Przejdź do treści
lublin atrakcje

Lublin — atrakcje i zabytki, które musisz zobaczyć!

Miasto z klimatem, ciekawą historią i niezwykle smacznymi cebularzami — Lublin! Co warto zwiedzić w stolicy województwa lubelskiego? Od starego miasta, które zdobią malowane kamienice, po zamek królewski, ogrody, muzea i miejskie zabytki nie sposób się tu nudzić. Poznaj miejsca warte zobaczenia i dowiedz się, jak spędzić urlop na Lubelszczyźnie!

Poznaj historię miasta

Pierwsze osadnictwo na terenie Lublina nastąpiło już około VI wieku, jednak za początki kształtowania się miasta można uznać wiek XI. Za sprawą dogodnego położenia na krańcach polskiego państwa, w niewielkiej odległości od szlaków handlowych Lublin już w XIII wieku był osadą o dużym potencjale. Według historyków prawa miejskie otrzymał w 1257 roku, jednak nie odnalazł się akt lokacyjny, co przyczyniło się do kolejnego nadania osadzie statusu miasta z ręki Władysława I Łokietka.

Lublin do połowy XIV wieku służył głównie władzom państwowym i kościelnym, jednak dzięki zawarciu Unii Lubelskiej 1 lipca 1569 roku zyskał większe znaczenie na światowym rynku. Porozumienie między Koroną Królestwa Polskiego a Wielkim Księstwem Litewskim oferowało Lublinowi dostęp do trzech stref gospodarczych, dzięki czemu stał się najbardziej znaczącym miastem handlowym związku polsko-litewskiego.

Wiek XVI i XVII był okresem zachodzących reformacji, których miasto stało się głównym ośrodkiem. Niefortunne wydarzenia nie omijały wschodu, a pożar w 1575 roku niemal całkowicie zniszczył Lublin. Odbudowa uwzględniła nowy — renesansowy wygląd zabudowań. Okres zaborów i II Wojny Światowej również nie był przychylny dla nowego centrum gospodarczego, jednak wydarzenia te ukształtowały Lublin i okolice, które dziś możesz podziwiać podczas wycieczki.

Ratusz w Lublinie

Lubelskie atrakcje

Lublin — co warto zobaczyć po wschodniej stronie Polski? Miasto obfituje w historyczne zabytki, a sam spacer uliczkami starówki w Lublinie pozwala odkryć klimat dawnego życia na tym terenie. Kolorowe kamienice, baszty i wieże przeplatają się z nowoczesnością. W Lublinie możesz zobaczyć wyjątkowe murale i spróbować lokalnych specjałów. Sprawdź, jakie propozycje atrakcji przygotowaliśmy dla Ciebie w tym przewodniku!

Czarujące stare miasto

Wizyta w Lublinie nie może obejść się bez zwiedzania starego miasta, które zostało wpisane na listę polskich Pomników Historii. Wyjątkowość tego miejsca tkwi w różnorodności — możesz zobaczyć tu zabudowę z różnych epok rozwoju Lublina, w tym pozostałości miejskich murów i aż 70% oryginalnej zabudowy. Najstarsze zabytki powstały w XIII wieku.

Zwiedzanie rozpocznij od odnalezienia pozostałości murów miejskich. Należą do nich Brama Grodzka i Brama Krakowska, w której dziś mieści się Muzeum Historii Miasta Lublin. Po drodze zauważysz renesansowe kamienice o bogatych zdobieniach i wielokolorowych fasadach. Na uwagę zasługuje również dawny ratusz — Trybunał Koronny, Baszta Gotycka i Wieża Trynitarska.

Lublin Rynek

Wieża Trynitarska

Podczas zwiedzania miasta nie da się nie zauważyć najwyższego obiektu miejskiej zabudowy — Wieży Trynitarskiej. Obiekt powstał w 1693 roku i pierwotnie służył jako dzwonnica, ale w ramach przebudowy w 1819 roku zyskał nowe znaczenie. Wieża przybrała neogotycką architekturę, dodano stożkowy dach, a całość przybrała wygląd ośmiobocznej konstrukcji. Zabytek został zniszczony w wyniku ataku zbrojnego podczas II Wojny Światowej, lecz wykonane w późniejszych latach prace remontowe pozwoliły odzyskać mu dawny wygląd.

Dziś we wnętrzu Wieży Trynitarskiej znajduje się Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej. Zwiedzający mogą również wejść na punkt widokowy, do którego prowadzą drewniane schody. Z czubka wieży rozciąga się piękna panorama na Lublin — stare miasto i wszystkie zabytki. Wieżę możesz zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godzinach: 10:00 – 17:00. Bilet wstępu to koszt od 5 do 7 złotych.

Ogród Saski

Do 1837 roku Lublin nie miał miejskiego parku, jednak zmieniło się to dzięki pomysłodawcy i głównemu założycielowi Ogrodu Saskiego — Feliksowi Bieczyńskiemu. Na płaskowyżu dawnych Pól Dominikańskich postanowił on wygospodarować przestrzeń pod przyrodniczy zakątek. Rozległy teren naturalnie cechował się wieloma dolinami, które umożliwiały wysadzenie parku różnorodnymi okazami roślin. Ponadto w ciągu dekad poza egzotyczną florą i deptakami powstało wiele mniejszych obiektów o pięknej architektonicznej zabudowie. Należą do nich fontanna, altana, zwierzyniec, plac zabaw, a nawet tor saneczkowy.

Turyści mogą podziwiać zachowane gatunki ponad stuletnich drzew, a do najokazalszych z nich należą topola biała i lipa srebrzysta. Po rewitalizacji ze strony miejskich władz Ogród Saski stał się jeszcze bardziej przyjazny dla miejscowych i odwiedzających, a na jego terenie znajdziesz infrastrukturę, która umila wypoczynek w cieniu wielkich drzew i pięknej roślinności.

Ogród Saski w Lublinie

Zamek i Muzeum Narodowe w Lublinie

W XIV wieku Lublin był ważnym ośrodkiem handlowym i strategicznym miejscem dla całego kraju, dlatego król Kazimierz Wielki postanowił wzmocnić jego pozycję obronną, stawiając zamek otoczony murami. Obiekt o gotyckiej architekturze stanowi jeden z ważniejszych zabytków miasta. Dziś w jego murach znajduje się Muzeum Narodowe w Lublinie. Ekspozycje stałe możesz zobaczyć we wtorki i piątki od godziny 11:00 do 18:00, natomiast w pozostałe dni tygodnia — w godzinach: 10:00 – 18:00. Muzeum jest nieczynne w poniedziałki. Bilet wstępu to koszt 20 zł od osoby dorosłej i 15 zł ze zniżką. Wieża zamkowa czynna jest w każdy dzień tygodnia za opłatą od 8 do 10 zł.

Kaplica Zamkowa

Jeszcze cenniejszym dziedzictwem dawnych epok jest Kaplica Trójcy Świętej znajdująca się na Zamku Królewskim w Lublinie. W jej wnętrzach możesz podziwiać średniowieczną sztukę sakralną, a freski ścienne uznawane są za fenomen na skalę światową. Zwiedzanie kaplicy to koszt 15 złotych dla osoby dorosłej i 10 zł dla osób, którym przysługuje ulga. Wejście do kaplicy możliwe jest codziennie, w godzinach: 09:00 – 20:00.

Perła Baroku — Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

W Lublinie przy rynku wznosi się prawdziwa perła sztuki barokowej — Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Wrażenie robi nie tylko zewnętrzna część fasady kościoła, ale również pięknie zagospodarowane wnętrze, więc podczas odwiedzin miasta, sprawdź, co skrywają jej mury. We wnętrzu znajduje się ołtarz wykonany z libańskiego drewna czarnej gruszy, a otaczają go figury świętych. Prezbiterium i kaplice boczna ozdabiają obrazy barokowych malarzy, natomiast sufit pokrywają freski.

Miejscem o niezwykłej konstrukcji jest Zakrystia Akustyczna. Pomieszczenie powstało w latach 1752-1754, a unikalny kształt krzywizny sklepienia pozwala lepiej rozchodzić się dźwiękom rozbrzmiewającym w jej wnętrzu. Archikatedrę możesz zwiedzać w każdy dzień tygodnia poza trwającymi nabożeństwami.

lublin zabytki

Ciekawe murale

Z czego słynie Lublin? Jedną z atrakcji w mieście są przejawy ulicznej sztuki pojawiające się w postaci barwnych murali. We wschodniej stolicy Polski jest ich naprawdę wiele, a w centrum miasta możesz odnaleźć aż 21 przestrzennych obrazów. Na lubelskim budownictwie swoje zdolności zaprezentowali artyści polscy, ale również zagraniczni. Gdzie szukać murali?

Przy ulicy Lubartowskiej możesz podziwiać pracę wykonania ukraińskiego autora — Alekseya Kislowa, który powstał podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Naprzeciwko znajduje się budynek z dziełem „Dream Catcher” polskiego duetu ETAM Crue. Niektóre z malowideł odnajdziesz przy ulicach: 3 Maja, Jasnej, Lipowej i w okolicy starówki. Murale są ciekawymi atrakcjami dla dzieci w Lublinie, a ich szukanie może się odbyć w czasie spacerów całą rodziną.

Wzgórze Czwartek

Wzgórze Czwartek to najlepsze miejsce do zapoznania się z powstaniem miasta, ponieważ właśnie w tej okolicy przed kilkunastoma wiekami rozpoczęło się życie w Lublinie. Obszar ten zlokalizowany jest między ulicą Ruską, Lubartowską a Podzamczem i Unicką. Według badaczy już w VI wieku pojawili się tu pierwsi osadnicy. W trakcie prac udało się odsłonić półziemiankowe chaty, które przeznaczone były celom mieszkalnym i gospodarskim. Oryginalna nazwa nie jest jednak związana z tym okresem, a prawdopodobnie nawiązuje do targowisk, które odbywały się co tydzień na wzgórzu w XV wieku. Dziś można tu zobaczyć jedynie Kościół św. Mikołaja, dom żydowskiego pisarza Icchaka Lejbusza Pereca oraz Zespół Szkół im. św. Stanisława Kostki. W pobliżu stale odbywają się miejskie targowiska o kilkuwiekowej tradycji.

Lokalny przysmak — cebularz

W Lublinie zabytki to nie wszystko, a niektórzy turyści przyjeżdżają tu tylko po to, by spróbować tego jednego i oryginalnego cebularza. Tradycję wypieku lokalnego przysmaku rozpoczęli zamieszkujący Lublin żydzi, a jego smak tkwi w prostocie i tajnej recepturze. Cebularz to placek powstały z mąki, mleka i masła, którego głównym dodatkiem jest cebula. Specjał od 2014 roku jest chroniony unijnym prawem wyrobu, na mocy którego tylko 5 piekarni w regionie może zajmować się jego produkcją i otrzymało certyfikat jakości. W Lublinie powstało nawet Regionalne Muzeum Cebularza, w którym możesz zapoznać się z historią tradycyjnego wypieku.

cebularz

Browar Perła

Jedną z atrakcji w Lublinie od niedawna jest przeniesienie się w świat produkcji fermentowanego napoju alkoholowego, jakim jest piwo a konkretniej browar Perła. Od 2014 roku udostępniono do zwiedzania podziemia browaru, a wizyta pozwala poznać proces warzenia trunku, historię miejsca oraz postaci, które przysłużyły się jego powstaniu. Dodatkowym atutem jest degustacja dla pełnoletnich turystów! Do wejścia upoważnia zakup cegiełek w kwocie 10, 20 lub 30 złotych, z których pieniądze przeznaczane są na utrzymanie podziemi.

Wycieczka do Kazimierza Dolnego

Lubelszczyzna ma wiele do zaoferowania, a w pobliżu Lublina położone jest malownicze miasto Kazimierz Dolny, które możesz odwiedzić podczas dłuższego urlopu. Zobacz zabytki, pomniki i kamienice miejskiej starówki lub zaczerpnij odpoczynku w nadwiślańskim kurorcie w zaciszu otaczającej Cię przyrody.

Zobacz także: Kazimierz Dolny – zaskakująco urokliwy, pełen historii – najważniejsze miejsca w lubelskim mieście

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.