Search The Query
Search

Odkryj wejście do piekła. Jaskinia Piekło pod Skibami

jaskinia piekło

Piekło i Raj w odległości zaledwie 7 km? To możliwe jedynie w województwie świętokrzyskim. Jaskinia Piekło została uznana za siedlisko diabelskich stworów, których obawiali się mieszkańcy. Mimo tego, szlak turystyczny, który do niej prowadzi, jest jednym z najbardziej znanych i lubianych. Wzdłuż dojścia do jamy ciągną się rzeźby diabłów, a w środku aż roi się od nietoperzy. Odważysz się, aby zajrzeć do Piekła?

Skąd wzięła się nazwa jaskini?

Nazwę jaskini wymyślili okoliczni mieszkańcy już w XVIII w. Wierzyli, że jaskinia ma połączenie z piekłem, a z jej otchłani wydobywają się same złe stwory i zjawy, chcące uprzykrzać życie ludziom. Nadawano jej magiczne znaczenie w obawie przed złem, które miały sprowadzić diabły. Mrocznego klimatu nadaje jaskini fakt, że w środku schronienie znalazły liczne rodziny nietoperzy. 7 km od Piekła znajduje się Raj, czyli wapienna jaskinia, której nazwa jest inspirowana diabelską jamą.

Jaskinia Piekło – lokalizacja i dojazd

Jaskinia Piekło znajduje się na Paśmie Zalejowskim, na wschód od Gałęzic, w województwie świętokrzyskim. Można ją znaleźć wśród wapiennych skał na północno-zachodnim zboczu Góry Żakowej, która jest w okolicy wsi Skiby w gminie Chęciny.

Miejscowość Gałęzice to świetny punkt orientacyjny. Należy przejechać całe miasto, aby dotrzeć do granicy lasu. Po drodze będzie kilka domów, jednak samochód warto zostawić przy drewnianej wiacie, która od razu rzuca się w oczy. Resztę trasy trzeba przejść pieszo. Należy cofnąć się 50 m drogą, którą przejechało się autem – w zasięgu wzroku pojawi się drewniana chatka, a obok niej szersza ścieżka, którą należy udać się dalej, aż dojdzie się do gospodarstwa. Na tym odcinku w lesie zostawiono diabelskie figurki, które doprowadzą zwiedzających bezpośrednio do jaskini. Obok niej przechodzi niebieski szlak turystyczny, który ciągnie się od Chęcin do Łagowa.

Świetnym sposobem na dotarcie do jaskini jest również przejechanie trasy z Kielc do Skib rowerem. Trasa może wydawać się dość długa, bo liczy aż 50 km, jednak prowadzi głównie przez drogi asfaltowe i gruntowe. Mogą zdarzyć się też fragmenty, gdzie trzeba będzie przejechać po piasku, jednak nie ma ich zbyt dużo. Podjazd od strony Skib jest dobrze oznakowany, jednak jest dużo podjazdów, przez co trasa może być męcząca. Można wybrać drogę od strony Gałęzic, jednak będzie potrzebny GPS, gdyż trasa nie jest odpowiednio oznakowana.

Jaskinia Piekło – zwiedzanie

Otwór jaskini wprowadza do szerokiego korytarza, którego podłoże zdarza się być pokryte gliną, błotem lub gruzem, dlatego podczas zwiedzania warto założyć buty odporne na takie warunki. Po 20 m od wejścia korytarz zwęża się i zniża. Po jego przejściu dochodzi się do rozdroży, a następnie ciasnego korytarzyka, który ciągnie się przez kilka metrów. Cała trasa wewnątrz jaskini to ok. 60 m, jednak dla zwiedzających dostępne jest jedynie 20 m. Trasę pokonuje się średnio w 10 minut. Można ją zwiedzać właściwie przez cały rok – temperatura w środku utrzymuje się w granicach 6 stopni Celsjusza, jednak w zimie może spaść poniżej zera. W jaskini zazwyczaj jest sucho, jednak zdarza się, że przez pogodę, w ciaśniejszych fragmentach jaskini, mokre będzie nie tylko podłoże, ale też ściany. Warto o tym pamiętać, przygotowując ubranie na wyprawę. Jaskinia nie jest oświetlona elektrycznie, jednak wewnątrz jest dość widnie, dzięki rozproszonemu światłu. Trasa niestety nie jest przystosowana do osób z niepełnosprawnościami.

