Search The Query
Search

Fort Lovrijenac – twierdza w sercu Dubrownika

Fort Lovrijenac

Fort Lovrijenac to jedna z najbardziej znanych twierdz w Europie. Przez stulecia strzegła dostępu do bram Perły Adriatyku – chorwackiego miasta Dubrownik. Niegdyś niedostępna, dziś jest otwartą dla turystów atrakcją. Zapraszamy za potężne mury średniowiecznej twierdzy, jednej z najciekawszych budowli Dubrownika.

Historia i powstanie fortu

Twierdza Lovrijenac, zwana także Gibraltarem Dubrownika, to jedna z największych atrakcji tego chorwackiego miasta. Data powstania twierdzy Lovrijenac nie jest znana. Pierwszą potwierdzoną historycznie jest rok 1301. Ówczesne kroniki informują o zmianie dowódcy zamku. 

Przez kolejne stulecia broniła Republiki Raguzy (łacińska nazwa Dubrownika) przed wojskami weneckimi i osmańskimi. Załoga zamku liczyła około 20-25 żołnierzy. Sytuacja zmieniła się w wieku XIX. Wtedy to sprawujący władzę na tym terenie Austriacy zadecydowali o likwidacji fortu Lovrijenac. Z biegiem lat stała się popularnym celem wycieczek.

Zobacz także: Dubrownik – odkryj najpopularniejsze miasto Chorwacji

Wenecka legenda

Choć potwierdzona historia twierdzy Lovrijenac sięga XIV stulecia, to legenda jej dotycząca jest o trzy wieki starsza. Miała rzekomo powstać w 1018 lub 1038 roku jako odpowiedź na działania Republiki Weneckiej. 

Planujący przejęcie Dubrownika i okolic, Wenecjanie postanowili w pobliżu miasta wybudować twierdzę. Aby dać odpór, dubrowniczanie wybudowali Lovrijenac ponoć w trzy miesiące. Dzięki temu plany Republiki zostały pokrzyżowane, a Dubrownik pozostał wolny.

O wolności jako wartości najwyższej dla mieszkańców Dubrownika przypomina także motto wyryte nad jednym z wejść do twierdzy Lovrijenac. Brzmi ono Non bene pro toto libertas vednitur auro, czyli Wolność nie jest na sprzedaż nawet za całe złoto świata. 

Chorwacja Fort lovrijenac

Ciekawostki

Fort Lovrijenac zachwyca turystów swoimi rozmiarami. Wznosi się na wysokość 37 m ponad poziom morza. Potężne są zewnętrzne ściany warowni. Ich grubość waha się od 4 do 12 m. Grubość murów znajdujących się od strony miasta to jednak tylko 60 cm. 

Na podstawie tych rozmiarów można określić główną rolę Lovrijenac. Zadaniem fortu była przede wszystkim obrona miasta od strony Morza Adriatyckiego. Tak niewielka grubość murów od strony Dubrownika nie była jednak niedopatrzeniem. W przypadku przejęcia twierdzy przez wrogie wojska ułatwiało to odbicie twierdzy. 

Nie tylko wymiary wyróżniają Lovrijenac. Ze względu na ukształtowanie półwyspu, na którym fort zbudowano, ma on kształt zbliżony do trójkąta. Dostać się do niego nie było łatwo. Do środka prowadziły bowiem tylko dwa wejścia. Oba były zabezpieczone wrotami i mostami zwodzonymi. 

Mieszkańcy miasta nie zapomnieli o uhonorowaniu patrona miasta. Nad jedną z bram stoi posąg patrona Dubrownika – św. Błażeja z Sebasty, biskupa i męczennika chrześcijańskiego z IV wieku.

Choć patronem miasta jest św. Błażej, sama twierdza nosi imię św. Wawrzyńca. Jak to możliwe? Wynika to z jej położenia. Zbudowano ją na półwyspie Lovrijenac, czyli właśnie św. Wawrzyńca. Od nazwy tego półwyspu bierze się nazwa warowni.

Sprawdź oferty: Wakacje w Dubrowniku

Najważniejszym sprawdzianem trwałości murów fortu nie była jednak żadna bitwa. Okazało się nią najtragiczniejsze w historii Dubrownika trzęsienie ziemi. W 1667 roku kataklizm zniszczył 75% zabudowań w mieście. Warownia, choć mocno ucierpiała, zdołała jednak przetrwać. Po koniecznych naprawach broniła miasta jeszcze przez kolejne 150 lat. 

Lovrijenac to nie tylko popularny cel wycieczek, ale niekiedy także plan filmowy. To właśnie w tej twierdzy kręcono niektóre sceny z serialu Gra o tron. Budowla jest Czerwoną Twierdzą, czyli siedzibą królów Westeros. 

lovrijenac

Bilety wstępu i informacje praktyczne

Twierdza Lovrijenac znajduje się przy ulicy Tabakarije 29. Zwiedzić ją można przez cały rok. Godziny otwarcia są jednak zmienne. Najdłuższe są w miesiącach letnich, gdy wejść można już 8:00. W najpopularniejszych wśród turystów miesiącach zamykana jest między 18:00 a 19:30. 

Sprawdź oferty: Wakacje w Orebić

Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 200 kun chorwackich (około 120 zł). Dzieci i młodzież do 18 roku życia wejść mogą za 50 kun (około 30 zł). Co ważne, nie ma osobnego biletu wstępu do samej twierdzy Lovrijenac. Na jednym bilecie można zwiedzać cały zespół miejskich fortyfikacji. Szczegółowe informacje dla turystów dostępne są na stronie Walls of Dubrovnik.

Twierdza Lovrijenac jest jednym z najciekawszych miejsc w Dubrowniku. Jej malownicze położenie uczyniły ją ulubionym celem nie tylko turystów, ale i filmowców. Bez wątpienia jest punktem obowiązkowym dla każdego, kto znajdzie się w tym urokliwym mieście.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds