Zamek Uniejów

Zamek Uniejów — dowiedz się, co kryje w sobie romantyczna budowla

Zamek w Uniejowie to nie tylko ciekawy zabytek historyczny, ale i piękna ozdoba oraz symbol miasta Uniejów. Majestatyczna budowla pochodząca jeszcze z czasów średniowiecza stanowi też alternatywę dla gości szukających noclegu. Poznaj historię zabytku i zobacz, co jeszcze oferuje znany w całej Polsce Uniejów.

Podstawowe informacje o zamku

Zamek w Uniejowie został wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku. Powstał na ruinach wcześniejszej, drewnianej budowli obronnej, którą podczas wojny w 1331 roku zniszczyli Krzyżacy. Fundatorem gotyckiego zamku był gnieźnieński arcybiskup, który współpracował z samym Kazimierzem Wielkim. 

W latach 1525-34 budowlę poddano przebudowie i wprowadzono styl renesansowy. W takim stanie zamek funkcjonował przez kilka najbliższych stuleci. Jednak wraz z przejęciem rezydencji przez estońską rodzinę Tollów, zmieniono aranżację zabytku na klasycystyczną. Dziś możemy oglądać zamek właśnie w takiej formie.

Warto wspomnieć, że uniejowski zamek to jedna z nielicznych tak dobrze zachowanych budowli średniowiecznych. Swój dobry stan może zawdzięczać ciągłemu użytkowaniu i wielu renowacjom na przestrzeni wieków.

Co możesz robić w Zamku Uniejów?

Zamek Uniejów i jego bezpośrednie otoczenie mają wiele do zaoferowania. Można tu spędzić czas miło i aktywnie. Jest to miejsce, które zainteresuje zarówno młodych, jak i rodziny z dziećmi czy starsze osoby.

uniejowo

Termy 

Jedna z najsłynniejszych atrakcji Uniejowa, to właśnie Termy Uniejów. Kompleks basenów z leczniczą wodą, strefa saun i spa zapewnią dużą dawkę relaksu oraz pozwolą miło spędzić czas całą rodziną.

Zaglądając w cennik Term Uniejów, zobaczymy, że bilet wstępu dla osoby dorosłej zaczyna się już od 24 zł, a dzieci do siódmego roku życia skorzystają z basenów nawet za darmo!

Klimatyczny Park Zamkowy

Zamek otacza piękny park, który został założony już w 1860 roku za sprawą wspominanej rodziny Tollów. W zielonej przestrzeni znajduje się ponad 80 gatunków roślin, dzięki czemu bogactwo przyrodnicze parku jest nieocenione. Oprócz urokliwych widoków kompleks oferuje również ścieżkę edukacyjną i park linowy, więc warto udać się do niego z dziećmi.

Zwiedzanie zamku

Choć uniejowski zamek został zagospodarowany jako hotel, to zabytek wciąż dostępny jest dla turystów. Będąc w Uniejowie, warto zajrzeć do tej wiekowej i jakże dobrze zachowanej  rezydencji.

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem

Istnieje możliwość zwiedzenia zamku w Uniejowie z przewodnikiem, który nie tylko oprowadzi po budynku, ale i opowie ciekawe historie, skrywane przez jego mury. Wieżomistrz pokaże historyczne komnaty oraz specjalne, niedostępne dla gości hotelowych części budowli. Ponadto w trakcie wycieczki będzie można poznać bogatą przeszłość zamku, kolegiaty i samego Uniejowa. Zwiedzanie warto wzbogacić o wejście na wieżę, z której rozpościera się piękny widok na panoramę miasta, Park Zamkowy i dolinę rzeki Warty.