Wejście do Piekła jest darmowe. Wewnątrz można zobaczyć przede wszystkim różne gatunki nietoperzy i bezkręgowców, dla których są to naturalne warunki. Można dostrzec również niespotkaną wcześnie roślinność, która wyrosła mimo ograniczonej ilość światła. Turystów zadziwiają jednak głównie korytarze – większość z nich jest niedostępnych dla odwiedzających, z uwagi na ich mały rozmiar. Zachwyt wzbudza również okno skalne, przez które do środka wpadają promienie słońca. W jaskini można zobaczyć również kominy i skały krasowe.

Rzeźby przed Jaskinią Piekło

W okolicy jaskini widać ślady poszukiwań kruszców, ale też ich wydobywania. Ziemia miała być w tym miejscu obfita w ołów i srebro. Na tych terenach przewijało się mnóstwo odkrywców, którzy chcieli zebrać jak najwięcej. Obecnie na trasie prowadzącej do jaskini znajdują się głównie rzeźby, które prowadzą bezpośrednio do głównego otworu. Wykonane są z drewna, a ich wielkość niemal identycznie odpowiada rozmiarom człowieka. W drewnie wyrzeźbione są diabły, przedstawione w różny sposób. Figury mają typowe diabelskie akcesoria – widły, rogi oraz peleryny. Wyraz twarzy niektórych przedstawia grymas podobny do znudzenia – kto wie, ile czasu czekają aż turyści znajdą wyjście z jaskini? Można też znaleźć czarty, które się uśmiechają. Z pozoru wyglądają dość łagodnie, jednak nie można zapomnieć, że strzegą wejścia, ale też wyjścia z Piekła.

Szlaki w pobliżu jaskini

Najbardziej rozpoznawalnym szlakiem w pobliżu jaskini jest niebieski szlak turystyczny, który biegnie od Chęcin (gdzie możemy zobaczyć Zamek Królewski w Chęcinach) do Kielc. Cała trasa to 22,3 km, które pieszo pokonuje się zazwyczaj w 6 godzin. Stopień trudności określono jako łatwy, jednak zdarzają się strome fragmenty, które mogą nieco utrudnić spacer. Szlak przebiega przez cztery pasma Gór Świętokrzyskich: Zelejowskie, Bolechowickie, Zgórskie i Posłowickie. Obejmuje wizytę w jaskini Piekło, kamieniołomie Szewce, przy pomniku partyzantów poległych w 1944 r., górze Patrol, pomniku ofiar mordu w miejscowości Słowik, a potem przy górze Pierścienicy, gdzie schodzi się na parking w okolicy kieleckiego stadionu, co kończy spacer.

Warto zwrócić też uwagę na Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny, który rozpoczyna się
w Bałtowie i prowadzi przez Ostrowiec Świętokrzyski, Nową Słupię, Zagnańsk, Kielce oraz Chęciny, gdzie trasa się kończy. Najbardziej interesujący jest właściwie ostatni punkt wycieczki, czyli gmina Chęciny i jej okolice. Tam można odwiedzić aż 4 rezerwaty: Jaskinia Raj, Góra Rzepka, Góra Zelejowa oraz Góra Miedzianka. Oprócz tego można zatrzymać się przy Górze Zamkowej, Kamieniołomie Stokówka czy właśnie Jaskini Piekło. Szlak składa się z części drogowej oraz kilku ścieżek dydaktycznych, z których niektóre zostały oznaczono na niebiesko, a dwie na czarno.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds