Konwiarz.

Historia kolekcji muzeum sięga 2011 r. 8 lat później wyliczono, że jego zbiory zawierają 318 eksponatów. W środku można podziwiać prace m.in. Carolee Schneemann, Karola Radziszewskiego, Anny Molskiej, Huberta Czeperoka, Stanisława Dróżdża oraz Wandy Gołkowskiej.

Muzeum Współczesne Wrocław znajduje się przy placu Strzegomskim 2a. Można je zwiedzać w godzinach 12:00-18:00 w poniedziałki, środy, czwartki, piątki i niedziele oraz do 20:00 w soboty.

Muzeum Miejskie Wrocławia

Muzeum ma 7 oddziałów – każde z nich znajduje się w innym zabytkowym budynku. Chętnie podejmuje się działalności naukowej i edukacyjnej, więc organizowane są nie tylko wystawy, ale też Noc Muzeum, Dolnośląski Festiwal Nauki czy Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków.

Działalność muzeum rozpoczęła się w 2000 r. w wyniku połączenia trzech instytucji: Muzeum Archeologicznego, Muzeum Historycznego oraz Muzeum Sztuki Medalierskiej. Główną atrakcją jest multimedialna wystawa stała, która przedstawia 1000 lat działalności Wrocławia.

Muzeum Miejskie Wrocławia można odwiedzić przy ul. Sukiennice 14-15 w następujących godzinach: 11:00-17:00 od wtorku do piątku oraz 11:00-18:00 w weekendy.

Koszt biletu uprawniającego do wstępu kosztuje 15 zł, natomiast ulgowy 10 zł. Można wykupić również bilet rodzinny w cenie 30 zł lub grupowy za 10 zł.

Muzeum Pana Tadeusza

W Muzeum Pana Tadeusza można zwiedzić dwie wystawy stałe:

  • Rękopis „Pana Tadeusza” – opowiada historię Adama Mickiewicza, a także opisuje proces tworzenia wybitnego 13-zgłoskowca. Wystawa odnosi się też do polskiej szlachty z XIX w., epoki romantyzmu oraz współczesności.
  • Misja: Polska – ukazuje losy Polaków z czasów II Wojny Światowej, ale też życie po wojnie. Głównymi bohaterami wystawy jest Władysław Bartoszewski oraz Jan Nowak-Jeziorański. Obaj przekazali do Ossolineum pamiątki oraz dzieła sztuki, które potwierdzają opowiedziane przez nich historie.
muzeum pana tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza to wyjątkowe miejsce na literackiej mapie Polski | źródło: Nadia Shevchenko / Shutterstock.com

Muzeum Pana Tadeusza znajduje się w Kamienicy Pod Złotym Słońcem przy ul. Rynek 6. Można je zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-16:00. Ostatnie wejście jest możliwe o 15:30. Na zwiedzanie należy przeznaczyć ok. 1,5 godziny.

Hydropolis

Zwiedzanie Hydropolis, czyli muzeum wody, odbywa się za pomocą 3 ścieżek tematycznych: historycznej, geograficznej oraz ekologicznej. Całe muzeum podzielone jest na kilka sektorów, aby jak najlepiej przekazać wiedzę nawet najmłodszym zwiedzającym. Strefy wystawowe ukazują kolejno: stany wody, ocean życia, zależności między człowiekiem i wodą, strefę relaksu, historię inżynierii wodnej oraz miasta głębinowe.

Hydropolis mieści się przy ul. Na Grobli 19-21. Powstało w budynku, gdzie kiedyś znajdował się zbiornik na czystą wodę dla całego miasta. Można je zwiedzać w godzinach 9:00-18:00 w dni robocze oraz 10:00-20:00 w weekendy. Pamiętaj, że wejście ostatniej grupy jest możliwe godzinę przed planowanym zamknięciem.

Ceny biletów wyglądają następująco:

  • bilet normalny – 29 zł
  • bilet ulgowy – 18 zł
  • bilet rodzinny – 72 zł

Są również zniżki dla osób z kartą Nasz Wrocław lub Kartą Dużej Rodziny.

