Kempingi w Chorwacji

Kempingi w Chorwacji (MAPA)

Chorwacja to wspaniały kraj dla miłośników biwakowania. Nie brakuje w nim zróżnicowanych plaż, historycznych nadmorskich wiosek, niezliczonych wysp, górzystych terenów i cudownych krajobrazów. Starożytne miasta, takie jak Dubrownik i Split, przenoszą w czasy greckie i rzymskie, doskonale prezentując bogatą historię tego kraju. Dodając do tych wszystkich atrakcji znakomitą regionalną kuchnię i przyjaznych mieszkańców otrzymamy mieszankę idealną dla każdej osoby kochającej podróże kamperem.

W Chorwacji na pewno warto odwiedzić parki narodowe, które zajmują prawie 1/10 terytorium kraju. Do najpopularniejszych należą: tereny Jezior Plitwickich, wodospady i zamki w Krka czy niewielki, ale urokliwy Park Narodowy Paklenica. Miłośnicy morskich kąpieli docenią ciepłe wody Adriatyku i czyste plaże. Po całym dniu aktywnego spędzania czasu można odpocząć w jednej z restauracji, znajdujących się w pełnych niezapomnianego klimatu miasteczkach. Chorwacja to kraj, który doskonale sprawdzi się jako kierunek kilkudniowego wypadu, ale zdecydowanie polecamy spędzić tam również dłuższe wakacje.

Jak wyglądają kempingi w Chorwacji?

Trzeba podkreślić, że Chorwacja jest całkiem nieźle skomunikowana – jakość dróg stoi na zadowalającym poziomie, a autostrady są bezpieczne i dobrze oznakowane, więc z dojazdem do biwaków nie powinno być problemów. Wiele tras biegnie tuż przy wybrzeżu, gwarantując wspaniałe widoki. Kempingów w Chorwacji jest ok. 300. Sporo z nich ma bezpośredni dostęp do plaż, część położona jest na większych wyspach, natomiast resztę znajdziemy wokół rzek i jezior. Mamy do wyboru zarówno niewielkie, rodzinne miejsca biwakowe, jak i duże ośrodki kempingowe z kompletną infrastrukturą oraz nowoczesnymi domkami.

Sezon kempingowy w Chorwacji jest stosunkowo krótki. Większość kempingów funkcjonuje od połowy kwietnia do końca września. Szczyt sezonu, kiedy ceny są najwyższe, trwa od pierwszego tygodnia lipca do ostatniego tygodnia sierpnia – wybierając się do Chorwacji na kemping w tym okresie zalecamy wykonanie wcześniejszej rezerwacji.

Ceny? Stanowisko dla dwóch osób, namiotu lub samochodu kempingowego, z dostępem do prądu i wody będzie kosztować od ok. 25 do 50 euro w sezonie. Poza sezonem – od ok. 15 euro. Niektóre kempingi oferują niższe ceny posiadaczom karty ACSI. Należy pamiętać o doliczanym podatku klimatycznym i zasadzie: im bliżej morza, tym drożej. Musimy wspomnieć także o tym, że w Chorwacji surowo zabrania się biwakowania na dziko. Jest ono karane mandatem w wysokości nawet 400 euro.

Top 10 kempingów w Chorwacji (w nawiasach nazwy miejscowości):

  1. Polidor Camping Park (Funtana),
  2. Camp Zagreb (Rakitje),
  3. Camp Rehut (Dugi Otok / Murter),
  4. Campsite Porto Sole (Vrsar),
  5. Falkensteiner Premium Mobile Homes and Camping Zadar (Zadar),
  6. Krk Premium Camping Resort (Krka),
  7. Lanterna Premium Camping Resort (Poreč),
  8. Camping Cikat (Mali Lošinj),
  9. Aminess Sirena Campsite (Novigrad),
  10. Camping Korana (Park Narodowy Jeziora Plitvice),

Ranking został przygotowany na podstawie informacji z portalu Tripadvisor.com.