Kolejkowo

Kolejkowo to największa w Polsce wystawa makiet ukazujących koleje. Przez 9 minut trwa tam dzień, a przez kolejne 4 noc. Światła w całym obiekcie gasną, jedyne oświetlenie stanowią światła pociągów i miniaturowych budynków.

Na makiecie są przedstawione wrocławskie kamienice, obserwatorium, które znajduje się na Śnieżce oraz Dworzec Świebodzki. Może uda Ci się rozpoznać inne znane budowle?

Kolejkowo zabiera odwiedzających w podróż w godzinach 10:00-18:00 codziennie. Samo zwiedzanie zajmuje ok. 1,5 godziny, jednak dodatkowe atrakcje sprawią, że nawet 8 godzin może okazać się zbyt krótkim czasem na odkrycie wszystkich tajemnic tego parku miniatur!

wrocław muzea
Przedstawione tu zostały autentyczne budowle z terenu i Dolnego Śląska

Aby wejść do muzeum, trzeba kupić bilet. Normalny kosztuje 23 zł, zaś ulgowy, który przysługuje dzieciom od 3. do 18. roku życia, studentom, emerytom oraz osobom z niepełnosprawnościami – 17 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

Muzeum jest podzielone na dwie części. W pierwszej można poznać historię budynku, zaś druga została poświęcona kolekcji sztuki polskiej drugiej połowy XX oraz początkom XXI w. Zwiedzanie rozpoczyna się od dzieł wybitnych artystów okresów wojennych lub powojennych, można więc zobaczyć malowidła Witkacego, Władysława Strzemińskiego oraz Leona Chwistka. Jest również część, gdzie ekspozycję stanowią eksponaty pochodzące z Pałacu Sztuki w Krakowie. Dzięki temu w Pawilonie Czterech Kopuł pojawiły się abstrakcyjna i surrealistyczna twórczość Mieczysława Porębskiego oraz Tadeusza Kantora.

Pawilon Czterech Kopuł znajduje się przy ul. Wystawowej 1. Można go zwiedzać w godzinach 10:00-16:00 od wtorku do czwartku oraz 10:00-18:00 w piątki, soboty i niedziele.

Centrum Zajezdnia

Głównym elementem wystawy w Centrum Zajezdnia jest wystawa „Wrocław 1945-2016”. Opowiada powojenną historię miasta, mieszkańców, którzy przybyli m.in. z Kresów. Wystawa jest multimedialna, dzięki czemu można obejrzeć mnóstwo zdjęć oraz materiałów video, które doskonale przybliżą widzom historię Dolnego Śląska.

Zwiedzanie kolejnych części muzeum pozwala na wysłuchanie świadków wojennych, przejrzenie szuflady Tadeusza Różewicza, sprawdzenie się w roli drukarza, a także wystartowanie w Wyścigu Pokoju.

Centrum Historii Zajezdnia znajduje się przy ul. Grabiszyńskiej 184. Bilet wstępu kosztuje 10 zł, ulgowy 6 zł, zaś rodzinny 25 zł. Muzeum można zwiedzać w godzinach 9:00-17:00 od wtorku do czwartku oraz 10:00-18:00 od piątku do niedzieli.

Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery

Zwiedzanie muzeum trwa ok. 2 godzin, w tym czasie można obejrzeć konsole do gier wideo z różnych okresów, np. Magnavox Odyssey z 1972 r., komputery typu retro, np. Atari 400 z 1977 r., automaty Arcade, które były niezwykle popularne w salonach gier, a także przenośne gry, które zakończyły pewną erę oraz umożliwiły pełną mobilność największym miłośnikom gier. Wszystkie te urządzenia można podziwiać właśnie w budynku muzeum.

Muzeum mieści się przy placu Orląt Lwowskich 20A w budynku Dworca Świebodzkiego. W dni robocze i niedziele można je odwiedzać w godzinach 10:00-18:00, zaś w soboty do 20:00.

Bilety wstępu dostępne są w cenie 22 zł dla dorosłego, 20 zł za bilet studencki oraz 17 zł za ulgowy. Bilet rodzinny kosztuje natomiast 55 zł.